vročinski ekstremi

Kaj imata skupnega uspeh Taylor Swift in globalno segrevanje?
20. 01. 2024 07.14Marec 2023. V ZDA so se pripravljali na recesijo, delniški trgi so se krčili, domača potrošnja je padala. 17. marca oziroma štiri dni po najnižjih borznih indeksih je svojo turnejo "Eras Tour" začela Taylor Swift. Kot bi nekdo obrnil stikalo. Američani so začeli zapravljati, borze so zaživele, gospodarstvo je bilo v konjunkturi. Je nepričakovan vzpon ameriške ekonomije le naključje? Ekonomisti že imajo ime – učinek Taylor Swift. Kako sta torej povezana glasbenica, ki je na lestvicah prehitela Elvisa Presleyja, in rekordno toplo leto? Tako, da ju je z običajnimi znanstvenimi pristopi zelo težko pojasniti.

Podnebne spremembe – osrednji boj za usodo človeštva
20. 08. 2023 13.13Hude poprave, ki odnašajo vse pred seboj, sušna obdobja s točo, pozebe. Krči se gozd, izumirajo živalske in rastlinske vrste. Ustavlja se zalivski tok, letošnji julij je bil globalno rekordno topel. Rdeči alarmi utripajo že nekaj časa. Podnebne spremembe so tukaj in zdaj – občutimo jih pred svojim pragom, v kmetijstvu, gospodarstvu.

Rekordi, ki jih poganjajo podnebne spremembe
25. 07. 2023 19.00Ekstremne temperature so zajele velike dele severne poloble. Čeprav so tovrstni pojavi za poleti običajni, je neobičajna njihova trdoživost. Nad Južno Evropo, ZDA in Kitajsko vztrajajo tako imenovane toplotne kupole, suha in vroča območja visokega zračnega tlaka. Temperaturne rekorde v Sredozemlju pa spremljajo tudi nevarni vremenski ekstremi, ki so najbolj izraziti ravno na območju Severne Italije, Avstrije in Slovenije.

Živo srebro bi lahko doseglo 37 stopinj Celzija, suša se bo stopnjevala
05. 08. 2022 09.17Agencija za okolje opozarja, da bo sredi dneva in popoldne v notranjosti Slovenije in na Primorskem velika toplotna obremenitev. Za Primorsko velja enako tudi v soboto. Tam je sicer razglašena zelo velika požarna ogroženost v naravi, velika nevarnost pa je tudi drugod. Najvišje dnevne temperature bi lahko dosegle 37 stopinj Celzija. V nedeljo bo na Primorskem še vroče, drugod pa naj bi vročina popustila.

Letošnji julij drugi najtoplejši po letu 1961, rekorde izmerili na 20 postajah
03. 08. 2022 17.16Suše, poplave, silovite nevihte, nadpovprečno visoke temperature ... Skratka, vremenski ekstremi postajajo stalnica našega planeta. Skrajnim številkam, povezanim z vremenom, se v Sloveniji nismo izognili niti julija, ko so vremenoslovci izmerili, da sta bila tako julij kot junij najbolj vroča v zgodovini merjenj pri nas. Kakšen je bil torej letošnji julij pod črto? Arso je povzel bistvo: nadpovprečno topel – odklon temperature zraka od povprečja je znašal 2,5 stopinje Celzija –, podpovprečno namočen in nadpovprečno osončen.

Suša na zahodu države bi lahko ob ekstremni vročini prešla v izredne razmere
27. 06. 2022 12.31Glede na podatke Arsa smo v preteklem tednu na zahodnem delu Slovenije beležili izrazito sušo, vročinski val in pomanjkanje padavin pa stanja tudi ta teden ne bosta izboljšala. "Oranžne cone lahko v nekaj dneh ob tako ekstremi vročini, kot je napovedana za ta teden, preidejo tudi v izredne razmere," opozarja Andreja Sušnik, agrometeorologinja iz Arsa. V Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije medtem pravijo, da lahko v sušnih razmerah vsi prispevamo k manjši porabi vode.

'Podnebne spremembe so tukaj in zdaj, ne pa v neki oddaljeni prihodnosti'
13. 08. 2021 06.00Slovenija vstopa v nov vročinski val, Evropa pa je v primežu Luciferja, ki prinaša rekordne temperature ter opustošenje zaradi ognjenih zubljev. Na Siciliji so izmerili kar 48,8 stopinje Celzija, kar je postal nov evropski rekord. Se moramo torej na vročinske valove dokončno navaditi? Kaj Slovencem prinaša prihodnost, če bomo skupaj z ostalimi le nemo opazovali, kako se podnebje spreminja?

Težko pričakovano poročilo IPCC: 'To niso podnebne spremembe, ampak podnebni kaos'
09. 08. 2021 09.25Medtem ko del 'Zemlje gori', drugi del pa se 'utaplja' zaradi ekstremnih vremenskih pojavov, je Medvladni panel za podnebne spremembe objavil najobsežnejše poročilo o stanju planeta in podnebnih spremembah. Že prej je bilo pričakovano, da bo v svežem poročilu IPCC razkril, da naj bi se povprečna svetovna globalna temperatura kmalu dvignila za 1,5 stopinje Celzija v primerjavi s predindustrijsko dobo. To je meja, za katero so se države zavezale, da se ji bodo za vsako ceno izognile v izogib katastrofalnim posledicam, ki bi jih takšen dvig lahko imel za človeštvo. V poročilu napovedujejo, da bo svet ta nevaren mejnik dosegel čez 20 let.

Kljub la Niñi beležimo ekstremne temperaturne rekorde
07. 07. 2021 12.10Ekstremna vročina na severu Amerike, vročinski val v Skandinaviji, rekordna temperatura izmerjena na Antarktiki. To je le nekaj vremenskih ekstremov, ki smo jim priča zadnje tedne. Klimatologi svarijo, da se ti ekstremi iz leta v leto nevarno stopnjujejo. Za Evropo je bil to drugi najbolj vroč junij, na globalni ravni pa četrti najtoplejši.

Leto 2019 v znamenju poletnih neurij, junijske vročine in hladnega maja
13. 12. 2019 10.53Podatki vremenoslovcev kažejo, da je bilo letošnje leto v Sloveniji med najtoplejšimi v merilni zgodovini. Vremensko dogajanje so najbolj zaznamovala poletna neurja, junijska vročina in dolgotrajno hladno vreme maja. Kljub obilnim padavinam v posameznih mesecih in območjih poplav večjega obsega ni bilo, poletna suša pa je bila najbolj izrazita na Goriškem.

Dan po rekordu nov rekord
26. 02. 2019 17.14Podobno kot pri nas so tudi v Veliki Britaniji temperature vse prej kot zimske, oziroma vsaj običajne za konec februarja. V severozahodnem Walesu so meteorologi namreč izmerili nov rekord –20,8 stopinje Celzija.

Evropa se dobesedno kuha, vremenski ekstremi pa postajajo naš vsakdan
24. 07. 2018 11.28'Kar se dogaja v Evropi, je pričakovano - podnebje se segreva, poletja so vedno bolj vroča,' opozarja klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj, ki dodaja, da se podnebnih sprememb ne da več ustaviti. Prav tako je prepričana, da bo v Sloveniji avgusta še kako vroče. Tudi drugi klimatologi opozarjajo, da se dogaja to, pred čimer so dlje časa svarili.

Jugovzhod države na robu sušnega rekorda, v Rižanskem vodovodu ne morejo povsem izključiti redukcije vode
03. 08. 2017 15.31Lokalna neurja, ki so povzročila nekaj nevšečnosti, niso pomagala pri blaženju suše. Letošnje leto bo morda celo na vrhu najbolj sušnih let v državi, meteorologi opozarjajo, da smo na robu sušnega rekorda v jugovzhodnem delu države. Zaradi nizke vodnatosti rek bo tudi manj elektrike iz hidroelektrarn, v Kopru kljub suši ne razmišljajo o redukciji vode.

'Skrbeti bi nas morale napovedi, da se bodo do sredine stoletja poletja otoplila še za dve stopinji Celzija'
18. 07. 2017 07.00Ob aktualnem vročinskem valu smo se pogovarjali s klimatologinjo z Agencije za okolje Tanjo Cegnar. Opozorila je, da je bil med hujšimi za Evropo vročinski val leta 2003, v Rusiji pa so se z vročinskimi ekstremi borili leta 2010. Tretji val nam z vročino in nevihtami ne bo prizanesel, a Cegnarjeva meni, da se je potrebno na razmere čim prej prilagoditi, saj se jim izogniti gotovo ni več mogoče.

V prihodnosti nas čakajo ekstremi: pozimi manj snega, a več dežja, poleti suše in izrazita vročina
23. 03. 2016 12.50Podnebne spremembe so dejstvo. Tudi v Sloveniji bo v prihodnosti bolj vroče, bolj suho in bolj mokro. Več bo ekstremov, napovedujejo na Arsu. ''Če imamo danes poleti temperature okoli 38 stopinj Celzija, lahko sredi stoletja pričakujemo temperature krepko čez 40 stopinj Celzija.'' Pozimi bo sicer več padavin, a manj snega.

Letos prihaja El Niño, z njim pa tudi ekstremi
21. 05. 2015 12.37Po napovedih vremenoslovcev se letos obeta prvi El Niño v šestih letih, ki naj bi nekaterim predelom sveta prinesel poplave, drugim pa sušo. Čeprav še ni znana njegova moč, strokovnjaki že svarijo, da bi lahko močan El Niño vplival na cene hrane.

Vročinski val in neurja po Evropi
05. 08. 2013 13.59V Srbiji in Črni gori imajo vse višje temperature. Osvežitev prihaja šele ob koncu tedna, medtem pa so v Nemčiji in Avstriji že divjale nevihte, ki so terjale eno smrtno žrtev, več ljudi je bilo ranjenih.

Prvo desetletje 21. stoletja je bilo najtoplejše od leta 1850
03. 07. 2013 17.32Prvo desetletje 21. stoletja je bilo najbolj vroče, odkar v svetu izvajajo uradne meritve temperatur, zaznamovali pa so ga vremenski ekstremi brez primere, ki so zahtevali več kot 370.000 življenj.

Tudi če izpolnimo vse obljube, obstajajo možnosti, da se ozračje segreje za štiri stopinje
19. 11. 2012 09.03Svetovno ozračje je na poti, da se njegova temperatura do konca stoletja dvigne za štiri stopinje Celzija. V poročilu Svetovne banke svarijo, da tudi če izpolnimo vse obljube o zmanjšanju toplogrednih plinov, še vedno obstaja 20 odstotkov možnosti, da se omenjeni dvig temperatur vseeno zgodi.

Vse bolj pogosti ekstremi, tako nenavadno vročega kot tudi hladnega vremena
05. 08. 2012 10.06Izjemno visoke temperature in vročinski vali so po zadnjih ugotovitvah znanstvenikov izključno posledica podnebnih sprememb, te pa je povzročila uporaba fosilnih goriv. In kaj predlagajo?

Suše, poplave, vročinski vali: 2011 so zaznamovali ekstremi
11. 07. 2012 17.43Hude suše, poplave in vročinski vali so zaznamovali leto 2011, k tem ekstremnim vremenskim pojavom pa je verjetno prispevalo tudi povečevanje količin toplogrednih plinov. Vzroke znanstveniki sicer pripisujejo pojavu El Nina.

Lansko leto eno najtoplejših v 160 letih
03. 01. 2010 12.13Kljub številnim ekstremnim podnebnim razmeram, s katerimi so se lani ukvarjali po vsem svetu, se leto 2009 uvršča med deset najtoplejših let od leta 1850.