Ameriški tehnološki velikan Apple je konec marca diskretno zakupil šest tovornih letov za prevoz 600 ton iPhonov iz Indije v ZDA.
Vsako tovorno letalo naj bi imelo nosilnost 100 ton. Namen te poteze je bil prehiteti morebitne uvodne carine ameriškega predsednika Donalda Trumpa.

Na letalih naj bi bilo skupno 1,5 milijona iPhonov
Apple se je pogajal tudi o tako imenovanem "zelenem koridorju", da bi pospešil carinjenje na letališču na jugovzhodu Indije, Čenaju, s čimer bi 30-urni postopek skrajšal na šest ur. To je praksa, ki se je menda redno uporabljala na Kitajskem, kjer Apple proizvaja veliko število svojih izdelkov.
Lani je podjetje iz južnoazijske države izvozilo za več kot 17 milijard dolarjev (15 milijard evrov) iPhonov. Proizvodnja v Indiji bi lahko pokrila polovico ameriškega trga za iPhone.
Medtem je tradicionalno proizvodno središče podjetja, Kitajska, ujeta v trgovinsko vojno z ZDA. Drugo največje gospodarstvo na svetu je objavilo, da od 12. aprila prilagaja svoje carine na ameriško blago s 84 na 125 odstotkov, kar je odgovor na 145-odstotne carine Trumpove administracije na uvoz iz Kitajske.
Medtem se je Indija soočila s 26-odstotnimi carinami na svoj izvoz v ZDA, preden je ta teden stopila v veljavo 90-dnevna prekinitev tako imenovanih vzajemnih carin. Trenutno za blago, uvoženo iz Indije, v ZDA velja 10-odstotna carina.

iPhone za 3000 dolarjev?
Ker ima Applova dobavna veriga večino sedeža na Kitajskem, je prisoten vse večji strah, da se bodo cene telefonov in drugih vsakodnevnih tehnoloških izdelkov, kot so prenosni računalniki in slušalke, v veliki meri proizvedenih tam, močno povečale.
Apple je večino svojih iPhonov proizvedel na Kitajskem. Kot poroča Euronews, bi pri Applu svojo dobavno verigo iz Kitajske lahko prestavili šele čez več let.
"Koncept izdelave iPhonov v ZDA ne more uspeti," je dejal analitik podjetja Wedbush Securities Dan Ives. Ocenil je, da bi se trenutna cena 1000 dolarjev (880 evrov) za iPhone, izdelan na Kitajskem ali v Indiji, povečala na več kot 3000 dolarjev (2647 evrov), če bi se proizvodnja preselila v ZDA. Verjame tudi, da selitev domače proizvodnje ne bo mogoča pred letom 2028.
Cena Applove delnice je padla za 15 % in znižala tržno vrednost podjetja za 500 milijard dolarjev (442 milijard evrov), odkar je Trump 2. aprila zvišal carine.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.