
Ameriški znanstveniki opozarjajo, da so ekstremno vroča poletja posledica podnebnih sprememb. V članku objavljenem v Washington Postu je James Hansen, direktor Nasinega inštituta za vesoljske študije, zapisal, da je že leta 1988 senat opozoril na posledice, ki jih bodo prinesle podnebne spremembe kot posledica uporabe fosilnih goriv. Zdaj pa so skupaj s sodelavci naredili analizo temperatur zadnjih šestih desetletij in ugotovili, da se je frekvenca izjemno vročih poletij močno povišala.
Ugotovili so, da so ekstremno vroča poletja v zadnjih nekaj letih prav posledica podnebnih sprememb. "Ni več dovolj reči, da bo globalno segrevanje povečalo verjetnost ekstremnih vremenskih pojavov in previdno opozoriti, da nobenega vremenskega pojava ni mogoče neposredno povezati s podnebnimi spremembami. Nasprotno, naša analiza kaže, da za ekstremno toplo vreme v bližnji preteklosti ni druge razlage, kot pa da je posledica podnebnih sprememb," je zapisal Hansen v članku.
Smrtonosen evropski vročinski val leta 2003, ruski vročinski val leta 2010, katerega posledica so bili številni požari ter katastrofalna suša v Teksasu in Oklahomi preteklo leto, so bili posledica podnebnih sprememb, dodaja. V nekaj tednih bo po njegovih besedah to verjetno mogoče ugotoviti tudi za letošnji vročinski val v ZDA.

"Ti podnebni pojavi niso le primer tega, kar lahko prinesejo podnebne spremembe. So posledica podnebnih sprememb. Verjetnost, da bi bili posledica naravnih sprememb, je zanemarljivo majhna. Tako majhna, kot če bi danes pustili službo in od jutri dalje živeli od sreče na loteriji," pojasnjuje znanstvenik.
Ugotovili so, da so vse bolj pogosti ekstremi, tako nenavadno hladnega vremena kot tudi zelo vročega. V preteklosti so bili takšni pojavi precej redki. Ekstremne pojave so v baznem obdobju študije (od leta 1951 do 1980) beležili le na 0,1- do 0,2-odstotnem delu sveta. V zadnjih treh desetletjih, ko so povprečne temperature nekoliko narasle, pa so ekstremi porasli in jih beležijo na približno 10 odstotkih našega planeta.
"To je svet, ki smo ga spremenili in zdaj moramo v njem živeti – v svetu, ki je leta 2003 povzročil vročinski val v Franciji in ubil več kot 50.000 ljudi in je leta 2011 suša v Teksasu povzročila za več kot pet milijard dolarjev škode. Naši podatki kažejo, da bodo takšni pojavi vse bolj pogosti in še hujši," opozarja Hansen.
Pravi, da se je še vedno mogoče izogniti poslabšanju ozračja, vendar pa opozarja, da se trati zelo dragocen čas. Prepričan je, da bi morali znatno zvišati dajatve na uporabo fosilnih goriv, denar pa porabiti za stimulacijo inovacij in gradnjo ekološko čistega gospodarstva z milijoni novih zaposlitev. "To je preprosta, poštena in učinkovita rešitev. Prihodnost je tukaj in je vroča," je zaključil svoj članek.
KOMENTARJI (248)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.