vračanje sredstev

S praga Kijeva do koktajla za Putina in stoičnosti pri žvižgih granat

24. 02. 2025 14.00

Ob tretji obletnici začetka vojne v Ukrajini smo se pogovarjali z našimi novinarji, ki so kot poročevalci obiskali največjo evropsko državo, medtem ko so jo pretresali krvavi spopadi. Po začetku vojne so razklano državo ekipe POP TV obiskale trikrat, zgodbe tistih, ki so odhajali, in tistih, ki so osta(ja)li, so v slovenske dnevne sobe prinašali snemalci in novinarji Alen Delanović, Damjan Banjac, Siniša Lopojda, Nenad Cakić ter Jure Tepina in Marko Gregorc, Katja Horvat Plevnik in Miro Majcen pa sta s kijevskih ulic poročala že leta 2014, ko so se začeli risati obrisi konflikta gromozanskih razsežnosti.

Golob: Evropsko gospodarstvo zaostaja za tekmeci iz ZDA in Kitajske

11. 10. 2024 20.29

Evropsko gospodarstvo zaostaja za tekmeci iz ZDA in Kitajske, je po srečanju sredozemskih članic EU na Cipru opozoril premier Robert Golob. Voditelji so se v družbi predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen in jordanskega kralja Abdulaha II. med drugim pogovarjali tudi o Bližnjem vzhodu. Prihodnje srečanje bo gostila Slovenija.

S 1. januarjem na Hrvaškem davek na nepremičnine: koliko bo znašal?

23. 09. 2024 16.40

Hrvaška bo s 1. januarjem uvedla davek na nepremičnine. Znašal bo od 0,6 evra do osem evrov na kvadratni meter, enote lokalne samouprave pa bodo njegovo višino določale same, je napovedal finančni minister Marko Primorac. Davka bodo oproščeni tisti, ki imajo nepremičnino v dolgoročnem najemu ali v njej živijo.

'Vračanje migrantov mora biti učinkovito in trajno'

22. 07. 2024 17.54

Vračanje migrantov mora biti učinkovito in trajno, je na neformalnem zasedanju Sveta EU za pravosodje in notranje zadeve v Budimpešti dejal notranji minister Boštjan Poklukar. Ob tem je Evropsko komisijo pozval k aktivnejši vključitvi in nudenju pomoči pri vračanju ne le državam Evropske unije, ampak tudi državam Zahodnega Balkana.

Mednarodni dan maternih jezikov letos o pomenu večjezičnega izobraževanja

21. 02. 2024 06.44

Na Unescovo pobudo obeležujemo mednarodni dan maternih jezikov. Z letošnjo temo Večjezično izobraževanje je steber medgeneracijskega učenja želi organizacija poudariti pomen večjezičnih izobraževalnih politik in praks za trajnostni razvoj. Društvo slovenskih pisateljev (DSP) je pripravilo literarno-pogovorni večer.

Dron in semenske kroglice: bo reševanje tropskih gozdov ozelenilo tudi Kras?

13. 12. 2023 15.59

Težko dostopen kraški teren, ki je zaradi neeksplodiranih ubojnih sredstev ob tem tudi izjemno nevaren. A po lanskem "mega" požaru, kot ga označuje župan komenske občine, je treba pogozditi tudi ta območja Krasa. Na enem hektarju zemlje bodo zato listavce – lipo, trokrpi javor, maklen – posadili kar z dronom hrvaškega podjetja, ki bo s posebnim sistemom na Kras odvrgel posebne semenske kroglice. Gre za tehnologijo, ki se je kot uspešna izkazala že na pogoriščih na Hrvaškem, uporabljajo pa jo tudi na drugem koncu sveta, v tropskih gozdovih.

Država za obnovo po poplavah izplačala 410 milijonov evrov

12. 11. 2023 14.40

Do 9. novembra je država v sklopu sanacije posledic poplav prebivalcem, občinam in gospodarstvu skupaj izplačala 410 milijonov evrov. Sredstva so bila namenjena tako za neposredno odpravo posledic poplav, sanacijo posameznih objektov ter nujne občinske in državne infrastrukture kot za ohranjanje delovnih mest.

Begunci: eni dobrodošli, drugi manj. Zakaj?

12. 07. 2023 06.00

Prihod okoli 9.000 ukrajinskih beguncev in preobrat slovenske protibegunske politike. Pred skoraj desetimi leti prihod 360.000 beguncev iz Sirije, Afganistana in Iraka. Politika jih je sprejela različno, delila jih je na begunce in migrante. Postavljali so žično ograjo in zapirali meje. Za ukrajinske begunce smo sprejeli poseben zakon, jim namenili dodatne namestitve, zbirali denar, oblačila in hrano. Je vojna v Ukrajini razgalila dvojna merila glede ravnanja z begunci? Zakaj skoraj 90 odstotkov oseb Slovenijo hitro zapusti in zakaj azilni postopek traja tudi dve leti? Koliko je sploh beguncev v Sloveniji in koliko pomoči dobijo?

Število upravičencev do energetskega dodatka brez socialnih transferjev ni znano

22. 10. 2022 10.29

Pred dnevi je na spletni strani gov.si zaživel spletni kalkulator za izračun energetskega dodatka, ki pa pride v poštev le za prejemnike denarne socialne pomoči in varstvenega dodatka, ne pa tudi za tiste, ki mogoče izpolnjujejo pogoje, a niso prejemniki socialnih transferjev. Na ministrstvu za delo ne vedo, koliko bi bilo lahko takšnih upravičencev.

Množično dezerterstvo: helikopterji 'Z' zdaj lovijo lastne vojake?

11. 09. 2022 11.30

Rusija je v okolico Hersona napotila helikopterje za iskanje ubežnikov, da bi preprečila, da bi njeni vojaki bežali v vse večjem številu. Generalštab ukrajinskih oboroženih sil je znova sporočil, da so znatne ruske izgube in nepripravljenost na boj prispevale k poslabšanju morale in psihološkega stanja okupacijskih ruskih čet. Newsweek poroča, da število dezerterjev hitro narašča.

Koprski ribiči ostro nasprotujejo izsušitvi struge Rižane

22. 07. 2022 15.34

Ribiška družina Koper ostro nasprotuje izsušitvi struge reke Rižane, saj v njej ne živijo le ribe. Kot so poudarili v odzivu na zamisel o zmanjšanju ekološko sprejemljivega pretoka v reki, ljudje ne znamo več sobivati z naravo. Direktor Rižanskega vodovoda Martin Pregelj medtem opozarja, da bo vode v primeru suše v vsakem primeru zmanjkalo. Medtem župani slovenske Istre poudarjajo, da so ljudje v zadnjih dneh začeli bistveno bolj skrbno ravnati s pitno vodo in občutno zmanjšali porabo, na dopisni seji pa je vlada sprejela načrt zagotovitve interventnih prevozov vode za oskrbo slovenske Istre.

Kulturniki pogrešajo konkretne rešitve: 'Kdor nima vizije, piše splošne stvari'

16. 05. 2022 13.16

Kulturniki v koalicijski pogodbi pogrešajo vizijo in konkretne rešitve. "Kdor nima vizije, piše splošne stvari," je ponazoril predsednik Društva slovenskih pesnikov (DSP) Dušan Merc. Predsednik Glose Mitja Šuštar se boji, da bo kultura spet zadnja luknjica na piščalki, direktorica zavoda Evropska prestolnica kulture (EPK) Kaja Širok pa pozdravlja vračanje kulture v javno sfero.

Blinken: Uporabe kemičnega orožja v Mariupolu ni mogoče potrditi

12. 04. 2022 06.45

Na družbenih omrežjih so se pojavile navedbe, da naj bi Rusija v Ukrajini uporabila kemično orožje. "V Mariupolu so uporabili neznano snov," je dejala vodja odbora ukrajinskega parlamenta za vključitev Ukrajine v EU Ivana Klimpuš. Žrtve so imele hude dihalne stiske, pri nekaterih se je pojavila odpoved dihanja, je zatrdil nacionalistični bataljon Azov. Ameriški državni sekretar Antony Blinken je nato sporočil, da navedb o uporabi kemičnega orožja v Mariupolu ne more potrditi. Ruski predsednik Putin pa je znova izrazil prepričanje v zmago. Cilji "posebne operacije" bodo doseženi, o tem ni dvoma, je dejal med obiskom vesoljskega izstrelišča Vostočni na skrajnem vzhodu Rusije.

ANALIZA DRUGI DEL: Po boljših cestah bi vozili levi in desni

28. 03. 2022 12.56

Objavljamo drugi del poglobljene analize volilnih programov. Kakšne ukrepe pripravljajo politične stranke, da bodo slovenske ceste bolj pretočne in varne? Se bo delovna doba podaljšala in kakšne pokojnine bodo v naslednjem sklicu prejemali upokojenci?

'Upam, da bo prevladal mir in se bomo lahko kmalu ukvarjali samo z nogometom.'

14. 03. 2022 06.00

Prvi mož najmočnejše nogometne organizacije v Evropi Aleksander Čeferin se je moral nedavno spopasti z izzivi, ki jih je s seboj prinesla ruska invazija Ukrajine in požel ogromno pohval za pomoč pri reševanju tam ujetih tujih nogometašev. Prav Uefin predsednik je bil zadnji gost naše pogovorne oddaje Ena na ena, hkrati pa je nekaj minut dragocenega časa namenil tudi nam in odgovoril na nekaj vprašanj o izzivih, s katerimi se sooča v zadnjem času.

ZZZS proti predlaganim spremembam pri izplačevanja bolniških nadomestil

25. 01. 2022 14.20

Upravni odbor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije je predlagal državnemu zboru, da zavrne predloga novel zakona o zdravstvenem varstvu in zavarovanju ter zakona o delovnih razmerjih. Predlagane spremembe namreč prinašajo občutno dodatno finančno breme za ZZZS, finančne posledice pa so nerealno ocenjene, so med drugim navedli pri ZZZS.

Ljubljanski svetniki še naprej razdeljeni glede kanala C0

13. 12. 2021 20.04

Nadzorni odbor ljubljanske občine mestni upravi priporoča, naj računskemu sodišču posreduje pobudo za preveritev zakonitosti odločb glede okoljevarstvenega soglasja in sklepa o ustavitvi izvajanja projekta kanal C0. Poročilo nadzornikov je na današnji seji obravnaval mestni svet, omenjeni projekt pa je ponovno razdelil svetnike.

Ministri EU pozvali k financiranju ograj na mejah z evropskimi sredstvi

08. 10. 2021 13.22

Notranji ministri EU so v Luksemburgu razpravljali o migracijskih izzivih v senci novih posnetkov, ki prikazujejo nasilje nad migranti na zunanjih mejah. Ob tem se je znova razplamtela ostra razprava o pravem ravnotežju med obrambo vrednot in zaščito meje. Dvanajst članic je pozvalo k financiranju ograj na mejah z evropskimi sredstvi; čeprav med njimi Slovenije ni, pa je slovenski notranji minister Aleš Hojs pismo dvanajsterice podprl.

Slovenija osramočena zaradi nedavnega poročila o korupciji

08. 10. 2021 09.28

Tuji mediji so se znova razpisali o Sloveniji, saj da jo je osramotilo nedavno poročilo o korupciji Greco. EUobserver piše, da Slovenija, ki trenutno tudi predseduje Svetu EU, ni uresničila nobenega od 15 protikorupcijskih priporočil. V članku je poudarjeno še, da je Slovenija edina država članica, ki še ni imenovala tožilcev. "To, kako lahko Janša brez posledic ovira pravosodje, je zame uganka," je dejal evropski poslanec iz zelene Nemčije Daniel Freund.

Zaradi pretepanja in izgona migrantov odstopil odposlanec ZDA za Haiti

23. 09. 2021 17.53

Ameriške oblasti izvajajo deportacijo državljanov Haitija, ki so taborili v Teksasu. Gre za enega največjih in najhitrejših izgonov migrantov iz ZDA v zadnjih desetletjih, in to v času vladavine demokratov, ki so se v času predsedovanja Donalda Trumpa večkrat zgražali nad takratnim odnosom oblasti do migrantov. ZDA nameravajo v tednu izgnati 12.000 ljudi, ki so se utaborili v mestu Del Rio v Teksasu, potem ko so tja peš prispeli iz Mehike.

Se bodo afganistanska dekleta vrnila v srednje šole?

18. 09. 2021 14.26

Afganistanske srednje šole so znova odprle svoja vrata, a le za dijake in učitelje. Talibani niso navedli, kdaj se bodo lahko v šole vrnile tudi srednješolke. Vprašanje je, ali se sploh bodo.

Bruto ali bruto bruto? 46 študentov bi moralo vrniti 18.317 evrov

06. 08. 2021 13.24

Fakulteta za logistiko Univerze v Mariboru zahteva od študentov vračilo domnevno preveč izplačanega denarja za sodelovanje pri projektih. Dekanja pojasnjuje, da ni pravne podlage, da bi lahko študentje ta denar obdržali. Ponudili so jim tudi možnost obročnega vračila do decembra 2022, v sindikatu Mladi plus pa vztrajajo, da gre za napako fakultete, in ne študentov.

Izteka se rok, do katerega so turistične agencije lahko zamaknile vračilo denarja

21. 05. 2021 14.41

Konec maja se izteče rok, do katerega so lahko turistične agencije oz. organizatorji potovanj zamaknili vračanje že vplačanih sredstev za potovalne aranžmaje, ki so jih morali odpovedati v lanskem prvem valu epidemije covida-19. V Združenju turističnih agencij Slovenije (ZTAS) večjih težav pri vračanju ne pričakujejo.

'Najprej te sesuje, potem pa te na novo oblikuje. V veliko boljšo osebo'

08. 03. 2021 07.08

Mednarodni dan žensk, osmi marec, nas vsako leto opomni na številne izzive, s katerimi so se skozi zgodovino srečevale ženske, na dosežke bork za pravice žensk in aktualne izzive žensk, kar nekaj jih je s seboj prinesla tudi pandemija koronavirusne bolezni. Številne ženske pa bodo osmi marec tudi letos obeležile tako, da bodo bile svojo osebno bitko, bitko z boleznijo.

Francija zapira nekatere dele države

27. 02. 2021 11.38

Francija od konca tega tedna delno zapira območja na področju Nice, Cannesa in okolice Dunkirka. Zaustavitev javnega življenja bo veljala samo ob koncih tedna, ko bodo ljudje domove lahko zapustili le s tehtnim razlogom. Trgovine – razen živilskih in lekarn – bodo zaprte. Medtem so v Bosni in Hercegovini v zadnjem dnevu potrdili 702 novi okužbi z novim koronavirusom. Po tem, ko so dlje časa poročali o manj kot 500 novih okužbah na dan, se je že v četrtek to število povzpelo nad 700.

Finančna pomoč in solidarnostni dodatki: kdaj, komu in kako do njih?

17. 01. 2021 15.38

Komu pripada krizni dodatek v višini 200 evrov? Kdo lahko uveljavlja oprostitev plačila DDV in kateri dodatki so izvzeti iz osnove za plačilo dohodnine? Kdo vse lahko računa na solidarnostne dodatke? In kako je z vračanjem neupravičeno prejete pomoči? Sedmi paket protikoronskih ukrepov je prinesel kar nekaj ugodnosti, s katerimi poskušajo ljudem olajšati breme epidemije. Pripravili smo njihov pregled.

Ministrica: Na izobraževanje na daljavo smo šli absolutno prezgodaj

04. 01. 2021 17.38

Novo leto, otroci pa se še naprej šolajo od doma. Zdaj bodo šolske klopi vendarle zasedli otroci s posebnimi potrebami, a je mnogo staršev zadržanih. Še prej so pričeli tudi s testiranjem učiteljev. Kdaj pa bodo v šolah tudi drugi, kdaj bodo vrtci znova odprti za vse, kaj bo z gimnazijci in študenti?

Milijarde evrov, dogovori za cepiva, zdravila: Kaj v boju s pandemijo počne EU

24. 12. 2020 06.26

Evropska unija se je dejavno lotila reševanja posledic pandemije covida-19, ki je močno prizadela evropske zdravstvene sisteme in gospodarstvo. Strokovnjaki so si sicer enotni, da bo okrevanje zahtevno, zato bodo potrebni jasni ukrepi, da se zdravstvena kriza ne bi sprevrgla še v gospodarsko depresijo.

Vlada predstavila načrt za sproščanje ukrepov, a tudi podaljšala veljavnost vseh obstoječih

03. 12. 2020 07.13

Vlada je danes podaljšala veljavnost vseh do sedaj sprejetih protikoronskih omejitev, predstavila pa je načrt za sproščanje ukrepov s petimi fazami. Trenutno smo v črni fazi in torej veljajo ukrepi, kakršne imamo. Naslednja faza, rdeča, sledi, ko bo število okuženih v sedemdnevnem povprečju padlo pod 1350, število hospitaliziranih pa pod 1200.

Zoisovi nagradi za življenjsko delo Lah Turnškovi in Pejovniku

01. 12. 2020 22.35

Letošnja podelitev državnih nagrad in priznanj za izjemne dosežke v znanstveno-raziskovalni dejavnost je bila, zaradi ukrepov za zajezitev širjenja koronavirusa, pripravljena v obliki dokumentarnega filma z naslovom "Vrhunci slovenske znanosti v luči nagrajencev za izjemne dosežke 2020". Film je vključeval tudi nagovor predsednika republike, ki je dejal, da bomo "potrebovali resen premik in resno odločitev, da je znanost ključna za našo bodočnost".