Sezona evropskih klubskih tekmovanj je v polnem teku, a vemo, da imate hkrati polne roke dela s problemi, ki jih prinaša vojna v Ukrajini. Kako usklajujete reševanje tekočih zadev in aktualnih problemov?
Ja, jaz sem se moral praktično v celoti osredotočiti na situacijo v Ukrajini, imam pa zelo dobro ekipo, ki vodi vse ostalo in se name obrne samo takrat, ko se pojavi kakšen problem, ki ga nato hitro skupaj rešimo. Ampak kot sem dejal, jaz se praktično od začetka vojne v Ukrajini ukvarjam samo s tem.
Velik projekt, povezan z vojno v Ukrajini, je bilo reševanje tam ujetih tujih nogometašev, ki ste ga uspešno izpeljali. Sedaj pa se poraja vprašanje, kaj se bo zgodilo z ruskimi nogometaši, ki so zaradi sankcij postali kolateralna škoda? Nekateri izmed njih so se že oglasili na socialnih omrežjih in jih skrbi za svojo nogometno prihodnost …
Jaz sem že večkrat povedal, da me srce boli, ker smo morali uvesti sankcije, zaradi katerih trpijo nogometaši, ki niso niti povzročil te vojne, niti nimajo nobenega vpliva nanjo. Obstajata dva glavna razloga, zakaj smo bili primorani v te sankcije. Glavni razlog je to, da moramo kot evropska organizacija delovati enotno in vršiti pritisk, da se vojna čimprej konča, drugi razlog pa je, da praktično vse evropske reprezentance in klubi ne želijo igrati z Rusi. Hkrati Rusi niti ne morajo nikamor leteti, ker so zračni prostori okoli meje zaprti. To pomeni, da tudi če bi bile sankcije kakorkoli drugačne, bi bilo tekmovanje zanje praktično nemogoče.
Vaše prizadevanje s pritiski je torej usmerjeno v to, da se vojna čimprej konča, potem pa bi verjetno radi, da se ruska reprezentanca in njihovi klubi čimprej vrnejo v normalen tekmovalni ritem?
Vojna se mora čimprej končati. Absolutno mi nimamo nič proti ruskim športnikom kot tudi ne proti ruskemu narodu. Enostavno gre za humanitarno katastrofo, kjer moramo vsi delovati v smeri miru, potem pa se bomo pogovarjali o nogometu.
Države tudi individualno sankcionirajo klube, vidimo, kaj se trenutno dogaja z evropskim in svetovnim prvakom Chelseajem. Menite, da lahko pride do tega, da bodo nekateri glavni akterji primorani izpuščati evropska tekmovanja?
Ne, v našem tekmovanju bo Chelsea tekmoval. Jaz tudi mislim, da se jim bo uspelo dogovoriti z angleško vlado, da jim sprosti toliko sredstev, da bodo lahko funkcionirali. A je še prezgodaj, da bi lahko preveč govorili o tem, kar se je to zgodilo v zadnjih nekaj dneh.
V izločilni fazi evropskih klubskih tekmovanj smo sedaj prvič v veljavi videli novo pravilo, po katerem gol, dosežen v gosteh, ni vreden več kot gol, dosežen doma. Ste zaenkrat s tem pravilom dosegli to, kar ste želeli?
Absolutno; jaz mislim, da smo uvedli dobro pravilo. Nogometni strokovnjaki pravijo, da je za profesionalne nogometaše igrati v gosteh praktično enako, kot igrati doma, zakaj bi torej en gol več veljal od drugega. Nekateri so nam očitali, da bo sedaj več podaljškov, pa nismo imeli še niti enega primera.
Po pandemiji se nogomet vrača v stare tirnice, stadioni se polnijo, posledično se polnijo tudi klubske blagajne. Kako bi vi ocenili vračanje nogometne industrije v normalne smernico?
Koronsko obdobje je bilo problematično za celo družbo, za nas pa tudi. Pravzaprav vedno bolj spoznavamo, kako pomembni so navijači na stadionih. Ko smo hodili na prazne stadione, smo videli, da tekme niso enake, da jih je pravzaprav boljše gledati po televiziji kot v živo. Tudi zaradi tega je Uefa za finale Lige prvakov obema finalistoma namenila po deset tisoč brezplačnih vstopnic. To je naša gesta navijačem, da jim rečemo: pogrešali smo vas, situacija je bila težka, dobrodošli nazaj.
Glede na to, da je letošnji finale že tretji zapored, ki ste ga morali zaradi nepredvidljivih razmer prestaviti iz enega mesta v drugo (namesto Sankt Peterburga bo gostitelj Pariz), si verjetno še toliko bolj želite, da bi prihodnja sezona potekala po ustaljenih načrtih?
Ja, žal gremo iz krize v krizo in počasi je dovolj. Uefa v vsej svoji zgodovini ni niti enkrat preložila finala Lige prvakov, v mojem mandatu pa kar tri zapored. Tako da jaz upam, da je dovolj takšnih izzivov, da bo prevladal mir in se bomo lahko kmalu ukvarjali samo z nogometom.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.