ugovor vesti

Prva podpisnica pobude o tem, zakaj je boj za varen splav še vedno pomemben
08. 03. 2025 11.47Zastavljeni cilj – zbrati milijon podpisov po vsej Evropi – so dosegli v le nekaj mesecih. "Ni me presenetilo, v kampanjo sem verjela in resnično sem se razveselila tega mejnika," pravi sociologinja Marjeta Mencin, ki je bila tudi prva podpisnica pobude za varen in dostopen splav v EU. A boj s tem še ni končan, ta se šele začenja, poudarja sogovornica, s katero smo se pogovarjali ob 8. marcu. Politična klima se namreč spreminja iz dneva v dan, v vzponu je radikalna desnica, ki, kot poudarja, s seboj prinaša tudi patriarhalne težnje. Zakaj je pravica do splava in pravica ženske do odločanja o lastnem telesu tako pomembna?

'V zakonu ni več govora o evtanaziji'
07. 01. 2025 11.40Koalicija bo objavila predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Cilj predloga je med drugim polnoletnemu pacientu, ki je o sebi sposoben odločanja, na podlagi informirane odločitve omogočiti pomoč pri skrajšanju trpečega umiranja v okviru javne zdravstvene mreže, kar izhaja iz predloga zakona. Predvidevajo, da bodo slednjega v zakonodajni postopek vložili že januarja, takoj za zakonom o zdravstveni dejavnosti.

Konec ugovora vesti za farmacevte
19. 12. 2024 17.30Poslanci državnega zbora so na izredni seji z 51 glasovi za in enim proti sprejeli predlog novele zakona o lekarniški dejavnosti. Novela bo med drugim farmacevtskim delavcem v lekarnah onemogočila uveljavljanje ugovora vesti. Novelo so podprli poslanci koalicijskih strank Svoboda, SD in Levica, nasprotovali pa so ji v NSi. V SDS so sejo obstruirali.

KSJS poslance poziva k črtanju člena o ugovoru vesti za farmacevte
11. 12. 2024 16.21Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS) poslanke in poslance poziva, da z dopolnilom iz predloga novele zakona o lekarniški dejavnosti črtajo člen o ugovoru vesti farmacevtov. Opozarjajo, da je bil omenjeni člen "podtaknjen" naknadno, saj ga v besedilu, ki je bilo potrjeno na Ekonomsko-socialnem svetu, ni bilo.

Pravica do ugovora vesti: farmacevti bi paciente po zdravila lahko poslali drugam
09. 12. 2024 19.55"To je poseg v ustavno zagotovljene svoboščine in takšen predlog bi bilo treba umakniti." Tako so do potrjenega predloga novele zakona o lekarniški dejavnosti, ki je konec minulega tedna razklal tudi koalicijo, kritični v Inštitutu 8. marec. Vanj se je namreč prikradel člen, ki uvaja pravico do ugovora vesti farmacevtov – denimo pri izdaji jutranjih ali kontracepcijskih tablet – in sicer na način, da lahko pacientko oziroma pacienta pošljejo v drugo lekarno. Nad predlagano vladno ureditvijo so presenečeni tudi v Lekarniški zbornici.

Koalicijo presenetil člen o ugovoru vesti za farmacevte
06. 12. 2024 15.40Vse tri koalicijske stranke, Gibanje Svoboda, SD in Levica, nasprotujejo členu novele zakona o lekarniški dejavnosti, ki ureja ugovor vesti za farmacevte. Člen je bil po navedbah SD v predlog dodan naknadno, o njem pa niso bili obveščeni. Ob uveljavitvi člena bi se lahko zgodilo, da bi pacient zaradi ugovora vesti po zdravilo moral v drugo lekarno, sta opozorili koalicijski stranki.

Tragičen padec direktorja s požarnih stopnic: 'Ni znakov kaznivega dejanja'
22. 10. 2024 16.13Policisti so po smrti direktorja največje hrvaške bolnišnice predstavili prve izsledke preiskave. Kot so povedali, doslej niso odkrili znakov, da bi bila smrt 66-letnega Anteja Ćorušića posledica kaznivega dejanja. Moški je zaradi poškodb po padcu z okoli osmih metrov umrl na kraju nesreče.

Umrl direktor največje hrvaške bolnišnice: padel s protipožarnih stopnic?
21. 10. 2024 15.00V Zagrebu je umrl dolgoletni direktor tamkajšnjega kliničnega centra (KBC Zagreb) Ante Ćorušić. Smrt šefa največje hrvaške bolnišnice so potrdili na ministrstvu za zdravje, policija pa še preiskuje kraj nesreče. Ćorušić je po neuradnih informacijah umrl po padcu s protipožarnih stopnic bolnišnice. Ćorušić je bil po poklicu ginekolog in eden najvplivnejših ljudi v hrvaškem zdravstvu, veljal pa je tudi za najpomembnejšo osebo, prek katere naj bi katoliška cerkev vplivala na zdravstvo.

Občanki, ki je ostala brez kontracepcije, so se opravičili. Sprejeli bodo ustrezne ukrepe
07. 10. 2024 15.06V Pomurskih lekarnah so po dogodku, ko farmacevtka občanki zaradi ugovora vesti ni želela izdati kontracepcijskih tablet, poudarili, da so se ji opravičili. Dodali so, da bodo sprejeli ustrezne ukrepe in metode, ob tem pa ocenjujejo, da "zaradi bližine večje lekarne nihče ni ostal brez zdravil". V Lekarniški zbornici Slovenije poudarjajo, da mora farmacevtski strokovni delavec o ugovoru vesti delodajalca pravočasno obvestiti, da ta lahko ustrezno organizira delo.

Prišla po kontracepcijo, farmacevtka ji tablet zaradi ugovora vesti ni izdala
04. 10. 2024 16.20V Pomurskih lekarnah v Lendavi farmacevtka zaradi ugovora vesti občanki ni želela izdati kontracepcijskih tablet. To naj bi se zgodilo že tretjič, farmacevtka pa naj bi kot razlog navedla svoja verska načela.

Več tisoč Hrvatov podpisalo peticijo proti obveznemu služenju vojaškega roka
20. 07. 2024 16.15Hrvaška organizacija Center za ekonomsko izobraževanje (CEO) je v petek vladi in ministrstvu za obrambo v Zagrebu predala peticijo z več kot 5000 podpisi proti ponovni uvedbi obveznega služenja vojaškega roka, ki so jo podprli z ekonomskimi in pravnimi argumenti. Vlada se bo sedaj na peticijo morala odzvati, poročajo hrvaški mediji.

Omemba pravice do splava v izjavi G7 kamen spotike med Macronom in Melonijevo
14. 06. 2024 06.24Voditelji skupine sedmih najbolj razvitih gospodarstev sveta (G7) so v južni Italiji na drugi dan med drugim razpravljali o vojni v Gazi, migracijah in napetostih v indijsko-pacifiški regiji. Na pogovorih o umetni inteligenci se je voditeljem prvič pridružil tudi papež Frančišek. Odmevala pa je tudi četrtkova burna razprava glede omembe pravice do splava v sklepni izjavi. Skupina G7 je v sklepni izjavi vrha v Italiji potrdila zavezanost podpori Ukrajini in pozvala k sprejetju premirja v Gazi. Na področju trgovine so voditelji bili kritični do Kitajske, ki so ji zagrozili z ukrepanjem proti nepoštenim praksam. Po burni razpravi o omembi pravice do splava pa ta v končno verzijo izjave ni bila vključena.

Za varen in dostopen splav v EU: 'Solidarnost je najlepša oblika upora'
01. 05. 2024 15.07Inštitut 8. marec je v okviru evropske pobude Moj glas, moja izbira (My Voice, My Choice) v enem tednu zbral 100.000 podpisov za varno in dostopno umetno prekinitev nosečnosti v Evropi, so sporočili z inštituta. Ob tem pa so napovedali, da je to šele začetek.

Obvezno služenje vojaškega roka na Hrvaškem bo trajalo tri mesece
12. 03. 2024 12.13Obvezno služenje vojaškega roka na Hrvaškem bo trajalo tri mesece in bo dopuščalo ugovor vesti, je napovedal obrambni minister Ivan Anušić. Zagotovil je, da bo trimesečno vojaško usposabljanje temeljito in da bo prineslo tudi določene ugodnosti.

Prostovoljno končanja življenja brez podpore, v Svobodi za referendum
07. 03. 2024 13.58Poslanci so po splošni razpravi o predlogu zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja s 64 glasovi proti in devetimi za odločili, da predlog ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Podprli so ga poslanci Levice, štirje iz SD in Mojca Šetinc Pašek. V Svobodi ga niso podprli, ker so o tem že vložili pobudo za razpis posvetovalnega referenduma.

Prostovoljno končanje življenja: zdravniška zbornica napoveduje ugovore vesti
06. 03. 2024 13.56V Zdravniški zbornici Slovenije nasprotujejo predlogu zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki ga bo v četrtek obravnaval DZ. Zakon bodo sicer spoštovali, bodo pa mnogi zdravniki pri njegovem izvajanju uveljavljali ugovor vesti, je bilo slišati novinarski konferenci.

Bomo dobili Zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja?
29. 02. 2024 11.48Pred skoraj letom dni so avtorji pod okriljem Srebrne niti, združenja za dostojno starost, predstavili predlog Zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Kot pojasnjujejo, so v tem času opravili številne pogovore in predstavitve po Sloveniji ter odgovarjali na vprašanja v več posvetih in oddajah. Poudarili so, da sta bili izvedeni tudi dve neodvisni telefonski anketi in da sta obe zakonu potrdili večinsko podporo. Predvidoma prihodnji teden bodo zakon obravnavali v državnem zboru.

Macron: Leta 2024 bo pravica žensk do splava postala nepreklicna
29. 10. 2023 17.45Francoski predsednik Emmanuel Macron obljublja, da bo do naslednjega leta v francosko ustavo zapisal pravico žensk do splava. K brezpogojnemu zagotavljanju te pravice so ga spodbudile omejitve v drugih državah.

Ona ve, ona gre
28. 10. 2023 09.48Današnji zapis bi lahko podnaslovila tudi: Ali za ženske v politiki, praviloma moškem svetu, veljajo strožja merila kot za kolege? K razmisleku in zapisu me je spodbudila napeta interno-politična čistka zadnjih dni. Sicer bi lahko rekli, da gre res za interne zadeve neke stranke, neke opcije, a žal gre za precej več kot to, za globlji problem – tako demokracije pri nas kot tudi (ali predvsem) vloge žensk v tej demokraciji. Pod interne zadeve se lahko hitro skrijejo različne kršitve demokratičnih standardov, ki so, sploh v politiki, lahko bistveno širše in vodijo v sistemske nepravilnosti. Obračanje stran tega problema ne bo rešilo in saj veste – molk je lahko tudi tiho strinjanje.

Ginekologinja zavrnila obravnavo istospolno usmerjene pacientke
12. 07. 2023 09.38Zagovornik načela enakosti je v primeru, ko je ginekologinja zavrnila nadaljnjo zdravstveno obravnavo istospolno usmerjene pacientke, ugotovil diskriminacijo. To je storila na podlagi ugovora vesti. "Odrekanje zdravstvene obravnave izključno istospolno usmerjenim pacientkam, ki so v postopku oploditve z biomedicinsko pomočjo, je nesprejemljivo. Zdravstvo mora biti ne glede na njihove osebne okoliščine dostopno vsem," je jasen zagovornik Miha Lobnik.

Evtanazija: dostojanstvena smrt ali umor človeka?
25. 05. 2023 06.09V Zdravniški zbornici so odločno zavrnili predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki so ga pripravili v okviru Združenja za dostojno starost Srebrna nit. Predlog namreč razumejo kot poklicno dolžnost zdravstvenih delavcev, da sodelujejo pri končanju življenja, in če bo do tega prišlo, bo odbor to razumel kot neke vrste prisilo poklica. Društvu Srebrna nit je do zdaj uspelo zbrati štiri petine podpisov. Da bi njihov predlog prišel v parlamentarno razpravo, jih potrebujejo še tisoč.

Prostovoljno končanje življenja: 'Predlog ima varovalke, da ne bo zlorab'
04. 04. 2023 15.27Avtorji zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki omogoča pomoč v skrajni stiski posameznika ob koncu življenja in je bil pripravljen v okviru Srebrne niti, so zaprosili za določitev šestmesečnega roka, v katerem bodo zbirali 5000 podpisov za vložitev predloga zakona v DZ. Predlog ima varovalke, da ne bo zlorab, so pojasnili.

Stric posilil duševno prizadeto 14-letnico, zdravniki zavrnili splav
31. 01. 2023 08.02Na Poljskem, kjer imajo eno najbolj restriktivnih zakonodaj glede splava, razburja primer 14-letnega duševno prizadetega dekleta. Dekle naj bi posilil stric, zdravniki pa so – zaradi ugovora vesti – zavrnili, da bi opravili splav.

Vlada Grozniku ni podelila novega mandata na čelu državnega odvetništva
08. 07. 2022 18.21Vlada je odločila, da Juriju Grozniku ne podeli novega mandata na mestu generalnega državnega odvetnika. Po oceni vlade Groznik ni skrbel za uresničevanje ciljev in poslanstva državnega odvetništva, je po seji dejala ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan in napovedala nov razpis za Groznikovega naslednika.

Zakaj Hrvatice prekinitev nosečnosti iščejo v Sloveniji?
26. 05. 2022 06.00Ne le Mirela Čavajda, v UKC Ljubljani na leto prekinejo 15 visokih nosečnosti tujih državljank, nekaj med njimi je Hrvatic. Samo v Brežicah je letos prekinilo nosečnost 65 Hrvatic. V zadnjih letih, največ leta 2019, skoraj 300. Koliko je še nosečnic, ki jih je hrvaški zdravstveni sistem pustil na cedilu? Jasenka Grujić, ginekologinja iz Zagreba, se boji, da jih je še precej več, saj je imela nemalo pacientk v ambulanti, ki so jim zavrnili splav na Hrvaškem in jih napotili v Slovenijo.

Ženskam moramo omogočiti varno prekinitev nosečnosti, brez obsojanja
25. 05. 2022 06.00V Sloveniji je vsaj polovica nosečnosti nenačrtovanih, zato je za zmanjševanje dovoljenih splavov, so enotni ginekologi, pomembna kakovostna spolna vzgoja in kontracepcijska zaščita. A ker ženska še vedno lahko nenačrtovano zanosi, je nujno, da ohranimo pravico do varne umetne prekinitve nosečnosti, za katero se mora odločiti ženska sama, brez obsodb, je jasen ginekolog Mišo Rajić. Ozaveščanje o kontracepciji ni samoumevno, saj več kot 200 tisoč žensk nima ginekologa.

Kako je z ugovorom vesti med slovenskimi ginekologi?
17. 05. 2022 17.1539-letni Hrvatici, Mireli Čavajda, bodo po nekaj tednov trajajoči borbi s hrvaškim zdravstvenim sistemom v ljubljanskem UKC-ju zelo kmalu opravili poseg prekinitve nosečnosti, saj nosi otroka, ki je neozdravljivo bolan. Njena zgodba se je začela zaradi ugovora vesti ginekologov na Hrvaškem, ki jim njihovo prepričanje in vest nista dovolila, da opravijo splav. Takšnih ginekologov je na Hrvaškem dve tretjini. Kako pa je z ugovorom vesti pri nas, od kdaj ga imamo uzakonjenega?

Ven iz moje maternice!
14. 05. 2022 15.25Nemogoče se je bilo v zadnjih tednih izogniti novicam, ki so vsaka zase po vrsti razkrivale tragičnost vloge, ki je v tem modernem in svobodnem svetu ostala ženskam. Ne moremo biti prav zares presenečeni nad dejstvom, da se v številnih državah pod vprašaj postavljajo naše najpomembnejše pravice, morali pa bi biti zaskrbljeni nad tem, kako je uspelo javno debato, ki jo netijo sovražniki žensk in nasprotniki prepričanja, da je naše mnenje in hotenje enakovredno moškemu, pripeljati tako daleč, da še vedno poslušamo glasne krike opozoril, da je ženska enakopravnost (o enakosti v tem kontekstu pač ne moremo govoriti) šla predaleč, da je postala nevarna za družino in družbo.

Na Hrvaškem šest bolnišnic brez ginekologa, ki bi opravljal splave
14. 05. 2022 11.25Na Hrvaškem umetne prekinitve nosečnosti, ki je sicer z zakonom dovoljena, zaradi ugovora vesti ne želi opravljati 195 od skupno 359 ginekologov. Od 29 javnih bolnišnic v šestih nimajo ginekologa, ki bi opravil splav na zahtevo ženske.

Na Hrvaškem ne znajo opraviti feticida, zato na splav v Slovenijo
12. 05. 2022 15.59Ko je hrvaški minister za zdravje Vili Beroš v sredo sporočil, da nosečnica s hudo prizadetim zarodkom splav vseeno lahko opravi v domovini, se je že zdelo, da se bo agonija 39-letnice vendarle končala. Toda v četrtek se je zgodil nov preobrat – v zagrebški porodnišnici so poseg vseeno zavrnili, zato naj bi bil ta zdaj opravljen v ljubljanskem kliničnem centru. V porodnišnici Petrova so ji ponudili umetno sprožitev poroda, vendar je sama želela druge vrste poseg. Stroške posega v Sloveniji bo vseeno kril hrvaški zavod za zdravstveno zavarovanje. Na shodu v znak solidarnosti z njeno zgodbo se je v Zagrebu zbralo več tisoč ljudi, na ulice pa so šli tudi v drugih hrvaških mestih.