Dejstva

Ženskam moramo omogočiti varno prekinitev nosečnosti, brez obsojanja

Ljubljana, 25. 05. 2022 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Neža Steiner
Komentarji
151

V Sloveniji je vsaj polovica nosečnosti nenačrtovanih, zato je za zmanjševanje dovoljenih splavov, so enotni ginekologi, pomembna kakovostna spolna vzgoja in kontracepcijska zaščita. A ker ženska še vedno lahko nenačrtovano zanosi, je nujno, da ohranimo pravico do varne umetne prekinitve nosečnosti, za katero se mora odločiti ženska sama, brez obsodb, je jasen ginekolog Mišo Rajić. Ozaveščanje o kontracepciji ni samoumevno, saj več kot 200 tisoč žensk nima ginekologa.

Stopnja dovoljenih splavov v Sloveniji upada vse od začetka osemdesetih let prejšnjega stoletja, ko je bila skoraj šestkrat višja kot v zadnjih letih, ocenjujejo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Dejstvo pa je, da je splav večinoma posledica nenačrtovanih nosečnosti. Takšnih je vsaj 50 odstotkov nosečnosti. Najpogostejši razlogi pa slab socialno-ekonomski položaj, nasilje v družini, različne duševne stiske. 

Za zmanjševanje dovoljenih splavov je zato pomembna ustrezna kontracepcijska zaščita. Na voljo je več različnih – tabletke, obliži, maternični vložek, diafragma itd. "Ženske imajo res veliko izbire, zato lahko vsaka najde zanjo primerno kontracepcijo," pojasni Mišo Rajić, ginekolog v Zdravstvenemu domu za študente. Večina kontracepcije, razen pregradnih metod, poravna zdravstvena zavarovalnica.

"Pri nas je preprečevanje neželene nosečnosti s kontracepcijo zelo uspešno, zato se stopnja dovoljene splavnosti vseskozi znižuje. Imamo eno izmed najnižjih stopenj splavnosti v Evropi in svetu," poudari Bojana Pinter, specialistka ginekologije in porodništva z Ginekološke klinike UKC Ljubljana. 

Kontracepcijske metode niso stoodstotno učinkovite, zato lahko ženska neželeno zanosi kljub temu, da uporablja kontracepcijo. Prav tako lahko postane sicer želena nosečnost zaradi spremenjenih okoliščin ali zdravstvenih razlogov neželena. Zato je še vedno treba ohranjati pravico do varne umetne prekinitve nosečnosti tudi v razvitih državah, kot je Slovenija. Stiska zaradi neželene nosečnosti pa je tako velika, dodaja Pinterjeva, da je lahko zaradi nelegalnega splava ogroženo zdravje in življenje ženske.

Zmanjševanje neželene nosečnosti s kontracepcijo

Kako pogosto se ženske poslužujejo kontracepcije? Najbolj množična je hormonska kontracepcija. V letu 2020 je bilo izdanih več kot 680.000 omotov, kar pomeni okoli 52.000 uporabnic ali 123 uporabnic na 1000 žensk starih med 15–49 let.

raba_kontracepcije

Večinoma, v 89. odstotkih, je bila hormonska kontracepcija predpisana v obliki tabletk, v 10 odstotkih v obliki vaginalnega obročka in v manj kot enem odstotku v obliki obliža. Uporaba druge oblike barierne kontracepcije, to je diafragme, je zelo redka. Po oceni NIJZ maternične vložke uporablja okoli 10 odstotkov žensk v rodni dobi, največ uporabnic je med 30 in 44 let starimi ženskami. 

Je bilo pa v letu 2020 v lekarnah prodanih tudi 55 omotov urgentne kontracepcije na 1000 žensk v rodni dobi. Gre za tako imenovano postkoitalno tabletko.

Raziskava EHIS iz leta 2014 je pokazala, da 31 odstotkov parov ne uporabljala nobene zaščite, medtem ko so se na drugo mesto uvrstile kontracepcijske tabletke.

raba_kontracepcije_pri_zadnjem_spolnem_odnosu

Cilj ginekologov je, da se neželene nosečnosti zmanjša prek svetovanja o kontracepciji in načrtovanju zanositve, ker je prekinitev predvsem zdravstveni problem. "Dobro znanje zdravnikov in relativno dobra dostopnost kontracepcije, ki je krita iz osnovnega zdravstvenega zavarovanja, zagotavljata uspešno zmanjševanje neželenih nosečnosti. Od leta 2012 imamo tudi lastna slovenska strokovna priporočila za svetovanje kontracepcije in smo ena izmed redkih držav v svetovnem merilu, ki ima nacionalna priporočila," pove Bojana Pinter. 

Za sterilizacije se večkrat odločajo ženske, čeprav je postopek pri moških preprostejši

Sterilizacije so v Sloveniji razmeroma redke, to obliko zaščite pred nosečnostjo uporablja okoli tri odstotke parov. Se pa za to obliko zaščite odločajo pari okoli 40. leta. Sterilizacija sicer trajno rešuje vprašanje kontracepcije. Dovoljena je vsem starejšim od 35 let, v izjemnih primerih tudi mlajšim. Tako kot prekinitev nosečnosti po 10. tednu jo lahko odobri le komisija prve oziroma druge stopnje za umetno prekinitev nosečnosti in sterilizacijo. Postopek se praviloma lahko opravi šele šest mesecev po odobritvi posega. Za sterilizacije se večkrat odločajo ženske, čeprav je postopek pri moških lažje in preprosteje izvedljiv.

stopnje_sterilizacij_po_spolu

V letu 2020 je bilo v Sloveniji 988 sterilizacij, kar je za 26 odstotkov manj kot v preteklem letu. Stopnja sterilizacij na 1.000 prebivalcev starih 15–49 let je posledično upadla na 1,1. Upad je bil skoraj izključno posledica manjšega števila sterilizacij pri ženskah, stopnja sterilizacij pri teh je bila namreč za več kot tretjino nižja od povprečja v predhodnem petletnem obdobju. Vzrok za to bi lahko bil v slabši dostopnosti do obravnav zaradi epidemije covida-19, saj pri ženskah poseg v večji meri poteka v okviru hospitalizacije z nočitvijo in zahteva splošno anestezijo, pojasnjujejo na NIJZ.

Splav in kontracepcija še vedno tabu

Kljub temu, da je prekinitev nosečnosti pri nas zagotovljena že iz časa nekdanje Jugoslavije, je v družbi še vedno tabu. "Marsikje zato, ker se abortus tudi javno razglaša za uboj. Celo pred porodnišnico," poudari Metka Mencin, sociologinja in predavateljica na Fakulteti za družbene vede. "Vsekakor gre za intimno zadevo, ki vedno najbolj prizadene dotično žensko," doda Gorazd Kavšek, predstojnik oddelka za perinatologijo v ljubljanskem UKC-ju, ki po izkušnjah sodeč opaža, da je splav tabu ali sramota v manjših okoljih. Ni dvoma, da je splav še vedno tabu, soglaša Aleksander Merlo, direktor Porodnišnice Postojna, kot trdi, pa bi "omejevanje pravice privedlo do nepredvidljivih posledic."

Ob tem Mišo Rajić izpostavlja, da nimamo dovolj dobre ozaveščenosti, saj sta tudi kontracepcija in spolnost ter s tem povezane vsebine še vedno tabu. "Premalo imamo spolne vzgoje, to bi moral biti vsaj v osnovni šoli predmet. Ženskam in tudi moškim bi morali razložiti spolno zdravje, kaj pomeni kontracepcija in zdrava reprodukcija. S tem bi morali začeti od prvega razreda."

Zakaj se o spolnosti, kontracepciji in splavu v Sloveniji premalo pogovarjamo?

"Punce bi morali že prej izobraziti, ne govorim glede splava, ampak glede svojih pravic, da vedo, kam se lahko obrnejo in da jih nihče ne obsoja. Mi jim moramo razložiti vse možnosti, ženska pa bi se morala načeloma o prekinitvi nosečnosti odločiti sama, tudi partner ne sme imeti nobene besede. Seveda ob ustrezni psihološki pomoči, ki bi bila tukaj potrebna," je jasen Rajić. S tem bi naredili ženskam bolj prijazno okolje za prekinitve nosečnosti. Marsikaj bi lahko izboljšali, a smo na žalost tukaj odvisni od denarja, pravi Rajić. 

Rajić sicer pravi, da imamo v Sloveniji oziroma v Ljubljani srečo, da imamo Zdravstveni dom za študente, kjer imajo mladi dostop do ključnih informacij. "Žal sva samo dva ginekologa, ki delava na preventivi. Če pride do nesreče, se lahko ženska odloči oborožena z vsemi informacijami, kako naprej." 

Več kot 200.000 žensk brez izbranega ginekologa

NIJZ ocenjuje, da je kontracepcija dobro dostopna, z izjemo nekaterih delov države, saj jo predpisujejo izbrani ginekologi. Kondomi pa so na voljo vsem, vendar so plačljivi, kar je lahko težava za nekatere skupine prebivalcev. Kondome sicer uporablja okoli 20 odstotkov odraslih.

Kot pravi Bojana Pinter, je velik problem, če ženska nima pravočasnega dostopa do svetovanja o kontracepciji, zaradi česar lahko pogosteje pride do neželene nosečnosti, ali do svetovanja o nosečnosti. Trenutno ima izbranega osebnega ginekologa v javni mreži 76,3 odstotka vseh žensk, starejših od 13 let. Po podatkih Statističnega urada Slovenije je bilo 1. julija lani v Sloveniji 904.835 žensk, starejših od 13 let, kar pomeni, da je brez izbranega ginekologa več kot 200.000 žensk v Sloveniji. 

Sicer ima trenutno opredeljenega ginekologa nekoliko več žensk kot pretekla leta. Denimo marca 2016 je znašal ta delež 74,7 odstotka, brez izbranega ginekologa je bilo 20.000 žensk več kot danes. Na ZZZS navajajo, da že desetletja okoli 25 odstotkov žensk, starejših od 13, let ne izbere svojega osebnega ginekologa v mreži javne zdravstvene službe.

V Sloveniji dva odstotka ginekologov z ugovorom vesti

In kako na dostop do informacij, ki jih ženske nujno potrebujejo, vpliva ugovor vesti slovenskih ginekologov? "Ugovor vesti omejuje dostopnost do splava. Zato je etično in moralno odgovorno, da je zdravnik pošten tako do sebe kot do drugih, in izbere drugo področje dela namesto ginekologije in porodništva, če uveljavlja ugovor vesti, saj ne more strokovno poskrbeti za svoje pacientke," je jasna Bojana Pinter

Predsednik Komisije Republike Slovenije za medicinsko etiko Božidar Voljč pojasnjuje, da "ugovor vesti ne sme omejevati pravice do splava v dovoljenem obdobju nosečnosti ali dostopnosti do kontracepcijskih tablet." 

Mišo Rajić zagovarja, da moramo ugovor vesti obdržati, predvsem pa ga ne smemo prepovedati. "Imam nekaj kolegov, ki imajo ugovor. Ker jaz nisem imel ugovora, sem delal ta del ginekologije namesto njega, on pa namesto kaj drugega."

Ugovor vesti ima 187 članov Zdravniške zbornice Slovenije, med njimi je osem aktivnih zdravnikov specialistov ginekologov in porodničarjev. Iz tega je razvidno, da je ugovorov vesti med zdravniki in zobozdravniki zelo malo, še posebej med ginekologi, ocenjujejo na Zbornici. Sicer je trenutno v registru 11.698 članov (vključuje tudi upokojene člane in zobozdravnike), od tega jih je 392 aktivnih zdravnikov s specializacijo ginekologije in porodništva, torej ima dva odstotka ginekologov ugovor vesti.

Zakaj Hrvatice prekinitev nosečnosti iščejo v Sloveniji? Ali dostop do splava omejuje ugovor vesti ginekologov? Na Hrvaškem ga uveljavlja kar 60 odstotkov ginekologov. Nadaljujemo jutri v rubriki Dejstva. 

Za primerjavo: V sosednji Hrvaški ima ugovor vesti več kot 60 odstotkov ginekologov. To je Mireli Čavajda v 24. tednu nosečnosti otežilo dostop do prekinitve nosečnosti, kljub hudi okvari ploda. Prekinitev nosečnosti so ji zagotovili v Sloveniji, enako kot Mojci. 

Zakon o zdravniški službi namreč določa, da "zdravnik lahko odkloni zdravniški poseg, če sodi, da ni v skladu z njegovo vestjo in če ne gre za nujno zdravniško pomoč. O svojem ugovoru vesti mora bolnika pravočasno obvestiti in ga napotiti k drugemu zdravniku." Omeniti je treba tudi Kodeks medicinske deontologije Slovenije, ki v 42. členu določa: "Zdravnik lahko izvršitev splava ali sterilizacije odkloni, če ni v skladu z njegovim prepričanjem in vestjo in če ne gre za nujno medicinsko pomoč."

Dejstva pasica splav
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (151)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Abrams
28. 05. 2022 17.27
Kakorkoli že, predlagam, da se vsak o tem opredeli. Da se to zapiše v lastnosti posameznika in to potem primerno upošteva pri izračunu akontacije za zdravstvo. Za to rabimo samo še en stolpec v tabeli. Ne bo drago.
Darko32
25. 05. 2022 20.13
+1
Tanšna tema nima mesta na ulici ampak med strokovnjaki na tem področju in drugimi strokovnjaki iz področja psihologije, ortopedije, nevrologije, kirurgije in tudi področja pordničarstva da razčitijo na strokovni debati na tem področju. Tukaj bi lahko sestavili nek konzilij, k ibo obravnaval takšner primere. Nikakor pa ne sme politika in razni blesavi PRIMCI, k iizkoriščajo nesrečo za osebne koristi.
User416781
26. 05. 2022 10.54
-1
Firnk
25. 05. 2022 15.09
+3
tako je kot pove naslov.!!! živele slovenke.
User2313559
25. 05. 2022 14.34
+4
Pravica na pravico. Ko bo članek o kakšni dolžnosti, bo verjetno čudna poravnava planetov in v naslednjih minutah konec sveta. Splav ni kontracepcijsko sredstvo, je pa res, da mora biti dopusten, ko je plod hudo bolan ali nepravilno razvit.
User2313559
25. 05. 2022 16.24
+0
Preverite koliko dece je resnično "vaše". Mal je DNK analiza v zadrego, a marsikdo bi bil presenečn da hrani kukavičja jajca.
piron
25. 05. 2022 14.08
+6
Članek je, kot da ženske tekajo na splav. Nikakor ne. 95 % jih splava nikoli ne naredi - to so uradni poddatki, za nekatere kao novinarje očitno misija nemogoče. Tistih 5 % ki se odločijo zanj pa verjetno ima tehntni razlog...
piron
25. 05. 2022 14.10
+3
In splav je pravica, ki se je ženskam ne sme vzeti. Čeprav nekateri (vemo, kateri) želijo prav to.
AudišLOVEvenija
25. 05. 2022 13.48
+0
Veliko bomo že nardil, če tem "očetom" damo denar za kondome...
Darko32
25. 05. 2022 20.15
+1
Kazimir Plemeniti
25. 05. 2022 13.39
-2
Ne razumem tega, ko se predstavlja splav kot nekaj povsem običajnega. Ne, ni to nekaj običajnega in samoumevnega, to bi morala biti izjema, če drugače res ne gre.
Kazimir Plemeniti
25. 05. 2022 13.42
+1
Je pa tako, da večina žensk z leti splav obžaluje, tako da je treba govoriti tudi o tem, to nosiš nad sano potem celo življenje. Tako da večina žensk obžaluje splav, redkokatera ženska pa obžaluje rojstvo svojega otroka.
bimmbolina
25. 05. 2022 14.08
+4
Verjetno je trenutno toliko govora o splavu ravno zaradi primera na Hrvaškem. In ne, čeprav zagovarjam pravico do splava, zame ni to nekaj samoumevnega. Moj pogled do tega je, da je splav do 10 tedna zgolj izhod v sili in ne način, s katerim bi preprečevali rojstva otrok. Kot poznam iz primerov prijateljic, imaš pred samim posegom pogovor z ginekologom, če je potreben poseg v bolnišnici tudi z njihovo svetovalno službo. Tudi po samem posegu so pogovori z ginekologom, pregledi, posvetovanje glede kontracepcije in podobno. So pa različni razlogi za splav. Vsaka ženska ima svojega in to moramo spoštovati. In ja, načeloma ženski to ostane, ne glede na to, koliko let je preteklo od tega, lahko še vedno privrejo ti spomini. Ob prebranem, da ima ženska več splavov, od tem pa ostanem brez besed. Enostavno moj mozeg niti pod razno ne more razumeti take neodgovornosti in nespoštovanja predvsem do sebe kot osebe ter življenja na splošno.
baab
25. 05. 2022 13.09
+9
Moje telo. Moja izbira.
AudišLOVEvenija
25. 05. 2022 13.16
-5
AudišLOVEvenija
25. 05. 2022 13.35
-1
AudišLOVEvenija
25. 05. 2022 13.49
-2
Ta ko je... Zato pa pejte na petrol pa tam bremenite... Petrolove delavce... Ne pa zdravstvene...
AudišLOVEvenija
25. 05. 2022 13.49
-3
Ne.. pa še ceneje je... In boljnzdravo... Kajti po splavu obstaja verjetnost, da ne moreš več met otrok..
AudišLOVEvenija
25. 05. 2022 13.08
-5
Ni nas pa treba prisiljevati v avtanezijo...
AudišLOVEvenija
25. 05. 2022 13.09
-5
pooyayoo
25. 05. 2022 14.10
+4
Daj se najprej nauči pravilno napisat besedo o kateri tako razpravljas..
Animal_Pump
25. 05. 2022 12.13
+8
Vsak naj se sam odloča kaj bo. Splav naj bo pravica. Pa, če malo pogledam okrog..kakšni tastari imajo otroke...in v kaj jih bodo vzgojili...bi bilo še fajn začet psihoteste delat, da se vidi kdo ima lahko otroka in kdo ne. Ni vsak sposoben biti starš...
jjjjjj
25. 05. 2022 11.50
-9
Poslušam in berem te članke o splavu, in je velika leva pristranost pri teh mnenjih. To se filtrira.
Silmarillion
25. 05. 2022 11.46
+0
Poznam žensko, ki je imela sedem (ja, sedem!) splavov. Česar absolutno ne podpiram. Odrasli ljudje morajo pač sprejeti odgovornosti za svoja dejanja, razen, kadar gre za zdravstvene razloge, potem se mi splav ne zdi problem. Drugače pa ne.
abeceda987
25. 05. 2022 12.03
+0
Jaz poznam punco, ki je pri 27 letih prišla na 6. splav.
najboljsa24
25. 05. 2022 10.59
-20
Res žalostno, da so nekatere ženske take kure, da ne premorejo toliko odgovornosti, da bi se lahko izogniti splavu. Obstaja kontracepcija, vzdržnost, pa tudi posvojitev ali da preprosto sprejmeš novo življenje. vse jo boljše kot splav.
revirji
25. 05. 2022 11.38
+9
res žalostno je tvoje razmišljanje. ne vem zakaj moški ne posežejo po zaščiti.
Nisemovca
25. 05. 2022 10.59
-15
Ne, splav ni ustavna pravica. Življenje je ustavna pravica. Pa še očeta noben nič ne vpraša...
MiciMici17
25. 05. 2022 11.15
+1
Nisemovca... vprasati oceta... koliko zensk mora samih skrbeti za otroka/e.. ker nekateri očetje dajo samo denar ali pa se to ne.. Vse je na grbi mater, tako, da sama prezivnina je samo denar in nic drugega. Nobenih rok, ki bi karkoli pomagale. Kar neke prezivete floskule pisete!
Alena4
25. 05. 2022 10.58
+3
Vprašanje je, do kdaj se lahko opravi splav. Nikakor ne smemo dovoliti splav do konca nosečnosti, kot želi uvesti Amerika. Kdo zastopa nerojenega otroka? Mislim, da je na začetku nosečnosti ec kot dovolj časa za odločitev
bimmbolina
25. 05. 2022 11.04
+9
Pri nas se lahko opravi splav do 10 tedna. Kasneje o tem odloča komisija in večinoma se opravi, če je zdravje, oziroma življenje matere ogroženo, oziorma ima plod okvare.
MiciMici17
25. 05. 2022 11.13
+6
bimmbolina.. tocno, tako je bilo ze leta nazaj in tako naj tudi ostane. Za vse, kar je nad 10 tednov, je zmeraj odlocala komisija.
TV-MindControl
25. 05. 2022 10.49
+9
Amerikanizacija slovenskih medijev. Splav je ustavna pravica. Nehajte delat razkol med ljudmi. Vsak se odloča po svoje oz z partnerjem.
taurus111
25. 05. 2022 10.58
-3
Kako se počuti ženska , ki je splavila, to ve le ona, ta dogma jo bo preganjala do konca živlenja .......
MiciMici17
25. 05. 2022 11.18
+7
taurus.. in kako tisti, ki mora donositi otroka in nima nikogar, ki bi ji stal ob strani njen in otroku. tu gor beres komentarje, v vecini t.i. "kavc dohtarjev" vsevedov, ki pametujejo o vsem in nicemer. Za br...
User416781
25. 05. 2022 10.45
+4
Kaj pa če moški ne želi otroka...samo vprašam...takrat pa to kar naenkrat ni več le v domeni ženske. Ja vem, telo je njeno, ampak posledične obveznosti pa so bolj od moškega kot od ženske...
MiciMici17
25. 05. 2022 11.19
+1
peropetarda.. resno????? naj si natakne kondom gor, če ga noce za ziher, najbolje dva, da bo ja drzalo..
bimmbolina
25. 05. 2022 11.21
+4
Peropetarda, bolj smiselno vprašanje se mi zdi, kaj če moški želi otroka? Ker, da sploh pride do zanositve sta potrebna dva. Torej se je po lastni krivdi znašel v dani situaciji. Ja, v tem primeru je pač na ženski, da se odloča. Ampak kot že rečeno, če se naredi splav, je ženska precej bolj prizadeta, kot moški, kateri si v bistvu zgolj oddahne. Posledične obveznosti? Spet neko posploševanje ... niso vse ženske enake, moški prav tako ne.
User416781
25. 05. 2022 11.36
-1
Deluješ zelo razumna oseba, zato plus od mene.
taurus111
25. 05. 2022 10.41
+16
Splav je odločitev ženske in partnerja ? Nikakor pa ni v domeni RKC, še manj pa RODETA !
janez139
25. 05. 2022 10.35
-8
Če je z otrokom nekaj narobe, je splav morda razumljiv. Če pa je otrok zdrav je v večini primerov splav slaba stvar, ki pusti posledico na ženski psihi. Res je da ima ženska pravico odločati o svojem telesu, ampak kaj pa pravica razvijajočega dojenčka do življenja?
User416781
25. 05. 2022 10.48
+0
Nekoč sem se pogovarjal z eno žensko, ki menda vidi stvari, ki jih drugi ne vidijo. Ne da takim zadevam verjamem, ampak vseeno dopuščam možnost, da je nekaj na tem. In je rekla, da takoj vidi, katera ženska je naredila splav - da se vidi to na njeni auri in da jo obremenjuje duša nerojenega otroka. In še enkrat, ne da to verjamem, ampak vseeno da misliti.
bimmbolina
25. 05. 2022 11.12
+5
Peropetarda, seveda je nekaj na tem. Mali je procent žensk, katere splav ne prizadene. Dejansko to ostane za vedno. To nikakor ni enako kot da si recimo odrežeš šop las. Zato v tem položaju moški pa ženske žal nismo enake. Podobno, kot recimo v željeni nosečnosti. Čeprav se moški veseli otroka, niti približno ne občuti podobno kot ženska, ki ga nosi v sebi. Ni primerljivo.
bimmbolina
25. 05. 2022 11.13
+4
In še to, tisti mali procent žensk, katere splav morebiti ne prizadene, za tiste ženske pa je mogoče dejansko bolje, da otrok sploh nimajo.
User416781
25. 05. 2022 11.34
+0
Se absolutno strinjam. Z obema komentarjema. Lp.
VoxP
25. 05. 2022 10.34
-1
čaki čaki malo. ma kaj ženska zanosi sama s sabo? si kar sama pošilja semenčice po v---' lepo lepo. kaj učijo v šolah če sploh kaj učijo o spočetju? ej verjetno je tudi spočetje postalo digitalno'!! kaj nastaviš telefonček pameten seveda in hop ženšče je zanosilo??'