Direktor zagrebškega kliničnega centra Ante Ćorušić je po poročanju hrvaškega časnika Večernji list padel s protipožarnih stopnic upravne zgradbe KBC Zagreb, po katerih si po besedah ene od zdravnic številni zaposleni krajšajo pot do bližnje trgovine z živili. Ćorušić naj bi padel s sedmih ali osmih metrov višine, pri tem pa udaril z glavo ob tla in na kraju nesreče umrl. Kolegi zdravniki so ga poskušali oživljati, a so bili pri tem neuspešni.
Informacije o njegovi smrti je poleg ministrstva za zdravje potrdil tudi hrvaški notranji minister Davor Božinović, okoliščine nesreče pa po njegovih besedah še preiskujejo, poroča Net.hr.
Sožalje svojcem so že izrekli hrvaški premier Andrej Plenković in zdravstveni minister Vili Beroš ter v Hrvaški zdravniški zbornici (HLK). "Z veliko žalostjo sem sprejel novico o nenadni smrti Anteja Ćorušića, uglednega zdravnika in profesorja. Bil je velik človek in prijatelj," je dejal Plenković in ob tem poudaril, da je Ćorušić veliko prispeval k hrvaškemu zdravstvenemu sistemu.
Iz HLK pa so sporočili, da je Ćorušić kot dolgoletni direktor največje hrvaške bolnišnice, univerzitetni profesor, specialist ginekologije in porodništva ter predsednik hrvaškega združenja za ginekologijo in porodništvo pustil pomemben pečat v hrvaškem zdravstvu ter da njegov nenaden odhod pomeni izgubo za zdravniško srenjo.
Kdo je bil Ante Ćorušić?
Čorušić se je rodil 15. maja 1958 v Splitu, kjer se je tudi šolal. Net.hr poroča, da je bil Ćorušić po poklicu ginekolog in eden najvplivnejših ljudi v hrvaškem zdravstvu, povezujejo pa ga s številnimi aferami. Med gostovanjem v eni od oddaj na Hrvaškem je na primer razkril priimek in zdravstveno zgodovino pacientke, ki ji je leta 2014 po pomoti odstranil jajčnik.
A več incidentov se je zgodilo še pred tem, ko je pred družinskimi člani vzel pištolo in zagrozil, da se bo poškodoval, tri leta kasneje pa je pištolo tudi dejansko sprožil, a poškodovan ni bil nihče. V obeh primerih so ga pridržali ter odpeljali v psihiatrično bolnišnico Vrapče. Ćorušić sicer zaradi omenjenih dogodkov nikoli ni bil kaznovan, v javnosti pa je vse zanikal.
Tekom življenja so ga večkrat označili za katoliškega fanatika, a sam je slednje zanikal. "Sem veren kot večina ljudi, nisem pa zelo praktičen vernik, ker grem k maši, ko čutim potrebo. Verjamem pa v Boga in v sveto katoliško Cerkev," je nekoč pojasnil. Kljub temu je veljal za enega najpomembnejših ljudi, prek katerih katoliška cerkev vpliva na zdravstvo. Prek njega naj bi se namreč Cerkev borila proti splavu in oploditvi z medicinsko pomočjo.
Ćorušić je bil namreč glasen nasprotnik splava in eden mnogih hrvaških ginekologov, ki so se zgovarjali na ugovor vesti, čeprav so v svoji karieri že izvedli splave. Pokojni je slednje upravičeval, češ da je splav izvedel kot del službene obveznosti. Sicer pa ni nikoli zagovarjal absolutne prepovedi splava. "Na Hrvaškem je treba omejiti pravico ženske do splava, za nosečnice, ki želijo splav, pa uvesti obveznost posveta s strokovnjakom, psihologom in morda tudi duhovnikom," je nekoč dejal.
Po pisanju hrvaških medijev je bilo leta 2016 načrtovano, da bo Ćorušić postal minister za zdravje v vladi tedanjega premierja Tihomirja Oreškovića, a je stranka Most dala veto na njegovo imenovanje, Ćorušić pa je nato postal direktor KBC Zagreb. Pred tem je vodil odbor stranke HDZ za zdravstvo. V preteklosti je bil večkrat v središču pozornosti zaradi svojih spornih izjav in različnih incidentov.
KOMENTARJI (109)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.