tovarne smrti

Švedska tovarna baterij: kljub milijardnim investicijam pred finančnim zlomom?

13. 10. 2024 17.54

Švedsko podjetje Northvolt, ustanovljeno leta 2016, je veljalo za gonilo evropskih sanj o ogljični nevtralnosti s proizvodnjo 'najčistejših baterij za električne avtomobile'. Evropa je v podjetje polagala visoke upe tudi za zmanjšanje odvisnosti od uvoza baterij s Kitajske, zato so tudi nekateri največji evropski proizvajalci avtomobilov v podjetje optimistično vložili milijarde evrov. Obetavno zgodbo so prekinile novice o več smrtnih žrtvah med zaposlenimi v tovarni in poročila, da je proizvodnja daleč od načrtovanih 600.000 baterij letno. Spomladi je odjeknila še informacija, da je podjetje v rdečih številkah in išče dodatne takojšnje investitorje, napovedali so tudi odpuščanja. Ta teden pa je hčerinska družba Northvolta vložila predlog za stečaj.

Poziv lastnikom: odločite se za kastracijo ali sterilizacijo živali

02. 03. 2024 18.27

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin lastnike hišnih ljubljenčkov poziva, naj zanje skrbijo odgovorno. To vključuje tudi nadzorovano vzrejo, preprečevanje paritve ter sterilizacijo ali kastracijo, jim polagajo na srce. Posebej so poudarili nenadzorovano razmnoževanje mačk. Nakup živali naj ne bo impulzivna odločitev, dodajajo.

Papež Pij XII. je zelo zgodaj vedel za nacistične 'tovarne smrti'

18. 09. 2023 11.46

'Vojni papež' Pij XII. je že zelo zgodaj vedel za nacistične načrte, ki so predvidevali iztrebljanje judovske populacije. To naj bi dokazovalo pismo, ki so ga našli v vatikanskih arhivih, ki je v nasprotju s takratnim uradnim stališčem Svetega sedeža, da so bile informacije, ki jih je imel, nejasne in nepreverjene.

Vdih, izdih, vdih ... Gre? Ne vedno, ne nujno.

16. 09. 2023 07.00

Običajno se pomena tistih ključnih stvari, ki so nam v življenju samoumevne, zavemo šele takrat, ko jih nimamo več. Recimo zdravje najbolj cenimo ob bolezni, preštevilne bližnje morda šele takrat, ko jih ni več med nami ... A kako je s tistim, česar nikoli nismo imeli, pa bi morali – ker je samoumevno. Kot voda in zrak. In danes bom pisala o teh samoumevnih stvareh, za katere so nekateri prikrajšani. In ne, ni treba iskati daleč, v odmaknjenih delih sveta, samo ozreti se moramo po naši domovini, o kateri je Cankar nekoč zapisal: "O domovina, ko te je Bog ustvaril, te je blagoslovil z obema rokama in je rekel: Tod bodo živeli veseli ljudje!" Zakaj so torej eni kraji manj blagoslovljeni od drugih, zakaj ne dopustimo, da bi povsod živeli (enako) veseli ljudje?

Posojilo, ki ga ne zmoremo odplačati

05. 08. 2023 14.04

Današnje razmišljanje začenjam z vprašanjem: "Veš, človeštvo, svoj dolg?" saj smo v teh dneh, 2. avgusta, če smo natančni, z grenkim priokusom obeležili dan globalnega ekološkega dolga. V Sloveniji smo, še bolj skrb vzbujajoče, ta prag dosegli že 18. aprila. Neslavni naziv je dodeljen dnevu, ko (kot človeštvo ali kot posamezna država) porabimo vse naravne vire, ki nam jih mati Zemlja lahko omogoči za tisto leto.

Vodje bataljona Azov izpuščeni na prostost, Kremelj ogorčen

09. 07. 2023 14.26

Marsikdo je bil prepričan, da poveljnikov ukrajinskega nacionalističnega bataljona Azov, ki je za Ruse ob začetku invazije v Ukrajino postal sinonim za "denacifikacijo", nikoli več ne bomo videli živih. Po predaji v Mariupolu so padli v ruske roke, čez čas pa so jih prepeljali v Turčijo, kjer naj bi počakali na konec vojne. V soboto pa je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski po obisku Istanbula nepričakovano objavil fotografije z letala: Denis Prokopenko, Svjatoslav Palamar, Sergija Volina, Oleg Komenko in Denis Šleha v velikem slogu odhajajo domov iz ujetništva. Vrnili se bodo na fronto.

Rovi okoli Ruš: skrivnostne zagonetke, lokalne legende in lov za odgovori

28. 05. 2023 08.00

Ko je lani tak čas med Rušani završala novica, da je skupina vztrajnih domačinov po letih iskanja našla vhod v več kot 70 metrov dolg rov, ki je prej veljal za legendo, si prebivalci tega majhnega štajerskega mesteca še mislili niso, kakšna odkritja vse jih čakajo. Ne le rudnik, v katerem naj bi po pripovedih 'staroselcev' kopali zlato, okoli Ruš se očitno skriva še vrsta drugih jam in predorov. V zgolj enem letu so našli še tri, v sodelovanju z lokalnim planinskim društvom pa so jih zdaj prvič predstavili javnosti. Pridružili smo se jim na Pohodu po rovih okoli Ruš.

Pred naslednjo pandemijo: raziskati in razumeti moramo vedenje ljudi

18. 01. 2023 12.09

Čeprav je večina že odmislila covid-19, pandemije pravzaprav še ni povsem konec. Marsikje število okužb spet narašča, predvsem pa še zdaleč ni konec posledic, ki jih je pandemija pustila na zdravstvenem sistemu. Strokovnjaki medtem opozarjajo, da se je treba na morebitne nove viruse pripraviti še bolje. Potem ko se je med epidemijo covida-19 okrepila industrija cepiv, so zdaj potrebne raziskave na področju družbe, menijo. Med prioritetami pa – poučiti ljudi o znanosti in zajeziti dvome.

Ali Kitajska vstopa v še eno mračno obdobje epidemije?

19. 12. 2022 08.16

Kitajska naj bi vstopila v prvi od treh pričakovanih valov epidemije covida-19, navajajo kitajski uradniki. V začetku meseca so odpravili najstrožje ukrepe, vendar so kmalu zabeležili visok porast okužb, dva človeka naj bi umrla.

Ničelna toleranca do covida-19: Kitajska ujeta v past, ki jo je ustvarila sama

02. 11. 2022 11.06

Stroge omejitve, kot so zapore meja, dolge karantene, množično testiranje in prepovedi gibanja, na Kitajskem povzročajo kaos in bedo po vsej državi ter močno obremenjujejo gospodarstvo. Potrpežljivost javnosti je vse manjša, frustracije naraščajo. "Oblasti so demonizirale covid, pretiravale z njegovo resnostjo, številni se še vedno zelo bojijo virusa, preboleli pa trpijo zaradi hude diskriminacije in stigmatizacije," opozarja virolog z univerze v Hongkongu, ki je prepričan, da takšni drakonski ukrepi niso več primerni. "Ves svet je opustil ta pristop, saj preprosto ne deluje," je dejal. A nič ne kaže na to, da bi se v tej državi v prihodnosti obetala sprememba strategije, pred vrati pa je zima, ki lahko prinese nov val okužb.

Tovarne smrti: 101 evro na mesec za sestavljanje Wi-Fi usmerjevalnikov

05. 09. 2022 14.01

Indija kot glavno avtomobilsko proizvodno središče v južni Aziji zaposluje deset milijonov delavcev. Večina od njih dela na črno, v težkih in nevarnih razmerah. Nekateri med njimi za le okoli 100 evrov na mesec sestavljajo Wi-Fi usmerjevalnike. Pogoste delovne nesreče in požari v poslovnih stavbah in na gradbiščih vsako leto terjajo več tisoč smrtnih žrtev, zato aktivisti vlado pozivajo, naj uredi področje delovne zakonodaje. A uradniki v želji po spodbujanju naložb in inovacij k večji varnosti delavcev ne prispevajo. Po novem bodo inšpektorji namesto v vlogi zagotavljanja varnosti na delovnem mestu le v vlogi mediatorjev.

Zelenski: Rakete zadele nakupovalni center, v katerem je bilo 1000 ljudi

27. 06. 2022 08.36

Ruske sile so izvedle raketni napad na nakupovalno središče v osrednji Ukrajini, je sporočil ukrajinski predsednik Zelenski. V času napada je bilo v nakupovalnem centru okoli 1000 ljudi. Število mrtvih in ranjenih pa bodo ugotovili po pogašenem požaru. Sicer pa se ukrajinske sile še naprej borijo, da bi zaustavile rusko ofenzivo v mestu Lisičansk, zadnjem oporišču Kijeva v vzhodni regiji Lugansk, je sporočilo ukrajinsko vojaško poveljstvo. Tamkajnšnje oblasti so zato prebivalcem Lisičanska ukazale evakuacijo. Ruske enote pa stopnjujejo pritisk tudi na območju Slavjanska v sosednji regiji Doneck.

Evakuacija iz tovarne Azot v Severodonecku ni več mogoča

16. 06. 2022 16.12

V kemični tovarni Azot v Severodonecku, ki je ena glavnih tarč ruskega napada na vzhodni fronti, se skriva več sto civilistov. Regionalne oblasti so zdaj sporočile, da evakuacija iz tovarne ni več mogoča. "Če bi kdo zapustil tovarno, bi bile možnosti za njegovo smrt 99-odstotne," je ponazoril vojaški guverner regije Lugansk. Za javnost je spregovoril tudi ukrajinski obrambni minister Oleksij Reznikov. Med drugim je dejal, da je bila ruska vojska prepričana, da bo Kijev padel v prvih 12 urah po začetku invazije. Prav tako je prepričan, da bo novo orožje Ukrajini omogočilo, da si povrne okupirano ozemlje, tudi Krim.

Umrl najstarejši slovenski olimpijec Marko Račič

28. 05. 2022 13.02

V 103. letu starosti je umrl je nekdanji slovenski atlet Marko Račič, so potrdili na Atletski zvezi Slovenije. V Adlešičih v Beli Krajini rojeni Račič, tudi Bloudkov nagrajenec in dobitnik mednarodne olimpijske nagrade, je bil najstarejši slovenski še živeči olimpijec. Stoti rojstni dan je praznoval 25. aprila 2020.

Vsi ukrajinski borci v Azovstalu so se predali, Rusi v celoti prevzeli nadzor

20. 05. 2022 10.56

Ukrajinska vojska je borcem, ki so še ostali v oblegani jeklarni Azovstal v južnoukrajinskem mestu Mariupol, ukazala, naj se nehajo bojevati, kar so tudi storili. Ruska vojska je sporočila, da je prevzela nadzor. Eden od vojakov bataljona Azov je na družbenih omrežjih objavil serijo fotografij uničene jeklarne, ko je zapustil kraj. "No, to je vse," je zapisal in dodal: "Hvala za zavetje, Azovstal je kraj moje smrti in mojega življenja." Predsednik Zelenski je medtem obtožil Rusijo, da je povsem uničila Donbas in ga spremenila v pekel. Ta regija na vzhodu Ukrajine je trenutno središče najintenzivnejših bojev med ukrajinskimi in ruskimi silami.

Peklenske razmere v Azovstalu: 'Nekateri so razmišljali o samomoru'

05. 05. 2022 07.55

Iz mariupolske jeklarne Azovstal so v zadnjih dneh evakuirali več kot 340 ljudi, civilisti pa so spregovorili o tamkajšnjih "peklenskih" razmerah. Nekaterim se je situacija zdela tako brezizhodna, da so razmišljali o samomoru. Poveljnik polka Azov je dejal, da ukrajinske sile v jeklarni bijejo "težke krvave bitke". Rusija medtem trdi, da humanitarni koridorji za evakuacijo civilistov z območja jeklarne delujejo. Razmere, sicer napete, ostajajo tudi drugod na vzhodu države, kjer ruske sile nadaljujejo napade tudi iz zraka. Ukrajinski vojaki, ki vztrajajo v tovarni, trdijo, da naj bi ruska stran kršila napovedano prekinitev ognja.

V Kijevu pozvali k varčevanju z gorivom: 'Vojska ga nujno potrebuje'

29. 04. 2022 07.23

Ruske sile nadaljujejo ofenzivo na jugu in vzhodu Ukrajine, potem ko so v četrtek med obiskom generalnega sekretarja ZN Antonia Guterresa bombardirale Kijev. Župan Kijeva Vitalij Kličko je dejal, da so po bombardiranju med ruševinami našli truplo. Ukrajinsko uredništvo Radia Svobodna Evropa je sporočilo, da gre za njihovo novinarko Vero Girič. Podpredsednica ukrajinske vlade Julija Sviridenko pa je priznala, da se država sooča s hudim pomanjkanjem goriva zaradi ruskih napadov na rafinerije in skladišča. Obljubila je, da bodo razmere stabilizirali v sedmih dneh.

Mrtvi in ranjeni v mestnem parku in blokih Harkova

15. 04. 2022 11.14

Teče že 51. dan ruske invazije na Ukrajino, umik ruskih sil z nekaterih območij pa razkriva vse več dokazov o grozodejstvih, ki so utrpeli prebivalci. Medtem se pripravlja nova večja ofenziva ruskih sil na vzhodu države. Rusija je medtem obljubila nove napade na ukrajinsko prestolnico, ruske oblasti pa so sporočile, da so nadzor prevzeli tudi nad mariupolsko tovarno Ilič. Obstreljevanje se nadaljuje tudi vzdolž "frontne črte" v Donecku, od koder poskušajo evakuirati čim več ljudi. V granatiranju naseljenega območja v Harkovu na vzhodu Ukrajine je umrlo sedem ljudi, med njimi tudi otrok, 34 pa je bilo ranjenih, so sporočile lokalne oblasti.

V 76. letu umrl režiser Izganjalcev duhov

14. 02. 2022 12.00

Umrl je Ivan Reitman, režiser, ki se je med drugim podpisal pod legendarne Izganjalce duhov, kot producent pa je sodeloval pri mnogih odmevnih projektih. Režiral je tudi komedijo Dvojčka z Arnoldom Schwarzeneggerjem.

'Kalkulator smrti': ne vidimo, ne slišimo, samo služimo

30. 01. 2022 08.01

Te dni smo se spomnili 77. obletnice osvoboditve tovarne smrti, uničevalnega taborišča Auschwitz na Poljskem. A sovraštvo ni poteptano, spet se razrašča, zavedati pa se je treba, da je bila pomembna komponenta nacističnega morilskega stroja tudi koristoljubje. Cel spekter ljudi in podjetij je bilo pripravljenih sodelovati z morilskim režimom, odkrito ali se pretvarjati, da ne vedo, kaj se dogaja. To pa je Adolfu Hitlerju omogočilo tudi napredni "informacijski sistem", s katerim je lažje lovil in moril Jude, pa tudi druge, po njegovem življenja nevredne ljudi.

'Vdihovala sem pepel, smrt, zločine.' Na koncu se bomo spominjali molka prijateljev

27. 01. 2022 17.57

Danes ni več tradicionalnih političnih delitev na leve in desne, ampak je le delitev na tiste, ki želijo humani svet, in tiste, ki sledijo vzorcu razčlovečenja. Toda večina molči in do tega nima odnosa. A morali bi se spomniti, da je besedna zveza "nikoli več" obstajala še pred holokavstom. Tako direktor muzeja v Auschwitzu, Piotr Mateusz Andrzej Cywinsky, na dan, ko se svet spominja enega svojih najmračnejših obdobij.

Padec okužb v Indiji, na Nizozemskem in v Italiji sproščajo ukrepe

05. 06. 2021 14.35

V Indiji še naprej pada število novih primerov okužb z novim koronavirusom, zato ponekod sproščajo omejitve. V prestolnici New Delhi bodo lahko v ponedeljek ponovno odprli tržnice in nakupovalna središča, ponovno bo obratovala tudi podzemna železnica, a s polovično zmogljivostjo. Ukrepe sproščajo tudi v Evropi. V Italiji bodo v t. i. beli coni z najmilejšimi ukrepi v kratkem še Ligurija, Benečija, Umbrija in Abruci. Na Nizozemskem so medtem ponovno odprli kulturne ustanove in notranjosti gostinskih lokalov.

Na Madžarskem sproščajo ukrepe, Merklova za krajše zaprtje celotne države

07. 04. 2021 08.26

Četrtina Hrvatov zavrača cepljenje, kažejo ankete. Medtem pa naša druga soseda, Madžarska, na področju cepljenja proti covidu-19 žanje uspeh. Odlično kaže tudi Združenim državam Amerike – cepijo že po štiri milijone oseb dnevno, tudi cepiva je dovolj. Precej manj uspešni pa so na drugi polovici poloble; avstralska vlada za počasno cepljenje sicer krivi težave z dobavo cepiv iz EU. Poljska medtem ob velikem pritisku na bolnišnice podaljšuje ukrepe, Merklova pa je za krajše zaprtje celotne države.

Srbija že kmalu morda v proizvodnjo Sputnika V in cepiva kitajskega Sinopharma

13. 03. 2021 16.11

V Srbiji naj bi kmalu proizvajali rusko in kitajsko cepivo proti covidu-19. V jordanski bolnišnici je medtem umrlo sedem bolnikov s covidom-19, ker je na intenzivnem oddelku zmanjkalo kisika. Zaradi tragičnega incidenta je odstopil tamkajšnji zdravstveni minister. V Latviji pa bo od prihodnjega tedna za skoraj vse zaposlene obvezno delo od doma. Vlada v Rigi želi s tem ukrepom preprečiti širjenje novega koronavirusa.

Poklukar se bo cepil z AstraZeneco: 'Kar se tiče varnosti cepiva, ni nobenega dvoma'

11. 03. 2021 19.01

Slovenija bo nadaljevala cepljenje s cepivom AstraZenece, je poudaril minister za zdravje Janez Poklukar. "Ta trenutek po mnenju stroke ni nobenih zadržkov, da ne bi nadaljevali cepljenja po strategiji za cepljenje," je poudaril. Vodja strokovne skupine Mateja Logar pa je spomnila, da je bilo pri treh milijonih cepljenih zabeleženih le 22 neželenih učinkov, tveganje pa je primerljivo s tveganjem v splošni populaciji.

Bruselj: Na potezi je AstraZeneca. Cepivo učinkovito tudi pri starejših od 65 let?

28. 01. 2021 07.35

V Evropski komisiji so po sredinem sestanku, ki še ni prinesel preboja v sporu EU in AstraZenece glede dobave cepiv, danes poudarili, da je na potezi podjetje, ki mora povedati, kako bo izpolnilo pogodbo. V Bruslju tudi še vedno čakajo na odgovor družbe, ali pristaja na objavo pogodbe. Na prošnjo Evropske komisije so v tovarni AstraZenece izvedli tudi inšpekcijski nadzor. Datuma za naslednji sestanek EU in AstraZenece še ni. Poleg tega je danes Nemška komisija za cepiva omenjeno cepivo priporočila le starejšim od 18 in mlajšim od 65 let, a AstraZeneca trdi, da je njeno cepivo učinkovito tudi pri starejših od 65 let.

V ZDA priprave na cepljenje: logistična operacija, ki jo primerjajo z dnevom D

13. 12. 2020 10.31

V ZDA naj bi se v ponedeljek začelo množično cepljenje proti covidu-19 s cepivom, ki sta ga razvila ameriški Pfizer in nemški BioNTech. Potem ko je ameriška uprava za hrano in zdravila (FDA) v petek izdala dovoljenje za izredno uporabo cepiva, bodo prvih 2,9 milijona odmerkov začeli razpošiljati po vseh zveznih državah.

V Berlinu protestnike proti koronskim ukrepom razgnali z vodnim topom

18. 11. 2020 08.21

V nemški prestolnici je več tisoč ljudi protestiralo proti koronskim ukrepom vlade. Protestniki so v policiste metali steklenice in kamenje, ti pa so vse izgrednike, ki niso upoštevali ukrepov, razgnali z vodnim topom. Največje dnevno število primerov so potrdili na Hrvaškem, v Avstriji je prvič v enem dnevu umrlo več kot 100 pacientov, iz Italije pa poročajo o pomanjkanju kadra na intenzivnih oddelkih. Za šest dni se je zaustavilo javno življenje v Južni Avstraliji, kjer so od nedelje potrdili 22 novih okužb. Širjenje želijo zaustaviti na začetku, pravijo oblasti.

Ukrepe zdaj zaostruje tudi Švedska, javna zbiranja so omejili na osem ljudi

16. 11. 2020 08.13

Švedska, ki je zaslovela s svojim mehkim pristopom v boju proti pandemiji covida-19, je zaradi velikega porasta števila novih okužb z novim koronavirusom prvič sprejela odločitev o omejitvi javnega zbiranja na osem ljudi. V ZDA so potrdili že več kot 11 milijonov okužb z novim koronavirusom. V Zagrebu naj bi na nekaterih lokacijah potekale nelegalne zabave, hrvaški notranji minister pa je napovedal, da bi lahko zaostrili ukrepe. Na Češkem bodo medtem izredno stanje podaljšali vse do božičnih praznikov.

V Avstriji se obeta množično testiranje. Kakšni ukrepi veljajo po Evropi?

15. 11. 2020 11.57

Avstrijski kancler Sebastian Kurz je napovedal množično testiranje po zgledu Slovaške. Medtem ko evropske države v upanju, da bi zajezile širjenje novega koronavirusa čez kritično mejo, ko zdravstveni sistemi ne bi več mogli oskrbeti bolnikov, uvajajo nove ukrepe, razmere ostajajo zapletene tudi drugod po svetu. Število potrjenih okužb z novim koronavirusom v Mehiki je preseglo milijon, država je po številu smrtnih žrtev covida-19 na četrtem mestu na svetu, za ZDA, Brazilijo in Indijo.