"Ta trenutek po mnenju stroke ni nobenih zadržkov, da ne bi nadaljevali cepljenja po strategiji za cepljenje," je v oddaji 24UR ZVEČER zagotovil minister za zdravje Janez Poklukar. Spomnil je na sporočilo Evropske agencije za zdravila (EMA), da tveganje za nastanek krvnega strdka pri cepljenih ni večje kot v splošni populaciji. "Tako EMA kot AstraZeneca ne razpolagata s poročili, ki bi kazala, da obstaja povečano tveganje za trombembolične dogodke ali zapore žil zaradi cepljenja z omenjenim zdravilom," je še dejal.
Nekatere evropske države so namreč iz previdnostnih razlogov začasno ustavile cepljenje s cepivom AstreZenece zaradi zapletov, ki so se pojavili v Avstriji po cepljenju s tem cepivom.
Janez Poklukar je ponovil, da zaenkrat ne razpolagamo s poročili, ki bi lahko povezale te dogodke. V fazi novega cepiva se kot nezaželen dogodek prijavljajo vse smrti, tudi prometne nesreče, je poudaril. Posamezen dogodek je zato treba preiskati in potem ustrezno ukrepati. "Obolevnost za trombemboličnimi dogodki je v splošni populaciji bistveno večja, kot je ta trenutek s strani neželenih učinkov prijavljena s cepljenimi v evropski skupnosti, tudi s tega vidika ni razloga, da bi pod vprašaj postavili cepljenje s cepivom AstraZeneca. Naj poudarim, da serija, ki je bila v Avstriji vpletena v neželene učinke, v Sloveniji ne obstaja, zato lahko v Sloveniji mirno nadaljujemo s cepljenjem," je še dejal.
Da o zapletih poročajo iz držav, ki so imele isto serijo cepiv kot Avstrija, in da Slovenije ni med njimi, je poudarila tudi vodja posvetovalne skupine za cepljenje pri NIJZ Bojana Beović. "Pri nas te serije cepiva nismo imeli, zato nadaljujemo s cepljenjem. Kljub vsemu je cepivo učinkovito, je varno in na ta način vplivamo na umirjanje epidemije," pa je v oddaji 24UR pojasnila vodja strokovne skupine za covid Mateja Logar.
"Glede na poročila, ki trenutno prihajajo od Eme in iz tovarne AstraZenece se v Sloveniji ne odločamo o tem, da bi ustavili cepljenje. Smrt v Avstriji ni povezana s cepljenjem, pri drugem primeru (pljučna embolija) pa je treba opredeliti tudi ostale dejavnike tveganja. To so lahko genetska nagnjenja, uporaba oralne kontracepcije. Treba je opraviti analizo," je še dejala. "Težko rečemo, da so ti neželeni dogodki povezani s cepljenjem in je možno, da bi se zgodili tudi brez cepljenja."
Skladno s strategijo cepljenja je cepivo AstraZenece ta trenutek rezervirano za mlajše skupine. "Želimo si, da v najkrajšem možnem času pocepimo čim večje število prebivalcev Slovenije, kajti edina pot za zmanjšanje obolevnosti, težje obolevnosti, za zmanjšanje smrtnosti in za ohranjanje odprtih šol in družbe v širšem pomenu je, da precepimo zadostno število prebivalcev," je še poudaril Poklukar.
Zelo malo zapletov
"Seveda se pa stvari spreminjajo, cepiva so vendarle nova in je treba situacijo pozorno spremljati in to ne pomeni, da ne bo naše mnenje drugačno, če bo prišlo do kakršnih koli drugih rezultatov," je pojasnila Beovićeva. Tako kot pri vseh cepivih in zdravilih je namreč spremljanje neželenih učinkov zelo pomembno, je dejala. Ob tem sicer poudarja, da je bilo takšnih zapletov pri cepljenjih okoli 20, medtem ko je bilo s cepivom podjetja AstraZeneca opravljenih že več milijonov cepljenj. "Torej gre za zelo majhne številke," je izpostavila.
Tudi Logarjeva je še posebej poudarila, da je bilo pri treh milijonih cepljenih zabeleženih 22 neželenih učinkov (embolija), tveganje pa je primerljivo s tveganjem v splošni populaciji.
Poklukar se bo cepil z AstraZeneco
"Cepljenje je najbolj učinkovit javnozdravstveni ukrep za preprečevanje kužnih bolezni. Seveda pa ta sam po sebi nič ne pomaga, če nimamo odkritega dialoga, vseh kart na mizi in odprte debate o tem, kaj prinaša samo cepljenje. Kakšne so prednosti in kakšne so pasti eventuelno na tej poti. Zagotovo se moramo o tem odprto in odkrito pogovarjati," je dejal minister. In še: "Kar se tiče varnosti cepiva, ni nobenega dvoma, tako da, ko se mi izteče obdobje po prebolevnosti, sem tudi jaz na vrsti za cepljenje z AstraZeneco."
Spomnimo
Na omenjene informacije glede cepiva AstraZenece se je odzval tudi Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ), ki je Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) pozval, naj se nemudoma "javno in enoznačno opredeli glede varnosti cepiva proti covidu-19 podjetja AstraZeneca".
Direktor inštituta Milan Krek pa je danes na novinarski konferenci o covidu-19 dejal, da vse morebitne zaplete po cepljenju preverja posebna komisija na nacionalnem nivoju, ki jo sestavljajo profesionalci s tega področja. Svoje ugotovitve morajo poročati evropski agenciji za zdravila. Ko bo avstrijska komisija pregledala prijave zapletov, bo jasno, ali so bili posledica cepljenja. "Do takrat je to samo domneva," je poudaril.
Za vse zaplete v Sloveniji, ki jih je doslej obravnavala komisija, se je izkazalo, da niso povezani s cepljenjem. Če bi ugotovili, da so kakšni resni zapleti povezani z določenim cepivom, potem se bodo odločili, ali se ga bo uporabljalo vnaprej. Do takrat pa je cepivo v uporabi.
KOMENTARJI (295)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.