Medtem ko svet nadaljuje življenje po pandemiji covida-19, pri strogih omejitvah in strategiji ničelne tolerance do te bolezni še vedno vztraja Kitajska. Pred dobrim tednom dni je predsednik Ši Džinping dobil še tretji mandat kot generalni sekretar kitajske komunistične partije, a 20. kongres ni podal nobene časovnice za končanje ali odmik od strategije glede covida-19. "Namesto tega so poudarili pomen vztrajanja pri obstoječem pristopu," je po poročanju CNN dejal Jandžong Huang, višji sodelavec za globalno zdravje pri Svetu za zunanje zadeve.
Frustracije med ljudmi naraščajo
Stroge omejitve, kot so zapore meja, dolge karantene, množično testiranje in hitre, ciljno usmerjene prepovedi gibanja, povzročajo vse večji kaos in bedo po vsej državi ter močno obremenjujejo gospodarstvo in družbo. Potrpežljivost javnosti je vse manjša, frustracije naraščajo.
V severozahodnem mestu Šining so prebivalci zaradi strogih zapor prejšnji teden obupano prosili za hrano, na zahodu, v Lhasi, so jezne množice po več kot 70 dneh prisiljene karantene protestirale na ulicah. V osrednji provinci Henan so delavci panično bežali iz tovarne Foxconn (največjega Applovega dobavitelja na Kitajskem), da bi se izognili zaprtju v tovarno, v kateri se je pojavil izbruh okužb. Zaradi izbruha so kitajske oblasti odredile celo zaprtje letovišča Disney Resort v Šanghaju. Gosti, ki so ostali ujeti v njem, so letovišče lahko zapustili šele, ko so prejeli negativen rezultat testa na novi koronavirus. Obvezne karantene, ukazi za množično testiranje in omejitve potovanj še naprej hromijo podjetja in vsakdanje življenje tudi v drugih delih države.
V ponedeljek je nek moški v mestu Baoding v provinci Hebej uporabil nož, da je prišel skozi kontrolno točko za covid-19 v obupani želji, da bi svojemu sinu kupil mleko v prahu. Video posnetki s kraja dogodka in posnetki njegove aretacije so sprožili razburjenje na družbenih omrežjih. Naslednji dan je lokalna policija poskušala pomiriti ljudi, da so moškega kaznovali samo s 100 juani (13,75 evra) in da je bil problem z mlekom v prahu za njegovega otroka "ustrezno rešen." V torek je v mestu Landžov v provinci Gansu razburjenje javnosti sprožila smrt triletnika, potem ko je njegova družina povedala, da so zaradi omejitev gibanja zamujali reševalci. Policija je kasneje sporočila, da je otrok prenehal dihati, še preden so prispeli policisti, ni pa odgovorila na obtožbe, da je reševalno vozilo zamujalo.
Še en dokaz, kako občutljivo je postalo to vprašanje, so kitajske delnice, ki so v sredo zrasle po nepreverjenih govoricah, da Kitajska oblikuje odbor za pripravo izstopa iz strategija ničelne tolerance do covida-19. Vendar so bile te govorice ovržene, ko je zunanje ministrstvo sporočilo, da s takšnim načrtom "ni seznanjeno". Nasprotno strokovnjaki pravijo, da ne vidijo nobenih znakov, ki bi nakazovali na to, da Kitajska razmišlja o tem, da bi spremenila svoj pristop. Kitajski zdravstveni delavci namreč trdijo, da bi s spremembo tvegali velik porast okužb in smrti, kar bi lahko preobremenilo krhki zdravstveni sistem države.
'Strategija preprosto ne deluje'
Kot je znano, je Peking doslej zavračal odobritev uporabe cepiv mRNA, razvitih v zahodnih državah, ki so se izkazala za močnejša od tistih, ki so izdelana in uporabljena na Kitajskem. Strokovnjaki pravijo, da Kitajska prav tako nima načrta za ukrepanje v sili, da bi se spopadla z naraščajočimi okužbami.
Toda Jin Dongjan, virolog z univerze v Hongkongu, je prepričan, da bi se katastrofalnim scenarijem lahko izognili z ustrezno pripravo. Namesto da porabimo ogromno časa in sredstev za testiranje, sledenje stikom, karanteno in uvedbo lockdowna, bi morali uvesti učinkovitejša cepiva in protivirusne terapije ter povečati stopnjo cepljenja med starejšimi, je prepričan. Z okrepljeno imunostjo bi ljudem z asimptomatskim ali blagim primerom okužbe lahko omogočili okrevanje doma, s tem pa bi sprostili prostor v bolnišnicah za zdravljenje hujših primerov, je dejal. "Ukrepi zapiranja in omejevanja kot boj proti nalezljivi bolezni s tako nizko stopnjo umrljivosti in visoko prenosljivostjo niso več primerni. Ves svet je opustil ta pristop – nihče ne prenese stroškov, preprosto ne deluje," je dejal.
Še ena ovira pri opustitvi strategije ničelne stopnje covida je po ocenah strokovnjakov vsesplošen strah pred virusom med ljudmi, ki ga vceplja kitajska vlada, da bi upravičila svoje ostre ukrepe. "Oblasti so demonizirale covid, pretiravale z njegovo resnostjo in umrljivostjo ter svarile pred dolgotrajnimi simptomi covida. Številni ljudje se še vedno zelo bojijo virusa, preboleli pa trpijo zaradi hude diskriminacije in stigmatizacije," je še dejal Jin.
Huang pa opozoril tudi, da bodo napačne predstave o virusu zapletle zadeve, če bi se Kitajska na neki točki vendarle odločila, da se bo oddaljila od svoje strategije. "Tudi če bo Kitajska v prihodnosti želela spremeniti strategijo in zmanjšati resnost bolezni, nekateri ljudje morda tega ne bodo sprejeli," je dejal.
Kitajska je v torek sicer poročala o 2755 okužbah s koronavirusom, kar je največje dnevno število od avgusta. Ker se bliža zima, strokovnjaki opozarjajo, da bi lahko državo kmalu prizadel nov val okužb, s tem pa nov cikel drakonskih ukrepov. "Sodeč po razmerah na Kitajskem, se bo slej ko prej pojavil velik izbruh. Kitajska je vložila ogromno truda in plačala visok davek, da bi preprečila, da bi se to zgodilo, a na koncu ne bo mogla ustaviti širjenja tako zelo nalezljive bolezni," je še dejal Jin.
KOMENTARJI (179)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.