spojine

BLOG: Zdravilni učinki artičok
30. 03. 2025 14.39Artičoke so že od nekdaj cenjene zaradi svojih zdravilnih lastnosti in bogate prehranske vrednosti. Njihova uporaba sega v antične čase, ko so jih ljudje uživali za boljšo prebavo, lajšanje težav z jetri in splošno krepitev telesa. Stari Grki in Rimljani so jih imeli za prestižno hrano, ki je bila namenjena predvsem plemičem in bogatejšemu sloju. V srednjem veku so bile artičoke celo simbol vitalnosti in dolgega življenja. Zaradi svoje bogate vsebnosti antioksidantov, vitaminov in vlaknin pomagajo ohranjati zdravje prebavil, jeter, srca in ožilja. Njihova vsestranskost v kuhinji in številne koristi za zdravje jih postavljajo med nepogrešljiva živila za tiste, ki želijo okrepiti svoje telo in izboljšati splošno počutje.

Boljša izbira za hidracijo telesa
18. 03. 2025 00.15Tempo sodobnega življenja, stres in neuravnotežena prehrana lahko obremenijo naše telo. Zato ljudje nenehno iščemo načine, kako izboljšati svoje počutje in poskrbeti za dobro delovanje organizma. Naj bo to gibanje, zdrava prehrana, meditacija, igranje s psom, druženje z bližnjimi. A ena stvar, na katero prepogosto pozabimo, je zadosten vnos tekočin. Hidracija namreč bistveno pripomore k normalnemu delovanju telesnih funkcij in ohranjanju naše vitalnosti.

BLOG: Šparglji, prehranska zakladnica in naravni diuretik
16. 03. 2025 07.00Šparglji (Asparagus officinalis) so ena najbolj cenjenih vrst zelenjave, ki se uvršča med najbogatejše vire hranil. S svojimi izjemnimi antioksidativnimi in protivnetnimi lastnostmi so že več kot 2.500 let del tradicionalne medicine. Uživanje tega edinstvenega živila ne le podpira zdravje srca, prebave in kosti, temveč naj bi lahko tudi zmanjšalo tveganje za razvoj raka. Je res tako? Vzemite si kakšno minuto časa in preberite članek, ki sem ga pripravil za vas.

Po trčenju razlitje goriva, na ladji zabojniki strupenega natrijevega cianida
10. 03. 2025 13.58Pred britansko obalo sta trčila tanker in tovorna ladja. Po trčenju je na tankerju izbruhnil požar; kot so sporočili kasneje, je tanker prevažal letalsko gorivo, zaradi česar je po trčenju odjeknilo več eksplozij. Gorivo je ob trčenju začelo iztekati v morje, a vpliva na okolje po besedah organizacije Greenpeace še ne morejo oceniti. To pa ni edina nevarnost trka - na krovu tovorne ladje so bili namreč tudi zabojniki strupene spojine. V bolnišnico so medtem prepeljali eno osebo, 36 mornarjev pa je britanskega člana parlamenta "varnih". Še vedno pa je pogrešan član posadke tovorne ladje.

BLOG: Sezamova semena – cenjena povsod po svetu
02. 03. 2025 07.00Sezamova semena sodijo med najstarejša živila na svetu in so ena prvih rastlin, ki so jih ljudje gojili izključno zaradi semen in olja. Cenjena so v številnih kulturah po svetu, saj se uporabljajo za izboljšanje okusa hrane, zagotavljanje esencialnih maščob in zdravje kože. Sezamova semena vsebujejo visoko količino olja in imajo značilen oreškast okus, zaradi česar so pogosta sestavina v različnih kuhinjah.

BLOG: Poprova meta, mogočno eterično olje
16. 02. 2025 13.28Poprova meta (Mentha piperita) je ena najbolj vsestranskih rastlin, ki se pogosto uporablja v medicini, kozmetiki in aromaterapiji. Njeno eterično olje je izjemno cenjeno zaradi osvežilnih, protimikrobnih in sproščujočih lastnosti. Tokrat bomo raziskali njene koristi, zgodovino uporabe, zanimivosti in opozorila glede varne uporabe.

Nedopustni izpusti: Strupena voda povsem porušila procese čiščenja
06. 02. 2025 18.55Na Centralno čistilno napravo Domžale-Kamnik je ponovno začela pritekati visoko onesnažena odpadna voda z vsebnostjo strupenih snovi in povsem porušila procese čiščenja odpadne vode. To je že četrti primer nedopustnih industrijskih izpustov v kanalizacijo na njihovem sprejemnem območju v zadnjem letu dni, tokrat tudi z velikimi posledicami za prekomerno onesnaževanje okolja. Če ste zaznali neprijeten vonj iz kanalizacije, prosijo, da jim to sporočite.

Tabletka proti staranju?
02. 02. 2025 10.11Bomo že čez nekaj let dobili zdravilo proti staranju, podobno, kot je sedaj na voljo zdravilo proti debelosti? Znanost in medicina tovrstne spojine že poznata, z veliko hitrostjo se razvijajo genetske terapije, pa terapije z matičnimi celicami in podobno. Še zdaleč pa niso in še nekaj časa ne bodo na voljo slehernikom, pač pa le premožnejšim.

BLOG: Kalčki lucerne – zakladnica hranil in zdravja
22. 12. 2024 08.44Kalčki lucerne so drobni, a izjemno hranljivi poganjki, ki kljub svojemu bogastvu hranil pogosto ostajajo prezrti v vsakodnevni prehrani. Njihova vsestranskost, bogata hranilna vrednost in številne koristi za zdravje jih postavljajo v sam vrh superživil. V tem članku bom z vami delil vse o kalčkih lucerne – od njihove sestave in prednosti do zanimivosti, zgodovine, uporabe ter nasvetov za gojenje doma in uporabo v kuhinji.

BLOG: Krištof Kolumb jo je poimenoval 'sadež angelov'
24. 11. 2024 07.00Papaja, sadež, ki ga je Krištof Kolumb poimenoval "sadež angelov," je resnično nekaj posebnega. Ne le, da s svojim sladkim in tropskim okusom osvoji še tako zahtevne brbončice, temveč nas osupne tudi s svojimi hranilnimi snovmi in zdravilnimi lastnostmi. Ta tropski sadež, ki izvira iz Mehike in Srednje Amerike, je danes poznan po vsem svetu in ga dobimo v vsaki malo bolje založeni živilski trgovini.

Industrijski sesalniki in čistilci zraka za varno in čisto delovno okolje
15. 11. 2024 00.15Kakovost zraka in čistoča delovnega mesta sta ključna za varno, zdravo in produktivno delo v industrijskih in gradbenih okoljih. V podjetju URNI d.o.o. ponujamo širok nabor zmogljivih industrijskih sesalnikov in čistilcev zraka, zasnovanih za odstranjevanje prahu, nevarnih delcev, kemikalij in drugih nečistoč. Naša oprema zagotavlja visoko zmogljivost, dolgo življenjsko dobo ter prispeva k ustvarjanju varnih delovnih pogojev.

BLOG: Kvinoja – drobno seme, ki je prava zakladnica hranil
10. 11. 2024 18.46Kvinojo lahko brez težav poimenujemo superživilo, saj si je v zadnjih letih prislužila sloves ene najbolj hranljivih in vsestranskih sestavin. Čeprav jo mnogi štejejo za žito, se v resnici uvršča med psevdožita. To pomeni, da tehnično ni zrno, ampak seme rastline Chenopodium quinoa. Njena uporaba sega tisočletja nazaj, vse do starodavnih Inkov, ki so jo častili kot "chisiya mama" ali "mater vseh zrn".

BLOG: Buče – več kot le praznični okras
27. 10. 2024 08.06Ko pomislimo na buče, jih pogosto povežemo z nočjo čarovnic in praznično jesensko sezono. A buče so veliko več kot le praznični okras. Ta čudovita rastlina ima globoko zgodovino in številne koristi za naše zdravje. Buče niso le estetsko privlačne, ampak tudi izjemno hranljive in vsestransko uporabne v kuhinji, tradicionalni medicini in celo kozmetiki.

BLOG: Zmajev sadež, izjemno hranljivo tropsko superživilo
13. 10. 2024 12.26Čeprav se zmajev sadež sliši, kot da spada v pravljico ali fantazijsko zgodbo, je to izjemno hranljivo tropsko superživilo, ki postaja vse bolj priljubljeno po vsem svetu. Njegova edinstvena oblika, svetle barve in bogata hranilna vrednost so ga uvrstile med superživila, ki ne le osvežujejo, temveč prinašajo številne koristi za zdravje. Poleg privlačnega videza zmajev sadež izboljšuje prebavo, krepi imunski sistem in pomaga ohranjati mladostni videz kože.

BLOG: Črni čaj
29. 09. 2024 07.43Črni čaj je ena izmed najbolj priljubljenih pijač na svetu z dolgo zgodovino, ki sega več tisoč let nazaj. Gre za pijačo, ki ni zgolj del vsakdanjika, temveč je prepletena s kulturnimi in družbenimi obredi številnih narodov. V današnjem blogu bomo raziskali zgodovino črnega čaja, njegove številne koristi za zdravje, kaj vsebuje in zakaj ga po svetu tako množično pijejo. Dotaknili se bomo tudi drugih načinov uporabe, zanimivosti in previdnosti, ki jo velja upoštevati pri pitju te pijače.

Kaj je treba vedeti pred začetkom kurilne sezone?
24. 09. 2024 09.38Slaba kakovost zraka vpliva na nas bolj kot mnogi drugi okoljski dejavniki ter predstavlja najpomembnejši vir zdravstvenih težav, povezanih z okoljskim onesnaževanjem. Zrak v Sloveniji je najbolj obremenjen v zimskem času zaradi emisij iz malih kurilnih naprav na lesno biomaso. Še posebej problematične so vrednosti delcev PM10, drobnih delcev PM2,5 in benzo(a)pirena. Pred kurilno sezono so zato pristojni predstavili nasvete in zahteve za lastnike malih kurilnih naprav.

BLOG: Prostaglandini: Ključni igralci v telesu in njihov vpliv na zdravje
18. 08. 2024 07.00Prostaglandini so izjemno pomembne spojine, ki jih telo naravno proizvaja in imajo hormonom podobne učinke. Čeprav niso tako poznani kot nekateri drugi hormoni, igrajo ključno vlogo v številnih telesnih procesih. V današnjem prispevku bomo raziskali, kaj so prostaglandini, kakšna je njihova vloga, kako vplivajo na naše zdravje, kakšni so simptomi in vzroki težav z njimi ter kako lahko uravnavamo njihovo proizvodnjo. Prav tako bomo obravnavali nekatere zanimivosti in manj znane vidike teh fascinantnih molekul.

BLOG: Ginseng, zdravilna rastlina z dolgo zgodovino
04. 08. 2024 17.52Ginseng, ena izmed najbolj priljubljenih zdravilnih rastlin, je cenjen zaradi svojih številnih koristi za zdravje. Ta starodavna rastlina, ki izvira iz Azije in Severne Amerike, je znana po svoji sposobnosti izboljšanja telesnega in duševnega zdravja. Ginseng je bil v uporabi že tisočletja, danes pa je ena izmed najbolj raziskovanih in cenjenih zelišč na svetu.

BLOG: Vse, kar morate vedeti o ovsu
19. 05. 2024 07.00Oves in ovseni kosmiči so pogosto hvaljeni kot ena najbolj zdravih možnosti za zajtrk. Že tisoče let so pomemben vir hranil za ljudi in živali. Pozivam vas, da si vzamete kakšno minutka časa in preberete tokratni članek. Presenečeni boste nad tem, da je oves odličen vir vlaknin in beljakovin, poleg tega pa vsebuje veliko mineralov in vitaminov. Posledično imajo koristi širok spekter, vključno z zniževanjem holesterola, lajšanjem zaprtja, spodbujanjem morebitne izgube teže in še mnogo več.

Zaradi glivic na nohtih trpi vsak deseti Slovenec
19. 05. 2024 00.15Glivice na nohtih so pogosta dermatološka težava, saj prizadane približno 10 odstotkov splošne populacije ter skoraj 90 odstotkov starejših.

BLOG: Žveplo v hrani
05. 05. 2024 07.00Tokrat pišem o mineralu, ki ga mnogi spregledajo in se ne zavedajo njegovega vpliva na naše zdravje. Je izjemno pomemben mineral in ga vsakodnevno uživamo s hrano. Žveplo – mineral, prisoten v mnogih živilih, je ključnega pomena za naše zdravje in si zasluži večjo pozornost. Čas je torej, da postanemo pozorni na vsebnost žvepla v živilih, s katerimi se prehranjujemo, ter razumemo njegove koristi.

Slovenska znanstvenika odkrila črevesne bakterije za zniževanje holesterola
22. 04. 2024 11.59Slovenska znanstvenika sta sodelovala pri raziskavi, s katero so odkrili posebno vrsto bakterij, ki v črevesju porabljajo holesterol in lahko pomagajo pri zniževanju holesterola in tveganja za bolezni srca in ožilja pri ljudeh. Sodelujoči v študiji se nadejajo, da bodo z razumevanjem črevesnih bakterij prišli do novih možnosti za terapije.

BLOG: Pegasti badelj, zdravilno zelišče za razstrupljanje jeter
10. 03. 2024 07.00Prekomeren vnos alkohola, slaba prehrana, virusni hepatitis, prekomerno uživanje raznih zdravil in uporaba drog lahko vselej nalagajo ogromno stresa na jetra ter sčasoma povzročijo kronično poškodbo jeter. Živimo v morju toksinov in posledično uničujemo naše telo ter zaradi tega organizem izpostavljamo vedno večjim in težjim izzivom. Nam lahko pri vsem tem pomaga pegasti badelj? Gre za zdravilno zelišče, ki je skoraj vedno ena glavnih sestavin raznoraznih dopolnil za razstrupljanje jeter.

BLOG: Zakaj so sirotkine beljakovine tako priljubljene?
25. 02. 2024 07.00Prihaja pomlad, fitnes centri pokajo po šivih in številni posamezniki se zavzeto lotevajo preoblikovanja postave, pridobivanja mišic in izgube odvečnih kilogramov. V tem obdobju mnogi iščejo učinkovite načine za doseganje zastavljenih ciljev, med številnimi možnostmi, ki jih ponuja prehranski svet, pa izstopajo sirotkine beljakovine, ki so postale pravi fenomen v svetu športne prehrane.

Optimalna skrb za suho in občutljivo kožo
25. 02. 2024 00.15Suha in občutljiva koža se pojavlja pri številnih osebah v vseh starostnih obdobjih. Lahko je posledica staranja ali kožnih stanj kot so dermatitis, luskavica, rdečica, ali se pojavi pozimi zaradi hladnega vremena, vetra in ogrevanih prostorov.

BLOG: Zakaj je dobro jesti fermentirano hrano?
28. 01. 2024 12.05Če ste se kdaj spraševali, zakaj naj bi jedli fermentirano hrano, boste v tem članku odkrili številne razloge, zakaj je to koristno za vaše zdravje. Morda ste že slišali za pozitivne učinke na prebavni sistem, vendar fermentirana hrana nudi še mnogo več.

Slovenija daleč od priporočene kakovosti zraka: se bomo poslovili od lesne biomase?
24. 01. 2024 07.15Dnevna mejna vrednost za delce PM10 je bila leta 2022 v Sloveniji zopet prekoračena. Še vedno imamo tudi aktivno kršitev direktive o kakovosti zunanjega zraka. V Sloveniji smo še zelo daleč od kakovosti zraka, kot jo priporoča Svetovna zdravstvena organizacija, opozarjajo na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo. Na ministrstvu znova poudarjajo, da k onesnaženosti zraka pomembno prispeva kurjenje lesne biomase.

Aktivni kisik – naravna pomoč za suho, hrapavo in občutljivo kožo
21. 01. 2024 00.15Pozimi nas topla oblačila obvarujejo pred nizkimi temperaturami, vendar ne zaščitijo naše kože pred vplivi hladnega zraka, vetra ter suhih in ogrevanih prostorov. Posledica je izsušena, občutljiva ali problematična koža.

Predlog, ki bi omogočil, da Anhovo zadiha, bi vlada podprla, a ob popravkih
15. 01. 2024 15.02Predlog novele zakona o varstvu okolja, ki so ga vložili nevladniki in je prestal prvo branje v DZ, bi vlada lahko podprla, a ob ustreznih popravkih določb, predvsem glede monitoringa. Predlagana izenačitev zahtev glede naprav za sosežig in sežigalnic pa bi bila nesistemska in bi jo bilo primerneje urejati s podzakonskimi predpisi, meni vlada. A zdravniki pozivajo vlado, da predlagane zakonodajne spremembe podpre in prepreči sprejemanje amandmajev ali drugačnih oblik urejanja izpustov sežiga in sosežiga, ki bi vsebino zakona oslabile.

BLOG: Pomaranče, zakladnica različnih izjemnih hranilnih sestavin
14. 01. 2024 07.00Pomaranče vsebujejo veliko vitamina C, ki je pomemben za imunski sistem, in tudi druge koristne snovi, kot so prehranske vlaknine, vitamin A, vitamin B, kalcij in kalij. Vsebujejo bioaktivne snovi, kot so antioksidanti, flavonoidi in karotenoidi, ki jim dajejo značilno oranžno barvo, ter številne hlapne organske spojine (aldehidi, estri, terpeni idr.). Le ti dajejo pomarančam aromo. Uživanje pomaranč lahko prispeva k splošnemu zdravju in dobremu počutju, zato bi bila prava škoda, če jih ne bi dodali v naše jedilnike.