Britanska obalna straža je sporočila, da so klic na pomoč prejeli nekaj pred 10. uro po krajevnem času (11. uro po srednjeevropskem) in da incident še traja. Kot je še navedla, v obsežni reševalni operaciji sodelujejo helikopter obalne straže, letalo, reševalni čolni iz štirih mest in plovila, ki so bila v času trčenja v bližini.
Upravljavec tankerja, podjetje Crowley, je kasneje sporočil, da so po nesreči nemudoma sprožili načrt za reševanje. "Posadka je zapustila plovilo, mornarji so na varnem," so dejali po poročanju Sky Newsa. BBC medtem navaja besede člana britanskega parlamenta Graham Stuart, ki je dejal, da je bila hospitalizirana le ena oseba, 36 drugih pa da je "varnih".
Še vedno pa je pogrešan eden od 14 članov posadke tovorne ladje Solong, je zvečer sporočil lastnik ladje Ernst Russ.
V morje izteklo gorivo, Greenpeace: Ne vemo še, kakšen bo vpliv
Kot so povedali, je med trčenjem na tankerju "počil tovorni rezervoar", v vodo pa je steklo letalsko gorivo. "Naša prva prioriteta je varnost ljudi in okolja. Dodatne informacije bomo posredovali, ko jih prejmemo," so sporočili.
Gorivo je bilo sicer po poročanju BBC-ja namenjeno uradnikom ameriškega obrambnega ministrstva. "Trčenje in posledične eksplozije ne bodo vplivale na operacije ali bojno pripravljenost," so ob tem zagotovili ameriški uradniki.
Britanska sekcija organizacije Greenpeace je sporočila, da je za zdaj še prezgodaj, da bi lahko ocenili obseg morebitne okoljske škode, ki jo je povzročil incident. "Vsekakor pa hitrost ob trčenju in posnetki posledic povzročajo veliko skrb." Tiskovni predstavnik organizacije je pojasnil, da je kakršen koli vpliv odvisen od številnih dejavnikov - od vrste goriva, količine, ki je iztekla v morje, ter tudi od vremenskih razmer.
"V primeru razlitja nafte ali kakršne koli izgube nevarnega tovora z vpletene kontejnerske ladje bo hitrost odziva prav tako ključnega pomena pri omejevanju kakršnega koli vpliva," je sporočil.

Zaskrbljen je tudi britanska ministrica za promet, baronica Helene Hayman. "Tesno sodelujemo z oddelkom za okolje, hrano in podeželje Defri, Agencijo za pomorstvo ter tudi z obalno stražo, ki vodijo vladni odziv na to in trenutno ocenjujejo situacijo," je dejala.
Na krovu tovorne ladje zabojniki strupene spojine
A težave ne predstavlja le razlitje goriva. Tovorna ladja Solong, ki je trčila s tankerjem, je namreč na krovu prevažala 15 zabojnikov z zelo strupeno spojino natrijevega cianida, po poročanju Reutersa piše v poročilu o nesrečah Lloyd's List Intelligence.
Natrijev cianid sprošča plin vodikov cianid, ki je do odkritja živčnih bojnih strupov veljala za najbolj strupeno sintetično spojino. Natrijev cianid se sicer uporablja za zaplinjevanje, galvanizacijo, pridobivanje zlata in srebra iz rud in kemično proizvodnjo.
Po podatkih Marine Traffic naj bi v tanker Stena Immaculate, ki pluje pod ameriško zastavo, trčila tovorna ladja Solong, ki pluje pod portugalsko zastavo.
Tanker naj bi bil v času nesreče zasidran, priplul pa je iz Grčije. Je eden od desetih tankerjev v programu ameriške vlade, ki je namenjen oskrbi vojske v času spopada ali izrednih razmer in ga lahko ameriška vojska hitro aktivira. Trenutno sicer nič ne kaže na to, da bi ga v času nesreče uporabljali za te namene. Tanker je dolg 183 metrov, zgradili pa so ga leta 2017. Tehta skoraj 50.000 ton.
Medtem ko je bila 140-metrska tovorna ladja na poti iz škotskega pristanišča Grangemouth v Rotterdam na Nizozemskem, poroča BBC. Ladja je bila zgrajena leta 2005, nanjo pa lahko naložijo 9500 ton tovora.
Švedska družba Stena Bulk je potrdila, da je lastnik tankerja, vpletenega v nesrečo, in dodalo, da ga upravlja pomorsko podjetje Crowley s sedežem v ZDA
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.