slovenska osamosvojitev

Bodo dokumenti o trgovini z orožjem končno javni?
17. 12. 2024 09.42Poslanci Svobode Martin Premk, Urška Klakočar Zupančič in Branko Zlobko so vložili predlog, da se umakne oznaka tajnosti iz dokumentov o nedovoljeni trgovini z orožjem med letoma 1991 in 1994. Predlagatelji so izpostavili dejstvo, da kljub vsem obravnavam na parlamentarnih komisijah in razpravah v javnosti zadeva še vedno ostaja brez epiloga. Predlagatelji ne vidijo več razloga, da bi se ta del slovenske zgodovine še vedno skrival pred javnostjo.

'Naredimo konec prilagajanju zgodovine trenutnim političnim interesom'
24. 06. 2024 16.37Slovenija bo v torek ob 33. obletnici osamosvojitve praznovala dan državnosti, že danes pa so po državi potekale številne slovesnosti. Časi pred osamosvojitvijo niso bili lahki, a smo znali videti svetlo prihodnost, je na proslavi ob dnevu državnosti poudarila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Zdaj so na obzorju temni oblaki, nanje moramo biti pripravljeni, a prebrodimo jih lahko le skupaj. Zato moramo vsak dan dokazovati, da smo skupnost, je pozvala.

Od 'kazenske' vojašnice prek ruševin do enega največjih vojaških muzejev v Evropi
26. 05. 2024 07.00Nekdanja italijanska vojašnica, arhitekturno impozantni kompleks z vojaškim muzejem, katerega pobudnik je neko noč umrl v skrivnostnih okoliščinah. Pozneje, v jugoslovanskem obdobju, "kazenska vojašnica", izjemno nepriljubljena pri vojakih in častnikih. Iz nje 26. junija 1991 ob 11.10 na ceste zapeljejo prvi tanki JLA, da bi v kali zatrli slovensko osamosvojitev. Propadajoč objekt, ki ga Slovenska vojska uporablja kot poligon za treniranje in v katerem leta 2001 posnamejo celovečerni film Zvenenje v glavi. Danes pa največji muzejski kompleks pri nas in eden največjih vojaških muzejev v Evropi, v katerem lahko vidite tudi podmornico.

Spomenik osamosvojitve bo stal na Trgu republike
09. 05. 2024 15.13Vlada je sprejela izhodišča za postavitev spomenika slovenske osamosvojitve v Ljubljani. Za lokacijo je določila Trg republike. Lokacija spomenika na Trgu republike ima svojevrstni zgodovinski pridih, saj je tam potekala razglasitev samostojnosti leta 1991.

Obeležujemo dan samostojnosti in enotnosti
26. 12. 2023 07.14Dan samostojnosti in enotnosti praznujemo v spomin na razglasitev rezultatov plebiscita, na katerem se je 88,5 odstotka vseh volilnih upravičencev pred 33 leti odločilo za samostojno državo Slovenijo. Predsednica republike Nataša Pirc Musar je ob državnem prazniku v predsedniški palači nagovorila obiskovalce. Besedi enotnost je dodala še solidarnost: "Če bomo solidarni in enotni, kar znamo biti, bo zagotovo lahko še bolje, kot sicer že je."

Slovenska ustava praznuje 32 let
23. 12. 2023 07.32Mineva natanko 32 let od sprejema ustave samostojne Slovenije. Temeljni in najvišji splošni pravni akt je tedanja skupščina sprejela 23. decembra 1991 in je pomenil osamosvojitev Slovenije od Jugoslavije tudi v pravnem smislu. Na ta dan od leta 1997 praznujemo dan ustavnosti, ki ga je ustavno sodišče v tem tednu obeležilo s slavnostno sejo.

'Samostojnost države zgodba o uspehu, ki jo je treba ves čas nadgrajevati'
22. 12. 2023 19.54Premier Robert Golob je na državni proslavi pred dnevom samostojnosti in enotnosti izpostavil, da je bila osamosvojitev države zgodba o uspehu. A jo moramo vsak dan znova dograjevati, je opozoril. Ob tem je državljane pozval, naj se mu pridružijo v skupnem cilju - vzpostavitvi pozitivne družbene klime, ki je ključna za družbo blaginje.

Med prejemniki državnih odlikovanj tudi Potrč, Novak, Šestan, Tavares in Sova
21. 12. 2023 14.47Predsednica Nataša Pirc Musar je prvič v svojem mandatu podelila 19 odlikovanj Republike Slovenije. Zlati red za zasluge sta prejela Miran Potrč (posmrtno) in Ginekološka klinika UKC Ljubljana. Častni znak svobode je posmrtno prejel Borut Novak. Srebrni red za zasluge je odšel v roke Sove. Red za zasluge so prejeli Maja Primic Žakelj, Srečko Šestan, mesečnik za poljudno naravoslovje Proteus, Smučarska zveza Slovenije in znanstvena revija Sodobna pedagogika. Medaljo za zasluge so dobili Peter Gstettner, Karel Holec, Andrea Kovač, Erika Köleš Kiss, Metka Lajnšček, Marcos Tavares, Samo Pahor, Marjetica Potrč ter glasbeni skupini Kameleoni in Pankrti.

Zlati red za zasluge Ginekološki kliniki in Miranu Potrču, srebrni red Sovi
01. 12. 2023 15.35Predsednica republike Nataša Pirc Musar bo na slovesnosti konec decembra podelila državna odlikovanja red za zasluge. Drugo najvišje odlikovanje – zlati red za zasluge – bosta prejela Ginekološka klinika UKC Ljubljana in že pokojni politik Miran Potrč. Srebrno odlikovanje pa bo prejela Slovenska obveščevalno-varnostna agencija.

Poklukar ob dnevu Policije: depolitizacija ne sme postati lov na čarovnice
28. 06. 2023 10.31Policija je obeležila svoj dan, ki ohranja spomin na 27. junij 1991, ko so se policisti med vojno za slovensko osamosvojitev na mejnem prehodu Holmec spopadli z JLA. Ob dnevu Policije je minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar dejal, da depolitizacija Policije ne sme postati lov na čarovnice. Na osrednji slovesnosti v portoroškem Avditoriju so razglasili tudi poimenovanje vadbenega centra Gotenica po prvem poveljniku specialne enote Vinku Bezniku.

Spomini slovenske osamosvojitve bodo živeli na spletu
27. 06. 2023 17.42Po odločitvi kulturnega ministrstva, da ukine muzej slovenske osamosvojitve, v Združenju za vrednote slovenske osamosvojitve spomine na dogodke izpred 32 let premikajo na splet. Zaživela je spletna stran Osamosvojitev.si, na kateri je že objavljenih 56 intervjujev pomembnejših ljudi iz časa razpada Jugoslavije. Dokumente, slike in ostala gradiva pa bodo lahko na portal dodajali tudi državljani, pravijo. Portal so danes promovirali Lojze Peterle, Janez Janša, Jelko Kacin in Igor Bavčar, ki pravijo, da je rdeča nit spletne strani – enotnost.

32 let od osamosvojitve: višje plače, nepremičnine dražje za 74 odstotkov
24. 06. 2023 20.19V 32 letih se je marsikaj spremenilo, veliko k sreči na bolje. Razmere na trgu dela so ugodnejše, več je izobraženih, BDP se viša. Slovenija ima danes več prebivalcev kot leta 1991, a se le to hitro stara. Kakšne so plače in za koliko so se podražile nepremičnine?

Z osrednjo državno proslavo bo Slovenija obeležila obletnico osamosvojitve
24. 06. 2023 11.52V počastitev dneva državnosti bodo po državi potekale številne slovesnosti. Osrednja državna proslava bo zvečer na Kongresnem trgu v Ljubljani, kjer bo zbrane nagovorila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Še pred tem se bosta na slavnostnih sejah sestala DZ in DS. Minister za obrambo Marjan Šarec je na proslavi ob dnevu državnosti v Občini Polzela v govoru spomnil na dogodke izpred 32 let.

Kje bo stal spomenik slovenske osamosvojitve?
22. 06. 2023 18.19Ob 32. obletnici slovenske osamosvojitve vlada Roberta Goloba uresničuje idejo prvega predsednika Milana Kučana. Postavili bodo spomenik slovenski osamosvojitvi. Delo vodi državni sekretar na ministrstvu za obrambo Rudi Medved, med 23 člani pa so predstavniki tako levih kot desnih veteranskih združenj in nobene politične stranke. Kje bo stal spomenik, kako bo videti in ali bo na Trgu republike res zamenjal spomenik revolucije?

Kučan bi spomenik revolucije zamenjal s spomenikom osamosvojitve
08. 05. 2023 20.08Slovenska osamosvojitev bi si zaslužila svoje obeležje, spomenik, ki bi nas povezoval in ne razdvajal. Nekdanji predsednik republike Milan Kučan bi spomenik revolucije na Trgu republike zamenjal s spomenikom osamosvojitve. In odzivi? Predsednik Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve Lojze Peterle pobudo pozdravlja, prvak SDS Janez Janša pa dvomi v iskrenost prizadevanj bivšega predsednika.

Vrečkova se interpelacije ne boji. Tonin: Ukinitev muzeja politično sporočilo
02. 02. 2023 11.01V interpelaciji, ki jo je NSi pripravila zaradi združitve dveh muzejev, ministrici za kulturo Asti Vrečko med drugim očitajo uničevanje vrednot slovenske osamosvojitve. Poslanska skupina NSi sicer sama nima dovolj podpisov za vložitev interpelacije, zato so jo v sopodpis poslali opozicijski SDS in poslancema italijanske ter madžarske narodne skupnosti. SDS je svoj odgovor že sporočila.

Vidni osamosvojitelji spet sprejeli odlikovanja, ki so jih leta 1993 vrnili
13. 12. 2022 12.11Predsednik republike Borut Pahor, ki se počasi poslavlja od svojega položaja, je šestim vidnim predstavnikom slovenske osamosvojitve na posebni slovesnosti v predsedniški palači vrnil odlikovanja zlati častni znak svobode. Ta odlikovanja so v turbulentnem političnem ozračju z odprtim pismom zavrnili 21. junija leta 1993.

Pirc Musarjeva in Logar še zadnjič pred volitvami iz oči v oči
11. 11. 2022 19.12Nataša Pirc Musar in Anže Logar sta se soočila še zadnjič pred volitvami. Kdo je iskren, kdo ni? Kdo je bolj neodvisen, kdo manj? In kakšen nahrbtnik nosita, tudi skozi prizmo aktualnega dogajanja, ki močno razburja in tudi skrbi slovenske državljanke in državljane. Dotaknila sta se tudi muzeja osamosvojitve ter seveda pereče teme o davčnih oazah.

Združitev Muzeja slovenske osamosvojitve: NSi ne izključuje interpelacije
07. 11. 2022 09.56Odločitev ministrstva za kulturo o združitvi Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja za novejšo zgodovino v nov javni zavod še naprej buri duhove. Opozicijska NSi tako ne izključuje vložitve interpelacije zoper ministrico za kulturo Asto Vrečko. Ta je v izjavi o usodi Muzeja slovenske osamosvojitve že poudarila, da se muzej ne ukinja, ampak se združuje z Muzejem novejše zgodovine Slovenije in da so v prid združitvi podani strokovni razlogi.

31 let, odkar je zadnji vojak JLA zapustil Slovenijo
25. 10. 2022 08.4525. 10. je dan suverenosti, ko je zadnji vojak Jugoslovanske ljudske armade (JLA) zapustil območje Slovenije. V noči na sredo bo minilo 31 let, odkar je Slovenijo zapustil zadnji vojak JLA. S tem je bila v Sloveniji zaključena osamosvojitvena vojna, Slovenija pa je postala suverena država. Letos je osrednja slovesnost potekala v Gornji Radgoni. Slavnostni govornik je bil minister za obrambo Marjan Šarec: "Slovenska osamosvojitev je častno, je največje dejanje, zanj pa sta bila zaslužna tedanja celotna slovenska politika in celotno slovensko ljudstvo."

Zakaj je Gorbačov Slovenijo označil za 'izložbeno okno socializma'
03. 09. 2022 13.42V letih pred razpadom vzhodnega bloka je zadnji voditelj Sovjetske zveze Gorbačov med obiskom Jugoslavije kljub nasprotovanju Beograda obiskal tudi Ljubljano. Želel se je namreč na lastne oči prepričati, kako je videti "socialistični laboratorij" oziroma "izložbeno okno socializma", kot je poimenoval Slovenijo.

Sloveniji ob dnevu državnosti čestitala tudi kraljica Elizabeta in Biden
25. 06. 2022 07.42Prvi predsednik republike Milan Kučan in predsednik prve slovenske vlade Lojze Peterle si ob 31. obletnici osamosvojitve Slovenije želita večje enotnosti slovenskega naroda. Slovenija medtem ob dnevu državnosti prejema čestitke številnih svetovnih voditeljev. Predsednik Borut Pahor je tako med drugim prejel čestitke britanske kraljice Elizabete II., ameriškega predsednika Joeja Bidna, nemškega predsednika Frank-Walterja Steinmeierja in francoskega predsednika Emmanuela Macrona.

Golob ob dnevu državnosti: Ko držimo skupaj, lahko premagamo vse ovire
24. 06. 2022 18.11Premier Robert Golob je v poslanici ob dnevu državnosti čestital vsem državljanom in spomnil, da smo se pred več kot 30 leti odločili, da se podamo na novo in odgovorno pot. Kot je poudaril, so časi, v katerih živimo, zahtevni, a prav to, da vemo, da "ko držimo skupaj, lahko premagamo vse ovire, nas navdaja z upanjem v svetlo in boljšo prihodnost". Ob jutrišnjem dnevu državnosti je predsednik Republike Slovenije Borut Pahor popoldan v Predsedniški palači sprejel svojce padlih pripadnikov Teritorialne obrambe Republike Slovenije, Ministrstva za notranje zadeve in civilnih žrtev ter ranjenih v vojni za Slovenijo.

Kam bi stranke naselile mlade? Kako bi uredile najemniški trg?
17. 04. 2022 16.00Nedvomno je ena najbolj perečih težav Slovenije nedostopnost stanovanj za mlade. "Obstoječi stanovanjski sistem je neučinkovit in nepravičen," opozarjajo na Inštitutu za študije stanovanj in prostora. Od ljudi se zahteva, da na mesec plačujejo tudi 1000 evrov najemnine, na banki pa za isti mesečni obrok ne morejo dobiti posojila. Kako bodo trajno rešili problematiko stanovanjskega vprašanja in kako bodo uredili najemniški trg, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

Zorčič: V stiski nismo samo kot država, temveč tudi kot družba
23. 12. 2021 19.46Predsednik DZ Igor Zorčič je na slavnostni seji DZ ob dnevu samostojnosti in enotnosti poudaril, da bomo bogastvo družbe dosegli takrat, ko bomo "v vsej svoji različnosti sposobni soglašati, v kakšni državi in svetu želimo živeti". Kot je še dejal, pa je nujno zavedanje, da lahko ustvarjanje delitev koristi posameznikom, zagotovo pa ne družbi. Premier Janez Janša je medtem na osrednji državni proslavi poudaril, da je bila slovenska osamosvojitev inovacija, Slovenci pa nismo zgodovinsko nikomur nič dolžni.

Slovenska ustava je stara natanko 30 let
23. 12. 2021 09.39Mineva natanko 30 let od sprejema Ustave samostojne Slovenije. Temeljni in najvišji splošni pravni akt je tedanja skupščina sprejela 23. decembra 1991 in je pomenil osamosvojitev Slovenije od Jugoslavije tudi v pravnem smislu. Obletnico sprejema Ustave so na ustavnem sodišču sicer obeležili že pred enim tednom s slavnostno sejo.

30 let od uvedbe lastne nacionalne valute: 8. oktobra 1991 luč sveta ugledal tolar
08. 10. 2021 08.47Slovenija je 8. oktobra 1991 stopila na pot denarne osamosvojitve, saj je uvedla lastno nacionalno valuto – tolar. Do izdaje tolarskih bankovcev in kovancev so se kot zakonito plačilno sredstvo uporabljali vrednostni boni, ki jih je izdala RS. S tem so želeli preprečiti morebiten vdor v slovenski monetarni sistem. Tečaj tolarja je bil v primerjavi z nemško marko v začetku določen pri 32 tolarjih za eno nemško marko.

'Nalogo na Triglavu smo izpeljali v relativni tajnosti'
29. 08. 2021 08.31Triglav in slovenska zastava. Simbola, ki sta ob pomembnih dogodkih povezana tudi s čustveno platjo slovenske identitete. Med obrazi, ki so pred 30 leti, ko je naša država postala samostojna, stkali edinstveno zgodbo in razobesili šestmetrsko zastavo na vrhu našega očaka, je 27 posameznikov, ki so s svojim dejanjem pokazali, da podpirajo neodvisno pot Slovenije. Pogovarjali smo se z gorskim reševalcem Janezom Brojanom, ki je prevzel sprva skrivno misijo na Triglav, in pilotom Letalske policijske enote, ki je skupaj s sodelavcema opremo in reševalce s helikopterjem prepeljal na Triglav.

Janša: V Ormožu so pred 30 leti dosegli več kot Špartanci
27. 06. 2021 15.29Predsednik vlade Janez Janša se je udeležil slovesnosti ob 30. obletnici bojnih spopadov med osamosvojitveno vojno na območju Ormoža. Pri tem je dogajanje v Ormožu primerjal z bitko med Špartanci in Perzijci pri Termopilah pred skoraj 2500 leti in dodal, da so v Ormožu pred 30 leti dosegli več kot Špartanci, so sporočili iz Ukoma. Premier se je udeležil tudi 27. tabora Slovencev po svetu, ki poteka pod naslovom Slovenci pred 30 leti in danes, na katerem je poudaril pomen rojakov po svetu pri osamosvojitvi Slovenije.

Ob 30. obletnici začetka oboroženih spopadov v osamosvojitveni vojni tudi praznik slovenske policije
27. 06. 2021 06.55Dva dni po tistem, ko je Slovenija leta 1991 sprejela temeljne akte za svojo samostojnost, ki jo je dan pozneje tudi razglasila, so se začeli oboroženi spopadi v desetdnevni osamosvojitveni vojni, v kateri je svojo samostojnost tudi obranila. V spomin na začetek spopada na mejnem prehodu Holmec 27. junija 1991 praznujemo tudi dan policije.