V skladu s predlogom, bi bila dokumentacija dostopna skladno z določili zakona o dostopu do informacij javnega značaja, za oviranje do dostopa pa je zagrožena globa, poroča časnik Delo. Še naprej pa bi ostali tajni dokumenti glede poslov tujih držav in podjetij, ki so dobila dovoljenja za promet z vojaškim orožjem ali pa so s Slovenijo sklenila pogodbo, ki je poslovna skrivnost, še navaja časnik.
"Ta predlog zakona je bil dan v obravnavo leto 2011, vedendar nikoli sprejet, zato smo se odločili da to zgodbo dokončamo. S tem zakonom bi omogočil, da bi bilo vse gradivo, tudi tista gradiva komisij, ki so mlajša od 30 let, dostopna vsem državljanom. Tako, kot je bila osamosvojitev stvar državljanov, imajo tudi sedaj pravico vsi vedeti, kaj se je dogajalo v tem času," je dejal poslanec svobode Martin Premk.
Poslanec Branko Zlobko je uvodoma poudaril, da je tudi sam sodeloval pri pripravah na aktivni del spopadov z JLA in v njih leta 1991 tudi sodeloval. "Smatram, da je prišel čas po 33 letih, da se slovenska javnost seznani z dogodki okoli orožja, nabav v tuji od leta 1991 do 1994, koliko orožja opreme in streliva je ostalo z odhodom JLA iz Slovenija, koliko je bilo prodano komu, koliko je Slovenija s tem dobila ter koliko je poniknilo v žepe privatnikom in kdo so ti gospodi."
Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič, ki je tudi ena od treh predlagateljev, pa je dejal, da je to star, ki je po 33 letih ne smeli več skrivati pred državljani in državljankami. Vsi trije so poudarili, da ne vidijo razloga, zakaj drugi politiki, tudi opozicija, tega predloga zakona ne bi podprli.
KOMENTARJI (738)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.