Muzej slovenske osamosvojitve je vlada ustanovila marca lani. Ministrica za kulturo Asta Vrečko je združitev omenjenih muzejev napovedala konec oktobra. Združitvi nasprotujeta opozicijski parlamentarni stranki SDS in NSi ter ZSVO. Na pomen samostojnega muzeja osamosvojitve je pred dnevi opozoril tudi predsednik republike Borut Pahor, ki je napovedal, da se želi o tem posvetovati s predsednikom vlade Robertom Golobom.
Na nujni seji odbora za kulturo so tako člani odbora na zahtevo poslanske skupine SDS razpravljali o "likvidaciji Muzeja slovenske osamosvojitve". O usodi Muzeja slovenske osamosvojitve sta na novinarski NSi spregovorila poslanec NSi Janez Žakelj ter prvi predsednik slovenske vlade in Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve (ZSVO) Alojz Peterle.
Ustanovitev muzeja je je poslanec Žakelj na današnji novinarski konferenci označil za "častno, domoljubno in državotvorno dejanje". Po njegovih besedah Slovenija na tovrstni muzej čaka predolgo. V NSi tako v napovedani združitvi muzejev vidijo "ideološki projekt stranke Levica", ki si po njihovem mnenju na vse načine prizadeva za uničenje vrednot slovenske osamosvojitve. "Slovenska osamosvojitev ni bila projekt ene politične stranke ali peščice posameznikov, ampak dosežek enotnosti slovenskega naroda in plebiscitarne volje vseh Slovenk in Slovencev, da želimo živeti v samostojni Sloveniji," je ob tem dejal Žakelj. Interpelacijo lahko sicer vloži najmanj deset poslancev, poslanska skupina NSi jih šteje osem.
Namero združitve je ob tem označil za slepilni manever, v ozadju pa je po njegovih besedah načrtna politika stranke Levica, ki da si prizadeva čim bolj zmanjšati pomen slovenske osamosvojitve in ustanovitve lastne države.
Peterle: To ni ideološki projekt
"Odločno nasprotujem temu, da bi se to zadevo videlo ali predstavljalo kot ideološki projekt. Ker če je to ideološki projekt, je plebiscit ideološki projekt, je vsa osamosvojitev ideološki projekt," pa je danes dejal predsednik prve slovenske vlade in predsednik ZSVO Lojze Peterle. Ocenjuje, da vnašanje ideologije v nacionalni in kulturni projekt prejšnje vlade v teh časih ni modro, saj bo nedvomno še hranilo polarizacijo.
Poudaril pa je, da je odločitev za ustanovitev muzeja politična, kaj bo v samem muzeju, pa je po njegovih besedah stvar stroke. Po njegovih besedah je treba tudi vedeti, ali je namera združitve muzejev točka koalicijskega programa ali zgolj "solo akcija" Levice.
V kolikor ministrstvo ne bo odstopilo od namere združitve muzejev, v NSi napovedujejo vložitev interpelacije zoper ministrico Vrečko. "Ker gre za ključno in središčno vrednoto našega naroda, smo prepričani, da bodo interpelacijo z izjemo stranke Levica, podprle tudi stranke koalicije," pa je sklenil Žakelj.
Ministrica: muzej se ne ukinja, ampak se združuje
Ministrica za kulturo Asta Vrečko je v izjavi glede usode Muzeja slovenske osamosvojitve sicer že poudarila, da se muzej ne ukinja, ampak združuje z Muzejem novejše zgodovine Slovenije. Kot je še povedala, so bili v prid združitvi obeh muzejev podani strokovni razlogi. Muzej slovenske osamosvojitve je bil namreč ustanovljen kot samostojna ustanova, navkljub pozivom številne strokovne javnosti, da v Sloveniji že obstajajo ustanove in muzeji, ki zelo dobro pokrivajo področje slovenske osamosvojitve 90. let minulega stoletja ter da muzej sam nima lastne zbirke, tako da bi njegovo delo temeljilo na pridobivanju in ukvarjanju z zbirkami drugih ustanov. Na ministrstvu za kulturo so tako ocenili, da bi bil samostojen Muzej slovenske osamosvojitve neracionalen in so se odločili za združitev, je še povedala ministrica za kulturo.
Dodala je, da raziskovalno, kustosko, muzejsko delo ne bo trpelo, saj se bosta združili dve ustanovi. Zatrdila je, da bodo ohranjena delovna mesta kustosov in strokovnih sodelavcev v muzeju. Poudarila je še, da so bile ob sami ustanovitvi Muzeja slovenske osamosvojitve proti tudi veteranske organizacije.
"Z združitvijo obeh institucij seveda nastaja nov javni zavod, ki bo pokrival področje, ki ga sedaj pokriva Muzej novejše zgodovine, in področje Muzeja slovenske osamosvojitve, torej bo šlo za javni zavod, ki je nov javni zavod in bo pokrival širše področje, torej področje novejše zgodovine do sodobnosti," je še povedala ministrica.
KOMENTARJI (428)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.