referendum o vodah

Računsko sodišče ni ugotovilo kršitev Inštituta 8. marec

17. 05. 2023 16.08

Računsko sodišče pri financiranju referendumske kampanje o zakonu o vodah s strani Inštituta 8. marec ni ugotovilo kršitev, zato zoper inštitut ne bo vložilo obdolžilnega predloga, so sporočili iz inštituta. Postopek je namreč pred dvema mesecema sprožil podmladek SDS, inštitutu so očitali, da je bila referendumska kampanja financirana iz tujine.

Inštitut 8. marec od Hojsa terja 3000 evrov odškodnine

30. 01. 2023 10.52

Inštitut 8. marec je pred tednom dni zoper nekdanjega notranjega ministra Aleša Hojsa vložil tožbo. Kot so sporočili, so tožbo vložili zaradi Hojsovih izjav glede poletnih požarov na Krasu in pomanjkanja vode. "Zahtevamo plačilo odškodnine za nematerialno škodo, in sicer v višin 3000 evrov," je dejala odvetnica Neva Čokert. Direktorica Inštituta Nika Kovač pa je dodala, da je to tožba s simbolnim zneskom odškodnine, s katero pa želijo pokazati, da so takšna dejanja nedopustna. Nekdanji minister nam je dejal, da bo zadevo komentiral, ko bo tožbo prejel.

Analiza super volilnega leta: 'Slovenija je vzcvetela'

11. 12. 2022 07.07

Za nami je supervolilno leto. Dobili smo novo vlado, prvo predsednico države, številne nove župane, volivci so na referendumih prepričljivo podprli vse tri vladne zakone. Kako pa se je zaradi vsega tega spremenil slovenski politični zemljevid? Kaj izidi govorijo o slovenski politiki in družbi?

'Že od leta 2008 so volitve tudi glasovanje za ali proti Janševemu taboru'

01. 12. 2022 08.19

V supervolilnem letu javnost in politiki z zanimanjem spremljajo javnomnenjske raziskave. Te javno mnenje merijo, hkrati pa lahko vplivajo na odločanje volivcev, priznavajo analitiki javnega mnenja, ki hkrati ugotavljajo, da se vse več volivcev na volitvah odloča taktično, izziv za tovrstne raziskave pa je vse večja polarizacija.

Za zavrnitev zakonov na referendumu je potreben kvorum

27. 11. 2022 15.23

Po zakonskih določbah, ki veljajo od ustavnih sprememb leta 2013, je zakon na referendumu zavrnjen, če proti njemu glasuje večina volivcev, ki so veljavno glasovali, pod pogojem, da proti zakonu glasuje najmanj petina vseh volivcev. To pomeni, da bi mora proti uveljavitvi vsakega izmed zakonov glasovati vsaj 338.869 volivcev. Doslej je bil zavrnitveni kvorum dosežen le dvakrat.

Predčasno glasovalo 3,91 odstotka volivcev

25. 11. 2022 09.23

Po podatkih okrajnih volilnih komisij se je zadnji dan predčasnega glasovanja o treh zakonodajnih referendumih udeležilo 23.123 volivk in volivcev oz. 1,36 odstotka vseh volilnih upravičencev. V vseh treh dneh predčasnega glasovanja je glas oddalo 66.341 volivk in volivcev oz. 3,91 odstotka volilnih upravičencev. Na referendumu o noveli Zakona o vodah je skupaj na referendumu predčasno glasovalo 4,96 odstotka volilnih upravičencev.

Referendumski trojček: kaj pomeni glas ZA in kaj PROTI?

25. 11. 2022 07.00

V nedeljo se bodo volivke in volivci še tretjič zapored odpravili na volišča. Tokrat bodo na treh zakonodajnih referendumih odločali o noveli Zakona o Vladi RS, noveli Zakona o dolgotrajni oskrbi in noveli Zakona o Radioteleviziji Slovenija. Kaj pomeni glas ZA in kaj PROTI?

Prva dva dni svoj glas oddalo 43.218 volilnih upravičencev

24. 11. 2022 08.00

Pred nedeljskimi referendumi o spremembah zakonov o vladi, Radioteleviziji Slovenija in dolgotrajni oskrbi lahko volivci glas še danes oddajo predčasno. Med 7. in 19. uro bo za predčasno glasovanje odprtih 95 volišč. Prvi in drugi dan skupaj je sicer predčasno glasovalo 43.218 volivcev oz. 2,55 odstotka volilnih upravičencev. Za primerjavo, na referendumu o noveli zakona o vodah julija lani, je prva dva dni predčasno glasovalo 54.820 volilnih upravičencev.

Prvi dan predčasno glasovala 15.202 volivca

23. 11. 2022 09.15

Po podatkih okrajnih volilnih komisij se je prvi dan predčasnega glasovanja, torej v torek, o treh zakonodajnih referendumih udeležilo 15.202 volivk in volivcev oziroma manj kot 0,9 odstotka vseh volilnih upravičencev. Okrajne volilne komisije zaenkrat sicer sporočajo zgolj podatke o volilni udeležbi na referendumu o noveli zakona o vladi. V nedeljo po zaprtju volišč pa se bodo podatki o volilni udeležbi objavljali za vsak referendum posebej.

Bi bili referendumi cenejši, če bi glasovali skupaj z lokalnimi volitvami?

23. 11. 2022 06.00

Predsednik opozicijske stranke SDS Janez Janša je na dan lokalnih volitev 20. novembra dejal, da ga skrbi nekoliko nizka volilna udeležba. Enega izmed razlogov vidi v gostoti volitev, zato obžaluje, da na ta dan niso bili tudi referendumi. "To bi bilo lažje in cenejše za vse." Je to res?

Kako bi kandidati aktivirali mlade? 'Ne smejo biti le nemi opazovalci'

18. 10. 2022 11.51

Volilna udeležba mladih je tema razprave ob vsakih novih volitvah. "Na mladih svet stoji," pravi rek, a začuda mladih na voliščih množično ni opaziti. Ker da jih politika ne zanima, da se jih ne tiče ter da jih v resnici sploh ne naslavlja. Zaradi slednjega se s kandidati zelo težko povežejo, na volitve pa tako ne odhajajo. S strani politike pa pogosto občutek, da je naslavljanje oseb, ki glasov na koncu sploh ne prinesejo, tako rekoč Sizifovo delo. Kako mlade zainteresirati za družbeno dogajanje, politiko, njihovo prihodnost? Zakaj se jim zdi to pomembno in kako bi mlade naslavljali sami? Kaj menijo o trenutni volilni starosti? Sedmerico predsedniških kandidatov smo povprašali o mladih in politiki.

'Janezu Janši sem podoben v vztrajnosti'

16. 10. 2022 07.00

46-letni Anže Logar je kandidaturo za predsednika republike vložil s podpisi pet tisoč volivcev, uživa pa tudi podporo svoje SDS. Poslanec je že tretji mandat, leta 2018 je neuspešno kandidiral za župana Ljubljane, v prejšnji vladi je bil zunanji minister. Prepričan je, da bi bil zaradi mednarodnih izkušenj in tudi, ker prisega na dialog, dober predsednik. Je predzadnji gost v seriji intervjujev, ki jih pred predsedniškimi volitvami pripravljamo na 24ur.com in za oddajo 24UR. Vprašali smo ga, v kakšnem odnosu sta z Janezom Janšo ter kakšen signal bi poslal predsedniku SDS, če bi presegel strankin rezultat na aprilskih volitvah. Zakaj se ni podpisal pod interpelaciji Tatjane Bobnar in Tanje Fajon? Bi kot nekdanji direktor Ukoma kandidiral za mesto direktorja javne televizije? In ali je znotraj SDS res glas opozicije?

Nika Kovač: Če si na takem mestu kot jaz, je treba nagajati vsaki vladi

15. 10. 2022 13.00

"Pakiram kovčke in prihajam nazaj v Slovenijo," je sporočila Janezu Janši, po tem, ko so v SDS zbrali dovolj podpisov za razpis treh referendumov. Kako močno orožje so, ve sama, saj je na referendum o vodi privabila kar 789.000 Slovenk in Slovencev, kar je druga največja udeležba na referendumu, več ljudi je odločalo samo še o vstopu Slovenije v Evropsko unijo in Nato. Janša je ob njeni razglasitvi za Slovenko leta zapisal, "pri nas namesto tistih, ki se žrtvujejo za druge, za osebnost leta izbiramo tiste, ki najbolj nagajajo". Fundacija nekdanjega ameriškega predsednika Obame jo je prepoznala kot eno izmed evropskih voditeljic prihodnosti, ki že spreminja svet na bolje. Njeno akcijo Gremo volit, ki jo je sprožila pred zadnjimi volitvami, je osebno predstavila Baracku Obami. V SDS velja za eno tistih, ki je Golobu pomagala priti na oblast. Zdaj od Goloba zahteva, da pri svojem vladanju upošteva civilno družbo. Gre pri svojih zahtevah predaleč, kakšen naj bi bil 'lider' prihodnosti, kakšna Slovenija, bo ustanovila svojo stranko?

SDS preračunava o datumu glasovanja na treh referendumih

10. 10. 2022 19.22

Aleš Primc napoveduje, da bo v torek s koalicijo Za otroke gre! vložil pobudo za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma o spremembah družinskega zakonika. Vse sicer kaže, da bomo do konca tega leta poleg predsedniških in lokalnih volitev volivci na pobudo opozicijske SDS postavljeni še pred tri referendumske izbire, vendar še ni jasno, kdaj. Čeprav naj bi v stranki Janeza Janše podpise za referendume o vladi, RTV Slovenija in dolgotrajni oskrbi vložili v ponedeljek, tega niso storili. Kje se je zapletlo?

SDS zbral podpise za razpis referendumov. Koalicija: Ponovili bomo 24. april

06. 10. 2022 09.22

Rok za zbiranje podpisov za razpis zakonodajnih referendumov o predlogu spremembe zakona o vladi, predlogu novele zakona o RTV Slovenija in predlogu spremembe zakona o dolgotrajni oskrbi se izteka, vendar pa je prvi mož SDS Janez Janša sporočil, da ima stranka podpise za njihove zahteve že v svojem žepu. Kot je dejal, so namreč zbrali 157.138 "pravilno overjenih podpisov na upravnih enotah". "SDS je z zbranimi podpisi prebila zvočni zid. To je ogromna številka in je številka, ki predvsem zavezuje," je dejal Branko Grims. Koalicija medtem napoveduje ponovitev 24. aprila, "ko so državljani rekli ne vladi Janeza Janše".

'Če ima kdo predlog, kaj je boljše od Nata, sem se z njim pripravljen pogovarjati'

04. 10. 2022 06.00

Kočevski župan Vladimir Prebilič še vedno cilja na uvrstitev v drugi krog predsedniških volitev, čeprav mu ankete tega ne napovedujejo. Kot pravi, bodo soočenja kandidatov premešala karte, saj bodo v ospredje prišle vsebinske razprave. Strokovnjak za obramboslovje in predavatelj na Fakulteti za družbene vede tudi opozarja, da nekateri pozivi k izstopu iz Nata, kljub vsem njegovim napakam, niso dobro premišljeni, nevtralna drža pa da bi dejansko peljala v delno militarizacijo družbe, na katero pa nismo pripravljeni. Poudarja tudi pomen decentralizacije države, pri aktualnem predsedniku pa pogreša "več odločnosti in jasne drže". Kot pravi, mora predsednik s svojim stališčem in prezenco jasno povedati, kadar se stvari v družbi ne odvijajo v dobrobit vseh.

DVK in zdravniki vsak na svoji strani. Kaj bo s starejšimi volivci?

21. 04. 2022 12.48

Referendum o vodah je kriv, da je Državna volilna komisija sprejela sklep, ki določa, da morajo tisti, ki želijo glasovati na domu, vlogi priložiti tudi zdravniško potrdilo, saj so zabeležili številne kršitve, pravijo. A sprejeti sklep nima pravne podlage, opozarjajo tako pravniki kot zdravniki, ki potrdil zato ne želijo izdati. Brez možnosti glasovanja tako ostajajo številni starostniki, ki so do zdaj lahko glasovali na domu, zdaj pa brez zdravniškega potrdila ne morejo, potrdila pa jim zdravniki ne želijo napisati.

Med razlogi za nizko volilno udeležbo tudi 'vsisoistizem'

21. 04. 2022 12.24

Medtem ko je bila neudeležba na volitvah v državni zbor leta 1992 zgolj 14,4-odstotna, je bilo tistih, ki niso izkoristili svoje volilne pravice, leta 2018 že 47,36-odstotka. Zakaj takšen upad in ali bo zaradi velike aktivacije civilne družbe letos kaj drugače? Lastnost vseh utrjenih demokracij je, da motivacija za udeležbo na volitvah z leti pada, ocenjuje politični komentator Aljaž Pengov Bitenc. Tu je še razočaranje nad demokratičnim sistemom oz. kapitalizmom, ker "ni bilo tako, kot je bilo oglaševano". Tretji razlog imenuje "vsisoistizem", ko stran, ki je s sovražno retoriko poskušala zmagati na volitvah, pa ji to ni uspelo, vpelje logiko, da so vsi enaki. Za demokracijo je dobro, če je udeležba visoka, opozarja, in tudi sam upa, da letos bo.

Volišča najbolj oblegana na plebiscitu, največ predčasnih glasov na tokratnih volitvah

21. 04. 2022 06.00

Volivci so se najbolj množično doslej odpravili na plebiscit o samostojnosti Slovenije, ki je potekal leta 1990. Takrat je svoj glas oddalo 93,2 odstotka volilnih upravičencev. V samostojni Sloveniji pa je največ volivcev šlo na prve volitve za predsednika republike leta 1992. Takrat jih je svoj glas oddalo 1.280.252 oz. skoraj 86 odstotkov upravičencev. Na isti dan so potekale tudi prve parlamentarne volitve v samostojni Sloveniji, volilna udeležba je le malenkost zaostajala za predsedniškimi. Medtem pa so volišča predčasno najbolj oblegana na tokratnih volitvah.

Znani Slovenci o volitvah: 'Le z udeležbo lahko gradimo zrelo in funkcionalno državo'

21. 04. 2022 08.00

24. aprila se obetajo parlamentarne volitve. Ob katerih koli volitvah vedno potekajo razprave o nizki udeležbi, zato se je (sploh letos) začel pojavljati trend pozivanja k udeležbi na volitve na različnih družbenih omrežjih. Tako kot v tujini so se tudi pri nas aktivirali znani obrazi in svoje sledilce oziroma oboževalce poznali k udeležbi, za naš portal pa so povedali, zakaj je ta po njihovem mnenju tako zelo pomembna.

Če bo Kazenski zakonik spremenjen, Inštitut 8. marec napoveduje referendum

21. 01. 2022 15.21

V Inštitutu 8. marec so potrdili, da bodo v primeru sprejetja dopolnitve kazenskega zakonika v DZ začeli postopek za vložitev pobude za referendum. Predsednika DZ so pozvali, da zakona ne uvrsti na dnevni red seje DZ. Opozarjajo namreč, da dopolnitve kazenskega zakonika legitimirajo gospodarski kriminal in korupcijo. Podpise za referendum nameravajo zbirati tudi t. i. petkovi protestniki. Na noge je skočila tudi stroka, ki opozarja, da bi v tem primeru zastarali tudi številni odmevni primeri.

SNS spreminja napačen zakon in onemogoča pregon gospodarskega kriminala

20. 01. 2022 11.34

Potem ko je Odbor DZ za pravosodje s sedmimi glasovi za in šestimi proti po skrajšanem postopku potrdil predlog dopolnitve kazenskega zakonika, ki ga je vložila SNS, se vrstijo kritike iz vrst opozicije, da bo gospodarski kriminal s tem nagrajen in ne kaznovan. Spremembe bi onemogočale pregon nekaterih kaznivih dejanj, tudi tistih, povezanih z nabavo zaščitne opreme v prvem valu epidemije covid-19. Predlogu nasprotuje celo stroka, ki opozarja, da so spremembe vložene v napačen zakon.

100 dni pred volitvami: ostra retorika, nove stranke in civilna družba

14. 01. 2022 11.19

100 dni pred predvidenim datumom parlamentarnih volitev, ki bodo prvo dejanje supervolilnega leta, se v politični areni akterji pospešeno pripravljajo na spopad, ki bo določil obliko parlamentarne krajine za naslednja štiri leta. Koalicija in opozicija zaostrujeta retoriko, nekateri poslanci skačejo s potapljajočih se ladij, ustanavljajo se nove stranke, pojavljajo novi obrazi, močno pa se je okrepilo delovanje civilne družbe.

Zakaj je bil lanski referendum za več kot 25 odstotkov dražji od tistega iz leta 2018?

11. 01. 2022 08.49

Z Državne volilne komisije (DVK) so sporočili, da je Slovenija za izvedbo referenduma o Zakonu o vodah, ki je bil julija lani, porabila 4.204.713 davkoplačevalskih evrov. To je dobrih 850 tisoč evrov oziroma kar debelih 25 odstotkov več, kot smo porabili sredstev za izvedbo referenduma o drugem tiru, ki je bil maja 2018.

Interpelacija ni uspela, Vizjak ostaja okoljski minister

17. 12. 2021 06.54

Minister za okolje in prostor Andrej Vizjak je po več kot 14 ur dolgi razpravi uspešno prestal interpelacijo, ki so jo proti njemu vložile LMŠ, SD, Levica, SAB in NeP. Za njegov odhod je glasovalo 43 poslancev, proti jih je bilo 29. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti 46 poslancev, tako pa Vizjak ostaja na ministrski funkciji.

Javna tribuna: v kakšni državi želimo živeti?

16. 12. 2021 16.49

Slika stanja, v kakršnem je Slovenija, je žalostna – opustošenje državnih inštitucij, plenjenje vsega, kar se da, ni morale, ni zakonov, ni Ustave … Slovenija je bila do nedavnega zgled drugim državam, danes ni več zgled nikomur. A še je čas in upanje, da vrnemo stvari v normalo, so bili prepričani sogovorniki Golobove javne tribune. Priložnost za to bo na volitvah 24. aprila prihodnje leto – k udeležbi so pozvali vsi. Iz tihe večine moramo postati glasna in prepoznavna večina.

Slovenci smo na Googlu največ iskali Sanjskega moškega

08. 12. 2021 16.15

Največji spletni iskalnik, Google, je v svojem letnem poročilu razkril, katere osebe so bile letos najbolj iskane. Med drugim boste izvedeli, katera so najbolj priljubljena aktualnopolitična iskanja in katere vsebine s področja TV-zabave so najbolj pritegnile pozornost ljudi.

Ministra Vizjaka zaradi afere Glupi davki in Zakona o vodah čaka interpelacija

27. 10. 2021 12.16

Opozicijske poslanske skupine LMŠ, SD, Levica, SAB in NeP so vložile interpelacijo zoper ministra za okolje in prostor Andreja Vizjaka.Med drugim mu očitajo nezakonito in netransparentno delovanje v škodo države, pa tudi sprejem zakona o vodah, ki je po njihovi oceni škodljiv in v nasprotju z zakoni. Vizjak je v odzivu ocenil, da gre za nadaljevanje političnega boja opozicije zoper delo vlade v času zaostrovanja epidemioloških razmer v državi.

Balažic: Vsaka tema spolitizirana, Maksuti: Generator vseh protestov je vlada

09. 10. 2021 11.17

Izkupiček tega zelo napetega tedna, ki je razgalil ves gnev in nezadovoljstvo v družbi, sta v petkovi oddaji 24UR ZVEČER komentirala tudi politična analitika. "To je pokazatelj tega, kam pridemo, če politiziramo prav vsako družbeno temo – od epidemije do praktično vsakega ukrepa, ki se sprejme na katerem koli področju," opozarja Marko Balažic. Alem Maksuti pričakuje, da se bo dogajanje še stopnjevalo: "Generator vseh protestov in tega nezadovoljstva v javnosti sedi na Gregorčičevi. V resnici je generator vseh protestov ta vlada."

Po preštetih glasovnicah iz tujine proti noveli zakona o vodah glasovalo 682.732 oseb

26. 07. 2021 06.18

Volilni odbor Državne volilne komisije (DVK) je ugotovil izid glasovanja na referendumu o noveli zakona o vodah po pošti iz tujine, na diplomatsko konzularnih predstavništvih Republike Slovenije in izid glasovanja po glasovnicah, ki so prispele k volilnim komisijam volilnih enot, pa le-te niso bile pristojne ugotavljati izida, ker niso razpolagale z najmanj 10 glasovnicami.