raziskovalni

V drugi krog rektorskih volitev na ljubljanski univerzi Majdič in Mlinarič Raščan
02. 04. 2025 18.07Aktualni rektor Gregor Majdič in Irena Mlinarič Raščan s fakultete za farmacijo se bosta pomerila za položaj rektorja Univerze v Ljubljani v drugem krogu, ki bo 16. aprila. Nobeden od kandidatov namreč ni prejel več kot 50 odstotkov veljavnih glasov. Majdič je prejel 46,91 odstotka, Mlinarič Raščan pa 32,54 odstotka glasov, so sporočili z univerze.

Skrivnostni preleti ruskih dronov nad raziskovalnim centrom EU v Ispri
30. 03. 2025 15.15Italijanski časnik Corriere della Sera poroča, da so evropski visokotehnološki raziskovalni center v Ispri ob jezeru Maggiore v zadnjem mesecu petkrat preleteli domnevni ruski brezpilotni letalniki. Po neuradnih informacijah je protiteroristična enota milanskega tožilstva že sprožila preiskavo.

Nov preboj: odkrili zdravilo, ki človeško kri spremeni v strup za komarje
27. 03. 2025 19.45Znanstveniki so eksperimentirali z zdravilom nitizinon, ki se običajno predpisuje za redke dedne bolezni in prišli do zanimive ugotovitve. Če komarji pijejo kri, ki vsebuje to učinkovino, ta zanje postane strupena. Zdravilo namreč blokira encim, s katerim presnavljajo kri, zato komarji kmalu po zaužitju takšne krvi poginejo.

Nizozemska vabi ameriške znanstvenike, ki so ostali brez denarja
21. 03. 2025 15.44Nizozemska vlada ustanavlja poseben sklad, iz katerega bodo financirali znanstvene raziskave in šolanje raziskovalcev. Vse odkar je v ZDA zaprisegel Donald Trump, so namreč številni ameriški znanstveniki zaradi napovedanih finančnih rezov v izobraževanje v strahu, kaj bo z njihovimi službami in raziskavami. Nizozemska si prizadeva, da bi ugledne in vrhunske znanstvenike privabila na svoje univerze.

IJS išče prostovoljce za ležanje v postelji
17. 02. 2025 09.53Institut Jožef Stefan v okviru drugega dela raziskave o učinku vibracijske vadbe med hipoksično neaktivnostjo znova išče prostovoljce za dolgotrajno ležanje v postelji. Prvi rezultati kažejo, da lahko vibracijska vadba pod umetno težnostjo bistveno pripomore k preprečevanju negativnih učinkov, s katerimi se srečujejo astronavti in neaktivni ljudje.

Razburljiv prihod Samsung Galaxy S25 serije: Naprednejša in bolj intuitivna kot kdajkoli prej
23. 01. 2025 08.38Pozor, ljubitelji tehnologije in inovacij. Samsung je znova dvignil letvico z najnovejšimi telefoni Galaxy S25 serije, ki prinašajo fantastične zmogljivosti in napredne funkcije.

Golob: S polnopravnim članstvom v Esi omogočamo edinstvene podvige
10. 01. 2025 21.20Ponosni smo, da s polnopravnim članstvom v Evropski vesoljski agenciji (Esa) omogočamo slovenskim podjetjem in znanstvenikom edinstvene podvige tako v vesolju kot doma, je na slovesnosti dejal premier Robert Golob. Generalni direktor Ese Josef Aschbacher je današnji dan označil za dan praznovanja in ponosa.

Iran namerava prestolnico preseliti na jug
08. 01. 2025 13.02Iranska vlada resno razmišlja o tem, da bi prestočnico prestavila na jug, ob obalo Makranskega zaliva. Poudarili so sicer, da je predlog še v začetni fazi, a da o tem razmišljajo zaradi prevelike naseljenosti in vse bolj perečih ekoloških izzivov v Teheranu, med drugim so izpostavili pomanjkanje vode.

'Z obdavčitvijo bi psi spet postali obravnavani kot lastnina'
07. 01. 2025 10.36Novela zakona o zaščiti živali, ki med drugim prinaša plačevanje prispevka za lastnike psov, še naprej razburja. Da ideja ni dobra, opozarjajo strokovnjaki za zaščito živali, ki menijo, da bi obdavčitev padla na ramena predvsem odgovornih lastnikov psov, ki pse registrirajo in zanje skrbijo, psi pa bi na ta način spet postali obravnavani kot lastnina. Reševanje problematike zavetišč zahteva bolj sistematičen pristop – od vzgoje otrok v odgovorne lastnike do ozaveščanja in kaznovanja tistih, ki za svoje živali ne poskrbijo. Veliko težavo predstavlja tudi tihotapljenje psov in preprodaja brez papirjev.

Pametne rešitve v sodobnem poslovanju
06. 01. 2025 09.09Različne digitalne rešitve podjetja ČETRTA POT vnesejo večjo produktivnost in varnost v vaše poslovanje.

Podaljšan seznam ubitih ruskih generalov, nekateri 'vstali od mrtvih'
18. 12. 2024 14.06Igor Kirilov je še eno dodatno ime na precej zajetnem seznamu ubitih ruskih generalov v času vojne v Ukrajini. V prvih dneh po invaziji so medije preplavila poročila o ubitih ruskih generalih. Nekatera so se izkazala za resnična, druga ne. Kateri ruskih generali so zares padli in kateri 'vstali od mrtvih'?

Zlati red za zasluge sta prejela Anica Mikuš Kos in Sandi Curk
17. 12. 2024 16.09Predsednica republike Nataša Pirc Musar je na posebni slovesnosti pred dnevom samostojnosti in enotnosti podelila odlikovanja Republike Slovenije. Zlati red za zasluge sta prejela pediatrinja, psihiatrinja in humanitarka Anica Mikuš Kos ter poveljnik štaba Civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk.

Prehodno vlado v Siriji bo vodil Bašir, Slovenija poostrila nadzor na mejah
10. 12. 2024 15.30Vodenje prehodne vlade v Siriji, kjer so uporniške skupine pred dnevi strmoglavile režim Bašarja al Asada, je prevzel Mohamed al Bašir, ki naj bi na položaju ostal do 1. marca prihodnje leto. Izraelska vojska je medtem po poročanju Sirskega observatorija za človekove pravice v zadnjih 48 urah izvedla več kot 300 napadov na cilje po vsej Siriji, vključno z Damaskom. Čeprav vse več držav napoveduje zamrznitev obravnav sirskih prošenj za azil, Bruselj poziva k upoštevanju pravil EU.

Dino Muzaferović Cezar: tri države so ga iskale, Nemčija ga je izpustila
06. 12. 2024 17.20Kdo je Dino Muzaferović - Cezar, ki naj bi načrtoval mafijsko likvidacijo sredi Ljubljane? Bil je mladoletni prestopnik, pozneje je postal celo vodja svoje kriminalne združbe v Veliki Kladuši. Z mednarodno tiralico ga iščejo Hrvaška, Bosna in Hercegovina ter Italija. Kljub temu ga je Nemčija lani izpustila iz zapora. Znan je po svoji brutalnosti, to je človek, ki brez težav ubija, pravi bosanski raziskovalni novinar Avdo Avdić. Kakšne pa so njegove povezave s Slovenijo?

Adi Omerović je novi voditelj oddaje Svet na Kanalu A
04. 12. 2024 12.27Z novim letom vas na Kanalu A čaka prenovljena oddaja Svet. Bistvena novost je novi voditelj, Nuši Lesar se s prvim tednom januarja pridružuje Adi Omerović. Nekoliko drugačen pa bo v prihajajočem letu tudi format oddaje, ki ne bo zgolj novičarski, ampak bolj poglobljen.

Med prejemniki Zoisovih in Puhovih nagrad Igor Akrapovič in Ivan Šprajc
28. 11. 2024 21.53V Cankarjevem domu so podelili 15 državnih nagrad za izjemne znanstvene in raziskovalne dosežke. Prejemnikom Zoisovih in Puhovih nagrad in priznanj ter ambasadorki znanosti je čestital tudi predsednik vlade Robert Golob, ki je poudaril pomen vlaganja v znanost in razvoj za družbeni napredek.

'Čeprav je stavka z novelo zakona praktično onemogočena, se bo nadaljevala'
13. 11. 2024 14.11Pogajalci vlade in sindikatov, ki so sodelovali v okviru pogajanj za plačni steber v raziskovalni dejavnosti, izobraževanju in kulturi, so parafirali anekse h kolektivnim pogodbam in ločen stebrni dogovor. Kolektivne pogodbe je parafirala tudi vodja plačnega stebra zdravstva in socialnega varstva na sindikalni strani. Sindikat Fides ob tem sicer pozdravlja ureditev karierne poti zdravnikov in zobozdravnikov, a opozarja, da plačne anomalije ostajajo, zato se bo stavka zdravnikov nadaljevala.

Rok Cvetko: Dosedanja pogajanja so bila navadna farsa
12. 11. 2024 11.02Vladna stran je sindikate javnega sektorja obvestila, da lahko kolektivne pogodbe in ostale predvidene akte po posameznih stebrih parafirajo do srede. Sindikati drugega stebra, med njimi tisti, ki zastopajo vojake, policiste, občinske redarje, delavce v pravosodju in državni upravi ter poklicne gasilce, ne nameravajo pristopiti k parafiranju dokumentov, od vlade pa pričakujejo, da ponovno preuči predloge sindikalne strani. Vlado so ob tem opozorili, da ima še čas, da naslovi določena vprašanja.

Kaj prinaša nov plačni sistem v javnem sektorju?
24. 10. 2024 19.40Kakšne novosti prinaša težko pričakovan nov plačni sistem v javnem sektorju? Ključni del zakona je nova plačna lestvica, ki določa 67 plačnih razredov, razpon med njimi pa – namesto trenutnih štirih odstotkov – znaša tri odstotke. Plačni razredi se določijo v nominalni vrednosti, pri tem pa se prvi plačni razred določi v višini vrednosti minimalne plače za leto 2024. Vrednost plačnih razredov se usklajuje enkrat letno.

Ameriški volilni sistem: daleč od vizije ustanovnih očetov
22. 10. 2024 07.11Ameriški volilni sistem je bizarno unikaten. Zasnovan z namenom, da bi preprečil krivice pri koncentraciji politične moči, v resnici prav to omogoča in je pravzaprav daleč od neposredne demokracije. Tako je možno, da kandidat, ki na volitvah zbere največ glasov, na koncu ni zmagovalec. Ameriškega predsednika namreč ne izberejo neposredno volivci, pač pa ima škarje in platno v rokah t. i. elektorski kolegij. Tako je v najmočnejši demokraciji na svetu dva od zadnjih štirih predsednikov izbrala manjšina volivcev. Za spremembe, ki jih sicer podpira 58 odstotkov Američanov, bi bilo treba poseči v ustavo.

Biotehnična fakulteta išče sredstva za nov mediteranski rastlinjak
15. 10. 2024 17.21Biotehnična fakulteta Univerze v Ljubljani s pomočjo ljubljanske mestne občine išče dodatna sredstva za izgradnjo mediteranskega rastlinjaka, ki bi po navedbah fakultete rešila prostorsko stisko ljubljanskega botaničnega vrta. Če bodo uspešni, bi nov rastlinjak v botaničnem vrtu odprli v nekaj letih.

Lotrič: Vizija projekta JEK 2 je postavljena za ljudi
15. 10. 2024 13.46Po tem ko je DZ sprejel odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o izvedbi projekta drugega bloka jedrske elektrarne (JEK 2), je na regijskem obisku po Posavju skupaj z delegacijo predsednik državnega sveta Marko Lotrič. S tamkajšnjimi župani so spregovorili o izzivih regije ter naslovili problematiko energetske oskrbe Slovenije in spregovorili o drugem bloku jedrske elektrarne. Lotrič je v izjavi za medije podprl izvedbo projekta in izpostavil pomen lastne električne energije v prihodnosti.

Finančni komentar: Revolucija avtonomnih vozil
15. 10. 2024 07.00Najbogatejši zemljan Elon Musk je minuli teden predstavil robotske taksije in kombije, avtonomna električna vozila prihodnosti. Tehnološki napredek zagotavlja korist, ki naj bi bila boljša od nakupa klasičnega avtomobila, vendar je delnica podjetja Tesla po dogodku vseeno strmoglavila za 8 odstotkov.

Pri 25-letnici ozdravili diabetes tipa 1: upanje za bolnike?
07. 10. 2024 10.4525-letna ženska s sladkorno boleznijo tipa 1 je manj kot tri mesece po prejemu reprogramiranih matičnih celic začela proizvajati lastni inzulin. Je prva oseba s to boleznijo, ki je bila zdravljena s celicami, pridobljenimi iz njenega telesa, pravijo znanstveniki, ki so prispevek objavili v reviji Nature.

'Psa se enostavno ne kupuje na spletu'
05. 10. 2024 07.31"Pes je edino bitje, ki ima človeka raje kot samega sebe," ob svetovnem dnevu živali opominjata Igor Frelih in Urška Razingar iz Raziskovalnega inštituta pes. V najnovejšem POPkastu sta spregovorila o odgovornem lastništvu, problematiki kupovanja pasjih mladičkov na spletu, o nedavnih primerih mučenja in razlogih, zakaj se to še vedno dogaja. Pa tudi o izgubi in žalovanju za človekovim najboljšim prijateljem.

Propad Biobanke: starši shranili, plačali, zdaj pa ni ne obvestil, ne odgovorov
30. 09. 2024 07.58Okoli 4000 staršev je Biobanki v zadnjih 15 letih zaupalo hrambo vzorcev popkovnične krvi. Za to so vnaprej odšteli skoraj dva tisoč evrov. Zdaj naj bi Biobanka propadla, čeprav na spletni strani še vedno zagotavljajo, da trenutno ne sprejemajo novih vzorcev "zaradi modernizacije laboratorija, postopkov ter poslovnih sprememb" – ter da načrtujejo, da bodo "lahko v prihodnje ponudili še boljšo in dostopnejšo storitev". A vzorci so že pri novem podjetju, kjer pa bodo hrambo ponovno zaračunali. Zagotavljajo, da so vzorci na varnem, kako globoko bo za hrambo ponovno treba seči v žep, pa še ni znano.

Iz Šahruda v orbito poletel nov iranski satelit
14. 09. 2024 14.13Iran je izstrelil satelit v orbito z raketo, ki jo je izdelala paravojaška revolucionarna garda. Oblasti so zatrdile, da gre za raziskovalni satelit, a se Zahod boji, da je to le še en primer programa, ki pomaga Teheranu pri razvoju balističnih raket. Država je v zadnjih dveh letih v vesolje izstrelila približno deset satelitov.

Napad na vojaški center, kjer naj bi proizvajali kemično orožje
10. 09. 2024 09.05Domnevni izraelski letalski napadi v osrednji Siriji naj bi po navedbah lokalnih prebivalcev zadeli objekt, v katerem naj bi po trditvah Zahoda proizvajali kemično orožje. V napadih je bilo ubitih najmanj 18 ljudi, 37 jih je bilo ranjenih. Več eksplozij je odjeknilo tudi v mestih Tartus in Hama ter na podeželju Masyaf.

'Otroci, ki vedo, da pes ni samo ljubljenček, bodo odrasli v odgovorne lastnike'
26. 08. 2024 06.03''O veličini naroda in o njegovi moralni razvitosti lahko sodimo po tem, kakšen je njegov odnos do živali," Gandhijeve besede povzameta Tina in Urška iz Zavoda Raziskovalni inštitut pes, ki se zavzema za dobrobit psov in njihovo sprejemanje v družbi. S kampanjo Pes ni igrača ozaveščata ljudi, da psi niso zgolj lepi, srčkani in zvesti – priti do takšnega ljubkega, zvestega in vzgojenega psa je po navadi vse prej kot romantično. Zato je pred nakupom ali posvojitvijo psa treba temeljito razmisliti, ali smo pripravljeni spremeniti oz. prilagoditi svoj življenjski slog njegovim potrebam, opozarjata.

Koliko denarja in orožja Izraelu namenja Evropska unija?
09. 07. 2024 16.42Od začetka vojne v Gazi je bilo ubitih več kot 38.000 Palestincev, več kot 86.000 je bilo ranjenih, več kot 1,9 milijona razseljenih, minilo pa je že devet mesecev. In čeprav slišimo obsodbe z vseh strani, so evropski voditelji naredili le malo, da bi uničujočo vojno ustavili. Nasprotno, številne države še naprej gospodarsko in vojaško podpirajo Izrael.