Slovenija

Zlati red za zasluge sta prejela Anica Mikuš Kos in Sandi Curk

Ljubljana , 17. 12. 2024 16.09 | Posodobljeno pred 22 minutami

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
N.L., STA
Komentarji
2

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je na posebni slovesnosti pred dnevom samostojnosti in enotnosti podelila odlikovanja Republike Slovenije. Zlati red za zasluge sta prejela pediatrinja, psihiatrinja in humanitarka Anica Mikuš Kos ter poveljnik štaba Civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk.

Curk je zlati red za zasluge prejel za izjemne zasluge, dosežene za Slovenijo na področju humanitarne pomoči in civilne zaščite, Mikuš Kos pa za izjemne zasluge, dosežene za Slovenijo na področju humanitarnosti, duševnega zdravja ter prizadevanja za mir in boljšo družbo.

Anica Mikuš Kos 

Anica Mikuš Kos
Anica Mikuš Kos FOTO: Damjan Žibert

"Anica Mikuš Kos je bila v času poklicne kariere predstojnica Oddelka za otroško psihiatrijo Pediatrične klinike Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana ter raziskovalka na Inštitutu za filozofijo in sociologijo Univerze v Ljubljani. Hkrati je vodila Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše v Ljubljani. Ukvarjala se je s področjem kliničnega dela z otroki, mladostniki in starši, z žrtvami travm v otroštvu, z varstvom duševnega zdravja otrok v šolah in skupnostih, s preprečevanjem psihosocialnih motenj pri otrocih ter s promocijo duševnega zdravja otrok in mladostnikov. Delovala je tudi kot strokovna vodja mladinskega zdravilišča Debeli rtič in raziskovalka na Inštitutu za politične študije na Univerzi Johnsa Hopkinsa v Baltimoru v Združenih državah Amerike," so zapisali v obrazložitvi in dodali, da je leta 1992 s somišljeniki na njeno pobudo ustanovila Slovensko fundacijo, ki se je kasneje preimenovala v Slovensko filantropijo, Združenje za promocijo prostovoljstva.

Tudi po upokojitvi svoj čas in pozornost namenja otrokom, predvsem tistim, ki so jih prizadele vojne in naravne nesreče. Svoje znanje je delila tudi v tujini, kjer še vedno pripravlja ter izvaja psihosocialne programe za učitelje, programe duševnega zdravja za zdravstvene delavce, razvija prostovoljsko delo v okviru šol in storitve duševnega zdravja za prizadete otroke. Ob tem je napisala še več knjig in za svoje izjemno delo prejela številne nagrade, priznanja in odlikovanja. 

"S svojim delom in življenjskim poslanstvom se je Anica Mikuš Kos v srce naše družbe zapisala kot nesebična zagovornica otrok, ki potrebujejo varnost, podporo in sočutje. Njeno dolgoletno strokovno delo presega meje klasične psihosocialne podpore in odpira poti k sočutnejši, vključujoči in razumevajoči družbi," so še zapisali v obrazložitvi. 

Sandi Curk

Sandi Curk
Sandi Curk FOTO: Damjan Žibert

V obrazložitvi so zapisali, da se je Curk s svojim pogumom "vedno znova postavi ob bok tistim, ki jih pestijo naravne nesreče, socialne stiske ali osebne tragedije. Številni humanitarni projekti v okviru območnega združenja Rdečega križa Postojna – Pivka so s pomočjo njegovega prostovoljnega delovanja polepšali življenje prebivalcem in prebivalkam Republike Slovenije, potisnjenim v socialno in osebno stisko." Pomembno vlogo je imel tudi pri zagotavljanju pomoči tistim, ki jih je leta 2014 žledolom najbolj prizadel. Aktiven je bil pri obvladovanju in gašenju požara na Krasu leta 2022 ter v številnih drugih reševalnih akcijah ponesrečenih, tudi lani med poplavami. Pomagal je tudi ob potresih na Hrvaškem in v Turčiji. 

"Leta 2023 je za humanitarno pomoč beguncem iz Ukrajine, ki so ob napadu Ruske federacije na Ukrajino iskali zatočišče in varnost v Sloveniji, prejel nagrado državljan Evrope 2023," so še zapisali v obrazložitvi. 

Pirc Musarjeva je podelila tudi 16 drugih odlikovanj

Red za zasluge so prejeli dr. Metoda Dodič Fikfak za dolgoletno predano delo na področju skrbi za zdravje zaposlenih in zasluge pri raziskovanju zdravstvenih posledic azbesta in drugih škodljivih snovi na zdravje ljudi, Ladislav Jirásko za dolgoletno krepitev slovensko-češkega prijateljstva na področju planinstva in alpinizma ter za veliki prispevek k promociji Slovenije na Češkem in v mednarodnem alpinističnem okolju, Ljudmila Nott za zasluge pri mednarodnem priznanju Slovenije v Združenem kraljestvu, za humanitarno delo v Sloveniji ter Bosni in Hercegovini ter za podporo mladim slovenskim umetnikom, kvintet bratov Smrtnik za neprecenljiv prispevek in trajno zapuščino pri ohranjanju slovenske pesmi in besede v kulturnem življenju koroških Slovencev ter tudi Slovencev doma in po svetu, Slovenski raziskovalni inštitut (SLORI) za izjemen prispevek k razumevanju manjšinske tematike, spodbujanju razvoja slovenskega jezika in šolstva ter povezovanju slovenskega in italijanskega okolja na področju raziskovalne dejavnosti, in Slovensko planinsko društvo Trst za dolgoletno kulturno-raziskovalno delo in predanost slovenski skupnosti kot pomemben steber ohranjanja slovenske identitete ter za promocijo naravnih in kulturnih vrednot v zamejskem prostoru ob 120-letnici delovanja.

Medaljo za zasluge so prejeli dr. Evris Alexandrou za izjemen  trud in pomemben prispevek h krepitvi in poglobitvi odnosov med Republiko Slovenijo in Republiko Ciper, Nicholas Albino Baldacchino za izjemen trud in pomemben prispevek h krepitvi in poglobitvi odnosov med Republiko Slovenijo in Republiko Malto, Ignac Bizilj za posebno uspešne dosežke na kulturnem področju, Veronika Flisar za neprecenljiv in izjemen prispevek na področju predšolske vzgoje ter vključevanja romskih otrok v izobraževalni sistem, Petja Grom za neprecenljiv prispevek na področju ohranjanja slovenske tehniške zgodovine, premične tehniške dediščine in kulturne identitete doma in v tujini, dr. Erwin Köstler za dolgoletno uspešno in predano prevajanje slovenske literature in neprecenljivi prispevek k prepoznavnosti slovenske kulture v nemškem jezikovnem prostoru, Dušana Andreja Kunaver za posebno uspešne dosežke na področju publicistike in ohranjanja slovenske kulturne dediščine, Benjamin Ličer za dolgoletno uspešno delovanje v letalstvu v Sloveniji in tujini ter za ohranjanje letalske kulturne dediščine, Dušan Stefančič za uspešno in dolgoletno delo ter za predajanje izkušenj, izobraževanje, kulturno ustvarjanje ter vodenje aktivnosti pri ohranjanju spomina na žrtve, preživele ter dogajanje v koncentracijskih taboriščih doma in v tujini, in mag. Roman Verdel za dolgoletno uspešno in predano delo v korist slovenske skupnosti in za zasluge pri ohranjanju slovenskega jezika in kulture na Koroškem.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

wpnc
17. 12. 2024 16.31
Joj, kakšna farsa je ta Curk. Jemlje si zasluge tudi tam kjer ga sploh ni zraven. Pri požaru na Krasu 2022 ga sploh ni bilo saj je bil na dopustu na Hrvaškem. Res smo banana republika.
SlobodaNE
17. 12. 2024 16.11
Pirc je Svoboda?