Slovenija

'Z obdavčitvijo bi psi spet postali obravnavani kot lastnina'

Ljubljana, 07. 01. 2025 10.36 | Posodobljeno pred enim dnevom

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min

Novela zakona o zaščiti živali, ki med drugim prinaša plačevanje prispevka za lastnike psov, še naprej razburja. Da ideja ni dobra, opozarjajo strokovnjaki za zaščito živali, ki menijo, da bi obdavčitev padla na ramena predvsem odgovornih lastnikov psov, ki pse registrirajo in zanje skrbijo, psi pa bi na ta način spet postali obravnavani kot lastnina. Reševanje problematike zavetišč zahteva bolj sistematičen pristop – od vzgoje otrok v odgovorne lastnike do ozaveščanja in kaznovanja tistih, ki za svoje živali ne poskrbijo. Veliko težavo predstavlja tudi tihotapljenje psov in preprodaja brez papirjev.

Zavedamo se, da gre za t. i. osnutek spremembe zakona, ki je še predviden za javno razpravo, a kljub temu menimo, da je določene pomisleke in vprašanja smiselno nasloviti že v tej fazi, so sporočili iz Zavoda Raziskovalni inštitut PES.

Z določenimi predlaganimi ukrepi v noveli zakona se sicer strinjajo in jih podpirajo, saj predstavljajo pomemben korak k izboljšanju položaja živali v Sloveniji. Pozdravljajo predvsem predlog prepovedi posedovanja živali za osebe, ki so storile hujše kršitve na področju dobrobiti živali. "To je korak v pravo smer in menimo, da je že skrajni čas, da se tak ukrep uvede. S tem bomo živali zaščitili pred neodgovornimi posamezniki in ustvarili boljše pogoje za njihovo varnost in dobrobit," so povedali.

Ne strinjajo pa se z obdavčitvijo psov oz. s t. i. prispevkom za oskrbo zapuščenih živali. "Menimo, da to pošilja napačno sporočilo, saj na ta način psi postanejo obravnavani kot lastnina, ne pa kot človekov najboljši prijatelj in zvesti sopotnik. Obdavčitev (oziroma obvezni prispevek) bi padla na ramena predvsem odgovornih lastnikov psov, ki svoje pse registrirajo in zanje skrbijo (problematika zavetišč pa niso samo psi!)."

Obdavčitev psov pošilja napačno sporočilo, saj na ta način psi postanejo obravnavani kot lastnina, ne pa kot človekov najboljši prijatelj in zvesti sopotnik, menijo v ZRIP.
Obdavčitev psov pošilja napačno sporočilo, saj na ta način psi postanejo obravnavani kot lastnina, ne pa kot človekov najboljši prijatelj in zvesti sopotnik, menijo v ZRIP. FOTO: Profimedia

Reševanje problematike zavetišč po njihovem mnenju zahteva drugačen, bolj sistematičen pristop, saj uvedba novega davka oz. prispevka ne odpravlja temeljnih vzrokov te problematike. 

"Ključnega pomena je vzgoja otrok, ki bodo odrasli v odgovorne lastnike vseh živali, ter osveščanje odraslih o pomembnosti ustrezne skrbi za svoje živali. Z dolgoročnim vlaganjem v izobraževanje in osveščanje bomo zmanjšali število zapuščenih živali in obremenitev zavetišč. Verjamemo, da je skrb za živali odgovornost celotne družbe, ne le posameznikov. Zato pozivamo k premisleku o boljših rešitvah, ki bodo koristile živalim, lastnikom in celotni skupnosti," so še dodali.

'Ugrizniti bo treba v kislo jabolko tihotapljenja psov'

Da bo breme plačevanja prispevka padlo na odgovorne lastnike, opozarja tudi Alenka Klemenčič iz pasje šole Bajka. "Zakaj bom morala jaz kot odgovoren lastnik, ki imam že celo življenje pse, plačevati prispevek za neodgovorne ljudi, ki jim je vseeno in za katere je dejstvo, da je vseeno tudi državi in posledično občinam?" se sprašuje.

Kritična je do zavetišč, katerih delo sicer spoštuje, a je prepričana, da so, ker dobijo plačilo le za prvih 30 dni, "sklenila posel, ki je poslovni samomor", zdaj pa bodo njihovo delo plačevali skrbni lastniki psov. "Poslanstvo zavetišč je, da poskrbijo za izgubljene pse, jih oskrbijo, če je treba, ter nahranijo in v čim krajšem času vrnejo lastniku. In to je čisto lepo ekonomsko vzdržno in zato bi morali imeti zavetišča. Če bi seveda živeli v državi, kjer sta kultura ljudi in interes države dovolj visoka, da poskrbijo za svoje živali."

Poleg tega, še dodaja, ima oskrbnik v zavetišču premalo časa, da bi se zares posvetil živali. "Če pogledaš, koliko je psov v zavetiščih in to deliš z dvema osebama, ti da matematika zelo malo časa na psa. Je življenje to, da ima vsak dan svežo vodo in hrano, streho nad glavo in 20 minut fizičnega stika s človekom, kar pomeni sprehod? Če je to življenje, potem jaz zanj ne bom plačevala."

Prepričana je, da se država reševanja problema loteva na napačni strani. Ugrizniti bo treba v kislo jabolko tihotapljenja psov in ustaviti posle, kjer se na njihov račun obrača veliko denarja. Zaradi teh psov imamo polna zavetišča, je jasna. "Če se naredi dobra statistika zavetišč in če se pregleda, koliko naših psov je čipiranih in se jih vrne lastnikom, bomo videli, koliko res potrebujemo boksov na občino. Zakaj pridejo v zavetišče nečipirani psi? Zakaj imamo toliko čudnih psov, ki se specifično obnašajo, ki so si vizualno zelo podobni, ki se najdejo na skorajda istih lokacijah? Vemo, od kod prihajajo, vemo, kaj se dogaja z njimi. Namesto da bi se udarilo po žepu vestne lastnike psov, dajmo raje udariti vse, ki podpirajo tako vedenje. Samo odprite strani, na katerih se prodajajo psi brez papirjev in njim nabijmo dajatev. Da ne govorim o vseh zaseženih psih – zaračunajte oskrbo državi tako, kot se begunce vrača nazaj v države."

Ugrizniti bo treba v kislo jabolko tihotapljenja psov in ustaviti posle, pri katerih se na njihov račun obrača veliko denarja, pravi Klemenčičeva.
Ugrizniti bo treba v kislo jabolko tihotapljenja psov in ustaviti posle, pri katerih se na njihov račun obrača veliko denarja, pravi Klemenčičeva. FOTO: PU Murska Sobota

'Sistem je poln pomankljivosti'

Trenuten sistem financiranja zavetišč za živali (imamo jih 16) je poln pomanjkljivosti, pa pojasnjujejo v Ljubljanskem društvu za zaščito živali. Velik del sredstev za svoje delovanje morajo namreč zavetišča zagotoviti sama, z donacijami in prispevki.

Občine krijejo stroške oskrbe zapuščenih živali zgolj prvi mesec, nato pa te prevzamejo zavetišča. "Kot da bi oseba prišla v hotel in rekla 'za 30 dni vam plačam, potem me pa morate imeti, ampak plačam vam ne več'. Sistem ni najbolj idealen, zavetiščem prepušča čisto preveč odgovornosti. Ni pa krivda zavetišč, da morajo za te živali skrbeti, oni samo pospravljajo za ljudmi, ki so neodgovorni," poudarja Maša Cerjak Kastelic iz Društva za zaščito živali Ljubljana.

Po četrtem mesecu, če zavetišča živalim ne uspejo najti ustreznega doma, stroške prevzame državni proračun. Letos je država za ta namen namenila nekaj več kot 1,7 milijona evrov.

Tudi ona opozarja, da ideja, ki je nastala na resornem ministrstvu za kmetijstvo, ni dobra. "Medtem pa ne moremo naredimo nič za vse tiste, ki za svoje živali ne poskrbijo –  da so registrirane, da so cepljene, da je za njih kakovostno poskrbljeno."

Po njenem mnenju bi se morala bolj vključiti tudi veterinarska inšpekcija, ki bi po državi preverila, kje vse za živali ni poskrbljeno, kje niso označene, kje skrbniki zanje ne skrbijo niti minimalno ... "Mogoče bi morali raje iz tega dobiti kako sredstvo več, ne pa da kaznujejo lastnike, ki imajo svoje živali označene," predlaga.

'Poskrbeti bi morali, da je za živali vedno boljše, ne pa vedno slabše'

V zavetiščih predloge ministrstva sicer še proučujejo, vendar že zdaj opozarjajo, da bo nedopustno, če se bodo znižali pogoji, pod katerimi zavetišča oddajajo zapuščene živali. "Vse živali, ki jih oddajamo, so v rokah neodgovornih lastnikov nekoč že bile. Vsaj posredno, večinoma pa neposredno," opozarja vodja zavetišča Mačja Hiša Helena Hacin.

Že sam sprejem živali v zavetišče je torej posledica neodgovornega lastništva. "Zagotovo živali ne moremo oddati prvemu, ki pride, ne da sploh izvedemo nek posvojitveni postopek. In tako žival oddamo nekomu, ki bo zanjo na dolgi rok vsaj približno skrbel odgovorno," dodaja.

Ob tem opozarjajo na začarani krog, saj neustrezni skrbniki predstavljajo tveganje, da žival ponovno pristane v zavetišču. "Tu je tudi kup mačk, ki so zunaj, ki nimajo nobenega zavetja, psi, ki so na verigah v neprimernih pogojih," našteva Cerjak Kasteliceva ter ob tem poudarja: "Absolutno ni rešitev, da se pogoji za oddajo znižujejo. Kot družba bi morali poskrbeti, da je za živali vedno boljše, ne pa vedno slabše."

Obe sogovornici poudarjata, da je pomembna tudi preventiva. Tak primer bi na primer lahko bila obvezna sterelizacija in kastracija.

'Obeta se ponovna možnost evtanazije' 

Bolj kot prispevek na pse nas skrbi dejstvo, da se ob noveli obetajo tudi drugi ukrepi, ki vsekakor niso v nobeno dobrobit zapuščenim živalim, še manj pa učinkovito rešujejo prenasičenost živali v zavetiščih, pa opozarjajo v Zavodu Muri.

"Če  bomo še vnaprej imeli do problematike psov in mačk v naših zavetiščih mačehovski odnos, se obeta ponovna možnost evtanazije. In z grenkobo ob pisanju teh vrstic vam lahko zatrdimo, da smo bili na tistem sestanku na UVHVVR eni izmed redkih zavetišč, lahko rečemo edini, ki smo temu odločno nasprotovali," so sporočili.

Povsem verjetno je, da se bodo sprejeli ukrepi, ki bi v določenih primerih dovoljevali evtanazijo t. i. nesocializiranih, neozdravljivo bolnih psov in neozdravljivo bolnih mačk. 

"Vsi vemo, da je meja med tolmačenjem temina 'neozdravljivo' in predvsem razumevanjem pasjega vedenja zelo zelo tanka. Bolj kot prispevek, ki znaša zgolj vrečo cenenih briketov za psa, naj vas torej skrbi dejstvo, da moramo kot družba začeti delovati zaščitniško do tistih najbolj ranljivih," so še dodali.

Če bomo še vnaprej imeli do problematike psov in mačk v naših zavetiščih mačehovski odnos, se obeta ponovna možnost evtanazije, pa svarijo v Zavodu Muri.
Če bomo še vnaprej imeli do problematike psov in mačk v naših zavetiščih mačehovski odnos, se obeta ponovna možnost evtanazije, pa svarijo v Zavodu Muri. FOTO: Shutterstock

UVHVVR: Odziv nas preseneča

"Ideja o možnosti uvedbe prispevka skrbnikom psov in ne davka je nastala na podlagi dejstva, da je v Sloveniji skrb za zapuščene živali prenesena na lokalne skupnosti. Občine zato plačujejo rezervacijo mest v zavetišču, višina stroška pa je odvisna od števila registriranih psov v občini," o razlogih za prenovo sistema oskrbe zapuščenih živali pojasnjujejo na Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR), kjer poudarjajo, da je uvedba prispevka prepuščena občinam, saj te že skrbijo za financiranje zavetišč, ponekod tudi za opremljenost sprehajalnih poti z zabojniki za pasje iztrebke. 

S spremembami želijo zagotoviti, da bi bilo posvajanje živali iz zavetišč lažje, posvojitelji bi bili tako oproščeni prispevka, zato jih preseneča, da eno od zavetišč takemu predlogu celo nasprotuje. "Preseneča nas tudi odziv določenih društev za zaščito živali, saj bi taka dajatev mogoče pomenila še dodatni razmislek, preden oseba sprejme impulzivno odločitev in brez razmisleka postane skrbnica psa. Vsekakor upamo, da bomo v nadaljevanju usklajevanje rešitev nadaljevali in končali za skupno mizo, kot smo ga tudi začeli,"  še dodajajo na Upravi, kjer zanikajo navedbe, da bo novela zakona zniževala standarde za oddajo živali. 

Prav tako opozarjajo, da trenutno zakonodaja ne predpisuje pogojev za oddajo živali, "se pa na upravi pogosto srečujemo s primeri, ko posamezniki izpostavijo, da je iz nekaterih naših zavetišč nemogoče posvojiti žival," zato želijo, da bi bile posvojitve z uvedbo sprememb lažje. 

Novelo zakona sicer še usklajujejo, še ta mesec pa naj bi šla v javno razpravo. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (444)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

cool1
08. 01. 2025 09.14
+2
Tiste , ki imajo v lastnini psičke in ostale živali tudi bi obdavčili na sveži zrak, kot se reče, tistih , ki pa živali zanemarjajo pa tako ne kaznujete. Lažje je nabijat davke na sveži zrak in ostalo , pa tudi na psičke sedaj, da vas ni sram , res no.
konc
08. 01. 2025 09.04
+1
In kaj se bo doseglo s tem? Še več zapuščenih psov bo, potem bodo pa spet vsi pametni, da bo joj.
mali.mato
08. 01. 2025 08.33
+0
Kaj pa mačke? Eni imajo doma tudi po več mačk.
peresni
08. 01. 2025 09.08
-1
Ko bo kazen za izstradano žival primerno visoka, se bo za živali mogoče primerno skrbelo. Sicer pa vidimo kaj se zgodi...zgagarska SDS izkoristi poskuse pomagati mučenim živalim za svoje delanje kaosa in hujskanje najnizkotnejših primitivcev.
Smuuki
08. 01. 2025 10.24
+1
Umiri hormone. Na podeželju po tvoje slabo skrbimo za živali. Ko prideš v okolje kjer naj bi bilo po tvoje lepo, vzorno poskrbljeno pa vidiš marsikaj. Klošeraj, zafiksance v podhodih, v okolici metelkove, na vsakem parkirišču v okolici bolnic klošerje ki pa so mimogrede še vedno ljudje. Ne nam ti prat možgane kako se skrbi za živali. Ozri se okoli sebe kako se dela z ljudmi danes, tukaj. Te to nič ne moti? Čez svoj kup gnoja stezaž glavo da svojega dreka ne vidiš in s prstom kažeš drugam. Mimogrede na oblasti so tvoji
Smuuki
08. 01. 2025 10.47
Pridi komentirat ti peresna znanost polne hodnike bolnih ljudi in se ne spotikaj ob živali. Pridni, delavni ljudje na hodnikih tvoji liderji pa z denarjem ki je bil namenjen zdravstvu na svojih barkah. Kam je izhlapela tvoja socialnost?
mali.mato
08. 01. 2025 08.25
+1
Obdavčiti bi morali le nečipirane pse. Kdor kupi rodovniškega čipiranega psa, ga ne bo pustil na cesti.
peresni
08. 01. 2025 08.14
-5
Desetine milijard, ki jih nam je pokradla desna tajkunska naveza s sds na čelu ( to je tudi edini vidni rezultat njihovega obstoja v 30 letih), bi nam lahko vsem povečale plače in pokojnine za dvakrat. Ampak neumni bi imeli raje prepir in kaos desne skrajne vsakdanjosti kakor dostojno lepo življenje?
peresni
08. 01. 2025 08.09
-1
Ljudje, ki imajo živali samo za zaslužek seveda kričijo. Na podeželju za pse in mačke redko poskrbijo dostojno....so večkrat lačni kot siti. SDS jih seveda ščuva proti vsemu in jim obljublja veliko denarja za desetine subvencij preko palca. S tem dobiva poceni glasove neumnih in pohlepnih, ki potem tepejo to družbo z norostmi desne skrajnosti.
Smuuki
08. 01. 2025 08.01
+7
Dodajmo še davek na avtomobile, skiroje, supe, davek na ptičje petje, davek na meglo, davek na sonce, davek na smeh, davek na kisle obraze, davek na neumnost. Za zadnjega bi največ kasirali. 😀😀😀😀
peresni
08. 01. 2025 08.15
-1
Socialke ki jih prejemaš vse življenje bi olepšale življenje desetinam živali. Vsekakor bi bil bolje naložen naš denar!!!!!
ivan z Doba
07. 01. 2025 21.59
+8
Obdavčiti nekoga, ki skrbi za svojega psa in skozi hrano, cepljenja, opremo, plačuje davke je kretenizem! Vreden slovenije!
Domen Vrankar
07. 01. 2025 21.33
+2
Ce bi obdavcili vole z neozdravljivim mozganskim prehladom, bi bilo dovolj tudi za zavetisca in trenutna vlada ima veliko kandidatov. Ne obdavci se pasjih legel, ne preganja se res steparjev (ena se je pred desetletjem hvalila, kako ima 20+ civav, ki jih mnozi in potem prodaja v Italijo in ni delovalo, kot da se boji pregona) ter se ne hodi po svetu s citalcem cipov, da se preverja, ce so psi res cipirani (in necipirane sterilizira, lastnikom pa da visoko denarno in zaporno kazen z izprostovoljenjem v delovno brigado)... Ampak bi se pa obdavcevalo lastnike psov, ki so cipirani, cepljeni in vse... Kaj pricakujejo, da bodo s tem dobili vec lastnikov otrok, ker bodo psi predragi?
JohannDoe
07. 01. 2025 21.07
+5
Elektriko so nam že obdavčili. Še dobro, da nas je Golob rešil. Ko so šle malo enkete dol. Potem pa le volit našega Robija Hooda, da nas pred naslednjimi še enkrat reši pred samim sabo. Vidimo, da to kar dobro obvlada.
JohannDoe
07. 01. 2025 21.04
+2
Dajmo raje par jurjev letno na stanovanje. Ker, če nimaš par jurjev viška za davek, potem si ne zaslužiš imet stanovanja. Tako pravijo vsaj, da mora bit. Kar tako, ker so rekli. Jaz jim verjamem, dokler sosed plača.
Stanko Podravski
07. 01. 2025 20.58
+5
Drzava placuje rokohitersske pisune, ki e vedo kaj pisejo,ne vedo kaj bi dal rokohiterski predlagan zakon "vazne so pare".
JohannDoe
07. 01. 2025 20.50
+8
Kokoši so že obdavčene? Kaj pa sadno drevje?
Betuul
07. 01. 2025 20.58
+1
Betuul
07. 01. 2025 20.58
Samo sezonska obdavčitev⁉️Ko je kaj gor
JohannDoe
07. 01. 2025 21.00
+4
Evropa__Evropejcem
07. 01. 2025 20.42
+7
Pod Svobodo bodo pasjeljubci obdavčeni za lastne pse. Neprecenljivo #PLEŠEMO
JohannDoe
07. 01. 2025 20.36
+3
@trunk1 "Današnji komentarji pa so polni 'skrbnih' lastnikov psov, ki zahtevajo od države (vlade), da naj najprej poskrbijo za nevestne lastnike psov. " ------- Al kaj pa bi ti? lol. Ker Ajnštajn... Za to, da drugi vozniki vozijo po predpisih si odgovoren ti, ne pa policija, redarji ipd. Ker po tvoje moraš ti "opozarjat" voznike na cesti in skrbet, da vozijo po predpisih ter prevzemat njihovo odgovornost in krivdo nase, ker imaš doma avto pa to. Sodeč po tvojem filozofiranju spodaj. Predpisov, prometnikov in redarjev menda na cesti sploh ne rabimo, ker imamo tebe. Pa ja de.
športnik66
07. 01. 2025 20.35
-1
Da se ustrezno poskrbi za živali v zavetiščih, kot lastnik psa taj dam 20 € letno...morda tudi več, tam do 100 € letno. A Slovenceljni bi vse zastonj...samo jamranje....ko je treba 20 € dat, takoj nepismeni nabijajo o kraji, mafiji,...a o finančnem svetu pojma nimajo. In takih je na FB žal velika večina.
mali.mato
08. 01. 2025 08.28
+1
Jaz sem lastnik psa in zanj dobro skrbim. Je kot družinski član. Zakaj bi moral plačevat za zavetišča? Naj ta davek plačujejo lastniki nečipiranih psov.
Grma53
07. 01. 2025 19.48
+4
Nujno je potrebno obdavčiti tudi lastnike mačk in kanarčkov. Le tako bodo pernati napolnili proračun, ki so ga pokradli do sedaj.
Betuul
07. 01. 2025 20.09
+1
bojer
07. 01. 2025 19.06
+4
Kdo ima tukaj prste zraven, menda ne "nutrija"? Davek na pse, davek na mačke, kure, bike, vole, ..... Še eden nepremišljenih predlogov in kot kaže ni ne prvi in ne zadnji, zgleda ...
Betuul
07. 01. 2025 20.08
+3
trunck1
07. 01. 2025 18.41
+2
veliko se gibljem po področjih skupaj z lastniki psov in njihovimi ljubljenčki (dejansko v Slo podorčij, kjer psov ne bi bilo, skoraj ni več). Do zdaj še nisem videl lastnika psa, ki bi opozoril nevestnega lastnika psa, da naj pospravi iztrebke, da ga naj priveže, da naj ne lula po fasadi, šotoru, avtu, ... Današnji komentarji pa so polni 'skrbnih' lastnikov psov, ki zahtevajo od države (vlade), da naj najprej poskrbijo za nevestne lastnike psov. Kar je v skladu s slovensko miselnostjo, da mora za vse težave poskrbeti država. Ko prileti odvezan pes na plažo in napade manjšega psa v naročju lastnice, ker pa ga ne doseže ugrizne lastnico. Lasnik psa to oopazuje od daleč in mu na kraj pameti ne pride, da bi se opravičil. in potem moram jaz, kot ne preveč velik ljubitelj psov (še manj norih lastnikov) povedati par krepkih noremu lastniku. Rezultat, nič, je pa res, da se je potem ta lastnik izogibal temu delu plaže. In zato smatram, da je 20€ prispevka veliko premalo. Pa mimogrede, ko vas bo prva mačka ugriznila, potem pa le mačke primerjajte s psi.
JohannDoe
07. 01. 2025 20.47
+3
Trunk, doma imaš najbrž avto, kot večina drugih. Pa me zanima a ti popoldansko na espe dežuraš na cesti, kot praviš, pa meriš in opozarjaš druge voznike kako vozijo in kje parkirajo ali ti je to samo hobi? Ker bi te prav rad videl kako se ti igraš prometnika in zganjaš inšpekcijo po mimovozečih, ko imaš verjetno dovolj svojega dela in sekirancij. Razen, če ga nimaš. Potem vprašaj Jankoviča, mogoče te vzame za redarja. Ker škoda da gre tvoja energija kar tako nekam v nič po domače.
Anion6anion
07. 01. 2025 18.36
+4
Zakaj se porajajo takšne ideje? Ker je v javni upravi preveč zaposlenih in se norca delajo , kdo bo bolj neumen zakon spisal!