Slovenija

Kaj prinaša nov plačni sistem v javnem sektorju?

Ljubljana , 24. 10. 2024 19.40 | Posodobljeno pred 27 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Kakšne novosti prinaša težko pričakovan nov plačni sistem v javnem sektorju? Ključni del zakona je nova plačna lestvica, ki določa 67 plačnih razredov, razpon med njimi pa – namesto trenutnih štirih odstotkov – znaša tri odstotke. Plačni razredi se določijo v nominalni vrednosti, pri tem pa se prvi plačni razred določi v višini vrednosti minimalne plače za leto 2024. Vrednost plačnih razredov se usklajuje enkrat letno.

V novem plačnem zakonu so urejeni skupni temelji, ki veljajo za celoten javni sektor, prav tako pa zakon določa urejanje specifik znotraj petih plačnih stebrov, in sicer: plačni steber funkcionarjev; plačni steber javnih uslužbencev v državnih organih, občinah in javnih zavodih gasilcev; plačni steber javnih uslužbencev v zdravstvu in socialnem varstvu; plačni steber javnih uslužbencev v raziskovalni dejavnosti, izobraževanju in kulturi ter plačni steber javnih uslužbencev v javnih agencijah, skladih in zavodih.

V okviru plačnih stebrov se zasleduje načelo enakega plačila za delo na primerljivih delovnih mestih, nazivih in funkcijah, pojasnjujejo na ministrstvu za javno upravo. 

"Zakon zasleduje usmeritev, da nihče več ne bo imel osnovne plače nižje od minimalne, hkrati pa daje nastavke za boljšo povezanost plačila za delo z rezultati dela, nastavke za uvedbo večje fleksibilnosti pri določanju plač, omogoča boljše prilagajanje ponudbi in povpraševanju na trgu dela, zmanjšuje razlike v plačah za opravljanje istega dela med starejšimi in mlajšimi, vzpostavlja ustrezne mehanizme za lažje privabljanje novozaposlenih in odpravlja nepotrebne administrativne ovire. Prav tako se z zakonom uvajajo spremembe v sistem nagrajevanja in napredovanja zaposlenih ter na novo določa način usklajevanja plač z inflacijo," zatrjujejo na ministrstvu. 

Plača
Plača FOTO: Profimedia

67 plačnih razredov, razpon ne več štiri, temveč tri odstotke 

Ključni del zakona je nova plačna lestvica, ki določa 67 plačnih razredov, razpon med njimi pa – namesto trenutnih štirih odstotkov – znaša tri odstotke. Plačni razredi se določijo v nominalni vrednosti, pri tem pa se prvi plačni razred določi v višini vrednosti minimalne plače za leto 2024. Vrednost plačnih razredov se usklajuje enkrat letno, način usklajevanja pa je določen z zakonom. Višina uskladitve vrednosti plačnih razredov plačne lestvice se dogovori v pogajanjih, ki se zaključijo do 1. aprila posameznega leta; oziroma se vrednosti plačnih razredov uskladijo v višini 80 odstotkov rasti cen življenjskih potrebščin, če dogovor do 1. aprila ni sklenjen.

S prevedbo iz sedanje na novo plačno lestvico se odpravlja problem velikega števila delovnih mest, katerih izhodiščna plača je nižja od minimalne plače, in problem enakega plačila javnih uslužbencev, katerih osnovna plača je pod višino minimalne plače, ne glede na to, da so uvrščeni v različne plačne razrede. Zakon vsebuje tudi varovalko, ki zagotavlja, da ob vstopu v nov plačni sistem in tudi vnaprej noben javni uslužbenec ne bo imel osnovne plače, ki bi bila nižja od minimalne plače. Navedeno se zagotovi na način, da se v primeru, da bi bil javni uslužbenec uvrščen v plačni razred, katerega vrednost je nižja od minimalne plače, javnega uslužbenca uvrsti v prvi plačni razred, katerega vrednost je višja od minimalne plače in ki ga je sicer mogoče doseči z napredovanjem, pojasnjujejo. 

Višje osnovne plače na začetku kariere 

Način prevedbe v plačne razrede po novi plačni lestvici pomeni tudi višje osnovne plače na začetku delovne kariere, kar bo stimulativno tudi za mlade, ki šele vstopajo na trg dela. V zakonu se spreminjajo tudi kriteriji starosti za letni dopust, in sicer na način, da se javnemu uslužbencu, ki je dopolnil 55 let, letni dopust poveča za pet dni, v trenutni zakonski ureditvi pa je omenjeni kriterij pri dopolnitvi 50 let.

V zakonu je vključeno tudi določilo, ki preprečuje pretirani realni padec plač na način, da se bo vrednost plačnih razredov plačne lestvice usklajevala letno, in sicer najmanj v višini 80 odstotkov inflacije. Če bi prišlo do dogovora med socialnimi partnerji o višji uskladitvi, potem bo veljala dogovorjena (to je višja) uskladitev, v nasprotnem primeru pa nastopi zakonsko določen avtomatizem, torej uskladitev v višini 80 odstotkov inflacije.

Ureditev napredovanj

Zakon spreminja tudi ureditev napredovanja javnih uslužbencev v višji plačni razred. Ocen delovne uspešnosti, ki je bila do sedaj pogoj za napredovanje v višji plačni razred, nova zakonska ureditev ne pozna več. Praviloma bodo javni uslužbenci napredovali za en plačni razred po poteku določenega časovnega obdobja (od dveh do štirih let), zgolj omejeno število javnih uslužbencev (10 odstotkov) pa bo lahko (pospešeno) napredovalo za dva plačna razreda na podlagi zakonsko določenih kriterijev. Zmanjšanje razlike med plačnimi razredi nove plačne lestvice iz štiri na tri odstotke ob uvajanju napredovanja praviloma izključno za en plačni razred naj bi dolgoročno prispevalo k počasnejši rasti mase plač v javnem sektorju.

Prav tako je opredeljena združitev redne delovne uspešnosti in delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela, kar predstavlja administrativno razbremenitev in poenostavitev sistema. Z združitvijo obeh vrst delovne uspešnosti hkrati naslavljamo bolj jasno in transparentno možnost variabilnega nagrajevanja, ki tudi preprečuje možnost dvojnega plačila iz istega naslova. Povišuje se tudi višina dela plače za delovno uspešnost, ko gre za opravljanje rednih nalog, in sicer na 30 odstotkov osnovne plače javnih uslužbencev mesečno (veljavna ureditev določa do 20 odstotkov), s čimer se pripisuje povezanost med plačilom za delo in rezultati dela. Poleg navedenega lahko delodajalci še vedno namenijo za izplačilo delovne uspešnosti tudi prihranke iz sredstev za plače in projektna sredstva.

Štetje denarja
Štetje denarja FOTO: Shutterstock

Zakon prinaša tudi večjo fleksibilnost pri določanju višine plače za zaposlene z ustreznimi izkušnjami, posebnimi znanji in kompetencami. Nadrejenim se bo zaradi višjega obsega sredstev, namenjenih za variabilno nagrajevanje, omogočilo večje možnosti za nagrajevanje nadpovprečno uspešnih javnih uslužbencev, saj zakon zasleduje bolj stimulativno nagrajevanje uspešnih in bolj obremenjenih uslužbencev. Ker nov plačni zakon predstavlja tudi skupna prizadevanja, da bo zaposlitev v javnem sektorju, ki nudi stabilno, spodbudno in fleksibilno delovno okolje, spet postala privlačna, so dodatno omogočene tudi višje uvrstitve (do 10 razredov) javnega uslužbenca ob zaposlitvi v javnem sektorju. Slednje sledi lažjemu pridobivanju kadra za zaposlitev v javnem sektorju kot tudi ohranjanju že zaposlenih javnih uslužbencev, ki so s svojo strokovnostjo ključni za izvajanje kakovostnih in učinkovitih javnih storitev.

Zakon vsebuje tudi novo ureditev sklepanja in veljavnosti Kolektivne pogodbe za javni sektor, ki predstavlja realizacijo odločbe Ustavnega sodišča št. U-I-249/10-27 z dne 15. marca 2012, s katero je bila ugotovljena neustavnost določb Zakona o sistemu plač v javnem sektorju (ZSPJS), ki so urejale način sklepanja ter pogoje za veljavnost kolektivne pogodbe za javni sektor in njenih sprememb in dopolnitev. Z zakonom se tudi v celoti uresničuje odločba Ustavnega sodišča št. U-I-772/21-37 z dne 1. junija 2023, ki se nanaša na neustavnost sodniških plač.

V povezavi z usklajevanjem vrednosti plačnih razredov plačne lestvice se bodo najprej uskladile plače javnih uslužbencev. Sprejeta je odločitev, da funkcionarji vlade, funkcionarji državnega zbora in funkcionarji državnega sveta pridobijo pravico do izplačila višje plače šele ob začetku novega mandata tega organa. Plače ostalih funkcionarjev, tudi pravosodnih, pa se bodo usklajevale postopoma, podobno kot pri javnih uslužbencih.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (94)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Stane Adami?
25. 10. 2024 13.19
+4
Prinaša minimalno plačo tistim, kateri so jo že sedaj imeli in 45 do 75% višjo plačo največjim oligarhom. To pa je plačna reforma, da te kap.
SlobodaNE
25. 10. 2024 17.47
Razumnež
25. 10. 2024 10.16
+4
Levičarska socialna prihodnost. :)))
zmago56
25. 10. 2024 10.15
+4
Dejstvo je, da prinaša nov plačilni sistem v javnem sektorju predvsem nagrajevanje tistih, ki so odgovorni za delovanje države in to neglede na rezultate njihovega dela, ampak le na položaj, ki ga zasedajo.
Odgovorno
25. 10. 2024 09.25
+9
Kaj prinasa novi..... . Nikoli kaj boljsga za navadnega cloveka. Za smetano, seveda superfajn
biggbrader
25. 10. 2024 09.25
+4
Lewica - socialna stranka,....hm ?!
ROMELS
25. 10. 2024 09.43
+5
Levica!!!!! največji sovražniki upokojencev. Zato pa moškim upokojencem, ki so se upokojili po letu 2013 s 57, 2 odmernim % ukradejo po eno pokojnino na leto, da lahko sedaj s tem denarjem višajo plače v javnem sektorju.
biggbrader
25. 10. 2024 09.23
+5
Če bi "Janšatova" vlada tako skorumpirano plačno lestvico, za sodnike in funkcionarje, ven spravila, bi bilo že 1999 komentarjev in piciklisti bi se na glavo postavljali v Lj.
roten
25. 10. 2024 09.13
+4
Sužnjelastniški red v gospodarstvu
prašek
25. 10. 2024 08.59
-6
Me pa veseli, da bosta moja otroka dobila višje plače ......
biggbrader
25. 10. 2024 09.24
+7
Samo koliko jih bosta še dobila, če bo gospodarstvo crknilo ?!
prašek
25. 10. 2024 09.58
-3
Veliki brat ....... Kot vedno tudi danes govoriš neumnosti.
devote
25. 10. 2024 09.59
+2
prašek
25. 10. 2024 10.00
-2
devote ......... Zaslužita si daleč več, kot pa dobita !!!!!
SlobodaNE
25. 10. 2024 10.31
+1
Julijann
25. 10. 2024 10.38
+4
Ne dojamem prašek. Lepo in prav za tvoje, ampak, nikoli , res nikoli pa od tebe kaka beseda, da si tudi delavec zasluži več. Čudim se tembolj, ker si velik podpornik Tita in menda veš kaj je bil njegov moto? Delu čast in oblast. No, tisti in oblast se potem ni več povdarjal zadnja leta SFRJ. Res no, dvoličen si do amena. Hvališ Tita, ampak on je menda bil na strani delavca, fabrikanta ...itd.
Kollerik
25. 10. 2024 08.54
+8
Najman polovica občin je preveč, kot tudi raznih uradov za ,,traženje rude i gubljenje vremena,,. Nadalje, sp. ji so še bolj obdavčeni, kar je ena od napak te vlade.
bbb27
25. 10. 2024 08.42
+7
Vsi v parlamentu bodo nadpovprečno uspešni in nagrajeni seveda.....bruhhhhh
zoran pušenjak
25. 10. 2024 08.33
+7
Prinaša propad gospodarstva
Julijann
25. 10. 2024 08.30
+6
Svobodi niti ne zamerim. Gre za stranko, ki se ne zna niti sama profilirati. Je pa vsekakor na strani kapitala in turboliberalizma. A SD in Levica vseskozi govorita o eni pravičnosti, sta tako socialno čuteči in na strani najranljivejših. Pa me zanima, če bosta pokimali le 5 evrov višjemu poletnemu regresu za upokojence. Pa kako to, da ne bo nobene božičnice za njih.
Kollerik
25. 10. 2024 08.52
+3
Galvno, da ne zameriš desnim skrajnežem v sds u ki jih je po vseh občinah, uradih itd. polno. Samo, da so naši.
ZbuditeSeLjudje
25. 10. 2024 09.04
-1
Da razčistimo: regres je vezan na letni dopust, ki zakonsko pripada zaposlenemu po pogodbi o zaposlitvi. Upokojenci nimajo delovnega razmerja, zato jim regres ne pripada - so jim ga pa zakonsko omogočili. Božičnica oziroma nagrada za delovno uspešnost se izplačuje v zasebnem sektorju, kadar podjetje dobro posluje - in je torej vezan na delovno uspešnost - ki pa spet, upokojenci so to lahko imeli (ali pa ne, odvisno od njihovega delodajalca), tako da v času penzije ne morejo dobiti nagrade za uspešnost. Tudi tisti s socialno podporo ne morejo dobiti regresa, kot ne božičnice, ker je oboje VEZANO NA DELO. Načeloma z nagrado za uspešnost delodajalci pokrijejo nižje plače skozi leto (gospodarstvo ima NIŽJE!! plače od javnega sektorja), saj sta tako regres kot nagrada za delovno uspešnost neobdavčena do določenega zneska, in je tako za podjetje manjši strošek plačati višji regres in božičnico kot pa skozi leto dvigniti plače.
Julijann
25. 10. 2024 09.19
+3
Kollerik, pač ne prebereš mojih komentarjev. Že dolgo pišem, da je Slovenija vse preveč zbirokratizirana in da imamo v državi en kup sistemov, ki so sami sebi namen, od nepotrebnih agencij, uradov, direktoratov in seveda 2 milijina ljudi tudi ne potrebuje toliko občin in tam birokratskega kadra. Slovenija bi potrebovala le nekaj UE, na taki razdalji, da ne bi bili treba ljufem se cel dan vozit, ko bi kaj urejali, drugače pa naj se že ebkrat porazdeli na nekaj pokrajin in občine proč.
kr--en
25. 10. 2024 09.39
Skrajnež drugim očita, da so skrajneži...
Anion6anion
25. 10. 2024 08.25
+5
Pa še v Javnem sektorju se bodo plače zviševale v skladu z inflacijo. Kaj pa v gospodarstvu????
neobremenjen_
25. 10. 2024 10.41
To se boš moral pa z delodajalcem zmenit, tako okt so se sindikati JS zmenili z delodajalcem javnih uslužbencev - vlado. Kaj bi ti zdaj rad? Da se sindikat javnega sektorja s tvojim delodajalcem meni za tvojo plačo? Mislim, da ti določeni pojmi in korelacije niso povsem jasne.
Shrimpjee
25. 10. 2024 15.44
Oni bi se mogli pa z gospodarstvom zmenit, nas kdo vpraša kam želimo dati denar?
Anion6anion
25. 10. 2024 08.24
+9
Kaj prinaša. Nove , še večje razlike med bogatimi in revnimi.
neobremenjen_
25. 10. 2024 10.42
-1
A ti bi rad, da imata zdravnik in kurir enako plačo?
džonborno
25. 10. 2024 08.20
+6
Novi zakon "društvu za opazovanje ptic" prinaša 60% večje plače in odklop, realnemu sektorju pa minimalca in ure za štampiranje!
janez Kovač 1
25. 10. 2024 08.18
+5
Saj bodo prišparali za svoje plače na račun upokojencev in višjih davkov-kam plovemo!?
Infiltrator
25. 10. 2024 08.16
+6
prinaša, da oblastniki se večje plače minimalc pa tok da se komi prezivis
Julijann
25. 10. 2024 08.16
+5
Ekonimija deluje tako, da če nečesa primanjkuje in je to iskano blago, je ponavadi cena tega blaga višja. Naša plačna ekonimija pa deluje kontra. Najbolj nagrajuje tiste za katere ni pomanjkanja ( za vsako funkcijo se jih prijavi ogromno) in nikjer ne piše, da bo potem dobro plačan funkciinar delal tudi bolje. Nam pa manjka zelo oseb, ki bi delale s starejšimi, z otroci v varstvu, z učenci, manjka oseb, ki nas zdravijo, ki nas varujejo in naše premoženje. Najbolj se mi gravža pa Levica. To njihovo nenehno povdarjanje kako so na strani navadnega delavca, prekarca, se pa sploh oglasili niso, da je plačni sistem krivičen. Pred volitvami pa bodo spet nabijali, da so na strani delavca, študenta, upokojenca ...da se bodo zavzemali za stanovanjsko politiko ....so del vlade, kje je vse to zavzemanje?
neobremenjen_
25. 10. 2024 10.47
+1
V čem je plačni sistem krivičen? Plače so v JS porazne. Že leto dni imamo razpis za delovno mesto strokovnega sodelavca s peto ali šesto stopnjo izobrazbe, pa se nihče ne prijavi, saj v gospodarstvu dobi za svoje delo bistveno višjo plačo, kot pa minimalno, kot mu jo lahko po veljavni zakonodaji ponudimo mi. Res super. Mladi se sploh ne prijavljajo več, povprečna starost zaposlenega v JS je že skoraj 50 let. Kaj bo čez 15 let, ko bo šla velika večina v penzijo? Razpad države. Od zdravstva, policije, šolstva, državne uprave,...
plejadanka
25. 10. 2024 08.12
+0
Kaj prinaša?Place usklajene z inflacijo😎
slayer2
25. 10. 2024 08.09
+5
8.11.2024 vsi na ceste,da jim pokažemo kdo je gospodar in za koga delajo,banda politična leva in desna!!!