Gospodarstvo

Lotrič: Vizija projekta JEK 2 je postavljena za ljudi

Krško, 15. 10. 2024 13.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Nika Lokajner Andoljšek, STA
Komentarji
230

Po tem ko je DZ sprejel odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o izvedbi projekta drugega bloka jedrske elektrarne (JEK 2), je na regijskem obisku po Posavju skupaj z delegacijo predsednik državnega sveta Marko Lotrič. S tamkajšnjimi župani so spregovorili o izzivih regije ter naslovili problematiko energetske oskrbe Slovenije in spregovorili o drugem bloku jedrske elektrarne. Lotrič je v izjavi za medije podprl izvedbo projekta in izpostavil pomen lastne električne energije v prihodnosti.

Predsednik DS Marko Lotrič je skupaj z delegacijo na regijskem obisku v Posavju, kjer so s tamkajšnjimi župani spregovorili o projektu JEK 2 in obiskali elektrarno Krško. Lotrič in pa bivši predsednik uprave Neka Stane Rožman pa sta podala tudi izjavo za medije, v kateri sta oba podprla projekt in izpostavila pomen lastne energije v prihodnosti Slovenije. Lotrič je izpostavil pomen zadostne električne energije tako v gospodinjstvih kot podjetjih in visokoenergijski industriji. Poudaril je tudi pomen možnosti vzdrževanja dostopne energije tako za gospodinjstva kot za podjetja. 

Izpostavil je tudi včerajšnje srečanje s študenti, kjer so v polni dvorani razpravljali o potrebi mlajših generacij. Jasno je bilo razvidno, da je izgradnja JEK 2 skupaj z obnovljivimi viri energije skupna rešitev gospodarskega razvoja in dobrobiti za sodobno družbo, je povedal.

Povedal je, da se večkrat vprašamo, ali je nuklearna elektrarna v Krškem nevarna in ali bo delovanje elektrarn sevalo, včeraj pa smo, kot pravi, dobili odgovor – gre za pomembnega igralca proizvodnje električne energije na slovenskih tleh, vpliv na okolje pa je, kot pravi, pri JEK 2 s TEŠ 6 neprimerljivo manjši, je povedal.

V zaključku se je Lotrič zahvalil gostiteljem in povedal, da je danes spoznal vizijo projekta. "Vizija je postavljena za ljudi, postavljena je tako, da bomo v tem segmentu prišli do samozadostnega rezultata in da ne bomo odvisni od tujih dobaviteljev," je dodal.

"Jedrska elektrarna v Krškem nam je v tej energetski krizi, ki še vedno traja, omogočila preživetje,"  je še povedal in dodal, da misli, da bo projekt JEK 2 še ena dobra zgodba po nuklearni elektrarni v Krškem.

Marko Lotrič
Marko Lotrič FOTO: POP TV

Tudi Rožman je projekt podprl in izpostavil, da moramo zaradi nenehnega povečevanja potrebe po električni energiji poskrbeti za samooskrbo na način, da nam energija pomaga in ne otežuje življenj. Povedal je, da je jedrska energija velik del rešitve za izzive sveta, Evrope in Slovenije. "Izzivi pa so vedno bolj drastični, zadovoljni smo lahko, da je Slovenija ubrala dobro pot," je povedal. 

"Imamo neizmerne 40-letne izkušnje, ki so pri vodenju takšnega projekta zelo dragocene," je poudaril in dodal, da mnoge države tega nimajo. Izpostavil je tudi, da imamo znanje, kadre in infrastrukturo, to pa so ključne predpostavke za nadaljevanje z delom na JEK 2 in z dolgoročnim obratovanjem jedrske elektrarne, ki je še posebej pomembna v krizah.

Odlok podprla večina poslancev DZ

Državni zbor je sprejel odlok o razpisu posvetovalnega referenduma s 65 glasovi za in sedmimi proti, o izvedbi projekta drugega bloka jedrske elektrarne (JEK 2). Glasovanje bo 24. novembra. Podporniki projekta pravijo, da se bo določalo o mandatu za nadaljevanje projekta, ne za končno odločitev, nasprotniki pa, da se bo odločalo o gradnji, in to brez podatkov. 

Odlok so podprli poslanci Svobode z izjemo Miroslava Gregoriča, SDS, SD in NSi ter poslanca manjšin. Kot so interpretirali, bi pritrdilni odgovor na referendumsko vprašanje pomenil mandat vladi, investitorju in drugim deležnikom, da nadaljujejo s postopki za pripravo projekta, ne pa še odločitve o gradnji elektrarne. Gre za strateško vprašanje zagotavljanja stabilne oskrbe z električno energijo ob prehodu v brezogljično družbo, ko bo Slovenija potrebovala mešanico jedrske energije in obnovljivih virov energije, so poudarjali. 

Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je v predstavitvi stališča vlade dejal, da je referendum neposredno nadaljevanje procesa, ki ga opredeljuje resolucija o miroljubni rabi jedrske energije, ki poziva, naj se s ciljem defosilizacije in stabilne oskrbe z nizkoogljično električno energijo elektroenergetski sistem nadgrajuje s širitvijo jedrskega programa, z izvedbo projekta JEK 2 in uvajanjem OVE, če se to izkaže za ekonomsko smotrno, tehnično izvedljivo in koristno za stanje okolja.

Z referendumskim vprašanjem se išče mandat za nadaljevanje pripravljalnih aktivnosti do končne investicijske odločitve, ki je pričakovana do leta 2028. "Referendum bo tako ena od odločitev v procesu odločanja, pri tem se bomo držali transparentnih in demokratičnih procesov," je zagotovil.

Podporo projektu in razvoju uporabe jedrske energije v Sloveniji med drugim izražajo tudi v gospodarstvu, društvu jedrskih strokovnjakov in Institutu Jožef Stefan, kjer je raziskovalni jedrski reaktor Triga. Nasprotujejo pa mu med drugim v več nevladnih okoljskih organizacijah, ki opozarjajo, da država vso pozornost in denar namenja scenariju oskrbe z jedrsko energijo, ne predstavi pa drugega scenarija oskrbe po opustitvi fosilnih goriv, samo z obnovljivimi viri.

V Levici trdijo, da je referendum preuranjen, saj ni na voljo pravih informacij. Pritrditev referendumskemu vprašanju bi pomenila podporo celotnemu projektu, vključno z izgradnjo elektrarne, so poudarjali. Sicer pa je bila po mnenju Mateja Tašnerja Vatovca (Levica) odločitev o gradnji že sprejeta s potrditvijo resolucije o miroljubni rabi jedrske energije v Sloveniji. Referendumsko vprašanje je, kot so med drugim še opozorili, v drugem delu tudi sugestivno, saj da kdo bi pa glasoval proti zanesljivi oskrbi z električno energijo.

Tudi v SD so napovedali podporo razpisu referenduma. Menijo, da bo podnebne cilje in hkratno energetsko neodvisnost težko doseči brez jedrske energije, je dejala Meira Hot (SD), a ob tem izpostavila opozorila dela javnosti, da so informacije v zvezi s projektom pomanjkljive, ter zakonodajno-pravne službe DZ, da je drugi del referendumskega vprašanja nejasen.

V Posavju z lokalno skupnostjo

V Krškem se je Lotrič z delegacijo sestal s predstavniki posavskih občin, s katerimi so spregovorili o izzivih regije ter o priložnostih za nadaljnji razvoj, pa tudi o stališčih do uvedbe pokrajin, za katere si prizadeva državni svet. Kerin je na srečanju poleg vprašanja Jek 2 izpostavil tudi romsko problematiko in težave s spremembo uredbe o vodovarstvenih območjih, ki onemogoča razvoj občine, so sporočili iz državnega sveta.

Župani so izpostavili še pomanjkanje nacionalnega strateškega načrta integracije tujcev, beg možganov zaradi pomanjkanja državnih institucij v regiji ter pomanjkanje državnih investicij. "Brežice nimajo ustrezne protipoplavne infrastrukture, s hidroelektrarno Mokrice pa se ne dogaja nič, stvari stojijo zaradi društev, ki blokirajo postopke," je poudaril župan Občine Brežice Ivan Molan.

Župan Občine Bistrica ob Sotli Franjo Debeljak je izpostavil, da zaradi centralizacije prihaja med regijami in tudi med posameznimi območji v regiji do velikih razlik. "Občina mora namenjati lastna proračunska sredstva, da imajo občani bankomat, saj banke v občini ni, prav tako imamo težave zaradi ukinjanja pošt na podeželju," je dejal. Poudaril je, da bi se država morala zavedati, da imajo investicije v vseh delih Slovenije pozitivne učinke, saj se z razvitostjo kraja poveča tudi privlačnost za zasebne investitorje.

V drugem delu obiska so predstavniki državnega sveta obiskali še Brežice, kjer so si ogledali vodovodni stolp, in Sevnico. Delegacija je obiskala tudi ponudnika notranje opreme za križarke in jahte Metalika Ship & Yacht Interiors, ki je letos prejel naziv gazele dolenjsko-posavske regije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (230)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tomvojo
18. 10. 2024 19.39
+1
Moj predlog; polovico JEK 2 že stoji v TEŠ6 se pravi turbinski in generatorski del z pripadajočo infrastrukturo (hladilniki, trafo itd....) zraven je treba samo postaviti atomski reaktor ki proizvede zadostno količino potrebne pare in to preko izmenjevalcev povezati z turbinami. Peči lahko ostanejo kot spomenik pohlepnežem projekta TEŠ6. Turbinam je vseeno od kje dobijo paro! Lahko na bolšjaku kupite tudi kako rabljeno podmornico na atomski pogon in reaktor postavite v Šoštanj. Če kdo ne razume lahko narišem delavniško skico. Pa jest sem svetska perla.
vicente
16. 10. 2024 20.20
+1
še ena norost politike
zibertmi
16. 10. 2024 13.08
+3
krešejo se nestrokovna mnenja za preboj v medije.stranka vesna govori o varnosti samoskrbi in ostalem,projekt,kot sami pravijo bo zaživel čez 20 let,kaj bo takrat nihče ne more vedet.imamo pa več deset let staro prakso,ko zagotavlja varno in zanesljivo oskrbo elektrike ,ašo neodvisnot,kljub temu ,da hrvati svojega dela stroškov ne prevzemajo,kot solastniki elektrarne
bidermax
15. 10. 2024 20.29
+5
Energetski lobij kuje dobičke, ni pa sposoben zagotoviti izgradnje novih virov energije. Prelagati odgovornost na državljane samo dokazuje nesposobnost izvoljenih predstavnikov ljudstva, ki za to prejemajo lepe denarce. Imajo moj NE.
jedupančpil
15. 10. 2024 20.04
+7
kva nas boste spet nafopal.....
Mekenzi
15. 10. 2024 20.00
+8
Spet hočejo, prisilit ljudida izglasujejo, za izgradnjo jek2 samo zaradi milijard ki jih bodo prislužili ste ko bi naredili, pogobdo, izsto kot je Pahor z termoelektrarno Šoštanj novi blok, a so vsi govotrili da je, vrzen stran denar, SD In druge stranke so pa pokradle milijone, sedaj pa stoji, denarja pa ni. 😭😭😭🇸🇮
kakorkoliže
15. 10. 2024 19.52
+8
Če pa tole glasujete za, potem nam ni več pomoči.
kakorkoliže
15. 10. 2024 19.39
+7
Odločen ne elektro oligarhom.
Bananistanec
15. 10. 2024 19.29
+3
V vsakem primeru bo nateg, le v katerem je dilema
avgust.
15. 10. 2024 18.56
+13
Ali res verjamete, da potrebujemo JEK2? Toliko nas je kot v enem Dunaju in to kar nam govorijo je , kot bi nas želeli prepričati, da Dunaj za obstoj potrebuje dve jedrski elektrarni in zato se morajo sedaj Dunajčani odreči zdravstvu, šolstvu, praktično vsemu, ker edina življenjsko pomembna stvar je še ena enormno draga jedrska elektrarna. To bodo podprli vsi politiki, saj bo dolgoletna izgradnja zagotavljala sredstva skozi več mandatom različnim voditeljem, ampak plačevali pa bomo vedno mi - davkoplačevalci, nekaj, kar sploh ne potrebujemo in bo ob izgradnji že zastarelo. Če zgradi takšno elektrarno več deset milijonska država, potem še nekako razumem, a tole je absurdno.
čriček
15. 10. 2024 19.14
+9
jedupančpil
15. 10. 2024 20.06
+1
BrkoBrki?
15. 10. 2024 18.52
-2
A da bi se pri tej investiciji povezali še s kakšno drugo nam sosednjo državo ni pa noben pomislil?
VelikoVedro
15. 10. 2024 18.50
+2
Sama filantropija jih drži skupaj :D
Castrum
15. 10. 2024 18.49
+2
@Anion6anion, najprej napišeš "v SLO živelo pod pragom revščine 264.000 ljudi " in jaz ti oporekam, ker to ni res. Ker je bistvo v navedenem! In ti PAČ NE RAZUMEŠ. In glej zlomka, naslednje kar zapišeš, je pa PRAVILNO "V Sloveniji lani pod pragom tveganja revščine 264.000 LJUDI"............mogoče res ne razumeš, da sem ti točno t dopovedaval, razliko med "dejanskim" in "stopnjo tveganja"....In ekola - dam ti še eno priložnost, da to razmisliš. Bo šlo?
medŠihtom
15. 10. 2024 18.55
+3
lol kaj pa tebe pere. vsi ki so na minimalcu so daleč pod pragom revščine. torej je cifra dejanske revščine kvečjemu višja in to precej, mogoče za začetek faktor 2.
medŠihtom
15. 10. 2024 18.47
+2
sploh ni pomembno koliko bo koštal JEK2 če se pa že vnaprej ve kdo in kdaj bo plačal in na kakšen način. ste tut omejenci. v vsakem primeru je treba postavit enih par blokov, pa ne cvilite. ja, drago bo. ja, slabo bo narjeno. ja, pokradli bodo miljarde. ja, zaradi tega boste imeli astronomske položnice za elektriko. ja, položnice bodo dražje kot v nemčiji ali švici. želeli ste sam da ni janša, sedaj pa ne cvilite.
Ferjalec
15. 10. 2024 18.38
+9
Sem proti jek2. Imamo dovolj elektrike iz hidro elektrarn, jedrske elektrarne in TEŠ. Ampak GEN prodaja našo elektriko v tujino a iz tujine uvaža za nas potrošnike dražjo elektriko. Pa naj GEN sam zgradi s svojimi sredstvi JEK2 ne pa da na pleča davkoplačevalcev forsira izgradnjo JEK2.
stanley
15. 10. 2024 18.29
+13
Ve se, da hocejo polovico Hrvati, tako kot pri NEK1 vendar se o tem ne govori na glas. Mi bi plačali gradnjo, elekriko pa pošiljali njim. Nas bodo izsiljevali z plinskom terminalom Krk. Vsi moramo iti na referendum in biti PROTI gradnji.
Gutenberg
15. 10. 2024 18.26
+6
Ko bodo nasmejani politiki slovesno položili temeljni kamen za NEK2, je potrebno v neposredni bližini pripraviti še vislice za tiste, ki se bodo skorumpirali na tem projektu.
+4
kavelj22
15. 10. 2024 18.09
+12
ce gre vsa elektrika na borzo kaj sploh imamo slovenci veze z te elektrarno. Naj jo financira EU ce jo hocjo pa lahko jo potem tudi v Nemciji postavijo.
Dragica Cegler
15. 10. 2024 18.17
+7
Tudi jaz tako pravim.Tako lot nič ne pomaga obstoječa jek,ne bo niti jek 2.aSaj se vse izvozi in pitem uvozi.Verjamem pa ,da bodo slovenski Butalci za,ker se bo aktivirala rtv slo in pop tv.
stanley
15. 10. 2024 18.31
+4
Ne bomo za. Spomnite se referenduma za TET 3, ki ni uspel
deny-p
15. 10. 2024 18.09
+13
Kot sem že komentiral...., vsak dan bomo dobili članek, kako krvavo rabima JEK2.... zelo moteče, da gen-i ne vem kakšne zneske porablaja za oglaševanje...🤔
zmerni pesimist
15. 10. 2024 17.53
+9
Za navadne ljudi ne me hecat