prvi okuženi

Kibernetska USB grožnja širša od pričakovanega

09. 06. 2025 14.15

Urad Vlade Republike Slovenije za informacijsko varnost (URSIV) je razglasil stanje povečane ogroženosti varnosti v omrežjih in sistemih tudi izven javnega sektorja. Ključki "bi lahko imel negativen vpliv na centralno državno informacijsko komunikacijsko omrežje, organizacije javnega sektorja in širše." Ljubljansko podjetje Extra Lux, ki je javni upravi dobavilo več USB-ključkov, ki so lahko okuženi s škodljivo programsko kodo, je sporočilo, da so bili ti ključki na voljo tudi v prosti prodaji.

Okuženi z vodo iz Maximarketa bodo zahtevali odškodnino

07. 06. 2025 19.31

Po skoraj dveh mesecih odkar se je z vodo v ljubljanskem Maximarketu okužilo več kot 500 ljudi, tamkajšnji lokali pa so morali zapreti svoja vrata, naj bi Mercator kot lastnik veleblagovnice, po številnih analizah, ki so jih delali celo v tujini, vendarle odkril vzrok kontaminacije. Iz pip je neuradno pritekla kar voda iz Ljubljanice, namenjena sistemu za gašenje. Napaka, zaradi katere je bila v vodovodni napeljavi voda iz Ljubljanice namesto pitne vode, naj bi nastala ob vzdrževalnih delih zunanjega izvajalca. In kdo bo odgovarjal za okužbe obiskovalcev in izgubo, ki so jo utrpeli lokali?

Druga smrtna žrtev ošpic v ZDA necepljena osemletna deklica

15. 04. 2025 10.25

V začetku aprila je zaradi izbruha ošpic v Teksasu v ZDA umrl že drugi otrok. Zvezno državo je takrat obiskal minister za zdravje Robert Kennedy mlajši in poudaril pomen cepljenja, saj je tudi druga žrtev necepljena deklica.

UKC o širjenju garij pri nas: število bolnikov nenehno narašča

20. 02. 2025 09.40

Na dermatovenerološki kliniki UKC Ljubljana zaznavajo številne primere garij. Na NIJZ so v letošnjem letu doslej zabeležili 92 prijav te bolezni in dva izbruha. Na UKC ocenjujejo, da gre za velik problem in da število bolnikov nenehno narašča. Simptomi so pogosto nespecifični, zato se diagnoza velikokrat postavi z zamudo ali pa se bolezen zamenja z drugimi dermatološkimi stanji. Pravočasna diagnoza in ustrezno zdravljenje sta ključna za preprečevanje širjenja garij. V UKC opažajo, da se isti bolniki vračajo tudi do petkrat. Navodila mora namreč spoštovati cela družina, saj se bolezen prenaša s tesnimi stiki.

Na dermatovenerološki kliniki vse več primerov garij

18. 02. 2025 11.26

Z Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana so sporočili, da zaznavajo številne primere garij, nalezljive kožne bolezni, ki jo povzroča pršica Sarcoptes scabiei. Simptomi so pogosto nespecifični, zato se diagnoza velikokrat postavi z zamudo ali pa se bolezen zamenja z drugimi dermatološkimi stanji.

Pred petimi leti umrl prvi, od takrat (uradno) presegli sedem milijonov smrti

11. 01. 2025 07.00

Mineva pet let, odkar je Kitajska sporočila, da so zaradi koronavirusa zabeležili prvo smrt. Teh je bilo pozneje ogromno, po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije več kot sedem milijonov, a žrtev naj bi bilo še veliko več. V Sloveniji je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje od marca 2020 zaradi covida-19 umrlo več kot 2800 oseb. Virus sicer še ni izkoreninjen, njegove različice še vedno krožijo med ljudmi, porast okužb pa še vedno beležimo prav v zimskih mesecih. Pa smo pet let pozneje vsaj bolje pripravljeni na morebitno novo pandemijo?

'Ko jih naročate prek spleta kot kavbojke, omogočate biznis kriminalcem'

28. 09. 2024 10.57

Osebje zavetišča Horjul se že teden dni noč in dan bori za življenja 15 pasjih mladičkov, ki so jih policisti zasegli v avtomobilu na meji. Bili so v izjemno slabem stanju, okuženi z giardio, korono in parvo pozitivni. Eden od njih je po nekaj dneh poginil. Gre za mladičke iz pasjih tovarn, ki jih preprodajalci prodajajo kot pasemske pse brez rodovnika za veliko nižjo ceno. "Kriminalci bodo vedno obstajali, a ponudbo ustvarja povpraševanje, zato so glavni krivci kupci. In Slovenija je polna teh psov," poudarjajo v zavetišču. Zato je čas, da s tem prenehamo.

Protest v Sevilli: 'Nič več smrti. Ustavite virus'

03. 09. 2024 08.11

Prebivalci andaluzijske Seville so organizirali protest, s katerim so oblasti pozvali, naj ukrepajo proti virusu Zahodnega Nila, ki je to poletje povzročil pet smrtnih žrtev v južni španski provinci.

Prvi primeri okužbe z virusom Zahodnega Nila v Sloveniji

02. 09. 2024 10.16

V severovzhodnem delu Slovenije, v Pomurski in Podravski regiji so bili potrjeni prvi trije primeri okužbe z virusom Zahodnega Nila, so sporočili iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). "Po petih sezonah, ko okužb z virusom Zahodnega Nila nismo zaznali, smo 30. avgusta 2024 prejeli obvestilo Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete v Ljubljani, da so potrdili okužbo pri treh osebah," so navedli pri NIJZ. Prenašalci virusa so okuženi komarji, po piku večina ljudi ne zboli, medtem ko manjši del okuženih razvije kratkotrajno vročinsko bolezen. Ob pojavu okužb je treba upoštevati preventivne ukrepe, s katerimi zmanjšamo ali preprečimo možnosti za okužbo.

Na Švedskem prvi primer okužbe z novo različico opičjih koz zunaj Afrike

15. 08. 2024 19.47

Svetovna zdravstvena organizacija je zaradi izbruha nove različice opičjih koz v Afriki razglasila javnozdravstveno krizo globalnih razsežnosti. Gre za najvišjo stopnjo opozorila, s katero pozivajo k pripravi na morebitne izbruhe. Afriški center za nadzor bolezni je letos v primerjavi z enakim obdobjem lani zabeležil 160-odstotno povečanje števila primerov. Na slovenskem inštitutu za javno zdravje pravijo, da razloga za paniko za zdaj ni, da razvoj izbruha pozorno spremljajo in da je tveganje za okužbo z virusom opičjih koz zaenkrat nizko. Na Švedskem so medtem potrdili prvi primer okužbe z novo različico zunaj Afrike.

Se k nam širi bolezen 'jelenov zombijev'?

27. 04. 2024 17.44

Bolezen "jelenov zombijev" naj bi terjala prvi smrtni žrtvi. V ZDA naj bi namreč zbolela lovca, ki sta zaužila divjačino jelenov, ki so bili okuženi. Gre za neozdravljivo, 100-odstotno smrtonosno bolezen, znanstveniki pa se zdaj bojijo, da bi se lahko razvijala in okužila več ljudi.

'Bojim se, da so mariborski pravosodni policisti že v hudem stanju apatije'

29. 03. 2024 09.10

Nalezljive garje, ki so se pojavile med priporniki v Zavodu za prestajanje kazni zapora Maribor, so priložnost, da se znova opozori na preobremenjene pravosodne policiste, ki morajo varovati več kot prekomerno število zapornikov, poudarja predsednik Sindikata državnih organov Slovenije. Trenutno je v bolniškem staležu 40 pravosodnih policistov, za delo je razpoložljivih le 35, ki pa ne morejo varovati 240 zapornikov, še manj pa izvajati spremstva na sodišča in v zdravstvene ustanove, dodaja. Po njegovih besedah gre za najvišjo stopnjo varnostnega tveganja.

Covid-19 znova v porastu: tudi večkratni prebolevniki s težjimi simptomi

19. 12. 2023 19.04

Ob epidemiji oslovskega kašlja in gripi na Hrvaškem močno narašča tudi število okuženih s koronavirusom. Potrjenih je več kot 5000 primerov, v enem tednu je umrlo 42 oseb. Tudi pri nas je v začetku decembra umrlo 20 bolnikov s covidom-19, število uradno potrjenih okužb je preseglo 2000. Če so strokovnjaki med epidemijo napovedovali, da bo vsako prebolevanje milejše od prejšnjega, pa je bolezen to sezono tudi večkratne prebolevnike zdelala bolj, kot so pričakovali. Kot pravijo infektologi, so trenutne različice omikrona nekoliko drugačne, zato prebolelost preteklih različic ne nudi več zaščite. Prav tako je od prvih cepljenj minilo že precej časa, zato je raven protiteles nizka.

Zaradi stigme in strahu pred testiranjem veliko okužb zaznanih prepozno

01. 12. 2023 06.00

Na prvi decembrski dan obeležujemo svetovni dan boja proti aidsu, ki letos poteka pod geslom 'Naj skupnosti vodijo!' in izpostavlja ključen vpliv skupnosti pri oblikovanju odziva na virus HIV in na globalno zdravje. V Sloveniji je stopnja epidemije okužb nizka, vendar po navedbah strokovnjakov še vedno odkrijejo preveč oseb z napredovano okužbo.

'Covid-19 je v porastu, številke zajamejo le del vseh okuženih'

28. 11. 2023 11.50

4. marca 2020 so v Sloveniji potrdili prvi primer okužbe s koronavirusom. Več kot tri leta kasneje pa nevarnost še ni povsem mimo, saj se na sprejemno ambulanto ljubljanske infekcijske klinike znova obrača veliko bolnikov. Lekarniška zbornica pa osebe, okužene s koronavirusom, opozarja, naj ne hodijo v lekarne. "V nasprotnem primeru bomo primorani v zapiranje lekarn," opozarjajo.

Avstralski zdravniki iz možganov ženske potegnili osemcentimetrskega črva

29. 08. 2023 09.36

Pred časom je Avstralka zaradi prebavnih težav, kašlja, pozabljivosti in nočnega potenja obiskala zdravnika, ki pa ga je diagnoza tako kot bolnico močno presenetila. Zdravstvene težave so se namreč pojavile zaradi še živega osemcentimetrskega parazitskega črva, ki se je naselil v njenih možganih. Gre za prvi tak primer.

Vbod, ki ne boli, a lahko pusti trajne posledice na zdravju

19. 03. 2023 15.51

Ob toplejšem vremenu ljudje več časa preživljajo na prostem, ob spomladanskem prebujanju narave pa se povečuje tudi možnost okužbe z boleznimi, ki jih prenašajo klopi. Možnost za to je v Sloveniji precejšnja, zato se pred odhodom v naravo velja ustrezno zaščititi. Letos so na NIJZ že prejeli prve primere prijav okužb s klopnimi boleznimi.

Bodo bolniki po desetih letih obljub dočakali novo infekcijsko kliniko?

09. 03. 2023 06.00

Po desetletju obljub naj bi prihodnje leto začeli graditi novo infekcijsko kliniko. Razmere na ljubljanski infekcijski kliniki so se v zadnjih letih – tudi zaradi covida – kritično poslabšale. Celo tako, da bolniki čakajo v zabojnikih. Stavba, ki je stara skoraj 70 let, ne ustreza več pogojem za sodobno zdravljenje kužnih bolnikov. Sredstva bodo zagotovljena iz paketa denarja, ki ga je država razdelila do leta 2031. Gre za dve milijardi evrov za investicije v zdravstvo. So načrti izvedljivi? Ima minister Danijel Bešič Loredan jasne prioritete, vizijo? Kaj pa dolgoročno strategijo?

Pred tremi leti v Sloveniji potrdili prvo okužbo s koronavirusom

04. 03. 2023 07.13

Pred tremi leti so v Sloveniji potrdili prvi primer okužbe z novim koronavirusom, in sicer pri Ljubljančanu, ki je pripotoval iz Maroka prek Italije v Slovenijo. Doslej so v Sloveniji po podatkih NIJZ potrdili preko 1.329.000 okužb, a po treh letih virus zaradi spremenjenih okoliščin na vsakdanje življenje skorajda nima več vpliva.

Test 34-letnika na smrtonosni Marburg (zaenkrat) negativen

25. 02. 2023 12.36

V Španiji, kjer obravnavajo bolnika, pri katerem so sumili, da gre za primer okužbe s hudo nalezljivim virusom Marburg, pristojni pravijo, da so natančnejši testi izključili prisotnost tega virusa in virusa ebole. 34-letnega moškega, ki je bil pred kratkim v Ekvatorialni Gvineji, so izolirali v bolnišnici v Valencii. Njegovo stanje bodo budno spremljali, prav tako bodo teste ponovili, saj strokovnjaki pravijo, da so lahko okuženi na testih negativni še tudi dva ali tri dni po tem, ko se pojavijo simptomi.

Strup v žile, steklo na rane, kemikalije v oči: 'angel smrti' umrl na plaži

08. 02. 2023 08.02

Josef Mengele si je prislužil vzdevek angel smrti, ker je imel moč odločati o tem, kdo bo živel in kdo umrl v koncentracijskem taborišču Auschwitz, zaradi svojih grozljivih poskusov na ujetnikih. A roka pravice ga ni nikoli ujela, tudi po zaslugi vplivnih podpornikov. Umrl je na brazilski plaži veliko bolj mirno kot njegove žrtve.

Okužbe s salmonelo v štirih regijah, tudi v Ljubljani

23. 11. 2022 09.14

V vzhodni Sloveniji so zaznali povečano število okužb s salmonelo. Do zdaj je potrjenih 19 primerov, ki jih obravnavajo območne enot NIJZ Ravne, Murska Sobota, Celje in Ljubljana. Epidemiološka preiskava je še v teku, so pa vzorce vzeli v enem od mesno pridelovalnih obratov, ki med drugim proizvaja tudi biftek. Čeprav neposredne povezave med okužbami in mesnim izdelkom še niso potrdili, je okuženim skupno zaužitje prav tega živila. Kot kaže, naj bi se okužili v času martinovanja.

V Avstriji se šolsko leto začenja brez mask in testiranj

29. 08. 2022 11.40

V Avstriji se bo šolsko leto začelo brez zaščitnih mask in obveznih testiranj. "Kot na drugih področjih se moramo tudi v šoli naučiti živeti s covidom-19," v sporočilu za javnost poudarja avstrijsko ministrstvo za šolstvo. Obvezna testiranja in maske so v trenutni fazi pandemije predvideni le v določenih primerih in omejeni na 14 dni.

Ukinitev izolacije za okužene na Hrvaškem?

18. 08. 2022 09.42

Na Hrvaškem poteka razprava o možnosti ukinitve obvezne sedemdnevne izolacije za osebe, ki so okužene s covidom-19. Sicer bi v tem primeru bila obvezna nošnja maske tipa FFP2.

Po prenosu okužbe opičjih koz na psa WHO poziva k previdnosti

18. 08. 2022 07.00

Svetovna zdravstvena organizacija je ljudi, ki so okuženi z opičjimi kozami, pozvala, naj živali ne izpostavljajo virusu. Njihov poziv je prišel po tem, ko je v javnost prišla informacija o primeru prenosa virusa s človeka na psa. Ob tem sicer opozarjajo, da cepljenje proti opičjim kozam ni popolna rešitev za virus in ne bo izpolnilo vseh pričakovanj, prav tako pa ni 100-odstotno učinkovito.

V Španiji druga smrtna žrtev opičjih koz

30. 07. 2022 14.56

Španija poroča o drugi smrtni žrtvi opičjih koz, potem ko je ta bolezen prvo življenje v tej državi terjala v petek. Umrla sta mlada moška, več epidemioloških informacij pa bodo zbrali v posebni preiskavi. WHO v Evropi ob nadaljnjem širjenju bolezni pričakuje še več smrtnih primerov.

Jereb avstrijsko odpravo obvezne izolacije označil kot nesprejemljivo

27. 07. 2022 11.38

Infektolog Matjaž Jereb je ocenil, da je število bolnikov na covidnih oddelkih bolnišnic doseglo stagnacijo in bo najverjetneje začelo upadati v drugi polovici avgusta. Potezo v Avstriji, kjer bodo s 1. avgustom odpravili obvezno izolacijo za okužene z novim koronavirusom, pri čemer bodo pozitivni lahko zapustili dom, če se ne bodo počutili bolne, je označil kot "ekonomsko učinkovito, nikakor pa kot zdravstveno sprejemljivo." Pristojni so sicer v torek v Sloveniji ob 645 PCR-testih in 5791 hitrih antigenskih testih potrdili 1964 okužb z novim koronavirusom, kar je 975 manj kot v ponedeljek. Po podatkih Ministrstva za zdravje je bilo zaradi covida-19 na navadnih oddelkih hospitaliziranih 88 bolnikov, na oddelkih intenzivne terapije 14.

Živali z vuhanske tržnice najverjetneje povzročile pandemijo covida-19

27. 07. 2022 13.33

Svetovna zdravstvena organizacija je znanstvenikom junija priporočila, naj nadaljujejo z raziskovanjem vseh možnih izvorov pandemije covida-19. Dve novi objavljeni študiji sta k raziskavi pristopili s povsem različnima pristopoma, vendar sta prišli do enakega zaključka: tržnica morske hrane Huanan v Vuhanu na Kitajskem je bila najverjetneje žarišče novega koronavirusa.

Gana potrdila prva dva primera smrtonosnega virusa marburg

18. 07. 2022 11.16

Virus marburg povzroča zelo nalezljivo bolezen, podobno eboli. Simptomi bolezni, ki je skoraj tako smrtonosna kot ebola, so visoka vročina in notranje ter zunanje krvavitve. Bolezen se širi z okuženih živali, netopirjev, med ljudmi pa se prenaša s telesnimi tekočinami. Zanjo ne obstaja zdravilo ali cepivo.

Na Touru okužba s koronavirusom v Pogačarjevi ekipi

09. 07. 2022 11.04

Kot kaže, je novi koronavirus kljub strogim ukrepom in previdnosti vseeno našel pot v "mehurček" kolesarske karavane na dirki po Franciji. Prvi primer so zaznali pri moštvu AG2R Citröen, pozitiven pa je bil tudi kolesar ekipe UAE Emirates z vodilnim kolesarjem na dirki po Franciji, Tadejem Pogačarjem. Moštvo je ostalo brez pomembnega člena, saj okuženi Vegard Stake Laengen ne bo več mogel pomagati.