"Zaščitimo se s kislim zeljem, s klobasami, z vsem, kar naša vas ponuja," o zaščiti pred zimskimi okužbami pravi ena od mimoidočih na Hrvaškem. Spet drugi, da s koronavirusom ni okužen nihče iz njegove širše družine, da pa ima nekaj prijateljev, ki so okuženi.
A čeprav gre v ta boj vsak s svojim preverjenim receptom, število potrjenih primerov koronavirusa na Hrvaškem raste. Trenutno jih je na Hrvaškem okuženih dobrih 5100.
"Novembra in v prvi polovici decembra je v primerjavi z oktobrom povpraševanje po testih naraslo za trikrat," pravi farmacevt Mario Vrebičević. Porast pa krepko občutijo tudi hrvaški družinski zdravniki, čakalnice so nabito polne. "Videti je, kot da so ljudje pozabili, da je pandemija kadar koli bila. V čakalnice pridejo z visoko temperaturo, kašljajo, ne nosijo mask. Pacienti se mešajo, kronični bolniki, starejši, majhni otroci in tisti z vročino," pravi predsednica Koordinacije hrvaške družinske medicine Nataša Ban Toskić.
Pozna pa se tudi pri nas. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje so v začetku decembra v 28 slovenskih bolnišnicah sprejeli 267 bolnikov zaradi respiratornih okužb, 78 jih je imelo covid-19. "Če rečemo tako na približno, je bil pred enim mesecem v bolnici vsak 10., ki je imel covid-19, v zadnjih dneh pa smo na Infekcijski kliniki nekje skoraj na polovici," ocenjuje infektologinja Mateja Logar.
Vročina, glavoboli, dolgotrajna utrujenost in kašelj
Na splošno pa se je v tujini in med slovenskimi pacienti pokazalo, da trenutne različice omikrona ne potekajo tako blago kot denimo lansko zimo, še pravi infektologinja. "Potek je trenutno ponovno z več vročine, z nekoliko hujšimi glavoboli. Ljudje so kar presenečeni," priznava. Nekatere nato pestita še dolgotrajna utrujenost in kašelj.
"Utrujenost je nekako bolj individualna. Kašelj pa lahko vztraja tudi tri do štiri tedne po preboleli okužbi. Ne gre toliko za samo prizadetost pljuč kot za pretirano odzivnost našega dihalnega sistema na vsako malenkost. Torej na parfum, na spremembo temperature, na fizično obremenitev, tudi na psihični stres odreagira," pojasni Logarjeva.
Kaj pa so vzroki? Virus je nekoliko drugačen, zato prebolelost prejšnjih različic nudi zelo kratkotrajno in slabo zaščito. Prav tako pa je tudi od prvih cepljenj minilo že več časa, poudarja infektologinja. "Kar pomeni, da je koncentracija protiteles, ki so še prisotna, sorazmerno nizka. To pomeni, da traja bistveno dlje časa, da ta naša protitelesa ponovno nastanejo in se začnemo ustrezno braniti."
Sogovornica ob slabem počutju svetuje testiranje, rizičnim skupinam pa, da se s svojim zdravnikom dogovorijo za pravočasno zdravljenje z zdravili.
Še vedno pa je na mestu tudi cepljenje, pravi. A od začetka oktobra je rokav zavihalo le dobrih 34 tisoč ljudi. Zaradi nezanimanja je Slovenija zavrgla približno dva milijona odmerkov cepiva.
KOMENTARJI (177)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.