EU lahko uvede povračilne carine na približno 20 milijard evrov vredne ameriške izdelke, potem ko so države članice danes privolile v ukrepe.
25-odstotne carine bodo med drugim po neuradnih informacijah veljale za uvoz vrste izdelkov iz jekla in aluminija, pa tudi za uvoz mesa in mesnih izdelkov (perutnina in govedina), jajc, medu, določene zelenjave in sadja ter kave.
"EU meni, da so ameriške carine neupravičene in škodljive, saj povzročajo gospodarsko škodo obema stranema, pa tudi svetovnemu gospodarstvu. EU je izrazila jasno željo, da najde izide pogajanj z ZDA, ki bi bili uravnoteženi in vzajemno koristni," so za portal Politico zapisali iz pisarne Evropske komisije.
V nasprotju s carinami na jeklo in aluminij ameriškega predsednika Donalda Trumpa bodo po poročanju portala Politico protiukrepi Evropske unije obveljali v treh krogih. Potem ko bodo nekateri začeli veljati naslednji teden, se bodo drugi začeli od sredine maja, zadnji krog pa sledi decembra.
Za sojo in mandlje naj bi se medtem 25-odstotne dodatne carine začele uporabljati šele 1. decembra.
Politico poroča, da je paketu nasprotovala le Madžarska, vseh ostalih 26 držav pa je glasovalo za.
"Eskalacija ni rešitev. Takšni ukrepi bi z dvigom cen povzročili dodatno škodo evropskemu gospodarstvu in državljanom. Edina pot naprej so pogajanja, ne povračilni ukrepi," je v objavi na X dejal madžarski zunanji in trgovinski minister Peter Szijjarto.
Evropske borze spet v rdečem
Tečaji delnic na pomembnejših borzah v Evropi so po torkovem okrevanju danes znova beležili padce. Glavni razlog za to je poglabljanje trgovinske vojne, ki jo je povzročila nedavna odločitev ZDA glede uvedbe dodatnih carin na uvoz blaga. Cene nafte so padle na najnižje vrednosti v zadnjih štirih letih, evro pa je pridobil.
Indeks najpomembnejših podjetij v območju evra Eurostoxx 50 se je znižal za 3,17 odstotka. V Frankfurtu je indeks DAX izgubil tri odstotke, pariški indeks CAC 40 3,34 odstotka. Indeks borze v Londonu FTSE 100 je nazadoval za 2,92 odstotka.
Na Dunaju se je indeks ATX znižal za 2,80 odstotka in v Zürichu indeks SMI za 4,15 odstotka. V Milanu je indeks FTSE MIB zabeležil 2,75-odstotni padec.
Kaj sledi?
V skladu s predlogom komisije bodo po neuradnih informacijah prihodnji torek začeli veljati carinski protiukrepi iz let 2018 in 2020, ki jih je EU uvedla oziroma napovedala v okviru trgovinskega spora v času Trumpovega prvega predsedniškega mandata, ko je uvedel 25-odstotne carine na uvoz jekla in 10-odstotne carine na uvoz aluminija. Po dogovoru z administracijo Joeja Bidna jih je unija začasno ustavila oziroma preložila.
Ti ukrepi med drugim vključujejo 10- oziroma 25-odstotne carine na uvoz riža, sladke koruze, arašidovega masla, brusnic ter tobaka in tobačnih izdelkov iz ZDA.
Sredi maja pa se bo začela uporabljati še večina preostalih proticarinskih ukrepov, ki jih EU uvaja v odziv na razširjene ameriške carine na uvoz jekla in aluminija.

Na osnutku seznama so bili tudi ameriški viski bourbon in druge alkoholne pijače, a jih komisija po pogovorih z državami članicami in drugimi deležniki na predlagani končni seznam ni uvrstila. Umaknili so tudi mlečne izdelke.
Na komisiji so ob glasovanju držav članic poudarili, da je mogoče protiukrepe kadarkoli odpraviti, če bodo ZDA pristale na pravično in uravnoteženo rešitev, ki bi jo dosegli v pogajanjih.
Evropska komisija medtem ukrepe v odziv na pretekli teden uvedene 25-odstotne dodatne carine na uvoz avtomobilov v ZDA in danes uveljavljene tako imenovane vzajemne carine v višini 20 odstotkov na uvoz večine preostalega blaga iz EU še pripravlja.
Zaradi naraščajočih skrbi pred upadom povpraševanja po nafti so se njene cene danes padle na najnižje vrednosti v zadnjih štirih letih, severnomorska nafta brent pa je med današnjim trgovanjem padla tudi pod 60 dolarjev.
Odziv z Bleda
Dogajanje je ob robu odprtja nove infrastrukture v veslaškem centru v blejski Mali Zaki komentiral tudi minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han, ki je dejal, da bo "norija teh trgovinskih vojn" pokopala tako Evropo kot ZDA. Han upa, da bo tudi Trump spoznal, da ta smer ni dobra za gospodarstvo.
Na vprašanje, kaj vse dogajanje zadnjih dni in tednov pomeni za Slovenijo, je odgovoril, da na ministrstvu tudi s pomočjo gospodarske zbornice in gospodarstva redno izvajajo analize glede učinkov. Za Slovenijo ta trenutek, tako Han, "še ni takšne katastrofe", je pa opozoril na posredne učinke zaradi vloge slovenske avtomobilske industrije v dobavnih verigah evropskih izdelovalcev avtomobilov.
Nasploh pa trenutno dogajanje Han ocenjuje kot zelo slabo za svetovno gospodarstvo in ne vidi pravega razloga, zakaj nekateri pri vseh težavah, ki jih že ima ta svet, ta trenutek razmere le še dodatno zaostrujejo. Treba je biti trezen ter na podlagi analiz sprejemati pametne odločitve, je prepričan minister.
Trg neenoten
Industrijski indeks Dow Jones je bil 45 minut po odprtju trga na 0,07 odstotka nižji ravni kot ob koncu trgovanja v torek, širši indeks S&P 500 je pridobival 0,26 odstotka, tehnološki indeks Nasdaq pa je beležil 1,10-odstotno rast.
Trump je kmalu po začetku trgovanja v New Yorku na družbenem omrežju Truth Social zapisal: "Bodite mirni! Vse se bo dobro izteklo."
Na evropskih borzah prevladuje negativno razpoloženje. Indeks najpomembnejših podjetij Eurostoxx 50 je bil okoli 16.20 za 2,57 odstotka pod izhodiščem, frankfurtski DAX je izgubljal 2,53 odstotka, londonski FTSE 100 pa 2,52 odstotka. Pariški CAC 40 je bil 2,84 odstotka v minusu.

ECB z revizijo napovedi
Analitiki Evropske centralne banke (ECB) in nacionalnih centralnih bank območja evra bodo v luči uveljavitve tako imenovanih vzajemnih carin na uvoz blaga v ZDA revidirali ocene o rasti BDP in inflaciji. Po pričakovanjih bo negativni učinek tolikšen, da bo vodil v gospodarsko stagnacijo, poroča STA.
Trump v boj za zdravila
Uvoz farmacevtskih izdelkov se je izognil prvemu krogu carin, a je Trump zdaj napovedal "visoke" carine tudi zanje. "Zelo kmalu bomo objavili velike tarife za zdravila," je dejal na večerji Nacionalnega republikanskega kongresnega odbora. "In ko bodo to slišali, bodo zapustili Kitajsko. Zapustili bodo druge kraje, ker morajo prodajati - večina njihovih izdelkov se proda tukaj in svoje obrate bodo odpirali povsod."
Ameriška proizvodnja zdravil se je v zadnjih desetletjih močno zmanjšala, po podatkih ameriške uprave za hrano in zdravila se je večina proizvodnje farmacevtskih učinkovin preselila na Kitajsko.

Evropska farmacevtska podjetja so včeraj predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen opozorila, da bodo Trumpove carine pospešile selitev industrije iz Evrope v ZDA, je poročala agencija Reuters.
Farmacevtski trgovinski lobi EFPIA jo je pozval k "hitremu in radikalnemu ukrepanju", da bi zaustavili odliv naložb ter raziskav in razvoja iz Evrope. EU bi po njihovih besedah morala poseči v regulativni okvir za industrijo, ki naj bo bolj naklonjen inovacijam in ki naj bi okrepil evropske določbe o intelektualni lastnini.
ZDA so po prodaji namreč največji trg za vsa velika farmacevtska podjetja.
KOMENTARJI (252)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.