Tujina

Obsodba ZDA: Kitajska nadzira Panamski prekop. Peking odgovoril

Washington/Peking, 09. 04. 2025 14.56 | Posodobljeno pred 3 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

ZDA ne bodo dovolile Kitajski, da ogrozi delovanje Panamskega prekopa, je ob obisku v Panami med drugim dejal ameriški obrambni minister Pete Hegseth, ki je z izjavo sprožil oster odziv Pekinga. Kitajska jo je označila za zlonamerne.

"Panamski prekop se danes sooča z novimi grožnjami. ZDA ne bodo dovolile, da bi komunistična Kitajska ali katera koli druga država ogrozila delovanje ali celovitost prekopa," je danes v govoru na policijski postaji ob enem od vhodov v prekop dejal ameriški obrambni minister Pete Hegseth.

Opozoril je, da kitajska podjetja še naprej nadzorujejo ključno infrastrukturo na območju prekopa, kar Kitajski omogoča, da "izvaja nadzorne dejavnosti", zato sta Panama in ZDA manj varni državi.

Kot je še dejal Hegseth, ki se je pred tem srečal s panamskim predsednikom Josejem Raulom Mulino, bosta Panama in ZDA skupaj zagotovili varnost prekopa in preprečili, da bi ga Kitajska uporabila kot orožje.

Peking se je danes ostro odzval na te izjave in jih označil za "zlonamerne napade".

Panamski prekop
Panamski prekop FOTO: Profimedia

"Visoki ameriški uradniki so zlonamerno napadli Kitajsko, očrnili in škodovali kitajsko-panamskemu sodelovanju ter znova razkrili brutalno naravo ZDA," je dejal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva.

Kitajsko veleposlaništvo v Panami pa je ZDA pozvalo, naj preneha s politiko "izsiljevanja" Paname. Kitajska ni nikoli sodelovala pri upravljanju ali delovanju Panamskega prekopa in se nikoli ni vmešavala v zadeve te plovne poti, so sporočili.

ZDA, ki so kanal zgradile in odprle leta 1914, so nadzor nad njim leta 1999 predale Panami. Ameriški predsednik Donald Trump je večkrat zagrozil, da bodo ZDA ponovno prevzele nadzor nad to pomembno plovno potjo med Atlantskim in Tihim oceanom njim, pri čemer ni izključil uporabe sile, saj da naj bi prekop nadzoroval Peking.

Koncesijo za upravljanje pristanišč na obeh vhodih v Panamski prekop ima sicer Panama Ports Company (PPC), panamska podružnica družbe Hutchison Ports Holdings, ki je registrirana na Britanskih deviških otokih in je del zasebne večnacionalne korporacije CK Hutchison s sedežem v Hongkongu. PPC je koncesijo za obdobje 25 let prvič dobila leta 1997, nato pa so ji panamske oblasti leta 2021 odobrile avtomatično podaljšanje koncesije.

Ameriški obrambni minister Pete Hegseth v Panami
Ameriški obrambni minister Pete Hegseth v Panami FOTO: Profimedia

Konglomerat CK Hutchinson iz Hongkonga je marca sporočil, da bo prodal večinski delež v holdingu, prek katerega obvladuje 43 pristanišč v 23 državah, vključno s pristaniščema Balboa in Cristobal na obeh straneh Panamskega prekopa. Po poročanju medijev naj bi bil kupec ameriški konzorcij pod vodstvom investicijskega podjetja BlackRock.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.