Hrvaški Nijz razmišlja o ukinitvi izolacije za okužene s covidom-19, ki imajo le blage simptome. V tem primeru bi bila obvezna uporaba maske tipa FFP2. Trenutno sicer po besedah vodilnega hrvaškega epidemiologa Bernarda Kaića razprava o tem predlogu še poteka, je prvi poročal Jutarnji list.
S tem predlogom se ne strinja imunolog Zlatko Trobonjača, saj meni, da je vprašanje, če bodo okuženi res nosili masko. Meni, da je še vedno veliko neodgovornih posameznikov, ki bi se kljub okužbi prosto sprehajali naokoli.

Pri nas odprave izolacij v kratkem ni pričakovati
Tudi pri nas je na začetku meseca ZZZS posvetovalno skupino za spremljanje koronavirusa Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) zaprosil za razmislek o utemeljenosti avtomatskih izolacij, zlasti za asimptomatske okužene s koronavirusom.
V delovni skupini je vseh osem navzočih članov soglasno sprejelo stališče, da ukrep izolacije na koronavirus pozitivnih posameznikov sodi med pomembne epidemične ukrepe, ki zmanjšajo širjenje virusa v populaciji, in je še vedno del strategije večine držav, pa tudi Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), Evropskega centra za nalezljive bolezni (ECDC) in ameriškega Centra za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC).
"Večina držav ima podobne kriterije kot Slovenija, redke imajo krajšo izolacijo, le Norveška in Avstrija sta izolacijo ukinili, pri čemer je na Norveškem cepljenih 75,4 odstotka populacije, v Avstriji pa 74,3 odstotka," so v zapisniku sestanka navedli člani delovne skupine. Po zadnjih podatkih NIJZ je v Sloveniji proti covidu-19 polno cepljenih 58 odstotkov ljudi.
Avstrija s 1. avgustom ukinila izolacijo
V Avstriji so s 1. avgustom odpravili obvezno izolacijo za okužene z novim koronavirusom. Tisti s pozitivnim testom na okužbo, ki se ne bodo počutili bolne, bodo torej lahko zapustili dom, nositi pa bodo morali masko tipa FFP2. Okuženi ljudje naj edino ne bi imeli vstopa v bolniške ustanove in domove za starejše, vrtce in šole. Bodo pa lahko tudi tam delo opravljali okuženi zaposleni, seveda z masko.
"To potezo lahko razumemo kot ekonomsko učinkovito, nikakor pa kot zdravstveno sprejemljivo," je odločitev Avstrije komentiral vodja Oddelka intenzivne terapije infekcijske klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Matjaž Jereb. Dodal je, da poteze nikakor ne podpira. Spomnil je na "osnovno pravilo", naj bolni ljudje ne hodijo naokoli. Odprava izolacij namreč ne pomeni le potencialnega širjenja okužb s koronavirusom, pač pa tudi nevarnost za okuženega, ki se mu lahko zdravstveno stanje tekom prebolevanja okužbe poslabša.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.