Prejšnji teden je medicinska revija The Lancet poročala o prvem prenosu virusa opičjih koz s človeka na žival. Na italijanskega hrta sta virus prenesla lastnika iz Pariza. "To je prvi prijavljeni primer prenosa s človeka na žival in verjamemo, da je to tudi prvi primer okužbe psa," je dejala Rosamund Lewis, ki je pri Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO) zadolžena za virus opičjih koz.
Strokovnjaki so se sicer zavedali teoretičnega tveganja, da bi lahko prišlo tudi do takšnega preskoka okužbe, je po poročanju France 24 dejala Lewisova in dodala, da so agencije za javno zdravje obolelim s to boleznijo že svetovale, naj se "izolirajo od svojih hišnih ljubljenčkov". Ob tem je še poudarila, da je ravnanje z odpadki ključnega pomena za zmanjšanje tveganja kontaminacije živali tudi izven gospodinjstev.
Opozorila je, da takoj, ko se virus preseli v drugo okolje oz. v drugo populacijo, obstaja možnost, da se bo razvijal drugače in mutiral. Za zdaj sicer glavna skrb ostaja ob morebitnem preskoku na živali izven gospodinjstev. Kot je pojasnil direktor WHO za nujne primere Michael Ryan, bi namreč razširitev virusa med živalmi z gosto populacijo predstavljala izjemno nevarno situacijo. Virus bi se, kot poudarja, v tem primeru lahko razširil z veliko hitrostjo.
A ob tem je poudaril, da ni razloga za skrb glede hišnih ljubljenčkov, saj ne verjame, da bi se virus pri okužbi enega samega psa razvil hitreje, kot se razvija pri ljudeh. A priznava, da moramo kljub temu ostati pozorni.
WHO svari pred polaganjem vseh upov v cepljenje proti opičjim kozam
WHO je medtem danes opozorila, da cepljenje proti opičjim kozam ni popolna rešitev za virus in ne bo izpolnilo vseh pričakovanj, prav tako pa ni 100-odstotno učinkovito. Medtem je organizacija sporočila, da je bil zabeležen tudi prvi prenos opičjih koz s človeka na psa, pri čemer obstaja nevarnost mutacije virusa.
"Že od začetka smo vedeli, da to cepivo ne bo srebrna krogla in da ne bo izpolnilo vseh pričakovanj, ki se vanj polagajo," je v Ženevi dejala Lewisova. Opozorila je, da cepivo ni 100-odstotno učinkovito, niti po izpostavitvi virusu niti kot preventivni ukrep, in dodala, da cepivo v celoti prične delovati šele dva tedna po prejetju drugega odmerka. Opomnila je tudi, da zaenkrat še ni na voljo celovitih študij o učinkih cepiva.
Več kot 90 odstotkov primerov opičjih koz je bilo doslej zabeleženih pri moških, ki imajo spolne odnose z moškimi. Te osebe je zato pozvala, naj zmanjšajo število spolnih partnerjev in se izogibajo skupinskim spolnim odnosom.
WHO je od maja do danes prejela več kot 35.000 poročil o primerih opičjih koz iz 92 držav, dvanajst ljudi pa je umrlo. Med okužene je bila sprva uvrščena tudi štiriletna deklica iz mesta Pforzheim na jugozahodu Nemčije, a so tamkajšnje zdravstvene oblasti v ponedeljek sporočile, da je šlo za napačno diagnozo.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.