planck

Lahko koze napovedo potrese in psi vulkanske izbruhe?

30. 11. 2024 13.01

Nekateri znanstveniki menijo, da lahko živali napovedo potrese in celo vulkanske izbruhe. Zato so v prizadevanja za napovedovanje potresov, vulkanskih izbruhov in drugih naravnih pojavov pričeli vključevati nenavadne pomočnike. V študijo, ki bo spremljala njihovo gibanje iz vesolja, bo vključenih na tisoče psov, koz in drugih domačih živali, pa tudi široka paleta divjih živali.

Analiza DNK: ne dekleta, v jami so dečki, med njimi dvojčki

16. 06. 2024 20.32

Pred skoraj 60 leti so arheologi odkrili človeške kosti v Chichén Itzi, enem najmočnejših mest starih Majev. Šlo je za stotine človeških žrtev. Arheologi so ugotovili, da so bili mladi odrasli in otroci tam odloženi v razponu osmih stoletij, in domnevali so, da gre večinoma za mlade ženske. Takrat je veljalo, da imajo Maji za svoja obredna žrtvovanja raje ženske žrtve. Zdaj pa je nova študija DNK to predpostavko obrnila na glavo.

Na rano si je položil liste rastline, čez en mesec rane ni bilo več

03. 05. 2024 07.51

Orangutan na Sumatri je imel pod očesom rano, ki ga je najverjetneje motila in bolela. In kaj je naredil? Utrgal je rastlino, jo prežvečil, sok iz rastline pa si namazal na rano, čez mesec dni pa te ni bilo več. Gre za najnovejši primer, kako si nekatere živali poskušajo olajšati svoje bolezni s sredstvi, ki so jim na voljo v naravi.

19 čarobnih kozmičnih spiral: bližnje galaksije skozi Webbovove 'oči'

03. 02. 2024 18.33

Ni težko biti očaran nad spiralnimi galaksijami, s čimer se strinjajo tudi pri Nasi. V samem središču se običajno nahajajo stare zvezdne kopice, včasih pa tudi aktivne supermasivne črne luknje. Prizore teh spektakularnih kozmičnih podob je zdaj v objektiv ujel vesoljski teleskop James Webb. Znanstveniki so navdušeni nad podrobnostmi slik, ki jim med drugim omogočajo boljše razumevanje zgodb o nastanku zvezd.

Fakulteta za elektrotehniko predstavila nov superločljivostni mikroskop

28. 11. 2023 15.22

Na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani so predstavili nov superločljivostni mikroskop v vrednosti 1,25 milijona evrov. Gre za največji nakup posamičnega kosa opreme v zgodovini Univerze v Ljubljani, s katerim bodo raziskovalci lahko še natančneje opazovali procese v celicah, so sporočili s fakultete.

Slovenska raziskovalca našla življenje pod zemeljsko skorjo na dnu oceana

14. 10. 2023 08.21

Tisti dan, ko smo prvič odprli pokrov zemeljske skorje, se je iz kontrolne sobe robotskega vozila zaslišalo vpitje. Bilo je res izjemno, še vedno z navdušenjem v glasu pripoveduje dr. Tinkara Tinta. Skupaj s Tihomirjem Makovcem sta prva slovenska raziskovalca, ki sta se odpravila na mednarodno odpravo iskanja življenja v čisto temo, 2500 metrov pod morsko gladino Tihega oceana. Tam so pod zemeljsko skorjo v ekstremnih pogojih s pomočjo robotskega vozila odkrili nov ekosistem, ki kar buhti od življenja. Slovenija je tako prvič sodelovala v družbi najelitnejših raziskovalnih institucij pri odkrivanju skrivnosti globokega morja.

Nobelova nagrada za kemijo za razvoj asimetrične organokatalize

06. 10. 2021 12.03

Letošnja prejemnika Nobelove nagrade za kemijo sta Nemec Benjamin List in britansko-ameriški znanstvenik David MacMillan, je sporočil Nobelov odbor v Stockholmu. Prestižno odlikovanje, ki ga spremlja slab milijon evrov denarne nagrade, sta si prislužila z razvojem "genialnega" orodja za gradnjo molekul, imenovanega asimetrična organokataliza.

Popolno zaprtje leta 1682: trupla umrlih so počrnela, širil se je grozen smrad

22. 11. 2020 07.00

Slovenski prostor se z epidemijo ne sooča prvič – različne bolezni so do 20. stoletja predstavljale veliko težavo. Ena izmed najbolj smrtonosnih pa je bila kuga. Ta se je leta 1679 pričela širiti na območju Dravskega polja ter neusmiljeno morila od hiše do hiše. Kužni nadzorniki so stavbe razkuževali z močno dišečimi kadili, pripravljenimi iz kozjih rogov, starih podplatov in posušenih kravjakov. Medicinske oskrbe ni bilo ali pa je bila ta izredno pomanjkljiva, zdravnika pa je bilo treba drago plačati. Bolni so tako obležali doma v postelji, negovali pa so jih njihovi svojci – kakor so vedeli in znali.

Nobelova nagrada za kemijo znanstvenicama za razvoj metode za spremembo genoma

07. 10. 2020 12.06

Švedska kraljeva akademija znanosti je Nobelovo nagrado za kemijo letos podelila Emmanuelle Charpentier z Inštituta Max Planck in Jennifer A. Doudna z univerze Berkeley za razvoj metode za spremembo genoma.

Letošnja Nobelova nagrada za fiziko za odkritja o črni luknji

06. 10. 2020 12.27

Kraljevska švedska akademija znanosti je Nobelovo nagrado za fiziko podelila Rogerju Penrosi z Univerze v Oxfordu, za odkritje, da je nastajanje črne luknje močna napoved splošne teorije relativnosti ter Reinhardu Genzelu z Inštituta za nezemeljsko fiziko Max Planck in Andrei Ghez z Univerze v Kaliforniji za odkritje supermasivnega kompaktnega predmeta v središču naše galaksije.

Lahko zbolimo za gripo in covidom-19 hkrati?

19. 09. 2020 13.32

Sezona gripe in prehladov je tako rekoč pred vrati, covid-19 pa se še ne misli posloviti. Zato se postavlja vprašanje, ali lahko posameznik sočasno zboli tako za eno kot drugo boleznijo? Takšnih primerov je sicer bilo do zdaj malo, a verjetnost za to obstaja. Zato zdravstvene oblasti pričakujejo, da se bo letos proti gripi cepilo več ljudi iz rizičnih skupin kot sicer.

Nova študija: DNK, povezan s covidom-19, smo podedovali od neandertalcev

06. 07. 2020 09.07

Zakaj ljudje bangladeških korenin v Veliki Britaniji pogosteje umirajo za covidom-19 od ostalih? Raziskovalci menijo, da je to povezano s šestimi geni na kromosomu 3, ki naj bi jih podedovali od neandertalcev. DNK neandertalcev je sicer za sodobnega človeka škodljiva, ohranila pa se je le ponekod. V Bangladešu pa vsaj en izvod genov na omenjenem kromosomu nosi 63 odstotkov ljudi.

V Berlinu več desetletij otroke dajali v rejo pedofilom

21. 06. 2020 10.04

V Berlinu so kar 30 let izvajali nezaslišan 'eksperiment'. Otroke, ki so ostali brez doma, so pošiljali v rejo k pedofilom. Avtor tako imenovanega Kentlerjevega projekta je bil namreč prepričan, da so ti moški idealni rejniški starši. Med pedofili so bili tudi ugledni akademiki. Vse to pa se je dogajalo z odobravanjem berlinskih oblasti.

Vlada imenovala nove državne sekretarje: Pograjc namesto na čelo Generalštaba v Janšev kabinet

17. 04. 2020 17.53

Vlada je danes za vršilca dolžnosti direktorja vladne službe za zakonodajo imenovala pravnika Miho Pogačnika. Dosedanjo v. d. direktorice Katjo Triller Vrtovec je vlada danes imenovala za državno sekretarko v kabinetu predsednika vlade, je zapisano v gradivih po seji vlade.

Najstarejši prednik človeka dobil obraz in pod vprašaj postavil teze o evoluciji človeka

29. 08. 2019 08.59

Najstarejši prednik današnjega človeka je končno dobil obraz z odkritjem kar 3,8 milijona let stare lobanje, ki so jo našli na območju današnje Etiopije. Odkritje pa pod vprašaj postavlja dolgoletna prepričanja o evoluciji človeka in njegovih prednikov.

Kakšne so dimenzije vesolja po 50 letih?

21. 07. 2019 07.00

Minilo je 50 let, odkar se je iluzija o sprehodu po Luni uresničila. Američan Neil Armstrong je prvi človek, ki je splezal po lestvi lunarnega modula in skočil na Lunina tla. Pomemben vpliv na razvoj znanja o vesoljskih tehnologijah je imel tudi slovenski raketni inženir, pionir kozmonavtike Herman Potočnik Noordung. Kakšna pa so vesoljska dognanja danes?

V 2500 let stari grobnici našli najstarejše dokaze o uporabi marihuane

15. 06. 2019 11.15

Raziskovalci so na Kitajskem odkrili najstarejše dokaze o uporabi marihuane - to so uporabljali že vsaj pred 2500 leti, vdihavanje dima pa naj bi bilo povezano z verskimi rituali.

160.000 let stara čeljust prvi dokaz o skrivnostni človeški vrsti, najden izven jame Denisova

02. 05. 2019 13.11

160.000 let stara čeljust, ki so jo odkrili v jami na tibetanski planoti, pripada človeški vrsti denisovanov, in med drugim dokazuje, da se je vrsta uspela prilagoditi na življenje na visoki nadmorski višini. "Do danes si nihče ni niti predstavljal, da so starodavni ljudje lahko preživeli v takem okolju," pravi avtor raziskave.

Sodišče EU: Če ne zaprosite za dopust, še ne pomeni, da ga samodejno izgubite

06. 11. 2018 13.11

Zaposleni pridobljene pravice do plačanega letnega dopusta ne more samodejno izgubiti zato, ker ni zaprosil za dopust, je danes razsodilo Sodišče EU v Luksemburgu. V ločenem primeru je tudi odločilo, da dediči pokojnega delavca lahko od nekdanjega delodajalca zahtevajo denarno nadomestilo za plačani letni dopust, ki ga ta delavec ni izrabil.

Slovenski raziskovalci znova z uspehom

27. 12. 2016 17.30

Do nedavnega je bila velika uganka, kako lahko nekateri zobje glodavcev stalno rastejo in pri tem ohranjajo stalno ostrino oz. funkcionalnost. Odgovor je našel konzorcij slovenskih, nemških in ameriških raziskovalcev.

Slovenski znanstveniki spet presenetili: odkrili nov način raztapljanja, ki pomeni velik korak k zelenemu recikliranju

25. 10. 2016 16.39

Skupina raziskovalcev pod vodstvom Nejca Hodnika s Kemijskega inštituta je odkrila nov način za raztapljanje platine. Njihov proces je za okolje bistveno manj škodljiv in bi lahko v prihodnosti ogromno pripomogel k ohranjanju okolja.

Raziskava: Maksimalna starost, ki jo človek lahko doseže, je 125 let

06. 10. 2016 15.43

Ameriški znanstveniki trdijo, da je dolžina človekovega življenja omejena na največ 115 let. Le redki bodo živeli dlje, a starosti 125 ne bo presegel nihče. Najstarejša oseba, katere starost je bilo mogoče slediti na podlagi dokumentov, je bila Francozinja Jeanne Calment. Ko je umrla leta 1997, je bila stara 122 let in 164 dni.

V Sibiriji našli šivanko, starejšo od tiste iz Potočke zijavke

27. 08. 2016 15.32

Arheologi so v jami Denisova v Sibiriji nedavno odkrili šivanko, ki naj bi bila stara 50.000 let. Po starosti presega šivanko iz jame Potočka zijavka, ki je doslej veljala za najstarejšo na svetu. Novo odkrita šivanka naj bi pripadala denisovanom - človeški vrsti, ki so jo na podlagi redkih človeških ostankov iz te jame prepoznali na podlagi DNK.

Sodobni izzivi socialne države

31. 05. 2016 11.08

Delovno in socialno pravo sta na prepihu. Soočata se s pritiski za ponovno izpraševanje o že uveljavljenih standardih in modelih socialne države.

Velik finančni zalogaj? Nič več! In spet je zraven slovensko znanje

05. 11. 2014 06.13

Skupina znanstvenikov, v kateri je sodeloval tudi Slovenec Andraž Kocjan, je razvila nov material, ki bi, kot pravijo, lahko dramatično znižal ceno toplotne izolacije stavb z visoko energijsko učinkovitostjo. Prijazen pa ni le denarnici, ampak tudi okolju.

Nobelova nagrada za kemijo Nemcu in Američanoma za razvoj mikroskopije

08. 10. 2014 12.20

Nobelovo nagrado za kemijo bodo letos prejeli Eric Betzig, Stefan W. Hell in William E. Moerner za razvoj na področju fluorescenčne mikroskopije. Zahvaljujoč njihovim dosežkom je optična mikroskopija vstopila v "nano svet".

Raziskovalci: Rakavi tumorji so bolezen, ki je nastala pred več kot 600 milijoni let

25. 06. 2014 10.10

Mednarodna skupina znanstvenikov je dokazala, da so rakavi tumorji zelo stara sistemska bolezen, ki je nastala pred več kot 600 milijoni let. Raziskave so izvajali na hidrah, majhnih živalih, ki živijo v vodi, njihove matične celice pa se nenehno razmnožujejo in se ne starajo kot pri drugih organizmih.

Kako gledanje pornografije fizično vpliva na moške možgane?

31. 05. 2014 06.11

Znanstveniki so ugotovili, da naj bi redno gledanje seksualno eksplicitnih posnetkov imelo fizične posledice na možgane, saj naj bi vplivalo na to, da možgani delajo manj učinkovito in da se krčijo.

Kriza terja davek tudi pri odločitvi za starševstvo

11. 07. 2013 10.51

Najnovejša nemška demografska raziskava je pokazala, da mladi ravno zaradi ekonomske krize odlagajo odločitev za otroka na poznejša leta. Brezposlenost in rodnost sta posebej močno povezani v južni Evropi. Recesija je v Evropi pokazala zobe ravno v času, ko je stopnja rodnosti začela naraščati. Trend se je zato po letu 2008 obrnil.

Zaradi lakote smo pripravljeni več tvegati

26. 06. 2013 08.53

Na lakoto vplivajo različni deli možganov, zato smo, če smo sestradani, pripravljeni zatreti svoje nagone za preživetje in več tvegati, so ugotovili znanstveniki.