
Skupina znanstvenikov, med katerimi je tudi dr. Andraž Kocjan z instituta Jožef Stefan (IJS), je razvila material, ki bi lahko močno pocenil toplotno izolacijo stavb. Sestavljen je namreč "iz obnovljivih poceni nanomaterialov, t.j., iz celuloze, grafenovega oksida in gline nanometrskih dimenzij", so sporočili z IJS in dodali, da "tako pripravljene pene izkazujejo nižjo toplotno prevodnost od zraka ter drugih toplotnoizolacijskih materialov".
To pa še ni vse. Ne le denarnici, novi material je prijazen tudi okolju. Za razliko od stiropora, ki je trenutno standardni toplotnoizolacijski material, namreč ne vsebuje strupenih snovi. Stiroporu dodajajo toksične halogenirane spojine, s katerimi izboljšajo negorljivost. Novemu materialu jih ne, a je kljub temu negorljiv, pa tudi ultra lahek, hkrati pa mehansko trden, so o novem uspehu, pri katerem je igralo pomembno vlogo tudi slovensko znanje, poudarili na IJS.

Toplotna izolacija stavb doprinese več kot 10% prihranka celotne porabe energije. Toplotnoizolacijski materiali morajo biti mehansko trdni, slabi prevajalci toplote in pa tudi negorljivi. Slednja lastnost se navadno doseže oziroma izboljša z dodatkom halogeniranih spojin, ki pa so zelo strupene. Uporabljeni materiali morajo biti tudi odporni na vlago, njihova uporaba enostavna, vizualna podoba pa se mora prilagoditi fasadi stavbe in ne sme posegati v elemente arhitekturne dediščine, so o iskanih lastnosti izolacijskih materialov zapisali na IJS.
Poleg slovenskega inštituta je pri raziskavah sodelovala že vrsta uglednih mednarodnih inštitucij: Univerza v Stockholmu (Bernd Wicklein, German Salazar-Alvarez in Lennart Bergström), Institute of Materials Science of Madrid (trenutna pozicija Bernda Wickleina), Instituto Politécnico de Torino (Federico Carosio in Giovanni Camino) in Max Planck Institute (Markus Antonietti).
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.