pkp 10

'Hekerski napad posledica izrazite malomarnosti prejšnjega vodstva URSZR'

14. 01. 2023 10.23

Ko so po inšpekcijskem nadzoru nad delovanjem enot Civilne zaščite ugotovili, da je celoten sistem v razsulu, so bili na ministrstvu za obrambo šokirani. Na koncu so ugotovili, da je bil sistem preobširen, zato so sklenili, da bodo šli v reorganizacijo, pove Rudi Medved, državni sekretar na Morsu. Še bolj jih je pretresla malomarnost prejšnjega vodstva URSZR ob kibernetskem napadu. V intervjuju za 24ur.com je spregovoril tudi o drugih izzivih, med katerimi je izgradnja Nacionalnega centra zaščite in reševanja. Že pred poletjem naj bi imeli prvi dve letali za gašenje iz zraka, vojska pa bo še bolj vključena v spopadanje z naravnimi nesrečami, napoveduje. Glede nekaterih zahtev sindikatov pa pravi, da včasih z ministrstvom ne govorijo istega jezika.

'Janezu Janši sem podoben v vztrajnosti'

16. 10. 2022 07.00

46-letni Anže Logar je kandidaturo za predsednika republike vložil s podpisi pet tisoč volivcev, uživa pa tudi podporo svoje SDS. Poslanec je že tretji mandat, leta 2018 je neuspešno kandidiral za župana Ljubljane, v prejšnji vladi je bil zunanji minister. Prepričan je, da bi bil zaradi mednarodnih izkušenj in tudi, ker prisega na dialog, dober predsednik. Je predzadnji gost v seriji intervjujev, ki jih pred predsedniškimi volitvami pripravljamo na 24ur.com in za oddajo 24UR. Vprašali smo ga, v kakšnem odnosu sta z Janezom Janšo ter kakšen signal bi poslal predsedniku SDS, če bi presegel strankin rezultat na aprilskih volitvah. Zakaj se ni podpisal pod interpelaciji Tatjane Bobnar in Tanje Fajon? Bi kot nekdanji direktor Ukoma kandidiral za mesto direktorja javne televizije? In ali je znotraj SDS res glas opozicije?

Bešič Loredan: Želimo se pogovarjati o covidu, kot se pogovarjamo o gripi

13. 10. 2022 12.56

Vlada je sprejela predlog Zakona o nujnih ukrepih za zajezitev širjenja in blaženje posledic covida-19 na področju zdravstva, je povedal minister Danijel Bešič Loredan. Po njegovih besedah so z "izhodnim covidnim zakonom" postavili pravne podlage, da covid-19 "do spomladi postane endemično obolenje". Vlada ga v DZ pošilja po nujnem postopku.

'Ob nastopu vlade je bila proračunska rezerva prazna. Rebalans je nujen'

02. 09. 2022 11.51

Vlada je avgusta sprejela izhodišča za pripravo predloga rebalansa letošnjega državnega proračuna in določila nov razrez odhodkov. Minister za finance Klemen Boštjančič je v izjavi dejal, da je bila proračunska rezerva ob začetku delovanja te vlade prazna, zaradi česar "nimamo druge možnosti, kot da gremo v rebalans". Predlog rebalansa bo tako vlada obravnavala prihodnji teden.

Janša: V opoziciji bomo ravnali državotvorno

24. 04. 2022 19.00

Stranka SDS, ki je zadnji dve leti vodila vlado, se seli v opozicijo. Prvak stranke Janez Janša je dejal, da bodo v opoziciji ravnali državotvorno. Poudaril je, da je stranka dosegla zelo dober rezultat, da se je okrepila marsikje, kjer je prej dosegala slabše rezultate. Sicer pa je ocenil, da rezultat bolj kot na naveličanost državljanov z aktualno vlado kaže na naveličanost z opozicijo, ki so jo "pometli iz parlamenta".

Ustavno sodišče razveljavilo določbo o dvigu plačnega stropa zdravnikom

11. 04. 2022 13.30

Ustavno sodišče je razveljavilo 48. člen desetega interventnega zakona (PKP10), ki bi za zdravnike in zobozdravnike zvišal najvišji plačni razred, ki ga lahko dosežejo v sistemu plač javnega sektorja. Med drugim je ocenilo, da izpodbijana določba, ki posega v temelje enotnega plačnega sistema, ni nujen ukrep za odpravljanje posledic epidemije covida-19. V Fidesu so se odzvali ostro: to bo še okrepilo njihovo zahtevo po izstopu iz enotnega plačnega sistema v javnem sektorju in zgoditi se bo moral bistveno prej, kot če omenjeni člen ne bi bil razveljavljen.

O demografiji, vzgoji in izobraževanju, zdravstvu: 'Korupcija v zdravstvu je luknja brez dna'

09. 04. 2022 08.20

V predvolilnem soočenju 24ur.com, ki ga je vodil Gregor Trebušak, so svoja mnenja o perečih temah soočile Meira Hot (SD), Tina Bregant (Povežimo Slovenijo), Urška Klakočar Zupančič (Gibanje svoboda), Alenka Jeraj (SDS) in Maša Kociper (SAB). V debati so se dotaknile tem, kot sta slaba demografska slika Slovenije in prisotnost žensk v politiki, spregovorile so o razmerah v zdravstvu in na področju vzgoje in izobraževanja ter se dotaknile vprašanja pravne države.

V SDS-u izbrani šef Elektra Ljubljana v isti sapi odpušča, ker varčuje, a kupuje razkošna vozila?

04. 04. 2022 06.00

Štiri zaposlene pri Elektru Ljubljana so za materinski dan namesto cvetja domov prinesle odpoved. Razlog? Zmanjševanje stroškov. Zaradi začasne ukinitve omrežnine namreč največji distributer električne energije pri nas pričakuje 20-milijonski izpad prihodkov. To pa predsednika uprave Elektra Ljubljana Aleksandra Zupančiča, ki so ga ustoličili februarja letos, ni ustavilo – nekdanji vodja kabineta okoljskega ministra Andreja Vizjaka si je pred tedni privoščil novo službeno vozilo v vrednosti 40 tisočakov.

Golob bi sodeloval s KUL in civilno družbo, Hojs ne bi vabil Levice

28. 03. 2022 10.56

Na prvem predvolilnem soočenju na POP TV so naši gostje spregovorili o vojni v Ukrajini, prehranski in energetski krizi, epidemiji, o tem, kaj lahko pričakujemo po volitvah. Golob, ki se doslej še ni uspel soočiti z Janšo, ne verjame, da je to naključje, in upa, da se bo to kmalu zgodilo. Mesca moti, da je politika postala tak teater in "gledamo resničnostni šov". Fajonova je ostra, da je trenutna vlada ljudem odvzela dostojanstvo, Tonin miri, da v politiki ni prostora za zamere. Hojs brani izbrisani tvit o beguncih. Bratuškova opozarja, da je Slovenija zgodovinsko zadolžena. Šarec napoveduje "normalizacijo" razmer, Počivalšek pa sodelovanje z vsemi.

'Cilj teh volitev je slovo od avtoritarnega režima'

22. 03. 2022 06.00

Nov družbeni dogovor, osnovan na vrednotah spoštovanja, svobode in odgovornosti, 10 milijardni investicijski cikel za zeleni preboj in zdravstveno reformo v volilnem programu obljublja Robert Golob z Gibanjem Svoboda. Na volilnem kongresu pa so delegati LMŠ Marjanu Šarcu mandat predsednika podaljšali še za en mandat, ta obljublja dostopne in kakovostne zdravstvene oskrbe, cene energentov, ukrepe za gospodarsko rast. Oba pa sta v oddaji 24UR ZVEČER v pogovoru z Urošem Slakom poudarila, da je skupni cilj leve sredine, da na volitvah doseže toliko glasov, da bi lahko sestavila stabilno vlado.

Pogoja PCT nočejo več niti frizerji, čevljarji, cvetličarji

16. 02. 2022 15.24

Obrtna zbornica Slovenije zahteva odpravo pogoja PCT "za vse storitvene dejavnosti, in sicer kozmetične, frizerske in podobne storitve, gostinsko dejavnost, čevljarsko, tekstilno, fotografsko dejavnost, kemične čistilnice, pralnice, avtopralnice, fotokopirnice, rokodelsko dejavnost, zlatarje, steklarje, cvetličarje, prometno dejavnost, še posebej prevoz potnikov, avtoserviserje, slikopleskarje, gradbince, inštalaterje, kleparje, krovce in ostale". Pri tokratnem sproščanju ukrepov so jih namreč zaobšli.

Mladi zdravniki ministra Poklukarja pozivajo k prevzemu odgovornosti

12. 02. 2022 09.19

Mladih zdravnikov Slovenije odločitev ustavnega sodišča, da zadrži določbo o dvigu plačnega stropa za zdravnike, ne preseneča, prav tako ne dejstvo, da sta bili izdani dve nasprotujoči mnenji ustavnih sodnikov. Zdravstvenemu ministru Janezu Poklukarju očitajo, da "rešuje zdravstvo brez zdravnikov" ter ga pozivajo k prevzemu odgovornosti. Na ministrstvu odgovarjajo, da minister kot zdravstveni delavec dobro razume napore, odrekanja in požrtvovalnost vseh zaposlenih v zdravstvu.

Ustavno sodišče začasno zadržalo dvig plačnega stropa zdravnikom in zobozdravnikom

11. 02. 2022 13.47

Ustavno sodišče je do končne odločitve zadržalo izvrševanje člena zadnjega interventnega zakona, ki za zdravnike in zobozdravnike zvišuje najvišji plačni razred, ki ga lahko dosežejo v sistemu plač v javnem sektorju. Odločitev sodišča je prišla sredi pogajanj vlade in reprezentativnih sindikatov o višjih plačah ravno na podlagi sporne določbe. Na odločitev sodišča se je že odzval premier Janez Janša, ki pravi, da ustavno sodišče spet politizira.

Sviz pozval člane h glasovanju o splošni stavki v vzgoji in izobraževanju

04. 02. 2022 11.21

54-članski glavni odbor Sviza je soglasno sprejel sklep, da pozove več kot 32.000 članov in članic, zaposlenih v vzgoji in izobraževanju, vse od vrtcev pa do univerz, naj glasujejo o splošni stavki v vzgoji in izobraževanju. Kot je napovedal glavni tajnik Sviza, Branimir Štrukelj, se bo stavka, če bo izglasovana in prej ne bodo dosegli uresničitve zahtev, začela 9. marca. Sindikat sicer zahteva sklenitev sporazuma o plačilu dodatnega dela zaradi epidemije in zvišanje plač vsem zaposlenim. Tudi sindikati zdravstva, socialnega varstva in zdravstvene nege zahtevajo dvig plač, ministrstvoma so vročili napoved stavke za 16. februar.

V javnem sektorju vre: sindikati pričakujejo dvig plač za 24 odstotkov

04. 02. 2022 06.00

Zdravniki in zobozdravniki so dobili vladno zeleno luč za dvig plač. Najbolje plačani zdravniki bodo napredovali do 63. plačnega razreda, ki prinaša dobrih 5000 evrov bruto plače. Na nogah so, pričakovano, drugi sindikati javnega sektorja. Vlado zato čakajo na pogajanjih, na katerih bodo zahtevali podoben dvig plač. V številnih sindikatih se že pogovarjajo tudi o stavki, je potrdil vodja pogajalske skupine dela sindikatov javnega sektorja Jakob Počivavšek.

Šolam dva milijona evrov za nadomeščanje učiteljev

03. 02. 2022 15.21

Ministrica Simona Kustec je podpisala sklep, s katerim bodo šole dobila dodatna sredstva za plačilo nadomeščanj. "Dodatne možnosti zaposlovanja kadra so bile šolam v minulih mesecih že zagotovljene," so ob tem spomnili na ministrstvu.

Porušena razmerja v zdravstvu: eni do višjih plač, drugi v stavko

28. 01. 2022 10.42

Medtem ko se del zdravstvenih delavcev z vlado že nekaj časa pogaja in pričakuje povprečno zvišanje mesečne plače za okoli 1340 evrov na zdravnika, pa drugi zaradi neposluha vlade, ki zavlačuje z začetkom pogajanj, napovedujejo stavko. S tem je zabit dodaten klin med delavci v zdravstvu in zaostruje že tako porušena razmerja. Po oceni ministrstva za delo razlogov za stavko sindikatov zdravstva in socialnega varstva ni. Medtem pa se je tudi Glavni odbor Fidesa preoblikoval v stavkovni odbor. Ministru za zdravje Janezu Poklukarju očitajo, da zavlačuje z realizacijo zadnjega interventnega zakona.

Ravnatelji lahko na delo vpokličejo tudi nekdanje, že upokojene sodelavce

24. 01. 2022 19.49

Ravnatelji lahko skladno z okrožnico, ki so jo od šolskega ministrstva prejeli sinoči, v šole, v katerih kronično primanjkuje kadra, zdaj vpokličejo nekdanje, že upokojene sodelavce.

Vlada sprejela izhodišča za pogajanje z zdravniki, ocena finančnih posledic slabih 112 milijonov na leto

20. 01. 2022 16.48

Vlada je sprejela izhodišča za pogajanja z reprezentativnimi sindikati za sklenitev aneksa h kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike. Ocenjene finančne posledice predlaganih izhodišč na letni ravni znašajo 111,57 milijona evrov, so sporočili po seji vlade. Pooblastila je tudi vladno skupino za pogajanja.

Sindikati vložili zahtevo za presojo skladnosti 48. člena PKP 10 z ustavo

13. 01. 2022 12.53

Pet sindikalnih central je na ustavno sodišče vložilo zahtevo za presojo skladnosti 48. člena PKP 10 z Ustavo Republike Slovenije. Predlagajo tudi začasno zadržanje izvajanja te določbe, so povedali na novinarski konferenci. Omenjeni člen zgolj za zdravnike in zobozdravnike zvišuje najvišji plačni razred, ki ga je mogoče doseči v okviru sistema plač v javnem sektorju.

Stanovalci zavrnili poslovne cene ogrevanja in pristali na sistemu zasilne oskrbe

12. 01. 2022 19.59

Astronomske cene ogrevanja, v višini tudi do 300 evrov na mesec, so val ogorčenja sprožile marsikje po Sloveniji. V Domžalah si domačini, da se ne bi soočili s katastrofo, položnic ne upajo niti odpreti. So pa se v eni od sosesk, ker niso več želeli plačevati poslovne cene ogrevanja, soočili z upravnikom SPL. Ker v stanovanjih živijo in ne poslujejo, zahtevajo nižjo ceno gospodinjskega odjema. Zdaj pa so pristali na sistemu zasilne oskrbe, ki je kar štirikrat dražji.

Vlada načrtuje stalno krizno shemo skrajšanega delovnika

10. 01. 2022 09.40

Slovenija se je skozi koronsko krizo doslej prebila brez pretresov na trgu dela, zaslugo za to pa imajo tudi ukrepi, kot je bil subvencioniran skrajšani delovnik, ki je ohranil okoli 53.000 delovnih mest in k uvedbi katerega ob slabšanju razmer te dni znova pozivajo v turizmu. Vlada sicer do konca leta načrtuje stalno tovrstno krizno shemo.

Več kot 80 odstotkov lanskih turističnih bonov že unovčenih

31. 12. 2021 13.20

Vlada je v okviru PKP 10 podaljšala veljavnost turističnih bonov, zdaj pa je izdala še uredbo glede unovčitve bonov. Vsi, ki še niso porabili lanskega bona, lahko to storijo do vključno 30. junija 2022. Enako velja za bone, ki jih je vlada izdala letos. Na gospodarskem ministrstvu ocenjujejo, da je bilo do zdaj porabljenih več kot 83 odstotkov bonov iz leta 2020.

V veljavi PKP 10: novi solidarnostni dodatki, podaljšanje turističnih bonov

30. 12. 2021 06.37

Z današnjim dnem je začel veljati nov interventni zakon za omilitev posledic covida-19. Med ukrepi, tokrat vrednimi 280 milijonov evrov, so novi dodatki, odškodninska odgovornost za primer zapletov pri cepljenju ter povračilo stroškov hitrih testov podjetjem. Začasno se zvišuje zgornja meja uvrščanja zdravnikov v plačne razrede.

Dvig plačnega razreda za zdravnike in zobozdravnike. Koliko bi zaslužili?

28. 12. 2021 19.22

Po tem ko so v ponedeljek v državnem zboru pritrdili novemu, že desetemu protikoronskemu paketu, so še posebej močno na udaru plače zdravnikov. Z novim zakonom bodo lahko zdravniki in zobozdravniki spadali celo v 63. plačni razred, kar je kar šest plačilnih razredov višje kot zdaj. Kakšne pa so trenutne plače tega predela javnega sektorja, ki se mu obeta povišanje plačnega razreda?

Pogačnik: Reševanje najranljivejših. Möderndorfer: Predvolilni bonbončki

28. 12. 2021 06.00

Deseti sveženj je težak med 180 in 200 milijoni evrov, je v oddaji 24UR ZVEČER potrdil poslanec SDS Marko Pogačnik. Po njegovih besedah gre pri PKP 10 za reševanje krize 300.000 Slovencev, predvsem najranljivejših, kot so upokojenci, invalidi in kmetje. S tem se ne strinja poslanec LMŠ Jani Möderndorfer, ki pravi, da ne gre za reševanje covidne krize, ampak za predvolilne bonbončke, predvsem najbolj plačanim zdravnikom. Opozicija koaliciji očita tudi, da gre za pravni zmazek brez jasno predvidenih finančnih posledic.

Sindikati ob sprejetju PKP 10 napovedujejo ustavno presojo

27. 12. 2021 20.44

Ob sprejetju novega protikoronskega zakona oz. PKP 10 so v Konfederaciji sindikatov PERGAM zgroženi nad nadaljevanjem prakse sprejemanja zakonodaje brez sodelovanja javnosti, socialnega dialoga v okviru Ekonomsko socialnega sveta in pogajalske komisije za javni sektor. Med bolj problematičnimi določbami se jim ob tem zdi prav dvig plačnega stropa pri zdravnikih in zobozdravnikih: "Gre za evidentno in popolnoma neutemeljeno neenakost." Ob tem napovedujejo vložitev zahteve za presojo skladnosti predmetnega člena PKP 10 z ustavo. Razočaranje nad dejstvom, da pri njegovem sprejemanju odločevalci niso upoštevali njihove zahteve po izločitvi zdravstva iz enotnega plačnega sistema, so izrazili tudi v sindikatu FIDES.

Kaj vse prinaša PKP 10? Dodatki za najranljivejše, dvig plačnega razreda za zdravnike ...

27. 12. 2021 19.42

Sprejeti protikoronski zakon prinaša nove dodatke za najbolj ranljive, uvaja odškodninsko odgovornost za primer zapletov pri cepljenju ali uporabi zdravila proti covidu-19, duhove pa buri predvsem zvišanje zgornje meje uvrščanja zdravnikov v plačne razrede. Sprejetje PKP 10 vladi med drugim dopušča sprejetje še nekaterih drugih odločitev, med njimi tudi podaljšanja turističnih bonov.

Poslanci podprli nov paket ukrepov, opozicija kritična: zakon nemoralen in vsebinsko sporen

27. 12. 2021 16.19

Na izredni seji državnega zbora so poslanci s 46 glasovi za sprejeli novi protikoronski zakon z novimi dodatki in odškodnino za primer zapletov pri cepljenju proti covidu-19. Čeprav je bila opozicija kritična, da je zakon nemoralen, vsebinsko sporen, da deli upokojence in da gre za zakon, ki uvaja še večjo represijo, denar pa daje plačni eliti, pa je proti PKP 10 glasovalo le 42 poslancev.

Izredno sejo DZ spremljali protesti, Policija pridržala 10 oseb

27. 12. 2021 06.29

Medtem ko je državni zbor na izredni seji obravnaval predlog desetega protikoronskega zakona, ki prinaša za najmanj 180 milijonov evrov dodatnih ukrepov, se je v okolici parlamenta odvijal protest, med peščico protestnikov in Policijo pa je prišlo tudi do prerivanja. Policija je za čas trajanja shoda pridržala deset oseb, po do zdaj zbranih podatkih pa sta poškodovana dva policista.