Od petih izvršnih direktorjev in direktoric Elektra Ljubljana sta bili v petek, 25. marca, v pisarno poklicani dve, edini ženski, Martina Pohar in Alenka Kolar. Prva pravnica in tudi direktorica naložb Gen-EL-a, sicer soproga odvetnika, partnerja in vodje mariborske pisarne Čeferin Andreja Poharja. Druga pa nagrajena strokovnjakinja na področju informacijsko-komunikacijskih tehnologij. Obe je v Elektro Ljubljana pripeljal nekdanji predsednik uprave Andrej Ribič, ki pravi, da so mu odstop svetovali kar v poslanski skupini SDS.
V njegovem času sta se zaposlili tudi odpuščeni Kristina Sever, vodja službe za korporativno komuniciranje, in Neža Sluga, svetovalka za odnose z javnostmi. To so sicer po naših informacijah nekaj dni pozneje spet zaposlili, a na drugo delovno mesto in za polovično plačo. Vse štiri zaposlene so tako z Ribičem, sicer tudi enim od ustanovnih članov stranke Zares, prišle in tudi odšle, čeprav naj bi imele pogodbe z Elektrom Ljubljana sklenjene za nedoločen čas. Odpuščali naj bi zaradi ekonomskih težav, ki da so posledica ukinitve omrežnine. Kristina Pohar pa naj bi odpoved prejela iz krivdnih razlogov. Elektro Ljubljana je namreč pred dnevi kazensko ovadil njo in Ribiča, saj naj bi poskušala Bojanu Kumru, direktorju Elektra Energije, hčerinske družbe Elektra Ljubljana, z zvijačo omogočiti nakup stanovanja v Ljubljani po ugodni ceni. Poharjeva je bila sicer po naših informacijah zgolj uradnica, ki je po naročilu nadrejenih pripravljala pogodbo, na njeno vsebino pa naj ne bi imela vpliva.
"Zoper dva zaposlena je bila podana kazenska ovadba zaradi suma storitve kaznivega dejanja zlorabe položaja in zaupanja pri gospodarski dejavnosti. Podjetje je marca odpovedalo pogodbi o zaposlitvi dvema zaposlenima v upravi podjetja zaradi zmanjševanja stroškov in racionalizacije poslovanja," je včeraj popoldne kadrovske spremembe za našo medijsko hišo potrdil Zupančič.
Že prejšnji teden smo večkrat preverjali, ali znižanje stroškov pomeni tudi odpuščanje. V prvem svežnju odgovorov na naša vprašanja so zapisali: "V prihodnje ne predvidevamo zmanjševanja števila zaposlenih zaradi odpovedi pogodb o zaposlitvi. Za potrebno znižanje stroškov dela smo z ustrezno optimizacijo in racionalizacijo poskrbeli na nivoju uprave podjetja in ocenjujemo, da bo to zadosten ukrep." Dve izvršni direktorici, vodja ene od treh služb uprave in njena zaposlena so torej zasedale delovna mesta "na nivoju uprave", na račun katerih – tako je razumeti – nadaljnjih odpuščanj naj ne bi bilo.
Vprašali smo tudi, ali bodo njihova mesta – glede na to, da je pri dveh zaposlenih razlog odpovedi ekonomske narave – ostala nezasedena in kdo bo torej opravljal njihovo delo ter ali to pomeni, da bodo zaposlili nov, morda cenejši kader. Zupančič tega še ni potrdil. Kot pravi, bomo odgovor prejeli v prihodnjih dneh.
Medtem ko so nam na prvo vprašanje iz Elektra Ljubljana odgovorili še isti dan, odgovore na vsa nadaljnja – z izjemo potrditve, da so štiri osebe v družbi izgubile službo in da so zoper dve podali kazensko ovadbo – še čakamo. Med drugim smo jih spraševali, kakšen vozni park ima Elektro Ljubljana.
Klofuta Ribičevemu kadru?
Politični pritiski, ki jih je po razrešitvi razkril Zupančičev predhodnik Andrej Ribič, so odmevali tako v medijskih kot v strokovnih krogih. Naši viri so prepričani, da je vladajoča oblast Ribiča razrešila, ker je ta simpatiziral z načrti Roberta Goloba, takrat še predsednika uprave Gen-I-ja. Skupaj naj bi iskala zainteresiranega zunanjega investitorja, to pa da bi za obe družbi, torej za Elektro Ljubljana in Gen-I, pomenilo trajno stabilnost in lažje poslovanje.
Medtem ko je ukinitev omrežnine, ki jo je Janševa vlada 1. februarja uvedla za obdobje treh mesecev, do 30. aprila – ukrep se torej izteče šest dni po volitvah – vsaj uradno vodila v kadrovsko čistko uprave, pa na vozni park ljubljanskega elektrodistributerja očitno ne vpliva. Predsednik uprave Aleksander Zupančič se je namreč dober mesec po nastopu štiriletnega mandata, natančneje 7. marca, zanimal za nakup prvega službenega vozila na tem delovnem mestu, in sicer novega tiguana bele barve v vrednosti 39 tisoč evrov, je razvidno iz ponudbe, ki so jo zanj pripravili v novomeškem salonu Avto Slak, d. o. o.
Zupančič je po naših informacijah novega jeklenega konjička že prevzel. Elektro Ljubljana smo ob tem spraševali tudi, kakšen vozni park ima v lasti družba. Zanimalo nas je, ali je bil nakup novega vozila res nujno potreben – glede na finančne primanjkljaje, ki jih pričakujejo v letošnjem poslovnem letu. Zupančič je za naš medij pojasnil: "Skladno z ustaljeno prakso, pogodbo o zaposlitvi in priporočili SDH pripada predsedniku uprave službeno vozilo. Vrednost vozila je skladna s priporočili, točen znesek pa boste prejeli po preveritvi, v zakonskem roku."
Da bodo posledice interventnega ukrepa za omilitev visokih cen energentov milijonske, sicer napoveduje vseh pet distributerjev električne energije pri nas. Elektro Ljubljana predvideva 20-milijonski izpad prihodkov namesto predvidenega 87-milijonskega; računajo, da bodo letos ustvarili le 67 milijonov evrov. Da bi preprečili kratkoročno likvidnost, je poslovodstvo družbe že pričelo izvajati ukrepe, ki so jih razdelili na štiri točke. Najprej so znižali sredstva za investicijsko dejavnost, prestavili so nekatere investicijske projekte, prioritetno si prizadevajo za sklenitev sporazuma za izplačilo obveznosti iz naslova PKP v sorazmerju z likvidnostnimi tokovi, kot četrti ukrep navajajo znižanje stroškov poslovanja.
Kdo je Aleksander Zupančič?
Aleksander Zupančič, torej nekdanji vodja kabineta ministra Andreja Vizjaka – mimogrede, oba prihajata iz Brežic – je nekdanji direktor brežiške komunale. S položaja v domačih Brežicah je sicer predčasno odstopil, sredi mandata poleti 2018, saj je bil zoper njega zaradi kaznivega dejanja kršenja temeljnih pravic delavcev vložen obtožni predlog na sodišče v Krškem. Zaposleni na tamkajšnji komunali so Zupančiču očitali šikaniranje, mobing ter neupravičene premestitve in odpovedi. Zupančič je sicer navedbe takrat označil za neresnične. Kot smo še izvedeli, pa naj bi šef Elektra Ljubljana na vprašanje, kakšne občutke ima ob tem, da je na materinski dan odpustil štiri ženske, odvrnil: "Jaz nimam občutkov."
Zupančič je sicer še vedno aktualni nadzornik Petrola, torej še ene državne družbe. Primeri, ko direktor družbe sedi v nadzornem svetu neke druge družbe, sicer niso pogosti. Je partner Petre Grajžl, tretje od treh vodij Vizjakovega okoljskega kabineta, ki se je v zadnjih tednih zaposlila na enem od vodilnih položajev v slovenski energetiki. Vlada je Grajžlovo imenovala na mesto vršilke dolžnosti direktorja Agencije za radioaktivne odpadke (ARAO). Zupančič ima s partnerico tudi zavod VednoZavedno, v okviru katerega denimo za 360 evrov ponujata coaching paket, oba sta tudi strokovnjaka na področju osebnostne rasti, navajata na spletni strani. Paket vključuje šest srečanj, poleg tega pa prejmete tudi darilo. Za 80 evrov pa vam izmerita življenjsko energijo.
Drugod brez odpuščanj
Milijonske izpade prihodkov zaradi ukinitve omrežnine pričakujejo tudi preostali štirje distributerji. Uvedli so – ali pa še bodo – nekatere varčevalne ukrepe, da bo primanjkljaj čim manjši. Poleg Elektra Ljubljana bodo imeli veliko izgubo, natančneje 16-milijonsko v Mariboru in 12,1-milijonsko v Celju. Približno 10-milijonski deficit pričakujejo na Gorenjskem in Primorskem.
Kot pravijo eden za drugim, pa odpuščali – vsaj za zdaj – ne bodo.
KOMENTARJI (476)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.