Šarec kot predpogoj poudarja "normalizacijo", pod katero našteva odpravo vseh spornih členov iz vseh dosedanjih PKP-jev, t. i. podtaknjencev, depolitizacijo policije, konec pritiskov na tožilce in medije, boj proti korupciji in ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Golob napoveduje nov družbeni dogovor, ki bo "temeljil na spoštovanju in socialno pravični ter solidarni državi". Pravi, da želijo povrniti zaupanje ljudi v politiko in znova pritegniti na volišča tiste, ki so v preteklosti mogoče že obupali "ravno zaradi slabih praks, ki jih je dosedanja politika, predvsem vladajoča, uprizarjala." Obljublja, da se bodo pri reformi zdravstva najprej lotili javnega naročanja in da bodo "stopili na prste tistim dvoživkam, ki izkoriščajo javni sistem, zato da sami bogatijo".
Šarec pravi, da je njihov cilj na volitvah dobiti čim več glasov: "Ni bistveno relativno zmagati, bistveno je, da imaš potem dovolj glasov za sestaviti vlado in mislim, da je tega prostora popolnoma dovolj," je spomnil na Zorana Jankovića, ki kljub zmagi vlade ni uspel sestaviti. "To pomeni, da potrebuješ partnerje in skupni cilj je, da leva sredina dobi dovolj za sestavo vlade". Obenem zatrjuje, da kalkulacijam iz ozadja ni bil nikoli naklonjen: "Če hočeš krojiti slovensko politiko, potem naredi tako, kot je storil gospod Golob, ko se je odločil, da bo šel s svojo stranko na volitve, kar se mi zdi pravilna poteza."
Tudi Golob Šarčevo stranko vidi kot dobro zaveznico in ne konkurentko. Pravi, da skupaj delijo veliko ciljev, LMŠ pa ocenjuje kot kredibilno stranko, ki ni odstopala od svojih vrednot. Verjame, da bodo po volitvah skupaj s preostalimi strankami koalicije KUL sestavili stabilno vlado: "Cilj teh volitev, ki jih sam imenujem praznik demokracije, je, da se poslovimo od avtoritarnega režima. Cilj ni posamična zmaga kogarkoli, cilj je, da se združimo v enem samem poslanstvu, v zmagi demokracije. Kako se bodo glasovi razporedili med nami, je v tem trenutku bistveno manj pomembno." Stabilno vlado sicer vidi ne s 46, ampak s 55, morda celo s 60 glasovi.
"Treba je doseči tak rezultat, da bi leva sredina kot celota dosegla toliko, da bi lahko sestavila stabilno vlado, da ne bo takšna, kot je bila prejšnja, ki se je vsak dan ukvarjala s svojim obstojem. Mislim, da smo se vsi toliko naučili v teh dveh letih, da lahko na tej osnovi po volitvah vendarle vsi brez fige v žepu začnemo pristopati k temu projektu, sicer bomo imeli četrto Janševo vlado, kar pa zagotovo ni v interesu nikomur od nas," poudarja tudi Šarec.
Vojna v Ukrajini je prinesla še en velik izziv in vse bolj je v ospredju vprašanje energetske samooskrbe Slovenije. Na dolgi rok bo treba izkoristiti vse svoje naravne potenciale, glede jedrske energije pa bo treba povprašati tudi javnost, meni Šarec. Golob bi gospodinjstva sčasoma usmeril k sončni energiji, industrijo pa k prehodu na vodik. "Nisem za embargo ruskega plina, dokler teče, ga dajmo porabiti, ker je ta zaenkrat žal še vedno najcenejši. Če danes vpeljemo embargo, bomo samo povišali cene zemeljskega plina v Sloveniji. Ne vidim za to nobene potrebe, ker bomo nazadnje to morali plačati mi in naša gospodinjstva," zaključuje.
KOMENTARJI (999)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.