Na državnozborskih volitvah leta 2018 je SDS osvojila 24,9 odstotka glasov. Po tem, ko je stranka dve leti preživela v opoziciji, je po odstopu vlade Marjana Šarca prevzela vajeti države in se spopadla s pandemijo novega koronavirusa. V stranki so v kampanji poudarjali dosežke vlade, zatrjevali so, da so zastavili načrt za razvojni preboj. Tokrat naj bi stranka glede na delne rezultate zbrala okoli 24 odstotkov glasov, a za novo koalicijo ne bo dovolj. Volivci, ki so množično odšli na volišča, so namreč glasovali za drugačno smer države.
Rezultati vzporednih volitve so sicer stranki napovedovali 22,5 odstotka glasov in podpredsednik stranke SDS in notranji minister Aleš Hojs je že v prvem odzivu dejal, da čestitajo zmagovalcu: "Če držijo ti rezultati vzporednih volitev, potem je treba čestitati relativnemu zmagovalcu. Kar se tiče našega rezultata, bomo pa seveda počakali na uradne rezultate. Vzporedni rezultati so po moji oceni deloma neverodostojni. O našem rezultatu bomo lahko govorili šele, ko bodo preštete tudi glasovnice iz najbolj oddaljenih volišč."
Volilno tekmo je ocenil kot "težko": "Zoper nas smo imeli pravzaprav vse glavne medije." Dodal pa je, da meni, da so storili, kar so od njih pričakovali volivci, ki so jim zaupali svoj glas.
Hojs je sicer poudaril, da preobrata ne pričakujejo, saj bi bilo to naivno pričakovati, razlika je enostavno prevelika. Na vprašanje, ali se bo dolgoletni predsednik stranke Janez Janša po tem rezultatu poslovil, pa je dejal, da je o tem preuranjeno govoriti.
Precej jasen je bil v svoji oceni razpleta volitev tudi Božo Predalič, državni sekretar na MNZ: "V kolikor se bodo številke potrdile, je treba čestitati gospodom, ki so ustanovili stranko dva meseca pred volitvami. Izkušnje z instant strankami so znane."
Vodja poslanske skupine SDS Danijel Krivec pa je dejal, da so pričakovali boljši rezultat – "to je treba priznati". Poudaril je, da so izboljšali rezultat izpred štirih let: "Nas pa preseneča dejstvo, da ljudje niso spoznali in nagradili tega, kar smo uspeli storiti v dveh letih skozi zakone, ki so bili sprejeti. Govorim o zakonih PKP, ki so reševali situacijo. S tega vidika nas ta rezultat, če bo ostal, preseneča."
Na vprašanje, kje je nastala tako velika razlika med SDS in Gibanjem Svoboda, pa je dejal, da v kampanji niso bili v enakopravnem položaju: "V primeru naše stranke in partnerskih strank se je potenciralo nekatere napake, medtem ko se je na drugi strani napake na nek način prikrivalo. Ljudje so to najbrž "kupili" in od tod najbrž ta nepričakovan obrat."
Po objavi prvih rezultatov z volišč pa je Hojs dejal, da je očitno rezultat po prvih 10 odstotkih preštetih glasovnic drugačen, prav zato bodo počakali do konca. "Se pa izrisuje, kar sem že nakazal, torej očitno je ena od naših koalicijskih strank, ki je stavila na povezovanje – Povežimo Slovenijo – v igri za prestop parlamentarnega praga, kar je zelo pomembno. To kaže na to, da so ljudje nagradili tiste, ki so za povezovanje. Sam pa moram reči, da smo odlično opravili s covidom, odlično opravili z gospodarsko krizo, ki je bila pred vrati. Očitno pa v dobršnem delu kljub temu nismo uspeli prepričati volivcev. Kar se tiče našega rezultata, pa je več kot očitno, da nismo le zadržali naše volilne baze, ampak smo jo nekoliko okrepili. Po drugi strani pa je očitno, da so vse tiste stranke, ki so bile nekoč združene v KUL, raje, kot da bi glasovale zase, dale glas relativnemu zmagovalcu."
Glede delovanja stranke v opoziciji, če se bo to zgodilo, pa je Hojs danes dejal, da bodo konstruktivna opozicija. Dejal je, da bodo podpirali projekte, ki bodo dobri za ljudi.
Ko je bila prešteta večina glasovnic, je bila nato razlika med Gibanjem Svoboda in SDS spet zelo velika, jasno je tudi postala, da bo gibanje Povežimo Slovenijo ostalo pred vrati parlamenta.
Ob 22.30 je nato pred kamere stopil predsednik SDS Janez Janša. "Prešteta je večina glasovnic in rezultati so približno jasni," je dejal. Zahvalil se je vsem, ki so se udeležili volitev in vsem, ki so delali za rezultat SDS, pa tudi koalicijskim partnerjem. Čestital je Robertu Golobu. "Razmerja so bolj tesna, kot se je prikazovalo," je dejal. Obžaloval je, da stranke, ki so sodelovale v koaliciji, niso nastopile bolj skupaj.
Pozdravil je visoko volilno udeležbo. Ocenil je, da so pred novo vlado številni izzivi, da pa so bili postavljeni temelji, na katerih je možno "dokaj mirno pluti naprej".
Dejal je, da so bili po koncu vlade Marjana Šarca pred dilemo, ali iti na volitve ali se spopasti s situacijo. Po njegovem rezultati njihovega dela "niso bili toplo pozdravljeni v medijih". Poudaril je, da so dosegli zelo dober rezultat, zmagali tudi marsikje, kjer doslej še niso.
Dejal je, da so "pripravljeni sodelovati za skupno dobro", da ne bodo "nikoli delovali kot njihova opozicija". "V opoziciji bomo ravnali državotvorno," je poudaril Janša.
Na vprašanje, ali rezultat dojema kot naveličanost, pa je dejal, da ga dojema kot naveličanost državljanov z opozicijo, saj so jo "pometli iz parlamenta".
KOMENTARJI (826)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.