Volivci in volivke so odločili, komu bodo za naslednje štiri leta prepustili vajeti v Sloveniji. V DZ se je uvrstilo pet strank – velika zmagovalka volitev Gibanje Svoboda je osvojila 40 poslanskih mest, SDS 28, NSi 8, SD 7, Levica pa 5. "Danes se uresničujejo sanje, ne samo sanje nas, ampak velikega dela Slovenije," je ob razglasitvi zmage dejal Robert Golob. Volilna udeležba je bila najvišja po letu 2000, kar so v strankah pozdravili.
OGLAS
Več videovsebin
00:58
Odločitev 2022: Zaključni nagovor Roberta Goloba
02:00
Odločitev 2022: Zgodovinska udeležba
01:53
Odločitev 2022: Analiza – Gibanju Svoboda se nasmiha 41 poslanskih mest
02:32
Odločitev 2022: Nagovor Mateja Tonina
03:05
Odločitev 2022: Neuspeh Levice
01:02
Odločitev 2022: Proslavljanje v štabu stranke Gibanje Svoboda
01:40
Odločitev 2022: Nagovor Zdravka Počivalška
00:57
Odločitev 2022: Janša: Volilci so opozicijo pometli s parlamenta
04:10
Odločitev 2022: Nagovor Janeza Janše
01:39
Odločitev 2022: Odpadli poslanci
01:55
Odločitev 2022: Nagovor Mateja Tonina
01:19
Odločitev 2022: slavje v štabu Gibanja Svoboda
07:55
Odločitev 2022: Nagovor Roberta Goloba
SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO
23.27
Gibanje Svoboda velika zmagovalka volitev
Volivci in volivke so odločili, komu bodo za naslednje štiri leta prepustili vajeti v Sloveniji. Velika zmagovalka volitev Gibanje Svoboda je osvojila 40 poslanskih mest, SDS 28, NSi 8, SD 7, Levica pa 5. Volilna udeležba je bila 68,99-odstotna.
23.21
Razporeditev poslanskih sedežev v DZ
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
23.19
Golob o možni koaliciji
Golob je povedal, da bodo prvi pogovori o koaliciji stekli že v prihodnjih dneh, SDS in NSi pa nista na seznamu tistih, s katerimi bi se v kratkem nameravali sestati.
23.17
Zadnji rezultati volitev v DZ
23.16
Gibanju Svoboda se nasmiha 41 poslanskih mest
23.12
Zdravko Počivalšek: Prvi korak za Gibanje Povežimo Slovenijo
Zdravko Počivalšek je povedal, da je razočaran, ker so nagovorili "premalo število tistih, ki ocenjujemo, da je potrebno povezovati bolestno razdeljen slovenski politični prostor." V gibanju so odločeni, da bodo nadaljevali s skupnim delom.
22.57
Stevanović zadovoljen z rezultatom: Šele začeli smo
Stranka Resni.ca je po rezultatih vzporednih volitev dosegla 2,9 odstotka glasov ostala pod parlamentarnim pragom, a predsednik stranke Zoran Stevanović je z rezultatom zadovoljen. "Smo šele začeli, gremo naprej in na naslednjih volitvah, katerih koli, bo rezultat bistveno boljši," je dejal.
22.50
Katerih poslancev ne bomo več videli?
22.43
Mesec bo svetu stranke ponudil svoj odstop
Koordinator Levice Luka Mesec je povedal, da je vesel, ker je v Sloveniji "konec madžarskega eksperimenta", zaradi slabih rezultatov Levice pa bo v ponedeljek svetu stranke ponudil odstop.
22.42
Tonin: Nasmejani obrazi povedo vse
"Na olimpijskih igrah smo osvojili želeno medaljo," je dejal predsednik stranke Matej Tonin. Za NSi je glasovalo približno sedem odstotkov volivcev, kar ji v novem sklicu DZ prinaša osem poslancev.
22.42
V štabu Gibanja Svoboda dočakali torto
22.41
Koliko strank bo v DZ?
22.40
Analiza Golobovega nagovora
22.38
Zoran Janković: Janša je dobil odgovor na to, kar je delal zadnje leto in pol
22.28
Janša čestital Golobu
Predsednik SDS Janša je čestital relativnemu zmagovalcu volitev Gibanju Svoboda. Zahvalil se je vsem, ki so glasovali za SDS. Žal mu je, da stranke, ki so sodelovale s koalicijo, niso nastopile skupaj, saj bi bil rezultat potem drugačen. Pozdravil je visoko volilno udeležbo. "Pred novo vlado so številni izzivi, a so bili v tem mandatu postavljeni trdi temelji, na katerih je možno pluti naprej in se izogibati čerem, ki so znane" je še dejal.
22.27
V štabu Gibanja Svoboda so zaplesali
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
22.10
Golob razglasil zmago
Zdaj že lahko ugotovimo, da je dosežen naš cilj, to je zmaga na volitvah, s katero lahko v državo pripeljemo svobodo, je po 80 odstotkih preštetih glasov dejal predsednik stranke Robert Golob. "Danes se uresničujejo sanje, ne samo sanje nas, ampak velikega dela Slovenije."
22.06
Gale: Glas za nas ni šel v nič
Na rezultate vzporednih volitev so se odzvale tudi manjše stranke, ki niso presegle štiriodstotnega parlamentarnega praga.
Predsednik SDS Janez Janša se je za zdaj oglasil le na družbenih omrežjih in se volivcem zahvalil za njihov glas. "Glas za SDS je glas za Slovenijo vseh svojih državljank in državljanov, brez razlik. Glas za slovensko družino, glas za slovenskega delavca in upokojenca, glas za naše otroke in za slovensko prihodnost. Gradimo Slovenijo," je zapisal Janša.
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
"Volilno telo je očitno iskalo enega zmagovalca, ki lahko sam premaga predsednika vlade in ustvaril se je nek lijak, proti kateremu se je težko boriti," je dejala Tanja Fajon.
21.56
Jernej Pavlič (SAB): Če je bila to cena, da zamenjamo to vlado, je ta cena majhna'
"Skupen cilj opozicije KUL in Gibanja Svoboda je bil, da zamenjamo to vlado in povrnemo demokratične vrednote, pravno državo, svobodo medijev in vse, kar se je dve leti pod to vlado dogajalo," je dejal Pavlič, ki pravi, da rezultat sprejemajo, po prespanih nočeh pa bodo razmislili, kako dalje.
21.52
Klemen Grošelj (LMŠ): Koalicija KUL je omogočila današnji uspeh
Evropski poslanec Klemen Grošelj je čestital Robertu Golobu za velik uspeh. Veseli ga rezultat Gibanja Svoboda, ki obeta, da se Slovenija vrača na pot normalnosti in jedro Evropske unije, kjer je že bila.
21.49
Marjan Podobnik: Ostali bomo zunaj parlamentarnega praga
Podobnik je povedal, da ne pričakuje, da bo gibanju Povežimo Slovenija uspelo priti v parlament. Čestital je zmagovalcu volitev in izrazil upanje, da bodo vsi, ki jim je uspelo priti v parlament, zmogli najti način za sodelovanje v dobro Slovenije.
21.45
Preštetih skoraj 76 % glasovnic
Po skoraj 76 preštetih odstotkih glasovnic je Gibanje Svoboda prejelo 33,36 % glasov, SDS pa 24,8. NSi je prejela 7,10 %, SD pa 6,65 %.
21.40
Vrtovec: Volivci so videli dobro delo NSi v preteklih dveh letih
Jernej Vrtovec je povedal, da so državljani, kot kaže, videli dobro delo ministrske ekipe v preteklih dveh letih in hkrati to, da ima NSi vizijo za odločne korake pri tem, kakšna naj bo Slovenija v prihodnje. Na vprašanje, ali se vidijo v koaliciji ali opoziciji, je dejal, da ne izključujejo nikogar.
21.36
Hojs obljublja konstruktivno opozicijo
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
21.35
Tereza Novak in Dejan Zavec (Gibanje Svoboda): 'Odločni smo, da bo drugače'
21.33
Podatki o izobrazbi volivcev
21.22
Alojz Kovšca: 'Dramatičen zaključek dirke'
Gibanje Povežimo Slovenijo hodi po robu parlamenta. Kovšca je dejal, da vozijo po robu, upajo na uspešen izid, vzdušje je pozitivno, zaupajo v svoje volivce in delo. Skoraj prepričan je, da vstopajo v parlament.
21.19
Milan Kučan: Rezultat je referendum zoper to politiko
Nekdanji predsednik Slovenije je dejal, da so si ljudje tako močno želeli sprememb, da so glasovali za tistega, ki je bil največje zagotovilo, da bo do njih prišlo. "Vsekakor je ta politika poražena in to je obet in upanje na neko boljše, bolj normalno življenje v tej državi."
21.16
Marta Kos o morebitni ministrski funkciji
Podpredsednica Gibanja Svoboda je povedala, da držijo pesti, da se bodo LMŠ, SAB in Levica uvrstile v DZ. O prevzemu morebitne ministrske funkcije pravi, da jo zanima, če bo mesto zanjo v katerikoli vlogi, se pa o tem še niso pogovarjali.
21.13
Brane Golubovič (LMŠ)
Brane Golubovič je dejal, da so še vedno optimistični in čakajo na končne rezultate. Gibanju Svoboda je čestital za izjemen rezultat. Veseli pa ga predvsem to, da je levi sredini uspelo zmagati na volitvah.
21.11
Politični analitiki o prelivanju glasov
21.09
Pivčeva o rezultatu stranke Naša dežela: Nismo razočarani
Aleksandra Pivec je povedala, da so se volivci odločali usmeriti v dve večji stranki - SDS in Gibanje Svoboda, na manjših strankah pa je nastala "kolateralna škoda". Z rezultatom niso zadovoljni, niso pa niti razočarani in bodo vztrajali naprej, je še dejala.
21.06
Izjava Ernesta Petriča (Povežimo Slovenijo)
Ernest Petrič je povedal, da je po svojem instinktu in znanju vedel, da bodo, ko bodo rezultati začeli prihajati z vse Slovenije, dosegli tiste 4 odstotke za preboj v parlament.
20.57
Katere stranke so zadržale svoje volivce?
20.56
Prvi izidi DVK
20.51
Levica v vladi? 'Pripravljeni smo na pogajanja'
Matej Vatovec je dejal, da nestrpno spremljajo rezultate na DVK. "Dejstvo je, da bo naš rezultat slabši, a ljudje so z visoko udeležbo na volitvah pokazali, da ne želijo še naprej živeti kot zadnji dve leti." Dejal je tudi, da je Levica v vladi pripravljena delati na enak način kot zadnjih osem let. Na enak način ali raje v vladi? "Pripravljeni smo na pogajanja."
20.48
Izjava Maše Kociper (SAB)
Podpredsednica stranke SAB je povedala, da so nad rezultatom presenečeni, saj so imeli zelo aktivno volilno kampanjo in prejeli veliko pozitivne podpore. "Občutek na terenu je bil drugačen in še vedno upamo, da bo na koncu slika drugačna."
20.36
Poteka preštevanje glasov
Na spletni strani DVK vsakih nekaj minut osvežujejo in sproti objavljajo delne neuradne rezultate.
20.34
Na Trgu republike se veselijo tudi kolesarji
Na Trgu republike kolesarijo petkovi protestniki, ki se veselijo rezultatov vzporednih volitev, plešejo in prepevajo: "We are the champions!"
20.29
Šarec o taktičnem glasovanju
Šarec je dejal, da bo čas za analize še prišel, je pa prišlo do "prelivanja glasov". Ljudje so po njegovem mnenju glasovali taktično, za tistega, ki bo "odplaknil vladajočo stranko iz vlade in to vlado". Vesel je, da "ta vlada končno odhaja po dveh letih agonije, nočne more, ki smo jo gledali, in to je danes največji uspeh".
20.25
Komentar vzporednih volitev
20.23
Izjava Nike Kovač iz Inštituta 8. marec: To za nas ni presenečenje
Nika Kovač je povedala, da rezultat zanje ni presenečenje. "Ker vedno govorimo, da so ljudje pametni, solidarni in glasujejo za skupnost. Tudi danes se je pokazalo, da so množično prišli oddat glas za neko drugačno Slovenijo – Slovenijo, ki je taka, kakršni so njeni prebivalci!"
20.21
Analiza rezultatov po spolu in starosti
20.19
Izjava Ljuba Jasniča (DeSUS): Ponudil bom svoj odstop
Petkovi kolesarji so vzklikali ob razglasitvi rezultatov vzporednih volitev
19.59
Prva izjava Roberta Goloba: Danes ljudje plešejo!
Robert Golob v prvem odzivu: "Take udeležbe na volitah ni bilo 20 let in to pove vse! Ne, da smo mi edinstveni, ampak da ljudje hočejo spremembe! in zaupajo v nas, da jih edini lahko prinesemo." Dejal je še, da "danes ljudje plešejo, ampak jutri se začne nov dan in s tem trdo delo, da upravičimo to zaupanje".
19.58
Izjava Boža Predaliča
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
19.53
V SD zabeležili slabši rezultat
Podpredsednica SD Dominika Švarc Pipan je čestitala Golobu za »izjemno relativno zmago«. Priznala je, da je njegovo gibanje pobralo kar nekaj odstotkov levim in levosredinskim strankam. Upajo pa, da bodo rezultat dvignili po koncu vseh preštetih glasov. Dodala je še, da niti niso zelo razočarani, saj je ključno, da so skupaj z volivci dosegli ključni cilj - spremembo oblasti.
19.49
V SAB ne skrivajo razočaranja
Alenka Bratušek se je zahvalila vsem, ki so stranki SAB namenili glasove. »V kampanji smo se borili za to, da smo ljudem povedali, da je Slovenijo treba postaviti nazaj na pravo pot – na pot demokracije, svobode medijev, spoštovanja človekovih pravic. In kot kažejo vzporedne volitve, nam je vsem skupaj to uspelo, zato čestitke Gibanju Svoboda in Robertu Golobu.« Tudi v SAB čakajo na prve uradne rezultate DVK, šele nato bodo komentirali rezultat.
19.45
V LMŠ ostajajo optimistični
Podpredsednica LMŠ Jerca Korče je povedala, da je visoka volilna udeležba izjemno pozitiven rezultat za demokracijo. Čestitala je relativnemu zmagovalcu: »Slovenija se je očitno odločila za spremembo glede na obstoječo vladajočo koalicijo. V LMŠ pa čakamo na uradne rezultate in ostajamo optimisti, da bomo prebili parlamentarni prag in bili stabilen partner v prihodnji koaliciji.«
Kaj pomeni 35,8-odstotna podpora za Gibanje Svoboda?
Gibanju Svoboda po vzporednih volitvah kaže 35,8-odstotna podpora. Najvišji odstotek glasov na vseh preteklih parlametarnih volitvah je doslej prejel LDS leta 2000, ko jih je volilo 36,62 odstotka volilnih upravičencev.
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
19.36
Gibanje Povežimo Slovenijo ostaja izven parlamenta?
Zdravko Počivalšek je povedal, da bodo počakali do končnih rezultatov in da še vedno verjame, da bo njihovo gibanje del parlamenta v naslednjem mandatu. Na vprašanje, ali je razočaran, je dejal, da se volivke in volivci vedno odločijo prav. "Počakali bomo na rezultate s terena ob 21.30, tam, kjer verjamem, da smo bili močni."
19.33
So v Levici zadovoljni s 4,4 odstotki?
Luka Mesec se je zahvalil vsem, ki so glas oddali za Levico in pozdravil splošni volilni rezultat, ki kaže, "da se je Slovenija odločila, da ne gre po poti Madžarske, pač pa da ostane svobodna, odprta in demokratična dužba". Priznal je, da je njihov rezultat slab, pod pričakovanji, a bodo z nadaljnjimi komentarji počakali na uradne rezultate.
19.27
Odziv SD na rezultat vzporednih volitev
Predsednica SD Tanja Fajon se je zahvalila za vsak glas, ki "prinaša spremembe Sloveniji". Kot pravi, so veseli rezultatov vzporednih volitev in čestitajo zmagovalcu volitev Robertu Golobu. "Dosegli smo naš skupni cilj, da začnemo delati spremembe, peljemo Slovenijo na novo pot, verjamem, da bomo uspeli vrniti zaupanje ljudem v politiko in vrnili normalizacijo tej državi." Z rezultati je zadovoljna, saj so dali vse od sebe.
19.22
6,8 % glasov. Kaj na to pravijo v NSi?
Podpredsednik NSi Janez Cigler Kralj je pozdravil visoko volilno udeležbo. Spomnil je, da je Tonin svoji stranki napovedal tretje mesto med strankami. »Še pol leta nazaj je bilo to nepredstavljivo, danes vidimo, da je to mogoče in celo realnost. NSi na tretjem mestu bi bila edina uveljavljena politična stranka, ki je okrepila svoj položaj v parlamentu, tega smo izjemno veseli in volivcem dajem besedo, da bomo upravičili to zaupanje.«
19.17
Aplavz pri zmagovalcu vzporednih volitev
Gibanje Svoboda bi po rezultatih vzporednih volitev dobilo 42 sedežev v DZ. Če bodo takšen rezultat potrdili tudi uradni rezultati volitev, bi bilo to največ sedežev ene stranke doslej. Največ mandatov doslej je prejel SMC leta 2014, in sicer 36.
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
19.16
Sedeži v DZ sodeč po rezultatih vzporednih volitev
Glede na rezultate vzporednih volitev se bo v DZ prebilo pet strank. To je najmanj doslej. Večinoma se je v vseh sklicih v DZ uspelo prebiti 7 ali 8 strank, največ v zadnjem sklicu, ko je v DZ prišlo kar 9 strank.
19.12
Prvi odziv iz SDS
Podpredsednik SDS Aleš Hojs je v prvem odzivu dejal: "Če držijo rezultati, je treba najprej čestitati relativnemu zmagovalcu. Kar se tiče našega rezultata, bomo počakali na uradne rezultate. Vzporedni rezultati so po moji oceni deloma neverodostojni in bomo lahko o našem rezultatu govorili šele potem, ko bodo preštete glasovnice iz najbolj oddaljenih volišč."
19.08
Prvi odziv iz Gibanja Svoboda
Podpredsednica stranke Urška Klakočar Zupanič je po objavi rezultatov vzporednih volitev povedala, da je tako visoka zmaga na nek način presenečenje tudi zanje. »Predvsem pa je to praznik demokracije, praznik za vse ljudi, ki si želimo svobodnega življenja, ki si želimo življenja v državi, kjer bomo spoštovani, slišani, kjer se bodo spoštovale človekove pravice in temeljne svoboščine ter bo veljala vladavina prava,« je povedala.
19.05
SD-ju se obetajo tri poslanska mesta manj kot doslej
Po podatkih vzporednih volitev, ki jih je opravil Inštitut Mediana, je največ glasov dobilo Gibanje Svoboda s predsednikom Robertom Golobom na čelu, in sicer 35,8 odstotka. Sledi stranka SDS z 22,5 odstotka zbranih glasov. Čez parlamentarni prag bodo po podatkih vzporednih volitev prišle še NSi (6,8 %), SD (6,6 %) in Levica (4,4 %).
V štabu Gibanje Svoboda dogajanje spremlja tudi naša novinarka Tina Hacler.
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
18.55
Mediji pri stranki SDS
Pred štabom SDS se zbirajo predstavniki medijev, tam je tudi naš novinar Mirko Vorkapić.
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
18.52
Kdo bodo gosti v studiu?
Volilni večer bo s komentatorji v studiu spremjal voditelj Uroš Slak - z njim bosta politična analitika Andraž Zorko in Peter Merše ter predsednik Kluba slovenskih podjetnikov vJoc Pečečnik.
18.43
Dogajanje v Cankarjevem domu
V Cankarjevem domu dogajanje spremlja Maja Sodja. Predstavila je volilno udeležbo in kršitve volilnega molka.
18.39
Dogajanje pri SAB
V štabu stranke SAB je novinarka Kaja Kobetič. V gostilni blizu Cankarjevega doma so se po njenih besedah že zbrali člani stranke SAB, predsednica Alenka Bratušek naj bi prišla v kratkem in rezultate pričakala skupaj s somišljeniki in sokandidati. Tam je tudi nekaj bivših članov stranke DeSUS, ki so prestopili v SAB. Vzdušje je za zdaj še sproščeno in umirjeno, iz minute v minuto postaja bolj vroče. Hrane in pijače ne manjka, na hladnem je tudi že penina.
18.36
Vzdušje v štabu LMŠ
Novinarka Žana Vrtačnik je pri stranki LMŠ. Rezultate bodo pričakali v ljubljanskem hotelu Slon, v središču prestolnice, na prizorišče pa počasi že prihajajo njihovi člani in podporniki. Ni pa tam še Marjana Šarca.
18.33
Dogajanje pri Gibanju Povežimo Slovenijo
V štabu Gibanja Povežimo Slovenijo je novinarka Špela Bezjak. Rezultate so sprva nameravali pričakati na sedežu SLS, a ker pričakujejo okoli 100 podpornikov, so štab preselili v hotel v BTC-ju. Njihova pričakovanja so velika in takšna naj bi bila tudi pogostitev, je povedala.
18.27
Dogajanje pri Levici
V štabu Levice je naš novinar Marko Gregorc. Vzdušje je mirno, a se počasi stopnjuje, dogajanje spremljajo v živo prek naše televizije, v večernih urah pa bo sledila zabava. Tam sta že dva poslanca - Miha Kordiš in Nataša Sukič -, vodilne kadre stranke pa še čakajo.
18.22
Vzdušje pri NSi
V NSi bodo volilne izide pričakali v njihovi volilni kavarni v središču Ljubljane in ne na sedežu stranke. Tam je naš novinar Miha Drozg. Kot pravi, je še precej mirno in bolj prazno, za zdaj so tam le novinarske ekipe.
18.19
Dogajanje pri stranki SD
Pred hišo stranke SD je naš novinar Gregor Trebušak. Kot je povedal, je vzdušje tam odlično, pričakujejo dober rezultat, vsaj ponovitev iz leta 2018, ko so dobili 10 poslancev. Prepričani so, da bodo imeli razlog za proslavljanje.
18.16
V štabu Roberta Goloba
V štabu stranke Gibanje Svoboda Roberta Goloba je novinarka Metka Majer. Kot je povedala, bo Golob danes, sedmi dan okužbe s koronavirusom, še doma in se bo na izide volitev odzival po videopovezavah. Tekom večera se bo povezal tudi s svojim štabom, kjer se že zbirajo ostali kandidati, člani stranke in njeni podporniki.
18.02
Pred sedežem SDS
Naš novinar Anže Božič je pred sedežem SDS na Trstenjakovi. Kot je poročal v oddaji 24UR, se člani SDS še ne zbirajo, je pa tam že predsednik stranke Janez Janša. V stranki so sicer povedali, naj njegove izjave tam ne pričakujemo, pač pa jo bo dal šele okoli 22. ure v Cankarjevem domu, ko bo prešteta večina glasovnic.
17.50
Začela se je posebna oddaja na POP TV
Danes smo osrednjo informativno oddajo 24UR začeli že dobro uro prej. Naši novinarji se v živo javljajo iz strankarskih volilnih štabov ter seveda s sedeža Državne volilne komisije.
17.27
Volilna udeležba do 16. ure 49,3-odstotna
Do 16. ure je glasovalo 836.081 volivcev (49,3 %). Najvišja volilna udeležba je bila v volilni enoti Kranj (51,90), najnižja pa v volilni enoti Maribor (46,06).
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
17.17
Svoj glas že oddali nekateri vidni obrazi slovenske politike
Svoj glas na državnozborskih volitvah so že oddali tudi nekateri vidni obrazi slovenske politike: Janez Janša (SDS), Tanja Fajon (SD), Luka Mesec (Levica), Alenka Bratušek (SAB), Marjan Šarec (LMŠ), Matej Tonin (NSi), Zdravko Počivalšek (Konkretno) in Igor Zorčič (predsednik DZ). Predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob je glasoval po pošti. Predsednik republike Borut Pahor, predsednik DeSUS Ljubo Jasnič, predsednik SNS Zmago Jelinčič, predsednik Piratske stranke Boštjan Tavčar, predsednica Naše dežele Aleksandra Pivec, predsednik stranke DOM Bernard Brščič so glasovali predčasno. Predsedniki strank Zavezništva osvobodimo Slovenijo pa ne bodo glasovali.
17.12
Volilni molk do 19. ure. Zabeležili tudi več kršitev
Do konca glasovanja še vedno velja volilni molk. Morebitne kršitve lahko državljani do 7. ure zjutraj prijavijo Operativno-komunikacijskemu centru Generalne policijske uprave na telefonsko številko 080 12 00. Med 7. in 19. uro pa bo prijave kršitev volilnega molka na telefonski številki 080 21 13 sprejemala dežurna služba inšpektorata za notranje zadeve. Dežurna služba ministrstva za notranje zadeve je od začetka volilnega molka, ki se je po kampanji za volitve poslancev začel v petek opolnoči, do 13. ure skupno prejela 363 obvestil o domnevnih kršitvah volilnega molka. Samo danes so prejeli 121 obvestil o domnevnih kršitvah volilnega molka.
Dan po volitvah bodo izidom glasovanja prišteli tudi glasove, ki bodo prispeli po pošti iz Slovenije, na glasove iz tujine pa bo treba počakati do 3. maja. Uradni izidi naj bili znani do 10. maja, ko bo torej dokončno znano, kakšna bo sestava devetega sklica državnega zbora.
16.52
Kakšna je bila volilna udeležba do 11. ure?
Volilne komisije ugotavljajo volilno udeležbo. Najprej so sporočili, kakšna je bila udeležba do 11. ure, ko je glasovalo 21,05 odstotka vseh volilnih upravičencev oz. 356.976 ljudi. Naslednje podatke bodo sporočili ob 17.30, ko bo znana udeležba do 16. ure. Po zaprtju volišč bodo najprej znani izidi vzporednih volitev, ki jih bomo ob 19. uri sporočili tudi v naši posebni volilni oddaji. Najvišja volilna udeležba je bila v volilni enoti Kranj, in sicer 22,87 odstotka, najnižja pa v volilni enoti Maribor, in sicer 19,86 odstotka. Volilni okraj z najvišjo volilno udeležbo do 11. ure je Gornja Radgona (28,18 odstotka), volilni okraj z najnižjo volilno udeležbo pa Šmarje pri Jelšah (12,62 odstotka). Ker kaže, da bo volilna udeležba višja kot na prejšnjih volitvah, bo po besedah direktorja DVK Dušana Vučka treba na uradne rezultate najverjetneje počakati nekoliko dlje kot običajno.
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
Na volišču volivec prejme glasovnico z navodilom, da se glasuje samo za enega kandidata oz. kandidatko, in sicer tako, da se obkroži zaporedno številko ob imenu liste, ki je pred imenom kandidata. Glasovnica bo veljavna tudi, če bo volivec sicer glasoval drugače, vendar bo njegova volja jasno razvidna. Kakšna so še ostala volilna pravila? Preberite v priloženem članku.
1.695.766 volilnih upravičencev ima priložnost, da izberejo novo 90-člansko sestavo državnega zbora za prihodnji štiriletni mandat. Izbirali bodo med 1476 kandidati, ki se za poslansko funkcijo potegujejo na 20 kandidatnih listah.
16.38
ODLOČITEV 2022: POP TV s posebno oddajo že ob 18.00
Na volilno nedeljo bomo osrednjo informativno oddajo 24UR začeli že dobro uro prej. Od 18. ure se bodo naši novinarji v živo javljali iz strankarskih volilnih štabov ter seveda s sedeža Državne volilne komisije. Ob 19. uri bomo objavili izide vzporednih volitev, ki jih za našo medijsko hišo pripravlja agencija Mediana.
Okoli 3000 volišč je odprtih že devet ur. Čas za oddajo svojega glasu na državnozborskih volitvah ima 1.695.768 volilnih upravičencev, to pa lahko opravijo še do 19. ure. Kot je sporočila Državna volilna komisija, je do 11. ure svoj glas oddalo že 21,05 odstotka volivcev oz. 356.976 oseb.
Delni neuradni izidi današnjih parlamentarnih volitev po dobrih 99 odstotkih preštetih glasovnic kažejo, da se je v državni zbor uvrstilo pet strank. S 34,47-odstotno podporo vodi Gibanje Svoboda, ki mu bo pripadlo 40 poslanskih sedežev. SDS na drugem mestu beleži 23,65-odstotno podporo in bo dobila 28 mest. NSi ima slabih sedem odstotkov (6,88 %), kar pomeni osem poslanskih sedežev, SD (6,65 %) in sedem poslanskih mest. Levica je tik nad parlamentarnim pragom (4,30 %) in bo zasedla štiri mesta.
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
"Zdaj že lahko ugotovimo, da je dosežen naš cilj, to je zmaga na volitvah, s katero lahko v državo pripeljemo svobodo," je po 80 odstotkih preštetih glasov, ko je že razglasil zmago, dejal predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob. "Danes se uresničujejo sanje, ne samo sanje nas, ampak velikega dela Slovenije," je dejal.
Predsednik SDS Janez Janša je v prvem odzivu po zaprtju volišč čestital relativnemu zmagovalcu volitev Gibanju Svoboda. Ocenil je, da bo SDS po teh volitvah močnejša, saj je v DZ po večini preštetih glasov dobila več poslanskih mandatov, kot jih je imela do zdaj. Napovedal je, da bo stranka v parlamentu podpirala vse dobre predloge, kjerkoli bo. Po njegovih besedah je SDS na volitvah bistveno povečala število glasov in zmagala v številnih volilnih okrajih, tudi tistih, kjer ni še nikoli.
V NSi so z volilnim rezultatom zelo zadovoljni. "Na olimpijskih igrah smo osvojili želeno medaljo," je dejal predsednik stranke Matej Tonin. Pričakuje, da bodo v novem sklicu DZ opozicijska stranka, v tem primeru pa ne bodo delovali razdiralno in nasprotnikom ne bodo metali polen pod noge.
Predsednica stranke SD Tanja Fajon je poudarila, da so kljub očitno slabšemu rezultatu kot na zadnjih državnozborskih volitvah z doseženim zadovoljni, saj jim je z "naravnimi zavezniki", Gibanjem Svoboda, uspelo zamenjati aktualno vlado. Po nenih besedah SD želi biti faktor stabilnosti v prihodnji vladi.
Koordinator Levice Luka Mesec je povedal, da bo po slabem rezultatu na državnozborskih volitvah svetu stranke ponudil svoj odstop. V ponedeljek bo odstop ponudil celoten izvršni odbor, je napovedal. Je pa še enkrat pozdravil splošen rezultat volitev, "ker je madžarski eksperiment v Sloveniji končan".
Javnomnenjske raziskave so združenju petih strank: stranki Konkretno, ki ji predseduje Zdravko Počivalšek, stranki Andreja Čuša, Zeleni Slovenije, Gospodarsko aktivni stranki Alojza Kovšce, Slovenski ljudski stranki Marjana Podobnika in pa stranki nekdanjega mariborskega župana Franca Kanglerja Nova ljudska stranka, napovedovale rob parlamentarnega praga. Prvi delni rezultati volitev so sicer v štabu zanetili žarek upanja, a je ta kmalu za tem ugasnil. Počivalšek je v finalu štetja glasov priznal: "Nismo uspeli prepričati volivcev."
Tudi stranka SAB je ostala zunaj parlamenta. "Dali smo vse od sebe," je dejala vidno razočarana predsednica stranke Alenka Bratušek. Zahvalila se je vsem, ki so glasovali zanje. Poudarila je, da so se v tej volilni kampanji borili za to, da so ljudem povedali, da je treba Slovenijo postaviti nazaj na pravo pot - na pot demokracije, svobode medijev, spoštovanja človekovih pravic. "In kot kažejo vzporedne volitve, nam je vsem skupaj to tudi uspelo, zato čestitke zmagovalcem."
Tudi LMŠ ostaja izven parlamenta. Marjan Šarec je čestital zmagovalcu volitev. "Gre za veličastno zmago, gre za novo obdobje v slovenski zgodovini, kajti vlada, ki smo jo gledali dve leti, ki je uničevala Slovenijo, se bo končno poslovila," je povedal. Slabši rezultat kot pred štirimi leti pripisuje prelivanju glasov na liberalnem polju in mobilizacijskemu momentu novega obraza.
Predsednik DeSUS Ljubo Jasnič pa je ob volilnih rezultatih ocenil, da so "največji poraženci" upokojenci, ki so ostali brez stranke v parlamentu. DeSUS, ki je bila vse od leta 1996 parlamentarna stranka, je namreč po delnih rezultatih prepričala 0,63 odstotka volivcev in tako ostala pod parlamentarnim pragom.
SNS pa je po delnih rezultatih prepričala 1,51 odstotka volivcev. Predsednik SNS Zmago Jelinčič se na rezultate še ni odzval.
68,99-odstotna volilna udeležba
Od 7. do 19. ure je bilo po državi odprtih 2995 rednih volišč in 88 volišč za glasovanje zunaj kraja stalnega prebivališča. 1.699.433 volilnih upravičencev je lahko oddalo glas za svojega favorita. Do 11. ure je svoj glas oddalo več kot 21,05 odstotka volilnih upravičencev oz. 356.976 oseb, do 16. ure pa je glasovalo 836.081 oseb oz. 49,3 odstotka volilnih upravičencev. Za primerjavo: na predčasnih volitvah v DZ leta 2018 je do 16. ure glasovalo 34,32 odstotka volivcev. Volilna udeležba do 19. ure pa je bila 68,99-odstotna, kažejo podatki Državne volilne komisije (DVK).
Glasovanje je potekalo tudi na 30 diplomatsko-konzularnih predstavništvih v tujini. Kot so pred dnevi sporočili z DVK, so rešitev našli tudi za odprtje volišča v Moskvi.
V torek, sredo in četrtek so lahko volivci izkoristili tudi možnost predčasnega glasovanja. Izkoristilo jo je 7,7 odstotka volivcev, kar je najvišja udeležba na predčasnem glasovanju na vseh volitvah in referendumih doslej.
FOTO: Damjan Žibert
FOTO: Aljoša Kravanja
FOTO: Aljoša Kravanja
FOTO: Aljoša Kravanja
FOTO: Aljoša Kravanja
FOTO: Damjan Žibert
Volitve
1/ 6
Civilna družba od Goloba pričakuje sestavo raznovrstne koalicije
Pripadniki petkovega protestniškega gibanja in civilne iniciative Glas ljudstva, ki so se po zaprtju volišč zbrali na Trgu republike, od relativne zmagovalke volitev Gibanje Svoboda pričakujejo sestavo raznovrstne levosredinske koalicije. Upajo, da bodo stranke upoštevale 138 zahtev, ki jim jih je v predvolilnem času predala civilna družba. Novico, da je stranka Levica po delno preštetih glasovih prešla parlamentarni prag, so zbrani na Trgu republike pozdravili z bučnim aplavzom.
Aktivistka petkovega protestniškega gibanja Tea Jarc je izrazila navdušenje nad visoko volilno udeležbo, ki je prinesla konec koalicije Janeza Janše. "Vsi rezultati kažejo, da se bomo lahko podali v bolj svetlo, bolj optimistično prihodnost," je dejala. Od Goloba pričakuje, da bo sestavil raznovrstno levosredinsko koalicijo, in ne bo izkoriščal svojega monopolnega položaja. "Upamo, da bo to sodelovanje razširjeno tudi na neparlamentarne stranke in civilno družbo," je dodala.
Aktivistka civilne iniciative Glas Ljudstva, v kateri se združuje več kot 100 civilnodružbenih organizacij, Gaja Brecelj je prav tako navdušena nad visoko volilno udeležbo, saj s tem raste legitimnost vlade. Ob tem upa, da se bo volilni angažma prenesel tudi na lokalne in predsedniške volitve, ki letos še sledijo. Od nove vlade pričakuje, da bo civilno družbo dojemala kot enakovrednega partnerja in bo z njo sodelovala na način, da bo vključena v odločevalske procese na samem začetku in od nje ne le pričakovala kljukice na koncu. Od Gibanja Svoboda se nadeja upoštevanja zaveze, ki jih je dala civilni družbi. "Vsem strankam smo dali 138 zahtev iz zelo raznolikih področij in veseli me, da so ljudje glasovali po tem, kakšno vsebino jim stranke ponujajo," je izjavila Brecljeva.
FOTO: Luka Kotnik
FOTO: Luka Kotnik
FOTO: Luka Kotnik
FOTO: Luka Kotnik
FOTO: Luka Kotnik
FOTO: Luka Kotnik
FOTO: Luka Kotnik
FOTO: Luka Kotnik
Kolesarji na Trgu republike po volitvah
1/ 8
'Moč ni samo v parlamentu, moč je predvsem v ljudeh'
Z Inštituta 8. marec pa so po objavi rezultatov vzporednih volitev sporočili, da so bili v zadnjih dveh mesecih na ulicah mest in vasi. "Delili smo rože, se smejali, ljudi ozaveščali o pomenu volitev. Današnja volilna udeležba dokazuje to, kar smo vedno govorili: Ljudje so dobri, ljudje so solidarni, ljudje si želijo enakopravne družbe. Volilna udeležba pa dokazuje še nekaj: v Sloveniji obstaja širok konsenz o javnem zdravstvu, javnem šolstvu, ohranjanju kritičnih glasov, skupnem dobru in boju proti revščini. Moč ni samo v parlamentu, moč je predvsem v ljudeh. Ljudje pa se bomo vedno borili za zgoraj naštete vrednote," so zapisali. Jutri ob 11. uri bodo v Državni zbor vložili zakon proti škodljivim ukrepom oblasti.
Dan po volitvah bodo izidom glasovanja prišteli tudi glasove, ki bodo prispeli po pošti iz Slovenije, na glasove iz tujine pa bo treba počakati do 3. maja.
Uradni izidi naj bili znani do 10. maja, ko bo torej tudi dokončno znano, kakšna bo sestava državnega zbora.
UIVsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.