Trgovcem se končno nasmiha odprava pogoja PCT, vlada bo o tem odločala že na četrtkovi seji. Zato pa je včerajšnje pretresanje ukrepov na Brdu pri Kranju razočaralo tiste, ki se ukvarjajo s storitveno dejavnostjo. Na Obrtni zbornici Slovenije (OZS) so prepričani, da so jih izpustili neupravičeno. Na ministra za zdravje in gospodarstvo, Janeza Poklukarja in Zdravka Počivalška, so zato naslovili poziv, za odpravo pogoja PCT "za vse storitvene dejavnosti, in sicer kozmetične, frizerske in podobne storitve, gostinsko dejavnost, čevljarsko, tekstilno, fotografsko dejavnost, kemične čistilnice, pralnice, avtopralnice, fotokopirnice, rokodelsko dejavnost, zlatarje, steklarje, cvetličarje, prometno dejavnost, še posebej prevoz potnikov, avtoserviserje, slikopleskarje, gradbince, inštalaterje, kleparje, krovce in ostale".
Gostinstvo in turizem sta že dve leti deležna strogih omejitev in celo prepovedi poslovanja, škode, ki je zaradi tega nastala, pa država ne pokrije, poudarjajo. "Sekcija za gostinstvo in turizem pri OZS zato zahteva takojšnjo odpravo vseh nepotrebnih ukrepov, vključno z omejenim obratovalnim časom do 22. ure, preverjanjem pogoja PCT, obvezno sedečo postrežbo in omejeno strežbo gostov, ki želijo v gostinskem lokalu proslaviti krst, rojstni dan ipd.," so sporočili z OZS. Prepričani so, da jim odprava pogoja PCT, kar je včeraj predlagala stroka, v zimskem času ne bi pomagala.
Da je čas za odpravo ukrepov, menijo tudi v Sekciji frizerjev in kozmetikov pri OZS, kjer opozarjajo predvsem na razmah sive ekonomije. "Večina storitev se je zaradi strogih omejitev preselila v domove, kjer se izvajajo storitve na črno in brez upoštevanja ukrepov NIJZ. Zagotovo je bolj varno, da se storitve izvajajo v salonih, kjer poskrbijo za varnost in ustrezno higieno," so prepričani.
Čevljarska, tekstilna, fotografska dejavnost ter kemične čistilnice, pralnice ter fotokopirnice prav tako beležijo velik upad prometa. Gre za dejavnosti z majhno frekvenco strank, kjer so stiki omejeni ali jih sploh ni. Podobno velja za dejavnosti, združene v sekciji tekstilcev in predelovalcev kož pri OZS. "Pri izdelavi čevljev ali oblačil je stik s potrošnikom minimalen, pa vendar tudi zanje velja pogoj PCT. Čas trajanja stika s stranko je neprimerno krajši pri izdelavi čevlja, torbic, usnjene galanterije kot obisk večje trgovine. Zato sekcija pričakuje, da se pogoj PCT nemudoma odpravi," pravijo pri OZS in spet opozarjajo na vse več dela na črno.
Odpravo pogoja PCT zahtevajo tudi v čistilnicah in avtopralnicah, kjer neposrednega stika s potrošniki praktično ni. "V avtopralnicah pa stranka običajno sploh ne izstopi iz svojega vozila, zato je pogoj PCT v tej dejavnosti popolnoma nepotreben in nesmiseln," so prepričani.
V OZS opozarjajo, da so obrtniki in podjetniki v tem času v zelo težkem položaju. "Soočajo se z enormnim dvigom cen energentov, surovin in najemnin za poslovne prostore. Po drugi strani pa zaradi PCT-pogoja in karanten beležijo velik upad prometa, siva ekonomija je v polnem razmahu, po drugi strani pa z naslova PKP 10 niso bili deležni pomoči. Številni morajo v tej stiski celo vračati pomoč, ki so jo prejeli v času epidemije zaradi prepovedi opravljanja dejavnosti. Odprava pogoja PCT bi zagotovo imela pozitivne učinke na njihovo poslovanje," so sporočili.
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.