mizš

Stanovanjske soseske rastejo kot gobe po dežju. Kaj pa šole in vrtci?

27. 02. 2023 17.17

Ljubljanske osnovne šole trenutno obiskuje 6.184 učencev več kot pred trinajstimi leti. Skozi leta se je vpis povečeval, v aktualnem šolskem letu pa je prvič vpisanih manj učencev kot leto pred tem. Kljub temu nekatere šole še vedno beležijo velik vpis in s tem tudi prostorsko stisko, zato preurejajo knjižnice v učilnice, zmanjšujejo jedilnice in ukinjajo prostore za vadbo. Gasijo požare, ene bolj, druge manj uspešno. Najhuje pa je, da nekatere, ki so že obremenjene, čaka še nov val vpisa, saj so na njihovem območju zaživele velike stanovanjske soseske. S prostorsko stisko v vrtcih in šolah pa se soočajo tudi v drugih mestih, ki zadnja leta beležijo trend priseljevanja. V eni od postojnskih osnovnih šol imajo pouk celo v zbornici.

Izdali gradbeno dovoljenje za NUK II, začetek gradnje morda že konec 2023

23. 12. 2022 13.04

Ministrstvo za okolje in prostor je Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport izdalo gradbeno dovoljenje za gradnjo Narodne in univerzitetne knjižnice – NUK II. Projekt NUK II je ocenjen na dobrih 100 milijonov evrov.

'Zgodbo z NUK II želimo zaključiti do 2026'

29. 11. 2022 08.12

Predsednik vlade Robert Golob je obiskal Narodno in univerzitetno knjižnico (NUK), kjer si je v spremstvu ministra za izobraževanje, znanost in šport Igorja Papiča ter ravnatelja NUK Viljema Lebana ogledal prostore knjižnice, glavna tema obiska pa je bila gradnja nove knjižnice, ki se zavlačuje že več desetletij. Papič je povedal, da so že vplačali komunalni prispevek, skupna vrednost projekta, ki naj bi bil končan leta 2026, pa je po besedah Goloba 102 milijona evrov.

MIZŠ napoved visokošolske stavke označilo za 'nerazumno'

28. 10. 2022 16.35

Po tem, ko je predsedstvo Visokošolskega sindikata Slovenije sprejelo sklep o začetku priprav na nadaljevanje stavke v visokem šolstvu, so se oglasili iz ministrstva za izobraževanje. Ti so napoved visokošolske stavke označili za nerazumno in neracionalno. Minister Igor Papič je dejal, da se s sindikatom vsebinsko ne razhajajo, vendar še ni jasna implementacija.

Kako bodo romsko problematiko reševale stranke?

14. 09. 2022 10.37

Po pričevanju več prebivalcev Dolenjske, ki zaradi, kot pravijo, groznih izkušenj z nekaterimi Romi živijo v strahu, smo vprašanja glede konkretnih rešitev romske problematike naslovili na politične stranke. V Gibanju Svoboda so tako izpostavili zagotavljanje intervencij, krepitev policijskega dela in boljšo integracijo Romov, v SD menijo, da je treba vzpostaviti ravnovesje med pravicami in dolžnostmi slehernika, NSi je že v začetku leta želela spremeniti zakonodajo, da bi morali biti upravičenci do socialne pomoči dolžni otroke pošiljati v šolo, v Levici pa so prepričani, da je revščina tista, ki ljudi potisne v razna protizakonita ravnanja.

Vlada imenovala 13 državnih tožilcev in zamenjala več funkcionarjev

02. 06. 2022 19.20

Nova vlada je tudi na drugi seji opravila več razrešitev in imenovanj funkcionarjev na ministrstvih, imenovala je 13 državnih tožilcev ter vladno pogajalsko skupino za pogajanja in usklajevanja z reprezentativnimi sindikati javnega sektorja. Vlada je spremenila tudi sestavo koordinacijskega odbora za državne proslave in prireditve. V odboru sta znova oba predstavnika Koordinacije veteranskih in domoljubnih organizacij.

Kako bi stranke poskrbele za bolj učinkovito preventivo na področju zdravja?

21. 04. 2022 09.38

V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Debelost je kronična bolezen, povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih. Spremljajo jo številne zdravstvene težave. Strokovnjaki poudarjajo, da je ključna v boju proti temu perečemu problemu moderne družbe, ki dodatno bremeni zdravstveni sistem, preventiva. Kako bodo poskrbeli za več preventive na področju zdravja in katere so njihove konkretne rešitve, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

Šolsko ministrstvo 12,2 milijona evrov sredstev razdelilo 72 prijaviteljem

07. 04. 2022 09.18

Znani so rezultati javnega razpisa za izbor izvajalcev letnega programa športa na državni ravni. Za sofinanciranje vsebin je ministrstvo za izobraževanje izbralo 300 programov in 72 prijaviteljev ter v državnem proračunu zagotovilo 12.220.080 evrov, kar je skoraj 600.000 evrov več kot lani.

V slovenske javne osnovne šole vključenih 268 ukrajinskih otrok

01. 04. 2022 19.27

98 novih ukrajinskih otrok naj bi se dosedanjim 268 pridružilo prihodnji teden, sedem pa jih že obiskuje srednješolski program. Šole se otrokom trudijo olajšati vključevanje s tečaji slovenskega jezika, šolski sistem pa omogoča, da jim prvo leto ne bo treba pridobiti ocen. V Sloveniji se je sicer do danes prijavilo okoli 15.000 ukrajinskih beguncev, za začasno zaščito jih je zaprosilo nekaj več kot 8000, le 88 izmed njih so doslej status upravne enote priznale, kar pa ne ovira šolanja, zdravstvene oskrbe in vseh drugih nujnih pravic za begunce.

Stavka v visokem šolstvu ni več pod vprašajem

01. 03. 2022 12.16

Val napovedi stavk v javnem sektorju se širi, saj se jim pridružujejo tudi zaposleni na univerzah. V Visokošolskem sindikatu Slovenije bodo v kratkem določili datum stavke, s katero zahtevajo oblikovanje primernih razmer za delo v visokem šolstvu, je povedal predsednik sindikata Gorazd Kovačič.

Šolam dva milijona evrov za nadomeščanje učiteljev

03. 02. 2022 15.21

Ministrica Simona Kustec je podpisala sklep, s katerim bodo šole dobila dodatna sredstva za plačilo nadomeščanj. "Dodatne možnosti zaposlovanja kadra so bile šolam v minulih mesecih že zagotovljene," so ob tem spomnili na ministrstvu.

Visokošolski sindikat pripravlja stavko

01. 02. 2022 12.17

Visokošolski šolski sindikat bo organiziral stavko zaposlenih na univerzah, če jim vlada in pristojna ministrstva ne bodo prisluhnila in s sindikatom začela pogajanja. Sindikat med drugim zahteva dvig plač vseh skupin zaposlenih v visokem šolstvu za šest plačnih razredov.

Vlada s 'potaknjenci' tudi v Nacionalni program visokega šolstva

26. 01. 2022 20.57

Vlada je 13. januarja sprejela predlog resolucije o Nacionalnem programu visokega šolstva 2021–2030 in ga poslala v sprejem v DZ. Toda Visokošolski sindikat Slovenije opozarja, da je v dokumentu nekaj škodljivih določb. Dve naj bi se pojavili naknadno in označili so ju za tipična "potaknjenca", saj Svet za visoko šolstvo in javnost z njima nista bila predhodno seznanjena in se do njiju nista mogla opredeliti. Sindikat je zato poslanske skupine DZ pozval, naj vložijo in podprejo amandmaje na predlog resolucije.

Izšel Razpis za vpis novincev v srednje šole in dijaške domove za šolsko leto 2022/23

20. 01. 2022 12.34

Osnovno šolo v letošnjem šolskem letu zaključuje 19.881 učenk in učencev (lani 19.191), ki bodo lahko kandidirali na skupno 25.198 (lani 24.140) vpisnih mest na srednjih šolah. Z ministrstva so sporočili, da je izšel Razpis za vpis novincev v srednje šole in dijaške domove za šolsko leto 2022/2023. Zbrali smo ključne podatke in pomembne datume, celoten razpis pa si lahko ogledate v dokumentu na dnu članka.

Nov odlok spet prinesel kup nejasnosti, ministrstvo neodzivno, v šolstvu ogorčeni

18. 01. 2022 09.12

V sredo v veljavo stopa novi vladni odlok o izjemah pri karanteni: to bodo po novem pod določenimi pogoji zaposleni v zdravstvu, socialnem varstvu, vzgoji in izobraževanju ter predšolski otroci, učenci, dijaki, študenti in udeleženci izobraževanja odraslih. Celotni šolski in predšolski oddelki pa bodo v karanteno napoteni le, če bo s koronavirusom v 14 dneh okuženih več kot 30 odstotkov otrok znotraj oddelka. A ob tem se odpirajo številna vprašanja – kdo bo spremljal delež okuženih v posameznem razredu in kako točno bo to potekalo? Ali se bodo glede na odlok morali samotestirati tudi otroci v vrtcih? Ministrstvo za zdravje ostaja neodzivno, v šolstvu pa jim prekipeva: "Potrpljenja nimamo več."

Študenti in dijaki za delo v kliničnih okoljih ne dobijo plačila, ponekod niti malice

20. 11. 2021 07.00

Študenti in dijaki za delo, ki ga opravijo kot del obvezne klinične prakse oziroma usposabljanja z delom, pri delodajalcih ne dobijo plačila oziroma nagrade, pri mnogih jim ne povrnejo stroškov prevoza. V nekaterih ustanovah jim ne zagotovijo niti malice. In to kljub temu, da zakon določa višino plačila za obvezno prakso. Ta pa očitno ne velja za zdravstvo in socialno varstvo, saj to področje ureja Kolektivna pogodba za dejavnost zdravstva in socialnega varstva. Poleg tega je Slovenija edina država v EU, v kateri visokošolski zavodi zdravstvenim plačujejo mentorstvo.

Druga neuspešna interpelacija šolske ministrice. Kustečeva ostaja

20. 11. 2021 00.23

Več kot 14-urna burna razprava o interpelaciji šolske ministrice Simone Kustec opoziciji ni prinesla želenega rezultata. Za interpelacijo je glasovalo 42 poslancev, proti pa 39. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti vsaj 46 poslancev. Kustečeva tako še naprej ostaja na ministrskem stolčku.

V osnovnih šolah se je samotestiralo 135.100 učencev, pozitivnih okoli 300 testov

18. 11. 2021 21.53

V osnovnih šolah se je v sredo na novi koronavirus samotestiralo 135.100 učencev oz. 70 odstotkov vseh učencev. Ostali učenci so v karanteni, se s testiranjem ne strinjajo, ali pa so preboleli covid-19. Pozitivnih je bilo približno 300 testov, so sporočili z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport (MIZŠ).

Maske med poukom obvezne za vse učence, tudi najmlajše

07. 11. 2021 13.22

Med novimi ukrepi, ki stopajo v veljavo, je tudi obvezno nošenje mask v šolah, in sicer za vse učence, tudi za prvo triado. Pri tem je treba upoštevati še, da maske iz blaga niso več dovoljene, otroci morajo torej nositi kirurške maske ali maske FFP2. V združenju ravnateljev pa med tem pričakujejo težave pri samotestiranju. Kot pravijo, imajo občutek, da so jih "ponovno potisnili v prvo bojno linijo," kjer da ne bodo imeli podpore. Katere pa so izjeme in za koga nošenje mask ni obvezno?

Samotestiranje za učence in dijake bo od 15. novembra obvezno

06. 11. 2021 13.22

Od 15. novembra bo samotestiranje učencev in dijakov obvezno, so sporočili z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport (MIZŠ), kjer so sicer sprva navajali, da bo testiranje še naprej prostovoljno. Samotestiranje se bo izvajalo trikrat na teden v šolskih prostorih.

Ministrica šolnikom zagotovila: model B tudi po počitnicah

28. 10. 2021 17.02

Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je rektorje, predstavnike študentov in sindikatov seznanilo z dodatnimi epidemiološkimi ukrepi na področju izobraževanja, ki stopajo v veljavo 1. novembra. Izobraževalni proces v šolah bo sicer tudi po jesenskih počitnicah potekal po modelu B, so sporočili.

Ministrstvo za šolstvo zavrnilo vse očitke v interpelaciji Kustečeve

07. 10. 2021 17.57

Ministrstvo za izobraževanje je v odgovoru na interpelacijo ministrice Simone Kustec, ki jo je v državni zbor vložil del opozicije, zavrnilo vse očitke. Med drugim navaja, da so bile pred začetkom novega šolskega leta izvedene številne aktivnosti, da bi pouk stekel čim bolj gladko in varno, pri tem pa so tudi aktivno vodili dialog z vsemi deležniki. Vlada se je seznanila tudi z odgovorom na interpelacijo o delu in odgovornosti ministra za pravosodje Marjana Dikaučiča in ga podprla.

V Zagorju protest v podporo dijakom, ki zavračajo nošenje mask v razredu

01. 10. 2021 11.34

V srednji šoli v Zagorju ob Savi so se dijaki uprli ukrepu nošenja mask, sprožili upravni spor, upravnemu sodišču pa so, kot so zapisali na družbenem omrežju, predlagali začasno uredbo. Dijakom, ki so pred dnevi celo prekinili izvajanje pouka, je podporo na protestu pred šolo izrazilo okrog 200 občanov, spremljali pa so jih tudi pripadniki posebne policijske enote.

Katere knjige smo si najpogosteje izposodili in kakšna je bralna pismenost naših otrok?

12. 09. 2021 17.49

Za nami je dolgo poletje, ko Slovenci zaradi več prostega časa običajno večkrat vzamemo v roke knjigo. Podatkov, iz katerih bi lahko sklepali, kako je epidemija vplivala na naše bralne navade, še ni. Ob začetku nacionalnega meseca skupnega branja pa smo preverili, kakšna je bralna pismenost naših šolarjev in katere knjige so v Sloveniji največkrat izposojene.

Za Dikaučiča interpelacija sestavni del politike, Kustečeva bo nanjo odgovorila v DZ

07. 09. 2021 18.52

Minister za pravosodje Marjan Dikaučič je v odzivu na vloženo interpelacijo zapisal, da jo razume in sprejema kot sestavni del politike. "Nenazadnje bo to tudi priložnost, da pokažemo, kaj delamo na ministrstvu tudi v luči zavez iz koalicijske pogodbe in kje so prioritete našega dela," je sporočil. Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec pa bo "na vsebino interpelacije, skladno z vsemi postopki, odgovorila v državnem zboru," so sporočili z ministrstva.

Opozicija vložila interpelacijo zoper Dikaučiča in Kustečevo

07. 09. 2021 13.01

Kot je v izjavi po sestanku predsednikov in vodij opozicijskih poslanskih skupin napovedal Marjan Šarec, je opozicija že vložila interpelacijo zoper ministra za pravosodje Marjana Dikaučiča ter tudi zoper šolsko ministrico Simono Kustec. LMŠ ob vložitvi interpelacije zoper Dikaučiča navaja tri očitke, že druga letošnja interpelacija Kustečeve pa obsega sedem točk. Očitajo ji tudi kaos pred začetkom novega šolskega leta.

Opozicijo naklonjenost še eni univerzi čudi: Jo sploh potrebujemo?

25. 08. 2021 09.19

Odbor Vlade RS za državno ureditev in javne zadeve je obravnaval predlog sklepa o nameri za ustanovitev javnega visokošolskega zavoda – univerze v Novem mestu, kmalu naj bi ga sprejela še vlada. Kot pravijo na ministrstvu za izobraževanje, gre sicer v tej fazi šele za pobudo, ki jo mora obravnavati še posebna komisija. A kakšen bi sploh bil namen še četrte javne univerze, zakaj jo rabimo? Je Slovenija dovolj velika za štiri tovrstne javne zavode, kako je z zanimanjem za študij? Opozicija medtem zagovarja obstoječi znanstveno-raziskovalni sistem javnih univerz in institutov, pred ustanavljanjem novih bi najprej okrepili te. Če pa je nova univerza način, da bi se posamezniki in zasebni visokošolski zavodi blizu SDS dokopali do javnega denarja, to zagotovo ni v javnem interesu, še poudarjajo.

Okrožnica šolam in vrtcem: Odklonitev testiranja je kršitev delovnega razmerja

24. 08. 2021 21.01

Šole in vrtci so prejele okrožnico, kako morajo ravnatelji ukrepati v primeru, da se zaposleni ne bodo držali pogoja PCT. Iz okrožnice je razvidno, da neupravičena odklonitev testiranja predstavlja kršitev obveznosti iz delovnega razmerja in bo delodajalec v skrajnem primeru lahko kršitelje odpustil.

Za starše, ki pripeljejo otroka v vrtec ali razrede prve triade, pogoj PCT ne velja

23. 08. 2021 11.03

Vlada RS je na dopisni seji odločila, da za starše in druge osebe, ki pripeljejo ali odpeljejo otroka v vrtec, v prve tri razrede osnovne šole, v osnovno šolo s prilagojenim programom ali v zavod za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami, izjemoma ne velja pogoj PCT. Obvezno pa je nošenje zaščitne maske in upoštevanje vseh drugih preventivnih ukrepov. Za vse druge prihode staršev v vrtec ali šolo (na primer ob uvajanju otroka - novinca v vrtec, na pogovorne urice in roditeljske sestanke) pa vselej velja tudi pogoj PCT.

Skupnost vrtcev: Preverjanje pogoja PCT pri starših za vrtce nemogoče

23. 08. 2021 16.54

Današnji prihod otrok v vrtec je po informacijah predsednice skupnosti vrtcev Janje Bogataj povsod potekal enako kot v petek. "Odlok, ki smo ga ravnatelji prejeli v okviru okrožnice v petek popoldan, narekuje drugače, a je treba zelo jasno povedati, da ravnatelji ne bomo zmogli na vratih pri starših preverjati izpolnjevanja pogoja PCT," dodaja.