Interpelacijo zoper pravosodnega ministra Marjana Dikaučiča so v državni zbor danes vložile opozicijske poslanske skupine LMŠ, SD, Levica, SAB in NeP. Med drugim Dikaučiču očitajo ponovitev razpisa za izbiro dveh evropskih delegiranih tožilcev in tudi povsem nedopustno odlašanje vlade pri imenovanju državnih tožilcev. Tretji interpelacijski očitek zoper ministra Dikaučiča je povezan s predlogom novele zakona o nalezljivih boleznih.
Ob vloženi interpelaciji je Dikaučič v odzivu zapisal, da je interpelacija prišla v zahtevnem času, niti v treh mesecih po njegovem imenovanju, a da jo razume in sprejema kot sestavni del politike. "V tem trenutku lahko rečem le, da vem, kaj je moja dolžnost, in da si skupaj s sodelavci prizadevamo za čim boljše pogoje delovanja pravosodnih organov in čim bolj učinkovit in pravičen postopek za vse," je dodal.
Prav tako so omenjene stranke danes vložile tudi interpelacijo zoper ministrico za izobraževanje, znanost in šport Simono Kustec, ki ji med drugim očitajo nesposobnost in kaos pred začetkom letošnjega šolskega leta. V šolah namreč do zadnjega tedna pred začetkom pouka niso imeli jasnih navodil, kako bo šolsko leto potekalo v luči epidemije covida-19, so danes predstavili vlagatelji interpelacij.
To je že druga interpelacija v mandatu šolske ministrice. Na ministrstvu za izobraževanje so sredi avgusta v odzivu na napovedano interpelacijo navedli, da interpelacije ne morejo komentirati, dokler ni vložena, zdaj pa so dejali, da bo Kustečeva "na vsebino interpelacije, skladno z vsemi postopki, odgovorila v državnem zboru".
So pa na MIZŠ že avgusta poudarili, da priprave na začetek novega šolskega leta potekajo aktivno, pa tudi, da bistvenih novosti pri pedagoškem delu ne bo, bo pa novost pogoj PCT. Opozicija sicer Kustečevi med drugim očita prav nesposobnost in kaos pred začetkom letošnjega šolskega leta. V šolah namreč do zadnjega tedna pred začetkom pouka niso imeli jasnih navodil, kako bo šolsko leto potekalo v luči epidemije. Po besedah vodje poslanske skupine Levice Mateja Tašnerja Vatovca je Kustečeva opustila vsakršno odgovornost svojega ministrovanja in dokazala, da ji ni mar za šolsko področje, ki naj bi ga pokrivala.
Interpelacijo so vložili tudi zaradi podcenjujočega, izključujočega in ignorantskega odnosa do strokovne in zainteresirane javnosti, šolskih sindikatov in civilne družbe ter nesposobnosti usklajevanja epidemioloških ukrepov v sistemu vzgoje in izobraževanja. Prav tako ji očitajo tudi ponižujoč in nestrokoven odnos do znanstvenoraziskovalne dejavnosti, zapostavljanje družbenih interesov na področju visokega šolstva in uničevanje internacionalizacije.
Na seznamu očitkov so še zanemarjanje športa, športnikov in športnih organizacij, neobčutljivost za duševno in telesno zdravje otrok in mladine ter ukinitev Šole za ravnatelje. "S to interpelacijo ji bomo še enkrat dokazali, da njeno delo ni nezadostno, ampak da ga ni in da je absolutno neprimerna za položaj ministrice za izobraževanje," je sklenil Vatovec.
Perič meni, da opozicija nima dovolj glasov, da bi interpelaciji uspeli
Vodja poslanske skupine SMC, iz vrst katere prihajata tako Dikaučič kot Kustečeva, Gregor Perič je v odzivu na vloženi interpelaciji zavrnil očitke obeh interpelacij. Potezo opozicije, da vloži interpelacijo, sicer obžaluje: "Verjamem, da bi se dalo vso to energijo in čas porabiti bolj konstruktivno." Bosta pa po njegovi oceni ministra z interpelacijama dobila priložnosti, da predstavita rezultate svojega dela.
Perič opoziciji očita, da je interpelacijo zoper Kustečevo napovedala v zanjo najbolj neugodnem trenutku, ko je bila bolniško odsotna. "Mislim, da je slovenska javnost dobro obveščena, da je zbolela za covidom-19," je povedal Perič, ki se mu zdi očitana odsotnost ministrice v zadnjih tednih logična.
Čeprav interpelacije zoper Dikaučiča Perič še ni prebral, se mu očitki ne zdijo novi. "O teh stvareh smo se pogovarjali že na zaslišanju ministra, tako da ni nobene nove okoliščine. Namesto, da bi vložili eno interpelacijo, so rekli, pa dajmo dve, če smo že pri tem," je potezo opozicije ocenil Perič.
Proti omenjenima ministroma po Peričevem mnenju že nekaj časa poteka kampanja, vložitev interpelacij pa je logična posledica tega. Predvideva, da bo opozicija v prihodnosti vložila tudi interpelacije zoper ministre iz kvote SDS in NSi. "Sedaj so se naučili, da se je bolje lotiti najprej enega, potem iti k drugemu in potem k tretjemu. In verjetno bo strategija v prihodnje taka," je potezo opozicije ocenil vodja poslancev SMC.
Zadostnega števila glasov, da bi interpelaciji uspeli, vlagatelji po Peričevem mnenju nimajo, kar se je po njegovih besedah že izkazalo v preteklosti. "Če bi glasove imeli, bi vložili konstruktivno nezaupnico, ampak od tega so še zelo daleč," meni.
V SDS so pojasnili, da se bodo na očitke interpelacij odzvali, ko bodo preučili oba dokumenta. NSi se na interpelaciji zaenkrat še ni odzvala.
Da z vsebino interpelacij še ni seznanjen in je zato ne more komentirati, je potrdil tudi predsednik opozicijske SNS in vodja poslanske skupine Zmago Jelinčič Plemeniti. "Trenutno ni čas za politične igrice KUL in rušenje vlade, saj so pred nami zahtevni časi. Epidemiološka slika v državi je vse slabša, grozi nam nov migrantski val in Slovenija potrebuje močno in stabilno državo," je navedel Jelinčič. Zato je po njegovem mnenju nujno v ospredje postaviti dobrobit državljanov, ne pa nabiranje političnih točk.
Jelinčič še ocenjuje, da razlog za interpelacije ni slabo delo ministrov, pač pa težnja po oblasti "KUL in njihovih stricev iz ozadja".
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.