Slovenija

Opozicijo naklonjenost še eni univerzi čudi: Jo sploh potrebujemo?

Novo mesto / Ljubljana, 25. 08. 2021 09.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Nuša Stegnar, Tina Švajger, Katarina Matejčič, T.H.
Komentarji
216

Odbor Vlade RS za državno ureditev in javne zadeve je obravnaval predlog sklepa o nameri za ustanovitev javnega visokošolskega zavoda – univerze v Novem mestu, kmalu naj bi ga sprejela še vlada. Kot pravijo na ministrstvu za izobraževanje, gre sicer v tej fazi šele za pobudo, ki jo mora obravnavati še posebna komisija. A kakšen bi sploh bil namen še četrte javne univerze, zakaj jo rabimo? Je Slovenija dovolj velika za štiri tovrstne javne zavode, kako je z zanimanjem za študij? Opozicija medtem zagovarja obstoječi znanstveno-raziskovalni sistem javnih univerz in institutov, pred ustanavljanjem novih bi najprej okrepili te. Če pa je nova univerza način, da bi se posamezniki in zasebni visokošolski zavodi blizu SDS dokopali do javnega denarja, to zagotovo ni v javnem interesu, še poudarjajo.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Pobuda za četrto univerzo
    02:21
    Iz 24UR: Pobuda za četrto univerzo
  • Opozicijo naklonjenost še eni univerzi čudi: Jo sploh potrebujemo?
    00:52
    Opozicijo naklonjenost še eni univerzi čudi: Jo sploh potrebujemo?

Kot smo poročali že v ponedeljek, vladajoča koalicija predlaga ustanovitev nove, že četrte javne univerze. Sedež bi imela na Dolenjskem, v Novem mestu, tudi njeno delovanje bi bilo usmerjeno predvsem v razvoj Jugovzhodne Slovenije.

"V tej fazi gre komaj za pobudo – pobudo treh fakultet, da bi se pristopilo k analizi, ali je to smiselno," pojasnjuje državni sekretar na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport RS (MIZŠ) Mitja Slavinec. Kot dodaja, tako še ne gre za vladni sklep, ki bi ustanavljal četrto univerzo, temveč je postopek takšen, da mora vlada sprejeti to pobudo, na osnovi katere se potem ustanovi komisijo. "Ta je sestavljena iz predlagateljev (to so tri fakultete, ki so že na tem področju), in pa potem lokalne skupnosti, gospodarstva – skratka vsi deležniki, ki so tako ali drugače povezani s to pobudo."

"Seznanitev vlade s pobudo je pogoj, da se sploh lahko nadaljnji postopki v tej smeri začnejo," pravi državni sekretar na MIZŠ Slavinec.

Slavinec še poudarja, da samo ta ideja za seboj ne bo potegnila nobenih stroškov iz državnega proračuna. Na vprašanje, kako dolgo pa bi potem komisija lahko o tem odločala, pa državni sekretar odgovarja, da si gotovo vsi pobudniki želijo, da se stvari premaknejo čim prej. "Kako komisija deluje, pa je odvisno od nje. Najlažje je pogledati, kako so druge dosedanje univerze nastajale in to je verjetno tisti časovni okvir, ki nam da verjetno najboljšo interpretacijo."

Na MIZŠ pravijo, da gre v tej fazi šele za pobudo.
Na MIZŠ pravijo, da gre v tej fazi šele za pobudo. FOTO: Thinkstock

'Večje število programov ne bo prineslo tudi večjega zanimanja za študij'

Za komentar na namero vlade o ustanovitvi še enega univerzitetnega javnega zavoda, smo prosili največjo tovrstno ustanovo v državi – Univerzo v Ljubljani (UL). Menijo, da je Slovenija dovolj velik prostor za še eno univerzo, je ta sploh potrebna? Da se ljubljanska univerza ne boji konkurence, so uvodoma zatrdili. "Upamo pa, da bodo pri obravnavi vloge upoštevani vsi merodajni kriteriji za določitev statusa javne univerze v smislu zagotavljanja visoke kakovosti in potreb naše družbe po dodatnih študijskih programih, ki bodo financirani z javnimi sredstvi," so zapisali v odgovor.

Iz gradiva MIZŠ je sicer razvidno, da bi na univerzi v Novem mestu prevladovali naravoslovni programi. Kako pa je z zasedenostjo naravoslovnih programov na Univerzi v Ljubljani? In ali menijo, da bo z novo univerzo tudi več povpraševanja oziroma zanimanja za naravoslovne programe? Pritrdili so, da med bodočimi študenti prevladuje interes za družboslovne in humanistične programe, čeprav je v zadnjih letih zaradi visoke zaposljivosti naravoslovnih, tehničnih diplomantov ter promocije naravoslovnih, tehničnih študijev večje zanimanje za ti dve področji. "Večje število programov ne bo prineslo tudi večjega zanimanja za študij, saj naravoslovje in tehnika zahtevata specifična znanja, kot so matematika, fizika, kemija …, ki mladim pogosto povzročajo težave že na nižji stopnji izobraževanja," izpostavljajo. Tudi če se dijaki vpišejo na naravoslovne, tehnične študijske programe zaradi prostih vpisnih mest, pa – tako na UL – sledi v prvem letniku velik osip. "Pomembno je, da so programi kakovostni in da se mladi vpišejo nanje zaradi interesa, le tako bomo dobili kakovostne diplomantke, diplomante," zaključujejo.

'Z razvojem regije pride do potrebe po ustreznem izobraževanju'

"Z razvojem posamezne regije je naravno, da pride tudi do potrebe po ustrezni ponudbi visokošolskega izobraževanja," pa so nam odgovorili z Univerze na Primorskem in spomnili, da je bilo tako tudi v primeru njihovega ustanavljanja pred 20 leti. 

"Ustanovitev te univerze pa takrat ne bi bila mogoča in ne bi postala nacionalni strateški cilj, če ne bi izkazovali ustreznega znanstveno-raziskovalnega potenciala, izredno močne podpore občin in gospodarstva v regiji ter ustrezne podpore drugih dveh javnih univerz," so pojasnili v primorski izobrraževalni ustanovi, kjer naravoslovno-tehniške študijske programe ponujata dve od šestih fakultet, vpis na te programe pa se iz leta v leto povečuje. Dodajajo, da danes za ustrezno presojo kakovosti v postopku ustanavljanja novih visokošolskih zavodov odgovornost odnosi Nacionalna agencija RS za kakovost v visokem šolstvu (Nakvis).

Je Slovenija dovolj velika za še eno univerzo? Jo sploh potrebuje?
Je Slovenija dovolj velika za še eno univerzo? Jo sploh potrebuje? FOTO: Miro Majcen

Za mnenje glede ustanovitve univerze s sedežem v Novem mestu smo zaprosili tudi člane Odbora DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino. 

LMŠ za krepitev obstoječih univerz, SD bi o ustanovitvi še enkrat premislila, SAB se sprašuje, ali jo Slovenija sploh potrebuje

"Nenadna naklonjenost ustanovitvi še ene univerze nas čudi, saj še nismo slišali trdnih argumentov in odgovorov, zakaj potrebujemo to univerzo. LMŠ zagovarja obstoječi znanstveno-raziskovalni sistem javnih univerz in institutov, ki ga je treba okrepiti in mu omogočiti boljše pogoje dela. Doseganje razvojnih ciljev Slovenije bo mogoče le z združevanjem vseh potencialov, ne pa z nadaljnjo drobitvijo. To ne nazadnje izhaja tudi iz Nacionalne strategije visokega šolstva 20212030, ki je v obravnavi," so navedli v največji opozicijski stranki.

Nacionalni program visokega šolstva 20212030 predvideva:

Omogočanje brezplačnega študija vsem na vseh treh stopnjah. Visokošolski sistem bodo še naprej sestavljale javne univerze, javni samostojni visokošolski zavodi in zasebni visokošolski zavodi. Jedro visokošolskega sistema bodo javne univerze in javni samostojni visokošolski zavodi, ki so financirani s strani države. Javno mrežo visokošolskih zavodov bodo dopolnjevali zasebni visokošolski zavodi, ki bodo izvajali koncesionirane in nekoncesionirane študijske programe in znanstvenoraziskovalno oziroma umetniško dejavnost z namenom čim večjega zagotavljanja podpore razvojnim ciljem uravnoteženega razvoja na lokalni in nacionalni ravni. Tako zastavljen visokošolski sistem bo omogočal brezplačni študij vsem državljanom EU, na vseh treh stopnjah študija ne glede na socialni položaj, spol, spolno usmerjenost, starost, politično ali drugo prepričanje, versko, etnično ali narodno pripadnost, družinsko obliko, invalidnost ali katerokoli drugo osebno okoliščino posameznice ali posameznika.

"Naj dodamo, da imamo torej jedro javnih univerz, ki jih dopolnjujejo koncesionarji. Zato se sprašujemo, kaj še je treba dopolnjevati, česa trenutni sistem ne omogoča, čemu potrebe po novi univerzi, kakšen je raziskovalni potencial nove univerze in predvsem, kakšne bodo finančne posledice te ustanovitve? Nova univerza se v nobenem primeru ne sme zajedati v obstoječa sredstva, ki so namenjena javnim univerzam," so prepričani.

Pogrešajo tudi prepričljivo analitiko o potencialih študijskih programov, dosedanjem vpisu, razvojnih načrtih univerze, zanima jih stališče Rektorske konference. "V LMŠ pričakujemo in zahtevamo široko javno razpravo, pred kakršnim koli korakom k novi univerzi. Vlada in država bi morala najprej poskrbeti za ohranjanje in kakovost že obstoječih – in nemalokrat finančno podhranjenih – javnih univerz."

Odgovore so 24ur.com posredovali tudi iz poslanske skupine Socialnih demokratov. Prepričani so, da ustanovitve nove javne univerze ne smejo voditi politični, strankarski ali lokalni interesi, temveč cilj krepitve kakovostnega javnega visokega šolstva v Sloveniji. "Glede na to, da imamo v našem prostoru že tako veliko število akreditiranih visokošolskih programov, je tudi v tem oziru treba dobro premisliti, ali bi ustanovitev nove javne univerze dejansko pripomogla k boljši realizaciji, ne samo gospodarskih, temveč širših družbenih interesov za celotno nacionalno raven, ne samo na posamičnem območju," so navedli.

Tudi v stranki SAB zagovarjajo močno in kakovostno javno šolstvo. "Zato na njegovo ošibitev ne bomo nikoli pristali," so jasni. "Ob ugibanjih o novi, še četrti javni univerzi, se poraja dvom, ali Slovenija glede na svojo velikost in število prebivalcev to sploh potrebuje, in ali visokošolski zavodi za oblikovanje nove univerze izpolnjujejo zahtevane pogoje. Če je univerza s sedežem v Novem mestu način, da bi se posamezniki in zasebni visokošolski zavodi, blizu največje koalicijske stranke, dokopali do javnega denarja, to zagotovo ni v javnem interesu," še poudarjajo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (216)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

son?ek11
29. 08. 2021 12.07
+3
Pa sploh imamo toliko študentov???? V NM je že univerza!!! Očitno ni važno, če jo kdo obiskuje, glavno je, da te privatne šole v celoti financira drzava,torej se lastnikom teh šol izplača 😱😱😱😱😱
awontuwej
25. 08. 2021 19.27
+6
Nas pa čudi naklonjenost opozicije h komunikaciji z Janšo v rokavicah...
disorderliness
25. 08. 2021 19.25
+4
No. Sicer ne vem, kako potrebna bi bila univerza v Novem mestu, vsaj eno sigurno potrebujemo ob dejstvu, da lahko ostale tri ukinemo.
Ana Sols
25. 08. 2021 19.59
+4
lojze3
25. 08. 2021 19.12
-3
Se bojijo da se bojo najemnine za kletne študentske sobe strmo padle
marker1
25. 08. 2021 18.44
-1
Še malo statistike. Od vseh vpisanih študentov jih 35% ne konča študija. To je zelo veliko. Odrasli ga končajo, ker je plačljiv. Če nekaj plačaš, pričakuješ uspešno zaključen študij. V levih strankah je narejena večina magisterijev ob delu. Tudi Nemec.
marker1
25. 08. 2021 18.38
-1
Če bi univerzo predlagala levica, nihče z leve ne bi nič spraševal o njeni nujnosti.
vicente
25. 08. 2021 18.24
+4
fakulteto v vsako vas majke mi novo mesto je 30 min iz ljubljane javni prevoz in hitre vlake
disorderliness
25. 08. 2021 18.55
-2
Ne boš verjel: Ljubljana je 30 min iz Novega mesta.
biggbrader
25. 08. 2021 18.20
-1
Opozicijo skrbi, ker je že vse diplome pokupila.
Lutra Lutra 1
25. 08. 2021 17.59
+5
Univerzo v vsako slovensko vas! Kmetijstvo se mora razvijati.
setisfekšn
25. 08. 2021 17.57
+2
Ja jane je tam doma kaj je z vami
Jst !
25. 08. 2021 17.10
+10
Na dolenjskem je eden večjih gospodarskih "bazenov", ki potrebujejo strokovnjake tehnične stroke. Ne potrebujemo pa filofaksa in podobnih visokošolskih izobraževanj, ker je tega že sedaj preveč .
bema1201
25. 08. 2021 16.46
+3
Opozicija bi seveda podprla ustanovitev in ponovno oživitev kumrovške šole, iz tam so v glavnem prišli kadri katerih nasledniki danes delajo zdraho v Sloveniji.
disorderliness
25. 08. 2021 18.59
Je tako. Vsaj dva oddelka sta trenutno na položajih v trenutni vladi.
mustangxy1
25. 08. 2021 16.39
+6
Če se mal pohecam…vse šole zapret saj tisti, ki so si nagrabili denar ga niso zaslužili z znanjem iz šole…kar se tiče univerze 🤔..sej ni treba no…dolenjska in bela krajina pa res nerabita nič…tudi vlake lahko ukinete..vožnja 3 ure iz Metlike do Ljubljane..tudi AC ne potrebujemo…tudi normalno cestno povezavo čez Gorjance za Novo mesto ne, kjer se valijo kolone tovornih vozil čez….da ne naštevam kako je z gnečo čez center mesta, ki čakajo za prehod meje,….tudi delovnih mest ne potrebujemo…Samo položnice za davkarijo potrebujemo in bomo vsi tiho in srečni živeli naprej na sončni strani Gorjancev …jao, jao ZLOVENIJA…škoda 🤷‍♂️
Spacapal
25. 08. 2021 19.15
+0
Mustangxy1 tak domet levaki nimajo, sam pol ure iz NM do LJ, kaj ti pišeš🤣🤣🤣🤣🤣, res se nc ne rab, Mesec itak orav da je skoda dnarja za ceste🤣🤣🤣🤣🤣 pac ne vejo kaj govorijo.... Alenčica ima baje sumljivi diplomo, Marjan???? be rabmo komentirat, Lukec, bi po njegovih izjavah sklepala da he kupljena diploma....pač domet KULa
elektroncek
25. 08. 2021 16.28
+2
ja itaq opozicija ma rada zabite in neumne ljudi ..to se vidi na dnevni bazi .. naprimer danes nemec ...31.4 pa take neumnosti .. zato pa ne podpirajo univerze...pa npr šarec in njegovi zajci v gozdu ...puljenje ciprese ipd ...
tovarišinajuriš
25. 08. 2021 16.24
+4
...toliko šol,pa še vedno 25 % nepismenih...kot pravi star slovenski pregovor - tele ostane tele,pa če ga k volovskim jaslim privežeš...
Ana Sols
26. 08. 2021 10.17
+1
TEHNOVED
25. 08. 2021 16.17
+2
Za LEVAKE so dovolj samo DELAVCI IN KMETJE!
flojdi
25. 08. 2021 16.27
+3
flojdi
25. 08. 2021 16.30
+2
Banion
25. 08. 2021 16.13
+5
a še ni dovolj univerzitetno izobražemih natakarjev in natakeric? Samo prašam
Ajlina
25. 08. 2021 16.01
+4
Kdo bi si mislil, da se bom kdaj strinjala s SAB ali SD.
flojdi
25. 08. 2021 15.32
+4
. dokler ljudje s končanimi fakultetami doma ne dobijo primernega dela , in gredo delat ali v tujino ali na hudo manj zahtevno" delo , toliko časa nove UNI verze pač " ne bi trebalo" ; al kak
flojdi
25. 08. 2021 15.41
+4
. naj pa dodam , da so časi : uči se , da nowš delowc MIMO. poznam jih kar nekaj , ki so končali en fax, ali tudi Več jih , pa danes hodijo na POKLICNE šole ( pri 4o+letih)
flojdi
25. 08. 2021 15.44
+4
.in to z veseljem. ker npr enim so starši tupili , da Morajo biti dohtarji" ; sami so pa vedeli , da jim to NI ne Prihodnost , in tudi , ali , ne , Sposobnost
MOFO
25. 08. 2021 15.21
+8
Če smo realni, je za opozicijo dovolj FDV. 🙄