Visokošolski sindikat Slovenije je vladi in pristojnim ministrstvom poslal zahtevo za dopolnitve kolektivne pogodbe za dejavnost vzgoje in izobraževanja in kolektivne pogodbe za javni sektor s pogajalskim predlogom Aneksa h KPVIZ.
Po njihovi oceni so dopolnitve nujno potrebne za odpravo plačnih nesorazmerij, ki nastajajo z aktualnim dvigom plač zdravnikov in zobozdravnikov. Zahtevajo dvig plač vseh skupin zaposlenih v visokem šolstvu za šest plačnih razredov.
Kot so še dodali, so dopolnitve nujno potrebne tudi za ureditev mednarodno primerljivih pogojev dela v visokem šolstvu, zlasti financiranja stroškov sobotnega dela in individualnih stroškov za raziskovalno delo. "Zahtevamo tudi natančnejšo ureditev normativov, da se dokončno onemogoči nezakonito varčevalno prakso na nekaterih fakultetah in akademijah, kjer morajo zaposleni za osnovno plačo predavati celo 12 namesto zakonsko predpisanih 6 ur tedensko."
Vlada bi morala po mnenju sindikata visokošolskim zavodom zagotoviti dodatna proračunska sredstva za povečane stroške dela, ki bodo nastali z dvigom plač in uveljavitvijo ostalih pravic z zahtevanim aneksom.
Spomnili so, da so v preteklosti že večkrat podali predloge resornemu ministrstvu za ureditev pogojev dela glede na specifike visokega šolstva, vendar je, kot trdijo, MIZŠ kršil pogodbene roke za odgovor in začetek pogajanj. "Sindikat ima dovolj prelomljenih obljub," so jasni.
Če se pogajanja o dopolnitvah KPVIZ ne bodo začela v 30 dneh, ali če se ne bodo končala zadovoljivo v razumnem roku, bo sindikat organiziral stavko zaposlenih na univerzah. "Standard učinkovitega socialnega dialoga, ki ga pričakujemo, je Vlada RS pravkar postavila na pogajanjih o dvigih plač zdravnikov in zobozdravnikov."
Organi sindikata so po besedah predsednika Gorazda Kovačiča že pričeli organizacijske priprave na stavko, če bo ta tudi potrebna.
Spomnimo. Ministrstvo za zdravje naj bi s sindikati, ki zastopajo zdravnike in zobozdravnike, po poročanju medijev sklenilo dogovor o dvigu plač. Temelj za dvig zdravniških plač je deseti interventni zakon, ki je najvišji plačni razred zgolj za zdravnike in zobozdravnike s 57. dvignil na 63. plačni razred. Fides naj bi ob tem zahteval tudi izstop zdravnikov in enotnega plačnega sistema v javnem sektorju.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.