matevž krivic

Ustavno sodišče ima novega sodnika: Svetlič dobil 46 glasov

10. 11. 2021 06.12

Rok Svetlič je kljub številnim spornim spodrsljajem, o katerih smo pisali, postal ustavni sodnik. V državnem zboru so ga potrdili s 46 glasovi. Podpora Svetliču je postala negotova predvsem zaradi očitkov, da za ustavnega sodnika nima potrebnih kvalifikacij, da ima neprimerna stališča glede ravnanja z migranti na mejah, poročali smo tudi o njegovem sodelovanju v glasbeni skupini Žabjak bend, ki v albumu z naslovom Aristokrat med drugim podaja rasistične in šovinistične opazke, homoseksualnost pa izpostavlja kot bolezen. Nekdanji ustavni sodnik Matevž Krivic je opozoril, da Svetlič ne izpolnjuje niti temeljnega ustavnega pogoja za ustavnega sodnika, saj mora biti ta pravni strokovnjak.

Matevž Krivic: Svetlič ne izpolnjuje niti temeljnega ustavnega pogoja za ustavnega sodnika

08. 11. 2021 15.13

Najprej domnevna izjava o streljanju na migrante, nato podatki o sodelovanju v glasbeni skupini Žabjak bend, čigar člani podajajo rasistične in šovinistične opazke, Svetlič pa homoseksualnost izpostavlja kot bolezen. Sedaj se je oglasil nekdanji ustavni sodnik Matevž Krivic in zapisal, da Rok Svetlič nikoli ni imel stika s pravno prakso. Krivic je dodal, da kandidat ne izpolnjuje niti temeljnega ustavnega pogoja za ustavnega sodnika, saj ta mora biti pravni strokovnjak. Neskladnost te kandidature z ustavo pa predsednika Boruta Pahorja očitno ne zanima in ne skrbi, je še navedel Krivic. "Mislim, da sem vedno narobe razumljen s strani istih oseb," pa pravi Svetlič.

Nevaren precedens? MNZ sirskega begunca zavrnil na podlagi 'tajnih dokumentov'

19. 08. 2021 12.25

Ministrstvo za notranje zadeve je sirskemu beguncu, ki v Sloveniji živi že sedem let, zavrnilo podaljšanje statusa subsidiarne zaščite. Pri odločitvi se sklicujejo na t. i. "tajne dokumente", a ti dokumenti mu niso bili nikoli predstavljeni, varnostni organi z njim niso opravili nobenega razgovora, zato ne on in ne njegov odvetnik ne poznata pravega razloga. Skupina zagovornikov pravic migrantov opozarja, da gre za evidentno zlorabo pooblastil in izjemno nevaren precedens.

Zaradi tvita o 'mafiji, ki ščiti mafijo' državni tožilec ovadil Žana Mahniča

15. 11. 2019 19.10

Poslanec SDS Žan Mahnič svoje izjave, v kateri je ustavno sodišče označil za mafijo, ne misli umakniti niti se zanjo opravičiti. Nad tem je zgrožen nekdanji ustavni sodnik Matevž Krivic, ki meni, da bi se moral Mahnič pred sodiščem zagovarjati zaradi žaljenja. Zaradi suma razžalitve pa je Mahniča ovadil državni tožilec Zvonko Fišer.

Krivic: Jakliča je zaneslo daleč stran od realnega bistva spornega vprašanja

16. 10. 2019 14.30

Nekdanji ustavni sodnik Matevž Krivic se je odzval na spor med ustavnima sodnikoma Klemnom Jakličem in Matejem Accettom. Med drugim je pozval, da "pustimo zdaj ustavnim sodnikom in njihovemu predsedniku, da naredijo vse, kar morejo in tudi morajo, da zagotovijo nadaljnje normalno delo temu za vse nas tako pomembnemu organu".

Poslanci potrdili predlog o spremembah financiranja zasebnih osnovnih šol

10. 07. 2019 07.42

Poslanci in poslanke so potrdili predlagane spremembe financiranja zasebnih osnovnih šol. Za novelo so v skladu s poprejšnjimi napovedmi glasovali v LMŠ, SD, DeSUS in SAB, pa tudi v Levici, v kateri so to, kako bodo glasovali, razkrili šele pred samim glasovanjem.

Ministrstvo: Slovenija je zavezana k spoštovanju sodb ESČP

26. 10. 2018 13.36

Skupina pravnih strokovnjakov, profesorjev ter bivših evropskih in ustavnih sodnikov je vjavnem pismu kritizirala stališče Vrhovnega sodišča do razsodbe Evropskega sodišča za človekove pravice v zadevi Pro Plus. Menijo, da gre za samovoljno ravnanje, ki nasprotuje temeljnim vrednotam evropskega ustavnega prostora in slovenski ustavi.

'Darilo SD državi' - in kdo je pri tem v resnici zaslužil

16. 04. 2018 16.00

Skupna vrednost enajstih nepremičnin na seznamu, ki so nam ga poslali iz stranke SD (lastništvo dvanajste s seznama - v Šentjurju pri Celju - še preverjamo), je po Gursovi oceni in našem seštevku 1.512.229 evrov.

Že 40 let živi v Sloveniji, zdaj pa ga čaka izgon v Irak

07. 03. 2018 19.45

Piranskemu Iračanu Razzaku Jubayerju po 40 letih bivanja v Sloveniji grozi izgon. Čeprav je v tedaj še Jugoslavijo prišel kot študent, si tu ustvaril družino in življenje, v več kot desetih poskusih ni dobil slovenskega državljanstva. Gre za birokratsko togost in nehumano ravnanje države, je prepričan ustavni pravnik Matevž Krivic, ki je prevzel njegov primer.

Izbrisanim lani za dobrih 26 milijonov evrov odškodnin, najvišja je znašala 13.050 evrov

21. 01. 2018 10.32

Do konca lanskega leta so upravne enote izbrisanim priznale za slabih 26,4 milijona evrov odškodnin, izplačale pa za 19,4 milijona evrov. Najvišja priznana odškodnina je znašala 13.050 evrov, kar je tudi največ, kar lahko dobi oseba v postopku. Močno se je povečalo število zahtevkov za določitev odškodnine na sodišču.

Ustavno sodišče: v postopkih za azil moramo istospolne partnerje šteti za družinske člane

30. 06. 2016 16.36

Istospolna partnerska razmerja morajo biti v postopkih za priznanje mednarodne zaščite enako obravnavana kot raznospolna partnerska razmerja, ugotavljajo ustavni sodniki. Zakon o mednarodni zaščiti namreč doslej med osebami, ki jih je mogoče šteti kot družinske člane prosilca, ni navajal istospolnih partnerjev.

Bomo izbrisanim podjetnikom plačevali odškodnine?

17. 04. 2015 15.22

Slovenski parlament je pred 16 leti storil napako, zaradi katere mnogi še danes trpijo. Poslanci so sprejeli zakon, kot ga ne poznajo nikjer na svetu; podjetniki so namreč morali dolgove podjetij odplačevati z osebnim premoženjem, čeprav so ustanovili družbo z omejeno odgovornostjo - torej družbo, kjer odgovarjajo le z vloženim kapitalom.

Janši bi lahko prekinili kazensko sankcijo za obdobje poslanskega mandata

07. 10. 2014 11.59

Še vedno ni dokončne odločitve glede poslanskega mandata prvaka SDS Janeza Janše. Poleg tega, da se glede Janševega mandata nič ne spremeni, prenehanja mandata in mirovanja mandata, se pojavlja še četrta možnost: začasna prekinitev kazenske sankcije.

Lahovnik: Naši volivci so fenomen

13. 07. 2014 20.17

Matej Lahovnik in Gregor Virant se strinjata, da je pred Mirom Cerarjem težka naloga, da upraviči zaupanje volivcev. Mandat bo peklenski, meni Virant. Pred Cerarjem so zelo resni izzivi, pa dodaja Lahovnik, ki je komentiral tudi slovensko volilno telo.

Rode o Janši: Sumim, da je bilo to storjeno načrtno in z določenim namenom

22. 06. 2014 09.39

"Mislim, da je to, kar se zdaj dogaja, hudo, hudo vprašljivo," je zaporno kazen Janeza Janše komentiral kardinal Franc Rode. Pravi, da težko verjame, da gre za naključje, da je bil prvak opozicije zaprt tri tedne pred volitvami.

Krivic: sodba mora pred vrhovno sodišče in tam bo padla

17. 06. 2014 15.25

V komentarju na odločitev ustavnega sodišča, ki je zavrnilo Janševo pritožbo, so trije nekdanji ustavni sodniki dejali, da se s to odločitvijo ne strinjajo. Jerovšek in Krivic menita, da bi moralo ustavno sodišče zavrniti drugostopenjsko sodbo, Ude pa si želi vsebinskega odločanja.

Šestim izbrisanim za 240.000 evrov odškodnine, notranje ministrstvo je zadovoljno

12. 03. 2014 12.16

Šest izbrisanih, ki so Slovenijo tožili zaradi izbrisa, mora država po odločitvi Evropskega sodišča za človekove pravice izplačati odškodnino za materialno škodo v višini dobrih 240.000 evrov. Notranje ministrstvo je s sodbo zadovoljno.

'Politiki so sprejeli zakon, ki je nova sramota za Slovenijo'

21. 11. 2013 20.14

Predstavniki izbrisanih napovedujejo ustavno presojo zakona o odškodninah. Na Evropskem sodišču za človekove pravice čaka 1000 tožb, sledile bodo nove, napovedujejo. Zakon je po njihovem nova sramota za Slovenijo kot pravno državo, zato pričakujejo, da za Evropo odškodninska shema ne bo ustrezna.

Krivic o obratovanju Lipe: Nov primer neusposobljenosti državne uprave

06. 08. 2013 17.44

Matevž Krivic, ki vodi postopek glede obratovanja gostišča Lipa, meni, da gre za nov primer "neusposobljenosti državne uprave". Uradnikom po njegovem mnenju delo zelo otežuje slaba, zapletena, nejasna in protislovna zakonodaja.

Bo diskoteka Lipa znova odprla vrata?

05. 08. 2013 06.40

Ljubljanska upravna enota bo v prihodnjih dneh odločila, ali bo diskoteka Lipa, pred katero so konec leta 2005 umrla tri dekleta, znova odprla svoja vrata. Občani so bili na javni obravnavi predloga ogorčeni.

Vlada potrdila: za vsak mesec izbrisa 40 evrov

25. 07. 2013 12.55

Vlada je predstavila predlog zakona, po katerem bo okoli 10.000 upravičencev do odškodnine za vsak mesec izbrisa dobilo 40 evrov. Če se s tem ne strinjajo, lahko tožijo državo in iztožijo največ do 100 evrov mesečne odškodnine.

Krivic: Razuma in morale tej vladi očitno hudo primanjkuje

27. 06. 2013 06.46

Za vsak mesec izbrisa bi posameznik dobil po 40 evrov. To je torej 10 evrov več, kot je predvideval prvi predlog za rešitev odškodnin izbrisanim. Po trenutni, najnovejši shemi bi lahko torej največja odškodnina znašala dobrih 10.000 evrov. Na predlog se je odzval Matevž Krivic.

'Po 30 evrov za mesec izbrisa? To je zame prvoaprilska šala!'

26. 05. 2013 16.25

Virant bo predstavnikom izbrisanih predstavil osnutek predloga zakona o povračilu škode, po katerem bi okoli 8000 upravičencev za vsak mesec izbrisa lahko dobilo po 30 evrov. Izbrisani so s predlogom večinoma nezadovoljni. "To je zame prvoaprilska šala," pravi aktivist Irfan Beširević.

Pahor svari pred sovražnim govorom

09. 02. 2013 16.14

V uradu predsednika republike so po petkovem dogajanju v prestolnici zapisali, da predsednik že dlje časa opozarja na skupno odgovornost za strpnost in visoko raven politične kulture. Na petkov govor Janeza Janše pa so se odzvali v Pozitivni Sloveniji.

'Med dvema možnima rešitvama je ustavno sodišče podprlo rešitev vlade'

30. 12. 2012 14.20

V Odboru za pravično in solidarno družbo protestirajo zaradi odločitve ustavnega sodišča o prepovedi referenduma. Kot menijo, je ustavno sodišče med dvema možnima rešitvama podprlo rešitev vlade, namesto da bi izbiro med obema rešitvama prepustilo ljudstvu.

Ustava, vse najboljše!

23. 12. 2012 07.18

Slovenska ustava je stara 21 let. Toliko let namreč mineva od dneva, ko jo je sprejela in razglasila takratna skupščina Republike Slovenije, z njo pa se je Slovenija tudi v pravnem smislu osamosvojila od takratna Jugoslavije.

Petrič: Na ustavno sodišče ne vpliva nihče

20. 12. 2012 14.17

Predsednik ustavnega sodišča Ernest Petrič je zagotovil, da je ustavno sodišče samostojno in nanj ne vpliva nihče, takšno pa bo ostalo tudi naprej. "Ocenili smo, da če oba referenduma dopustimo, tvegamo, da bodo močno ogrožene druge ustavne vrednote," je pojasnil.

Ustavno sodišče demontira socialno državo?

20. 12. 2012 14.57

Sindikati so ogorčeni nad odločitvijo ustavnega sodišča o protiustavnosti referendumov. Semolič meni, da je sodišče podleglo političnemu pritisku, v Sindikatu kemične, nekovinske in gumarske industrije pa so ocenili, da "nam je politika vzela državo" in da je čas, da si jo "vzamemo nazaj".

Znani intelektualci: Znova je nastopil čas za upor

20. 12. 2012 13.44

Znani intelektualci, ki so se združili v Odbor za pravično in solidarno družbo, zahtevajo takojšen odstop vlade. Pravijo, da je po 25 letih, ko je civilna družba zahtevala osamosvojitev, znova nastopil čas za upor.

Pobudniki proti Teš 6 lahko neveljavne podpise preverijo

30. 07. 2012 16.34

Virant je pobudnikom referenduma o Teš 6 izročil podpise, ki jih je notranje ministrstvo označilo za neveljavne. Zdaj lahko preverijo, zakaj naj bi bili neveljavni. Prepričani so, da bo vseeno ugotovljenih dovolj podpisov.