Po najnovejšem osnutku predloga zakona o povračilu škode izbrisanim, ki ga pripravlja pristojno ministrstvo, naj bi po neuradnih informacijah upravičenci za vsak mesec izbrisa dobili po 40 evrov. Sprva je vlada predvidela po 30 evrov odškodnine na mesec. Pričakovati je, da izbrisani tudi s tem predlogom ne bodo zadovoljni.
Dolžina trajanja izbrisa bi se štela od 26. februarja 1992, ko je osebam, ki niso pridobile državljanstva, prenehalo veljati dovoljenje za stalno prebivanje, pa do dne, ko so znova pridobili dovoljenje ali državljanstvo.
Število upravičencev že v prvem osnutku ni bilo navedeno, a minister za notranje zadeve in javno upravo Gregor Virant je takrat dejal, da gre za okoli 8000 posameznikov. Po podatkih, dostopnih na spletni strani ministrstva, je bilo izbrisanih 25.671 ljudi.
Po trenutni, najnovejši shemi bi lahko torej največja odškodnina znašala dobrih 10.000 evrov, če si je na primer posameznik status uredil šele letos. Odškodnina bi bila lahko višja, če je imel izbrisani stroške z zdravljenji ali šolnino, a bo moral te stroške dokazati.
Virant je zadnji osnutek zakona v sredo predstavil vodjem koalicijskih poslanskih skupin. Ti so glede predloga po njegovih besedah načeloma usklajeni, a vsebine javnosti še ni želel razkriti. Z njo želi najprej seznaniti izbrisane. Tako jim bo besedilo predloga posredoval danes, prihodnji teden pa načrtuje tudi srečanje z njimi. V petek bodo po njegovih besedah besedilo zakonskega predloga objavili tudi na spletnem portalu e-demokracija.
Minister je v sredo medijem pojasnil le, da gredo spremembe v osnutku v smer, kot so jo predlagali predstavniki izbrisanih, a kljub temu ne verjame, da bo vsebina zakona lahko z njimi v celoti usklajena. "Čisto zadovoljni na koncu zagotovo ne bodo," je dodal in napovedal, da bo vlada predlog zakona obravnavala julija, poslanci pa bodo o njem dokončno odločali predvidoma oktobra.
Predstavniki izbrisanih in nekatere nevladne organizacije so že prvotni osnutek zakonskega predloga označili za sramoten in predlagali devetkrat višji znesek. Ob tem so tudi zahtevali, da mora zakon zagotoviti ustrezne odškodnine vsem 25.671 izbrisanim.
Krivic bo predlagal, naj zavrnejo pogovore
Na zadnje informacije, da je predlog 40 evrov, se je že odzval dolgoletni zagovornik izbrisanih Matevž Krivic. Zapisal je, da razuma in morale tej vladi očitno hudo primanjkuje. ''Zadnji Virantov, od koalicijskih partnerjev podprti predlog zakona o odškodninah za izbrisane je – že po prvih Virantovih izjavah sodeč – očitno še vedno popolnoma neresen, do izbrisanih in do ESČP žaljiv, do državne blagajne in davkoplačevalcev pa skrajno neodgovoren,'' je sporočil.
Dodal je, da če Slovenija tudi po 21 letih ni pripravljena popraviti krivice, potem naj o tem odloči Strasbourg. Krivic je še poudaril, da ni potreben takojšen popravek, ampak v skladu z ekonomskimi možnostmi. Organizacijam, ki zastopajo interese izbrisanih, bo zato predlagal, naj vsak nadaljnji pogovor na izhodiščih tega zakona kategorično zavrnejo.
KOMENTARJI (99)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.