Ustavno sodišče si je v zadnjih 21 letih zagotovilo ugled in spoštovanje tudi tistih, ki se z njegovimi odločitvami niso strinjali, je na slovesnosti ob dnevu ustavnosti dejal predsednik ustavnega sodišča Ernest Petrič. Zagotovil je, da je ustavno sodišče samostojno in nanj ne vpliva nihče, takšno pa bo ostalo tudi naprej. Kot je znano, je včerajšnjo odločitev, da bi bila referenduma o državnem holdingu in slabi banki protiustavna, Sindikat kemične, nekovinske in gumarske industrije Slovenije označil za politično.
Na US romajo kritična in tudi žaljiva sporočila
Da ustavno sodišče uživa ugled, se zdi Petriču še posebej pomembno v zadnjem času, ko po telefonu, elektronski pošti in na druge načine prejema kritična in včasih tudi žaljiva sporočila. Z odločitvami ustavnega sodišča se po njegovih besedah nikoli ne bodo vsi strinjali, zato še posebej ceni odziv pobudnikov referenduma o zakonu o slabi banki, ki so v odzivu na odločitev ustavnih sodnikov dejali, da se z njo ne strinjajo, jo pa spoštujejo. Ne razume pa Petrič pavšalnih ocen o delu sodišča. "Te nekaj povedo o njihovih avtorjih," je dejal.
Spet je opozoril na kronično preobremenjenost, s katero se srečuje sodišče, in izrazil željo, da bi bile v DZ sprejete ustrezne ustavne spremembe, ki bi razbremenile ustavno sodišče. Opozoril je, da tudi ustavno sodišče nosi posledice krize. To se kaže v zmanjšanju stroškov tudi za plače. Kljub temu Petrič ocenjuje, da imamo kot družba možnost, da uspešno izidemo iz krize, vendar le pod pogojem, da delujemo skupaj, pri čemer ne gre za to, kdo bo zmagovalec in kdo poraženec. "Zmagovalci bomo vsi ali pa bomo vsi poraženci," je dejal in dodal, da nam v primeru razdvojenosti preti zastoj.
V Avstriji popolnoma normalno, da ustavno sodišče odloča o dopustnosti referendumov
Kot slavnostni govornik na slovesnosti je nastopil predsednik avstrijskega ustavnega sodišča Gerhart Holzinger in poudaril, da je naloga ustavnega sodišča zagotavljati spoštovanje ustave, "zato je narobe, če pristojnost ustavnega sodišča, da presoja ustavnost zakonov, obravnavamo kot poseg v demokratično načelo".
Holzinger je še dodal, da je tudi v Avstriji popolnoma normalno, da ustavno sodišče odloča o dopustnosti referendumov, tudi takšnih, kot sta bila denimo v Sloveniji referendum o zakonu o slabi banki in referendum o zakonu o Slovenskem državnem holdingu, pri tem pa se odločitve spoštuje.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.