korona zakon

Vračilo nezakonitih glob: komu, kdaj, kako?

20. 09. 2023 18.50

Poslanci so potrdili zakon o povračilu glob zaradi neustavnih covidnih odlokov. Uvedenih je bilo več kot 62.000 prekrškovnih postopkov in izrečenih za okoli 5,75 milijona evrov glob. Približno toliko je predvideno za popravilo krivic, čeprav je bilo dejansko izterjanih le za 1,77 milijona evrov glob. Na ministrstvu za pravosodje zdaj pojasnjujejo, kako do povračila glob.

Tujci rešujejo naš turizem, država pa njihovo zaposlovanje duši z birokracijo

18. 07. 2023 06.54

V obdobju covida je turizem in gostinstvo zapustilo več tisoč natakarjev, kuharjev, sobaric ... To so bili strokovni, izkušeni kadri, ki so v panogi "delali vse življenje". Odšli so, ker so dobili boljše službe z boljšimi urniki za približno enako plačo. Manko kadra hotelirji in gostinci nadomeščajo z zaposlovanjem tujcev, teh je vsako leto več. Danes tako že vsak peti turistični delavec prihaja iz tujine, vedno več jih je tudi z drugih koncev sveta – Nepala, Filipinov, Bangladeša, Gvatemale. V današnji rubriki Dejstva analiziramo, kaj bi morali storiti, da bi tuje delavce lažje privabili v Slovenijo in da bi najboljši kadri tu potem tudi ostali. Slovenija ni konkurenčna ne pri plačah ne pri nadzoru izkoriščanja, še manj pri urejanju njihove delovne dokumentacije. Na dovoljenje za prebivanje in delo tako delavci kot delodajalci lahko čakajo tri, štiri, celo pet ali šest mesecev. Zakonski rok je 30 dni.

Korona je bila 'polomija na vseh ravneh'

04. 04. 2023 18.43

V času pandemije smo pogosto gledali k sosedom in se spraševali, kako jo obvladujejo v primerjavi z nami. Avstrijsko računsko sodišče je prepričano, da je šlo tamkajšnjim oblastem skrajno slabo. Z obvladovanjem pandemije se je ukvarjalo 25 revizij tamkajšnjega računskega sodišča. Končno poročilo pa oblastem, ki so za obvladovanje pandemije porabile 47,7 milijarde evrov, nikakor ne daje pozitivne ocene.

Z ustreznimi plačami do dostojnega življenja in bivanja

23. 03. 2023 00.15

Gospodinjstvom v zadnjem času zaradi rasti cen konec meseca ostane vse manj denarja. Živeti ali bolje rečeno životariti na robu preživetja ni nikogaršnja želja.

Biden podpisal zakon o razkritju podatkov o izvoru covida-19

21. 03. 2023 07.04

Ameriški predsednik Joe Biden je tri leta po izbruhu pandemije covida-19 v ponedeljek podpisal zakon, ki njegovi vladi nalaga, da razkrije čim več doslej tajnih podatkov glede izvora novega koronavirusa, zlasti v povezavi z laboratorijem v Wuhanu. Predlog zakona je bil nedavno soglasno sprejet tako v predstavniškem domu kot v senatu.

Nedeljsko odprtje trgovin: bodo 'koronske' izjeme postale stalnica?

10. 11. 2022 16.33

Vlada je začela z obravnavo predloga novele Zakona o trgovini, s katero bi izjeme za obratovanje prodajaln ob nedeljah in praznikih, ki jih je začasno uvedel eden od protikoronskih zakonov, uveljavila kot trajne. Brez sprememb Zakona o trgovini se bo ukrep konec tega leta iztekel.

Strošek izolacije z ZZZS na delodajalca? 'Ni pravi čas za obremenitve gospodarstva'

19. 10. 2022 16.04

Delodajalske organizacije nasprotujejo predlogu Zakona o nujnih ukrepih za zajezitev širjenja in blaženja posledic nalezljive bolezni covid-19, ki strošek nadomestila za izolacijo z ZZZS prenaša na delodajalce. Kot pravijo, bodo podjetja in samostojni podjetniki s tem postavljeni pred novo tveganje, visoko poslovno negotovost ter dodatna stroškovna bremena, zakon pa potiska tudi zavarovance v slabši položaj.

'Ene politike ima dobre Golob, druge Janša. Imel bi nalogo, da med njimi vzpostavim dialog'

27. 09. 2022 06.00

Borut Pahor bi si v času predsednikovanja moral bolj prizadevati, da bi nasprotno misleči na slovenskem političnem parketu sodelovali, je prepričan Gregor Bezenšek, ki napada predsedniški stolček. V seriji predvolilnih intervjujev, ki jih pripravljamo v ekipah 24UR in 24ur.com, pravi, da potrebe po širjenju pristojnosti predsednika republike ni. Sprašuje se namreč, če lahko civilna družba premika stvari na bolje, kako da jih ne bi mogel predsednik države? Bezenšek, ki ga je slovenska javnost spoznala kot humanitarca in glasbenika, odgovarja tudi na kritiko, da se v predsedniško tekmo podaja zaradi samopromocije.

V nedeljo potrdili 478 okužb z novim koronavirusom

01. 08. 2022 11.33

Pristojni so v nedeljo opravili testov 385 PCR in 1823 hitrih antigenskih testov ter potrdili 478 okužb z novim koronavirusom, 97 manj kot v soboto. Po podatkih Ministrstva za zdravje je bilo v nedeljo zaradi covida-19 na navadnih oddelkih hospitaliziranih 86 bolnikov, na intenzivni 14 osem. Od vključno petka je umrlo 10 bolnikov s potrjeno koronavirusno okužbo. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v Sloveniji trenutno 22.694 aktivnih primerov okužbe.

Vstop v Francijo odslej mogoč brez izpolnjevanja covidnih pogojev

01. 08. 2022 10.34

Za vstop v Francijo ni treba več izpolnjevati pogojev, ki so jih v državi uvedli zaradi preprečevanja širjenja novega koronavirusa. V veljavo je namreč stopil prejšnji teden sprejeti zakon, ki s 1. avgustom ukinja covidno potrdilo in druge ukrepe, ki so bili sprejeti zaradi epidemije.

V primeru covidnih ukrepov bo pravosodna ministrica vladi gledala pod prste

31. 07. 2022 11.02

V soboto so ob 325 PCR-testih in 1955 hitrih antigenskih testih potrdili 575 okužb s koronavirusom. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v Sloveniji trenutno 22.723 aktivnih primerov okužb, kar je 26 manj kot dan prej. Ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan je medtem dejala, da bo v primeru novih omejevalnih ukrepov zaradi epidemije vladi gledala pod prste. Naklonjena je tudi ideji, da bi za abolicijo postopkov, ki so bili sproženi zoper posameznike v času covida-19, sprejeli poseben sistemski zakon.

Golob odgovornost za zmanjšanje evropskih sredstev pripisal Janševi vladi

30. 06. 2022 14.43

Slovenija bo iz mehanizma EU za okrevanje po koronski krizi prejela 1,49 milijarde evrov nepovratnih sredstev, kar je skoraj 286 milijonov evrov manj od prvotne dodelitve. Razlog za manjši znesek so ugodnejša gospodarska gibanja v letih 2020 in 2021, kot so jih predvidele prvotne ocene. Premier Robert Golob je odgovornost za manjša sredstva pripisal prejšnji vladi Janeza Janše. Vlada bo zaradi zmanjšanja nepovratnih sredstev tako zdaj prilagodila finančne vire Načrta za okrevanje in odpornost, so sporočili z Ukoma.

Zakaj Hrvatice prekinitev nosečnosti iščejo v Sloveniji?

26. 05. 2022 06.00

Ne le Mirela Čavajda, v UKC Ljubljani na leto prekinejo 15 visokih nosečnosti tujih državljank, nekaj med njimi je Hrvatic. Samo v Brežicah je letos prekinilo nosečnost 65 Hrvatic. V zadnjih letih, največ leta 2019, skoraj 300. Koliko je še nosečnic, ki jih je hrvaški zdravstveni sistem pustil na cedilu? Jasenka Grujić, ginekologinja iz Zagreba, se boji, da jih je še precej več, saj je imela nemalo pacientk v ambulanti, ki so jim zavrnili splav na Hrvaškem in jih napotili v Slovenijo.

250 mladoletnih prejelo vektorska cepiva, nadzori še v teku

20. 05. 2022 13.11

Lani je 250 mladoletnih prejelo vektorska cepiva proti covidu-19, čeprav ta za mlajše od 18 let niso registrirana. Strokovni nadzori nad temi primeri cepljenja pri zdravniški zbornici še potekajo. Ministrstvo za zdravje je ob tem prejelo 34 vlog za odškodnine zaradi zapletov po cepljenju proti covidu-19, a noben postopek še ni zaključen in nobena odškodnina še ni bila izplačana.

Rešitve strank za področje mentalnega zdravja: več kliničnih psihologov, licence in pouk brez telefona

10. 04. 2022 14.49

Desetletja je bilo področje duševnega zdravja pri nas močno zanemarjeno. Težave so se kopičile, pandemija, ki je povečala stiske, pa je dokončno razgalila nedelujoč sistem. Pomanjkanje kadra in kapacitet na eni ter veliko povečanje potreb na drugi strani pa pomeni, da si pred nastalo situacijo niti politika ne more več zatiskati oči. Ukrepi, ki so že bili sprejeti, opozarjajo številni, še zdaleč niso dovolj.

Romana Tomc in Robert Golob: Kdaj oglaševanje postane volilna kampanja?

07. 04. 2022 06.00

Romana Tomc je v predvolilnem soočenju na očitek Roberta Goloba, da se je SDS že precej pred začetkom uradne volilne kampanje začela oglaševati s plakati po državi, odgovorila, da je zakon o tem, kaj se v volilni kampanji sme in česa ne, jasen. Zakaj je torej po zadnjih parlamentarnih volitvah SDS od Računskega sodišča dobila mnenje s pridržkom?

Če boste zboleli po 20. aprilu, ne boste smeli na volišče: 'Zakon ne omogoča izjem'

29. 03. 2022 13.29

Državna volilna komisija je sporočila, da tisti, ki bodo zboleli po 20. aprilu (bodisi za covidom-19 bodisi za kakšno drugo boleznijo), ne bodo smeli na volišče. "Zakon o volitvah v državni zbor določa, da morajo volivke in volivci, ki se zaradi bolezni ne morejo zglasiti na volišču, to sporočiti okrajni volilni komisiji najpozneje tri dni pred dnem glasovanja," pojasnjujejo in dodajajo, da zakon "žal ne omogoča izjem". Volivkam in volivcem priporočajo, naj se, če imajo to možnost, udeležijo predčasnih volitev.

Golob bi sodeloval s KUL in civilno družbo, Hojs ne bi vabil Levice

28. 03. 2022 10.56

Na prvem predvolilnem soočenju na POP TV so naši gostje spregovorili o vojni v Ukrajini, prehranski in energetski krizi, epidemiji, o tem, kaj lahko pričakujemo po volitvah. Golob, ki se doslej še ni uspel soočiti z Janšo, ne verjame, da je to naključje, in upa, da se bo to kmalu zgodilo. Mesca moti, da je politika postala tak teater in "gledamo resničnostni šov". Fajonova je ostra, da je trenutna vlada ljudem odvzela dostojanstvo, Tonin miri, da v politiki ni prostora za zamere. Hojs brani izbrisani tvit o beguncih. Bratuškova opozarja, da je Slovenija zgodovinsko zadolžena. Šarec napoveduje "normalizacijo" razmer, Počivalšek pa sodelovanje z vsemi.

Skupina strokovnjakov v Avstriji bo preučila ukrep obveznega cepljenja

17. 02. 2022 17.47

V Avstriji so vzpostavili strokovno skupino, ki jo je vlada ustanovila za oceno uvedbe obveznega cepljenja proti covidu-19. Štiričlanska skupina strokovnjakov na področju medicine in prava bo preučila, ali bo lahko policija pri prebivalcih preverjala potrdila o cepljenju. Zato bodo morali tudi preveriti, ali se je učinkovitost cepiv v tem času spremenila in ali obstajajo kakšni drugi razlogi za opustitev obveznosti cepljenja.

V Avstriji od 5. marca skoraj brez ukrepov, 20. marca sproščanje tudi v Nemčiji

16. 02. 2022 14.54

V Avstriji bodo 5. marca odpravili skoraj vse covidne ukrepe, so sklenili na srečanju avstrijske vlade z glavarji posameznih avstrijskih zveznih dežel in krizne skupine za usklajevanje ukrepov (Gecko). Sproščanje je napovedala tudi Nemčija. Francoska vlada medtem razmišlja o ukinitvi nošenja mask v zaprtih prostorih. Zaradi bolj nalezljive koronavirusne različice omikron tudi iz držav, ki so doslej sledile strategiji ničelnih okužb, sicer te dni poročajo o rekordih. Med njimi sta na primer Nova Zelandija in Hongkong.

10 dni po okužbi NIJZ ozdravelim v pismu: ne zapuščajte doma in omejite stike

15. 02. 2022 11.44

Bralko, ki je bila konec januarja pozitivna na koronavirus, je teden dni pozneje v nabiralniku presenetilo pismo Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). V njem ji pristojni na sedmih straneh podajajo navodila, kako ravnati v primeru okužbe. Ko je bilo pismo dostavljeno, je bila na testu že negativna. Nekaj dni pozneje je enaka pošta čakala njenega šestletnega sina. Od okužbe je minilo deset dni. Z NIJZ so nam sporočili, da so doslej poslali že 316.862 takšnih pisem, nabralo se je za 780 tisoč evrov stroškov.

Do ponarejenih potrdil o cepljenju kar preko Facebooka in Instagrama

14. 02. 2022 11.58

Francoski raziskovalci so ugotovili, da je v zadnjem mesecu naraslo povpraševanje po lažnih potrdilih o cepljenju, s katerim posamezniki pridobijo tudi lažno covidno potrdilo, povečala pa se je tudi ponudba. Nasprotniki cepljenja v Franciji ponarejena potrdila o cepljenju proti covidu-19 kupujejo kar po spletu in tako obidejo omejitve za preprečevanje širjenja novega koronavirusa. Nakup lažnih potrdil pogosto promovirajo v vodilnih družbenih medijih, je pokazala francoska raziskava. Ob tem so raziskovalci lastnike platform pozvali k večji proaktivnosti pri preprečevanju širjenja tovrstnih informacij na družbenih omrežjih, kot skrb vzbujajoče dejstvo pa so izpostavili, da se nezakonite aktivnosti z veliko hitrostjo širijo po družbenih omrežjih.

Avstrijska vlada ne izključuje odprave obveznega cepljenja proti covidu

13. 02. 2022 17.19

Obvezno cepljenje proti covidu-19, ki je v začetku meseca začelo veljati v Avstriji, bi bilo lahko kmalu odpravljeno. Če se bo za to izrekel poseben strokovni svet, se bo vlada tega držala, je danes v pogovoru za časnik Krone dejal avstrijski kancler Karl Nehammer, ki naj bi ga v tej smeri prepričevalo vse več politikov in strokovnjakov.

V Avstriji stopa v veljavo zakon o obveznem cepljenju proti covidu-19

04. 02. 2022 09.39

V Avstriji bo od sobote veljalo obvezno cepljenje za vse, starejše od 18 let. Potem ko je avstrijski predsednik Alexander Van der Bellen podpisal zakon o obveznem cepljenju, je bil ta objavljen v uradnem listu in bo v soboto stopil v veljavo. Medtem je covid-19 v Indiji doslej terjal več kot pol milijona smrtnih žrtev, so sporočile indijske oblasti. Številni strokovnjaki pa menijo, da je številka močno podcenjena in je bilo žrtev precej več. Španska vlada pa bo po napovedih ministrice za zdravje Caroline Darias na torkovi seji z odlokom odpravila obvezno nošenje zaščitnih mask na prostem, ki so ga znova uvedli konec decembra zaradi hitrega širjenja omikrona, bolj nalezljive različice novega koronavirusa. Grčija pa s ponedeljkom za cepljene ukinja teste ob prihodu v državo.

Avstrijski bundesrat podprl zakon o obveznem cepljenju proti covidu-19

03. 02. 2022 20.13

Avstrijski bundesrat je podprl zakon o obveznem cepljenju proti covidu-19. Kdaj natančno bo zakon začel veljati, še ni znano. S podporo v bundesratu je zakon sicer preskočil še zadnjo parlamentarno oviro. Manjkata še podpis predsednika države in uradna objava, da je v Avstriji cepljenje proti covidu-19 obvezno za vse starejše od 18 let.

Zavod za zaposlovanje beleži porast vlog za karanteno in višjo silo

31. 01. 2022 16.35

Množične okužbe s koronavirusom v Sloveniji se poznajo tudi na Zavodu RS za zaposlovanje. Januarja se je tako močno povišalo število vlog za povračilo nadomestil plače za delavce, ki ne prihajajo na delo zaradi karantene, varstva otrok ali višje sile. Od 10. januarja v povprečju prejmejo 1300 vlog dnevno, medtem ko so jih prej prejemali okrog 400.

12 tožb, zaradi nasprotovanja ukrepom doma le še 0,84 odstotka učencev

29. 01. 2022 10.36

Delež učencev, ki se zaradi zavračanja ukrepov izobražujejo na daljavo, je od uvedbe samotestiranja v šolah novembra lani do danes padel s 3,61 na 0,84 odstotka. Nekateri starši pa še vedno vztrajajo in vlagajo tožbe proti šolam. Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je seznanjeno z dvanajstimi takimi primeri.

Vlada podaljšala ukrep pomoči za nakup hitrih testov za samotestiranje

27. 01. 2022 14.38

Vlada je na tokratni seji sprejela sklep o podaljšanju ukrepa pomoči za nakup hitrih antigenskih testov za samotestiranje na novi koronavirus. Za februar 2022 znaša znesek pomoči na posameznega zaposlenega 30 evrov. Ob tem pa je vlada začela tudi obravnavo ukrepov za zajezitev vpliva visokih cen energentov.

Belgija si bo pri upravljanju epidemije pomagala s koronskim barometrom

22. 01. 2022 09.54

Belgija si bo v prihodnje pri upravljanju epidemije covida-19 pomagala s posebnim koronskim barometrom. S pomočjo tega novega orodja bodo oblasti povezale odločanje o omejitvenih ukrepih s stanjem v bolnišnicah, je v petek naznanil belgijski premier. Na Irskem so medtem odpravili večino omejitev zaradi pandemije covida-19, raziskava ameriškega Centra za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) pa je ugotovila, da so cepiva in še posebej poživitveni odmerki zelo učinkoviti proti koronavirusni različici omikron.

Naložiti si bo treba novo aplikacijo za preverjanje covidnih potrdil

21. 01. 2022 21.02

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je sporočil, da je na voljo nova aplikacija za preverjanje evropskih digitalnih covidnih potrdil. Namenjena je kontrolorjem potrdil, aplikacija pa omogoča optični zajem QR-kode potrdila in preverjanje veljavnosti podatkov, shranjenih v njem. Objavili so tudi povezave, po katerih si jo lahko uporabniki namestijo. Priporočajo, da to storijo čim prej, saj bo stara aplikacija delovala še do 1. februarja, nato pa stopijo v veljavo nova pravila za veljavnost covidnega potrdila, katerega veljavnost je vlada omejila na 270 dni. Pred nameščanjem nove mobilne aplikacije morajo uporabniki staro aplikacijo odstraniti.