Zakon nacionalni direktorici za obveščevalne dejavnosti nalaga, da razkrije obveščevalne podatke, povezane s kitajskim inštitutom za virologijo v Wuhanu. Določa tudi, da se objavijo podatki o raziskavah, ki so bile opravljene tam pred izbruhom pandemije, vendar pa vladi omogoča, da zaradi nacionalne varnosti oz. za zaščito metod zbiranja podatkov in virov določene informacije tudi skrije pred javnostjo.
"Strinjam se s ciljem kongresa, da se objavi čim več informacij o izvoru covida-19," je v ponedeljek sporočil ameriški predsednik Joe Biden, ki meni, da je izvor bolezni treba raziskati za uspešnejše preprečevanje novih pandemij.
"Moja vlada bo še naprej preverjala vse zaupne informacije v zvezi z izvorom covida-19, vključno z morebitnimi povezavami z inštitutom za virologijo v Wuhanu," je napovedal in naznanil umik oznake tajnosti iz doslej zbranih podatkov, z izjemo informacij, ki bi po Bidnovi oceni škodovale nacionalni varnosti.
Ameriške obveščevalne agencije so razdeljene glede tega, ali je verjeten vir smrtonosnega virusa uhajanje iz laboratorija ali prenos z živali na tržnici v Wuhanu.
Strokovnjaki pravijo, da pravi izvor covida-19, zaradi katerega je v ZDA umrlo več kot 1,1 milijona ljudi, po svetu pa še več milijonov, morda ne bo znan še več let – če sploh kdaj.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.