Volilna kampanja se začne 30 dni pred dnevom glasovanja, določa Zakon o volilni in referendumski kampanji. Strankarski plakati pa so se ob cestah po Sloveniji v tem sklicu parlamenta začeli pojavljati precej prej: recimo že 16. aprila pred dvema letoma, ko smo poročali o tem, da se SDS – in ne celotna vlada – zahvaljuje vsem, ki ostajajo doma, ter tistim, ki se po službeni dolžnosti borijo proti virusu.
Sredi letošnjega februarja, torej več kot mesec dni pred začetkom uradne kampanje, so se začeli pojavljati plakati strank SDS, Konkretno in Povežimo Slovenijo. So s tem kršile 30-dnevni rok kampanje? Na Ministrstvu za javno upravo pojasnjujejo, da gre pri oglaševanju pred uradnim začetkom kampanje za "dejanja svobode izražanja in pravice do zbiranja in združevanja, kot jih določa Ustava RS v 39. in 42. členu." Stranke torej lahko oglašujejo svoje delo tudi več kot 30 dni pred začetkom kampanje, kar vsakič preverja Računsko sodišče.
So pravila res jasna?
Zakon o volitvah, ki ureja financiranje kampanj, velja od maja 2007. V tem času smo v Sloveniji štirikrat volili poslance Državnega zbora, trikrat predsednika republike, trikrat evropske poslance, trikrat so potekale lokalne volitve in imeli smo 13 referendumov. Pravila bi torej morale stranke zelo dobro poznati, še posebej, če so, kot trdi Romana Tomc, jasna. V reviziji pravilnosti poročanja o porabljenem denarju za kampanjo za zadnje volitve v Državni zbor je Računsko sodišče mnenje s pridržkom glede pravilnosti poslovanja izreklo strankam SDS, DeSUS in Slovenski nacionalni stranki.
SDS-u so mnenje s pridržkom izrekli tudi zato, ker "je stranka SDS izkazala porabljena sredstva previsoko v skupnem znesku 9.633,91 evra" – med drugim so v tem znesku tudi stroški, ki jih na Računskem sodišču niso prepoznali kot stroške volilne kampanje. Na Računskem sodišču, ki preverja poslovanje strank, pojasnjujejo, da so stroški kampanje vsi stroški, povezani s kampanjo, ne glede na to, da so nastali ali bili plačani.
Obveščanje ali kampanja?
Računsko sodišče bo pravilnost poslovanja strank pregledovalo tudi letos. Iz poročila bo jasno, ali je denimo plakat z logotipom SDS in spletno povezavo na vladno stran, kjer so našteti vladni projekti za razvoj občin, obveščanje javnosti ali volilna kampanja.
Na Računskem sodišču poudarjajo: "Pri revizijah volilnih kampanj računsko sodišče preverja tako pravilnost izkazanih stroškov kot tudi stroškov, ki niso izkazani, pa bi morali biti, ker sodijo med stroške volilne kampanje."
KOMENTARJI (431)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.