Doslej so poslali že 316.862 papirnatih pisem, so nam sporočili z NIJZ. Toda kakšen je sploh smisel tega, če vemo, da je v primeru trenutno prevladujoče različice omikron inkubacijska doba precej krajša? Po ugotovitvah ameriškega Centra za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC) je prenos okužbe možen že dan ali dva pred pozitivnim testom in do tri dni po njem, pozneje se kužnost močno zmanjša.
V Sloveniji izolacija traja najmanj sedem dni, ko jo je mogoče prekiniti z negativnim testom. Marsikdo pismo prejme, ko se že vrne v vsakdanje življenje. "Posameznik mora biti po Zakonu o nalezljivih boleznih osebno seznanjen z navodili, zato posledično ni dovolj napotitev na spletne strani. Pisna navodila prejmejo osebe, s katerimi klicni center ni uspel vzpostaviti telefonskega stika. Postopek se začne s pozitivnim rezultatom testa; posledično prvi razmak med začetkom obolelosti in prejetjem navodil nastane zaradi naročanja na test in čakanja na rezultat. Po prejetem pozitivnem rezultatu NIJZ poskusi opraviti razgovor z obolelim, šele nato pa posreduje pisna navodila," so na NIJZ pojasnili, da jih k pošiljanju pisem zavezuje zakon.
Kot že omenjeno, so jih doslej poslali 316.862. Za tiskanje so porabili 541.200,30 evra, stroški pošiljanja pa znašajo 239.674,42 evra, skupaj že 780.874,72 evra. Z zadnjo spremembo protokola navodila dobijo tako tisti, ki so pozitivni na testu PCR kot tudi tisti, ki jim okužbo pokaže hitri test. "Seveda, če niso bili anketirani s strani epidemiološke službe in so jim bila navodila poslana skladno z dogovorom med pogovorom po elektronski pošti," dodajajo na NIJZ.
KOMENTARJI (422)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.