kmetijski izdelki

Cene mesa višje za 81 odstotkov. Bo meso za slovenskega kupca postalo predrago?
17. 09. 2024 06.00Cene mesa so bile julija letos za 81,3 odstotka višje kot na začetku leta 2004. Zakaj je cena za potrošnike na prvem mestu, šele na četrtem pa poreklo? Slovenski potrošnik je za slovensko meso pripravljen plačati od 5 do 10 odstotkov več. Bi lahko meso postalo predrago? Kakšne so marže trgovcev? In kdo ima največje koristi pri rasti cen hrane in mesa?

Rekorden uvoz mesa: raje kupimo slovensko ali cenejše meso?
16. 09. 2024 06.00Lani smo uvozili rekordne količine mesa – 116,7 tisoč ton, pri tem največ, slabih 54 odstotkov, svinjine. Razlog? Ker imamo svinjine na voljo premalo. Samooskrbni smo z govedino in perutnino. Gre v tujino bolj kakovostno meso? 'Slabša živina gre v slovenske klavnice,' ocenjuje Jože Tomšič, vodja kmetijstva v Kmetijski zadrugi Trebnje.

Inšpektorji na tržnicah in stojnicah ugotovili več nepravilnosti
10. 07. 2024 11.05Inšpektorat RS za kmetijstvo je minuli petek in soboto opravil skupno 36 nadzorov glede izpolnjevanja pogojev pri prodaji kmetijskih pridelkov na tržnicah. Inšpekcija za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin pa je od spomladi do 10. julija izvedla 87 pregledov stojnic s svežim sadjem in zelenjavo. Oboji so ugotovili več kršitev.

Lani slovenski tovornjaki prvič prepeljali več kot 100 milijonov ton blaga
20. 04. 2023 11.46Tovorna vozila, registrirana v Sloveniji, so lani prepeljala 103,8 milijona ton blaga oz. pet odstotkov več kot leto prej. Tako je bila prvič presežena meja 100 milijonov ton, je danes objavil statistični urad. Povečala se je količina blaga, prepeljana v Sloveniji, zmanjšala pa količina, prepeljana v tujino.

Slovenski potrošnik: 'Naivnež in cenovni fanatik'
09. 10. 2022 07.17Morda je na načelni ravni resda okoljsko zaveden, a ko kupuje hrano, mu nista pomembna ne izvor ne ogljični odtis in tudi kakovost postane manj pomembna. Posega po najcenejših izdelkih, čemur se čudijo celo trgovci sami, pravi dr. Aleš Kuhar, agrarni ekonomist. Opozarja tudi na to, da država nima načrtov reforme kmetijstva, namesto tega kmetom delijo denar, pri čemer pa se nihče ne vpraša, kakšen izplen imamo državljani od subvencioniranja kmetov, ki trenutno uživajo obdobje debelih krav.

Žveglič: Na udaru žitarice, oljarice, tudi perutnina, prašičereja in govedoreja
16. 03. 2022 13.41Cene hrane se vztrajno dvigajo. Nekateri izdelki so se podražili že med epidemijo, višje cene pa se obetajo tudi zaradi vojne v Ukrajini in uvedb sankcij proti Rusiji. Nekatere države so že prepovedale ali omejile izvoz hrane in surovin, predvsem pšenice, moke in mesa. Potrošniki si v strahu, da bo zmanjkalo hrane, že delajo zaloge, trgovci pa mirijo, da bo dobava hrane nemotena in da imajo dovolj zalog, zato ni nobenih potreb po večjih nakupih. Predsednik Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) Roman Žveglič je o vplivu vojne v Ukrajini na slovenski trg s hrano dejal, da so trenutno najbolj na udaru žitarice in oljarice, pa tudi perutnina, prašičereja in govedoreja.

Ne samo pogonska goriva, tudi cene hrane se dvigujejo v nebo: 'Korona je bila mala malica'
09. 03. 2022 20.01Goriva že plačujemo bistveno dražje. Bomo tudi hrano? Dogajanje v Ukrajini in sankcije proti Rusiji bodo zagotovo vplivale na cene hrane, pravijo poznavalci razmer. Vse več držav že prepoveduje izvoz hrane. Ukrajina je do konca leta prepovedala izvoz nekaterih žitaric, soli in mesa. Srbija bo zaustavila izvoz pšenice in moke, omejile ga bodo tudi Madžarska, Turčija, Argentina in Moldavija. Da so dvigi cen neizogibni, so prepričani tudi v naši mesni industriji. V Celjskih mesninah so povedali celo, da bi lahko cene svinjskega in govejega mesa dosegle rekordne vrednosti.

Inšpekcija pri nadzoru govejega mesa Izbrane kakovosti za zdaj ni ugotovila nepravilnosti
26. 01. 2022 14.07Več organizacij kmetov je v preteklih tednih izrazilo nestrinjanje z načinom ponudbe mesa, saj naj bi dva trgovca goveje stegno z oznako Izbrana kakovost (IK) ponujala po izredno nizki ceni, po kateri tako kakovostnega mesa ni mogoče pridelati. Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je zato uvedla inšpekcijske postopke. Pri sledljivosti in označevanju mesa ni bilo ugotovljenih nepravilnosti, izračun masnega toka pa zaradi velike količine podatkov še poteka.

Kmete razburjajo popusti na goveje meso Izbrane kakovosti, inšpektorji na terenu
20. 01. 2022 16.22Kmetijski minister Jože Podgoršek je v odzivu na novico, da dva trgovca goveje stegno z oznako Izbrana kakovost Slovenija v akciji ponujata po izredno nizki ceni, poudaril, da gre za podcenjevanje omenjene sheme in za napačno sporočilo potrošnikom. "Potrošnikom namreč dajemo vtis, da se lahko hrana pridela oziroma proizvede po tako nizkih cenah," ugotavlja minister, ki takšen razvoj dogodkov obžaluje. Na ministrstvu bodo na te vidike zdaj posebej pozorni. Na terenu so tudi že inšpektorji uprave za varno hrano, ki ugotavljajo masne tokove.

Inovativni kmet Gregor Slavec, prvi Slovenec z evropsko nagrado za mlade kmete
10. 12. 2021 17.06Gregor Slavec je prejel evropsko nagrado za obuditev kmetijskega gospodarstva v Knežaku, ki ga je prevzel leta 2016. Dokazal je, da lahko zagnanost in ideje obrodijo sadove ter prispevajo k izboljšavam podeželskih območij. Pred osmimi leti je začel z oživljanjem kmetije, na kateri je do leta 1991 kmetoval njegov dedek, ki je nato vse živali prodal. Slavec je kmetiji ponovno vrnil življenje in jo oplemenitil z inovativnim izdelki ter jo odprl za obiskovalce, ki se lahko sami seznanijo, kako poteka delo na kmetiji.

Pri tem trgovcu najdete kakovostno slovensko sadje in zelenjavo!
22. 10. 2021 00.15Lokalni izdelki so izvrstnega okusa, a ne le to – so tudi nesporni ekološki zmagovalci. Transport lokalnih izdelkov je namreč veliko krajši, kar je seveda okolju bolj prijazno. Pa že veste, na policah katerega slovenskega trgovca najdete bogato ponudbo slovenskega sadja in zelenjave?

'Boljša proizvodnja, boljša prehrana, boljše okolje in boljše življenje'
16. 10. 2021 07.00Vsakič, ko jemo, se vpnemo v kmetijsko-prehranski sistem. Hrana, ki jo izberemo, način, kako jo pridelamo, pripravimo, skuhamo in shranimo, je sestavni in aktivni del delovanja tega zapletenega kolesja. Trajnostni kmetijsko-živilski sistemi si prizadevajo zagotavljati prehransko varnost in prehrano za vse, ne da bi pri tem ogrozili ekonomsko, socialno in okoljsko podlago za prihodnje generacije. Privedli naj bi do "boljše proizvodnje, boljše prehrane, boljšega okolja in boljšega življenja" za vse, kar je tudi geslo letošnjega svetovnega dneva hrane. Kako sistem deluje pri nas, v Sloveniji?

Ukrepi za manjšo rabo fitofarmacevtskih sredstev: cilj je varna hrana
04. 12. 2017 16.51Na ministrstvu za kmetijstvo so po tem, ko so članice EU dosegle dogovor o petletnem podaljšanju dovoljenja za sporni glifosat, predstavili nadgradnjo ukrepov za bolj trajnostno rabo fitofarmacevtskih sredstev. Kot je dejala državna sekretarka Tanja Strniša je glavni cilj omejitev uporabe fitofarmacevtskih sredstev, ki bo prinesla kakovostno, varno in zdravo hrano.

Bomo slovenski potrošniki le dočakali proizvode takšne kvalitete, kot jo imajo Avstrijci? EU odločna: Ni prostora za drugorazredno hrano
13. 10. 2017 18.54Potem, ko so ugotovitve o slabših proizvodih za vzhodno evropski trg dvignile ogromno prahu, bo zdaj ukrepala Evropska komisija. V EU, ki je enoten trg, ni prostora za drugorazredno hrano, sporočajo z vrha o kakovosti hrane. Slovenija, Češka, Madžarska in Slovaška bodo še posebej pohitele s testiranji.

Predsednik Pahor in kitajski minister Changfu pohvalila Agro
27. 08. 2017 12.36Sejma Agra v Gornji Radgoni se je udeležila tudi kitajska delegacija s kitajskim ministrom na čelu. Kot pravijo Kitajci, so njihova vrata odprta predvsem za izdelke visoke kakovosti, kakršne imamo tudi v Sloveniji. Kitajci cenijo naše čisto okolje in znanje, posledično imajo tudi proizvodi večjo vrednost.

Na sejmu Agra sta posel in zabava naravna!
24. 08. 2017 15.34Najpomembnejši, 55. mednarodni kmetijsko-živilski sejem v Srednji Evropi vas vabi v Gornjo Radgono od sobote, 26. do četrtka, 31. avgusta 2017.

Uprava za varno hrano primerjala 'vzhodne' in 'zahodne' izdelke: kaj so ugotovili?
16. 05. 2017 16.11Nedavno so bili na Slovaškem šokirani, ko je raziskava pokazala, da so izdelki na njihovih policah slabše kakovosti kot v Avstriji. Prav zato so se na naši upravi za varno hrano lotili primerjave. Ugotovili so, da med izdelki ni bistvenih odstopanj med deklarirano vrednostjo in izmerjeno vrednostjo.

EU poskuša izboljšati sledljivost hrane na naših policah in okrepiti zaupanje potrošnikov
15. 03. 2017 12.24Evropski parlament je sprejel uredbo, ki bo okrepila sistem uradnih pregledov živil v prehrambeni verigi. Tako bodo izboljšali sledljivost hrane, preprečili goljufije in okrepili zaupanje potrošnikov. Po škandalu na Madžarskem in Slovaškem, ko so analizirali kvaliteto hrane in ugotovili nižjo kakovost od enakih izdelkov v drugih državah, bo primerjalno analizo kmalu dobila tudi Slovenija.

Je hrana na slovenskih trgovskih policah res drugorazredna?
09. 03. 2017 19.07So enaki izdelki v Sloveniji manj kakovostni od tistih v zahodni Evropi? Da bi končno dobili odgovor na to vprašanje, bo kmetijski minister Židan naročil primerjalno analizo. Živila v naših trgovinah bodo primerjali z enakimi izdelki iz drugih evropskih držav. Ministrova odločitev prihaja potem, ko je Slovaško šokirala raziskava, ki je pokazala, da je pri njih kar polovica primerljivih izdelkov slabše kakovosti kot v Avstriji.

Našo super hrano lahko prepoznamo po zaščitnem znaku 'izbrana kakovost – Slovenija'
18. 01. 2017 07.15Naša super hrana je tu, pred našimi vrati, a doslej smo jo v kopici ponudbe na trgovskih policah težko opazili in prepoznali. Odslej s tem ne bo več težav, saj bo kakovostne slovenske kmetijske pridelke in živilske izdelke povsem enostavno prepoznati po zaščitnem znaku “Izbrana kakovost – Slovenija”.

Si predstavljate, da vam zmanjka hrane? Če se ne bomo prilagodili, se nam to lahko res zgodi
16. 10. 2016 07.00Eden največjih izzivov človeštva je, kako v času velikih podnebnih sprememb pridelati dovolj veliko količino hrane in zagotoviti samooskrbo. Prehranska varnost postaja izjemnega pomena, žal pa so ravno najrevnejše države sveta pod največjim vplivom podnebnih sprememb.

Po mleku Slovenija želi na Kitajsko izvažati še ribe, perutnino, svinjino in med
04. 07. 2016 11.53Na kitajski trg so že vstopili kmetijski proizvajalci tistih proizvodov, za katera ne rabijo posebnih dovoljenj in sporazumov. Med njimi je predvsem hmelj, odpira se trg za vino. Predvsem za proizvode živalskega izvora pa so potrebna dovoljenja.

Bayer ponudil 55 milijard evrov za prevzem Monsanta
23. 05. 2016 08.21Nemški kemični in farmacevtski koncern Bayer je ponudil 55 milijard evrov za prevzem ponudnika gensko spremenjenih semen Monsanto. Vodstvo nemškega koncerna bi s tem rado okrepilo tudi kmetijski del poslovanja.

Nastal bi največji svetovni ponudnik pesticidov in semen: farmacevtski gigant Bayer bi kupil Monsanto
19. 05. 2016 12.06Nemški kemični in farmacevtski gigant Bayer želi prevzeti ameriški Monsanto. Kot so pojasnili Nemci, so pogovori v začetni fazi. Da so prejeli Bayerjevo ponudbo, so potrdili tudi v Monsantu, proizvajalcu semen in herbicidov, ki po vsem svetu zaposluje 20.000 ljudi in velja za eno vodilnih biotehnoloških podjetij na svetu.

Slovenija bo še naprej podpirala pogajanja o TTIP
03. 05. 2016 09.14Razkritje dokumentov o pogajanjih ZDA in EU je dobro pretreslo evropsko javnost. Pri aktualnem sporazumu gre za prenos moči z ljudi na velika podjetja, opozarjajo kritiki. Slovenija bo še naprej podpirala pogajanja o TTIP, vendar ne bo pristala na zniževanje v Uniji veljavnih standardov, pa je pojasnil državni sekretar na gospodarskem ministrstvu.

Ministrstvo: Propolis, ki smo ga analizirali, se ne uporablja za prehrano
05. 02. 2016 12.37Ministrstvo za kmetijstvo naj bi že več kot leto dni vedelo, da so v vzorcih propolisa med interno kontrolo avgusta 2014 odkrili zelo visoke koncentracije ostankov amitraza in kumafosa. A o tem javnosti ni obvestilo. Na ministrstvu pojasnjujejo, da so analizo opravili na propolisu, ki se ne uporablja za prehrano.

Izdelki iz spornih judovskih naselij morajo biti v EU odslej posebej označeni
11. 11. 2015 12.22Kmetijski proizvodi in kozmetika, ki jih izdelujejo na spornih judovskih naseljih, morajo biti odslej v Evropski uniji posebej označeni. Izrael temu ostro nasprotuje, saj pravijo, da gre za diskriminatorno potezo. Prekinili so tudi dialog z EU.

Problemi slovenskega kmeta: Odkupne cene vedno nižje, cene na policah pa nepremenjene
15. 10. 2015 18.12Glavni krivec za slabšanje položaja kmetov so odkupne cene, ki so v povprečnu padle za med 15 in 20 odstotkov, to pa je posledica viškov na trgu, nepoštene prakse in ukinitve mlečnih kvot. A medtem ko odkupne cene padajo, se cene za potrošnike na policah ne znižujejo, opozarjajo kmetje.

Uporaba industrijske konoplje dovoljena tudi v prehrani
25. 05. 2015 13.26Slovenski pridelovalci industrijske konoplje bodo svoje pridelke lahko uporabljali tudi za pridelavo prehranskih izdelkov. Veljati namreč začne nov pravilnik, ki to dovoljuje. Doslej to po zakonu ni bilo možno, večina izdelkov na trgovskih policah pa je bila uvožena.

Kmet pri kilogramu krompirja 'pridela' 10 centov minusa
04. 03. 2015 13.30Trgovci hočejo postaviti čim več slovenskih živil na police, vendar večkrat zahtevajo nemogoče odkupne cene, s katerimi predvsem kmetje, pa tudi predelovalci ne pokrijejo niti svojih stroškov. Če si v minusu, se ne splača prodajati, se zavedajo na kmetijski zbornici.