Stotine razkritih dokumentov bi lahko povzročile popoln propad čezatlantskega trgovinskega in naložbenega sporazuma (TTIP) med Evropsko unijo in ZDA. Pogajanja so potekala v strogi tajnosti, ljudje so o njih veliko ugibali, zdaj pa so končno razkrite nekatere podrobnosti.
Če je bilo v preteklosti veliko govora o tem, da ZDA pritiskajo na EU, je zdaj jasno, da ti pritiski skoraj že mejijo na izsiljevanje in grožnje.
Francoski predsednik Francois Hollande je danes že posvaril, da bo na sporni sporazum, če bo ostal tak, kakršen je trenutno, dal veto, saj nasprotuje neregulirani svobodni trgovini. "Nikoli ne bomo sprejeli spodkopavanja temeljnih načel našega kmetijstva, kulture, vzajemnega dostopa do trgov," je poudaril.
Okoljevarstvena organizacija Greenpeace, ki je tudi razkrila dele skrivnostnega sporazuma, svari, da Evropi po sklenitvi sporazuma grozijo precej nižji okoljevarstveni standardi od teh, ki veljajo sedaj. Pri nas imamo v veljavi t. i. načelo preventive, ZDA pa nam vsiljuje načelo tveganja. Kaj to pomeni? Trenutno je evropski zakon zapisan tako, da dovoljuje le proizvode, ki dokazano ne škodujejo ljudem in okolju. Američani pa želijo spremembo, s katero bi lahko v Evropi tržili tudi sporne in v številnih evropskih državah, tudi Sloveniji, prepovedane gensko spremenjene organizme (GSO), dokler ne bo dokazano, da so škodljivi. Torej bi tvegali – naše zdravje, okolje – vse dokler ne bi bilo dokazano, da gre res za nevarne snovi.
Iz dokumentov je med drugim razvidno, da Washington grozi z blokado olajšanega izvoza evropskih avtomobilov na ameriški trg, če EU ne bo privolila v uvoz večjega števila ameriških kmetijskih proizvodov.
ZDA ne želijo upoštevati tudi želje EU, naj iz sporazuma izločijo mehanizem ISDS, po katerem bi lahko velike korporacije pred svojimi sodišči tožile države članice, ki bi ovirale njihove interese s svojo zakonodajo.
Gre torej za resen poseg v evropske vrednote in stališča. Iz dokumentov je tudi jasno, da so odnosi med EU in ZDA slabši, kot nam jih skušajo prikazati. Pogajanja sicer potekajo v strogi tajnosti, informacije, ki pricurljajo v javnost, pa so povsem neuradne. Tokratne razkritje prvič pokaže, kako se pogajanja razvijajo.
Direktor organizacije War on Want John Hilary je prepričan, da se je z razkritjem dokumentov začel konec tako osovraženega sporazuma. "Zdaj, ko smo si lahko ogledali resnične dokumente, se evropski pogajalci nimajo več kam skriti," je dejal Hilary, ki meni, da se zdaj morajo spustiti v odkrit boj.
"Ti dokumenti dokazujejo to, pred čemer smo opozarjali že dlje časa. TTIP bo v položaj tistih, ki bodo sprejemali odločitve, postavil velike korporacije, kar bo škodljivo za okolje in javno zdravje," je opozoril direktor Greenpeace EU Jorgo Riss.
Evropski poslanec Igor Šoltes (Zeleni/Verjamem) meni, da ZDA želijo spremeniti demokratični in pravni sistem Unije ter da želijo interese korporacij in multinacionalk postaviti nad interese državljanov. Evropska komisarka za trgovino Cecilia Malström je včeraj hitela miriti evropsko javnost. Da gre le za pogajalska izhodišča ter da noben trgovinski sporazum, ki ga bo sklenila EU, ne bo znižal ravni zaščite potrošnikov ali okolja ali varnosti hrane. Njene besede med evropskimi državljani niso prinesle zaupanja in miru. Tudi glavni pogajalec EU Ignacio Garcia Bercero je pojasnjeval, da so dokumenti, ki jih je objavil Greenpeace, nepopolni. Gre za evropski predlog na eni in ameriški predlog na drugi strani, nikakor pa to še ni skupen predlog, ki bi kakorkoli odseval izid pogajanj ali sporazum med stranema.
Ameriški trgovinski predstavnik Michael Froman je razkritje dokumentov o TTIP označil "v najboljšem primeru za zavajajoče, v najslabšem pa za popolnoma napačno". "Sporazum bo zaščitil in ne oslabil naše potrošnike, zdravje in okoljevarstvene standarde ter omogočil še tesnejše sodelovanje ZDA in EU za zviševanje standardov po svetu," je sporočil.
'Slovenija je za nadaljevanje pogajanj'
Slovenija bo še naprej podpirala pogajanja o TTIP, vendar ne bo pristala na zniževanje v Uniji veljavnih standardov, pa je danes zagotovil državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Aleš Cantarutti in dodal, da je enako tudi stališče Evropske komisije.
Ponovil je pričakovanja o sklenitvi ambicioznega in uravnoteženega prostotrgovinskega sporazuma med EU in ZDA in izrazil prepričanje, da med Slovenijo in ZDA obstajajo še neizkoriščene možnosti za okrepitev gospodarskega sodelovanja. "V sporazumu vidimo kar nekaj koristi za slovensko gospodarstvo," je dejal.
Prve analize ne kažejo velikih učinkov za slovensko gospodarstvo
Prve analize, ki jih je opravil Jože P. Damijan s svojo ekipo, ne kažejo velikih učinkov za slovensko gospodarstvo, je priznal. A ob približevanju zaključku pogajanj bo ministrstvo naročilo še eno študijo. "Verjamem, da bo pokazala ne le učinke, ampak tudi priložnosti in to, kar mora slovensko gospodarstvo narediti, da ta sporazum, ko bo seveda v celoti ali skoraj v celoti znan, izkoristimo."
Osebno sicer med drugim priložnosti v okrepljenem sodelovanju z ZDA vidi za avtomobilsko industrijo oziroma dobavitelje, TTIP bi lahko okrepil tudi ameriške investicije pri nas na tem področju.
Pri kmetijskih izdelkih država ne bo popuščala
Kmetijski izdelki, ki so se znašli v izpostavljenih dokumentih, so za Slovenijo občutljiva tema in tukaj naša država ne bo popuščala, je zagotovil. Naj bi pa ravno o kmetijskih proizvodih tekla pogajanja v zadnjem, 13. krogu pogajanj o TTIP, in menda je bilo doseženega nekaj napredka, je povedal. Glede tega je Slovenija Bruselj zaprosila za več pojasnil.
Slovenija od svojega stališča ne odstopa tudi pri vprašanju mehanizma za reševanje sporov med investitorjem in državo ISDS. "Slovenija je med najglasnejšimi članicami, še vedno nismo zadovoljni s predlogom," je poudaril. "Še vedno menimo, da je najbolje, če omenjenih določb v sporazumu ne bi bilo in bomo še naprej to tudi zagovarjali." Nobena članica EU pa ne bo pristala na zasebna sodišča, o katerih je bilo govora v razkritih dokumentih, je dodal.
'Dokumenti niso del sporazuma'
Kot je še dodal Cantarutti, dokumentov, ki jih je razkril Greenpeace, v Sloveniji še niso videli. Evropsko komisijo so zaprosili, naj jim dokumente pojasni podrobneje predstavi, kaj vse obsegajo. Vsekakor pa "ti dokumenti niso del sporazuma", je zagotovil. "To so delovni dokumenti; gre za izražena stališča ene in druge strani, predvsem stališča ZDA, do katerih se Evropska komisija opredeljuje. To niti slučajno ne pomeni, da bodo ta stališča tudi v sporazumu," je poudaril.
Gre za izhodišča ene od pogajalskih strani in "normalno in razumljivo je, da želi vsaka stran skozi proces pogajanj čim več pridobiti", je še spomnil državni sekretar. "A določene stvari so nedotakljive," je še zagotovil.
Tudi v kabinetu predsednika vlade Mira Cerarja so danes pojasnili, da Evropska komisija zagotavlja, da v primeru sklenjenega sporazuma ne bo zniževanja obstoječih evropskih standardov. Koliko bo komisija pri tem uspešna, bo znano ob koncu pogajanj. "Izpostavljamo pa dejstvo, da mora v Sloveniji sporazum na koncu ratificirati še državni zbor," so zapisali.
Židan: EU mora storiti vse za zaščito svojih standardov
Danes se je na dogajanje odzval tudi prvak SD Dejan Židan, ki je ocenil, da osnutek sporazuma dokazuje, da je bila njihova izjemna previdnost v zvezi s tem povsem upravičena. "V tem trenutku sporazum nisi slučajno še ni v takšni obliki, da bi bil za nas kot evropske državljane sprejemljiv," je poudaril. Meni, da je treba vsebini sporazuma dati prednost pred hitrostjo njegovega sprejemanja. Trenutno dogajanje pa po njegovih besedah tudi dokazuje, da so povsem upravičene zahteve po sprejemanju tovrstnega dokumenta v nacionalnih parlamentih in ne le v evropskem parlamentu.
Prav tako v EU in ZDA po besedah Židana drugače razumemo standarde na področju varovanja okolja in hrane ter zaščite delavskih in socialnih pravic. "Očitno naši partnerji na drugi strani oceana te standarde razumejo predvsem kot oviro pri trgovanju," je opozoril in dodal, da mora EU storiti vse za zaščito svojih standardov. Evropski sistem je sicer zgrajen na previdnostnem principu, kar pomeni, da se določena hrana ne sme uporabljati, dokler ni dokazano, da je varna, je pojasnil.
Dodatno Židana skrbijo tudi nekatera druga področja, ki gredo v smeri, da "Evropa v prihodnje ne bi več smela sprejemati svojih standardov, ampak bi morala biti usklajena z ZDA". Prav tako opozarja, da trenutni zapis kaže na to, da bi bilo nekatere nove regulative praktično nemogoče izvajati.
Sporazum Sloveniji po Židanovih besedah prinaša le nekatere potencialne posredne koristi, neposrednih pa sodeč po študiji Ekonomske fakultete ne. Na drugi strani pa največja tveganja prinaša pri nekaterih osnovnih izdelkih, kot so jajca ter piščančje in goveje meso, je povedal.
Da tovrstno sporazum ne more biti sprejemljiv, dokler tveganja niso odpravljena, se sodeč po pogovorih predstavnikov SD s kolegi v Evropskem parlamentu strinjajo tudi evropski socialisti, je še povedal Židan.
V ZL prepričani, da je v primeru TTIP referendum nujen
Odzvali so se tudi v Združeni levici in povedali, da so koalicijo in vlado že večkrat pozvali, naj se zaveže k drugačnim stališčem glede tajnih sporazumov kot sta TTIP in CETA, naj zagovarja demokratičnost in transparentnost pogajanj, naj se zavzema za vključitev civilne družbe in delavskih organizacij ter naj pripravi detajlne študije o vplivu na celotno družbo. Prav tako so opozorili, da gre za sporazum mešane pristojnosti, ki bi ga poleg Evropskega parlamenta morali ratificirati tudi nacionalni parlamenti.
Dodali so, da gre pri sporazumu TTIP vsekakor za prenos suverenosti, saj se tehnokratske institucije v rokah kapitala postavljajo nad nacionalne institucije parlamentarne demokracije. Pojasnjujejo, da nenazadnje tudi ustava določa, da je v teh primerih potrebna dvotretjinska večina, lahko pa je razpisan tudi referendum. V ZL so prepričani, da je v primeru TTIP referendum nujen.
Dodali so še, da je pogajanja in odločanje o TTIP treba demokratizirati. "Prepričani smo, da ga bomo v tem primeru delovni ljudje na obeh straneh Atlantika zavrnili. Gre namreč za odkrit napad kapitala na delavske, socialne, potrošniške in okoljske pravice. Koalicijskim strankam in vladi pa se očitno ne zdi vredno, da bi ljudje lahko informirano odločali o najbolj ključnih vprašanjih za našo prihodnost," so sklenili.
Umanotera: Slovenija bi morala Bruslju odvzeti pogajalski mandat za TTIP
Slovenska vlada bi na podlagi razkritih dokumentov skupaj z ostalimi evropskimi vladami "morala preklicati, odvzeti pogajalski mandat Evropski komisiji in tako prekiniti pogajanja o sporazumu TTIP", so se na objavljene dokumente odzvali v nevladni organizaciji Umanotera.
Dokumenti potrjujejo tisto, na kar že dalj časa opozarjajo nevladne organizacije, sindikati in potrošniki, menijo. ZDA želijo odpraviti previdnostno načelo, ki velja v EU, breme dokazovanja prevaliti na regulatorje ter gospodarstvu in industriji omogočiti nesorazmeren vpliv in sodelovanje v pripravi bodoče zakonodaje.
"V besedilu predlagana pravila bi znatno omejila vlogo države v varovanju javnega zdravja, okolja ali potrošnika in v nadzoru nad škodljivimi kemikalijami, pesticidi in ostalimi zdravju nevarnimi snovmi," je v imenu Umanotere sporočil Andrej Gnezda.
Iz besedil je razvidno, da imajo ZDA zelo velik interes pri uvozu svojih kmetijskih pridelkov in pogojujejo uvoz vozil iz EU v ZDA z "velikodušno" ponudbo EU na področju kmetijstva. Podobno pogojevanje je ZDA uporabila tudi glede omejitev izvoza plina iz ZDA v EU - če EU ne želi omejitev izvoza pri plinu, bo očitno morala ponuditi manj omejitev na področju liberalizacije storitev, še izpostavljajo v Umanoteri.
KOMENTARJI (202)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.