
Zveza poudarja, da je vključitev prepovedi prodaje pod nabavno ceno izjemnega pomena za dolgoročno ureditev neustreznega stanja v celotni verigi preskrbe s kmetijskimi in živilskimi proizvodi. Opozarjajo, da se vse bolj razširja praksa cenovnega izčrpavanja in nižanja trgovskih marž pod nabavnimi cenami, ki se uveljavljajo na trgu. "Prepoved bi lahko dolgoročno odločilno pripomogla k zagotavljanju takšnih odkupnih cen kmetijskih pridelkov, ki bodo kmetom zagotovile pokrivanje proizvodnih stroškov in omogočile nadaljnji razvoj njihove kmetijske dejavnosti."
Predlagajo, da se z zakonsko prepovedjo prodaje pod nabavno ceno zaščiti slovenska prehranska veriga in postavi zagotavljanje prehranske suverenosti, ki temelji na čim višji samooskrbi s kmetijskimi pridelki, za strateški nacionalni cilj.
Nujno se jim zdi tudi, da se v zakonu jasno definira nabavna cena kot dobaviteljeva cena na enoto, "po kateri je kmetijski ali živilski proizvod kupljen, zmanjšana za vse rabate ali popuste, ki so izkazani izključno na računu, in povečana za odvisne stroške v zvezi z nabavo tega proizvoda (prevoz, zavarovanje, špedicija in carina)," so na zvezi zapisali v sporočilu.

Izjeme za izdelke pred iztekom roka
Med njihovimi predlogi so sicer tudi izjeme. Te naj bi veljale za "primere prodaje izdelkov pred iztekom roka trajanja, umika kmetijskih in prehrambnih izdelkov iz asortimana, razprodaje izdelkov zaradi zapiranja objektov ter za fizične in pravne osebe, katerih tržni delež je manjši od dveh odstotkov".
Prodaja pod nabavno ceno zmanjšuje tudi finančno stabilnost, povzroča nelojalno konkurenčnost, zmanjšano povpraševanje po domačih izdelkih ter povečan uvoz izdelkov slabše kakovosti, opozarjajo na Zadružni zvezi Slovenije.
"Popis cen mesnih izdelkov 17. 1. 2023 je ugotovil, da je med 18 mesnimi izdelki v košarici bilo 14 izdelkov slovenskega porekla, torej skoraj 78 odstotkov. Povprečna cena košarice mesnih izdelkov je bila 23,25 €. Popis cen mesnih izdelkov v košarici, ki je bil izveden 19. 12. 2023, je ugotovil, da je od 18 mesnih izdelkov bilo le še 6 izdelkov slovenskega porekla, torej le še tretjina. Povprečna cena košarice mesa pa je znašala 6,93 €. Povprečna cena mesnega izdelka se je torej znižala za 3,35-krat, število izdelkov slovenskega porekla pa za 2,36-krat. Če bi se popis izdelkov nadaljeval, bi se vsekakor cene še znižale, slovenskih mesnih izdelkov pa v košarici ne bi bilo. Enormno znižanje cen mesnih izdelkov je bilo povezano izključno s prodajo pod nabavno ceno in ne morebitnimi zunanjimi dejavniki," so primer cen mesa pred dvema letoma izpostavili v Zadružni zvezi Slovenije.
Ob tem dodajajo še, da je prepoved strateškega pomena za zagotavljanje nacionalne prehranske suverenosti in trajnostnega razvoja.
Prepoved prodaje pod nabavno ceno imata sicer že uzakonjeni Francija in Hrvaška, na zvezi si želijo, da bi jima sledila tudi Slovenija in s tem podprla prehransko suverenost države.
Kot še pojasnjujejo na ZZS, tudi Evropska komisija v svoji viziji iz februarja lani izpostavlja, "da se v prihodnje ne bo toleriralo praks, ki kmete sistematično silijo v prodajo pod proizvodnimi stroški".
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.